Michael Ende

Michael Ende Kimdir

Michael Ende Almanya’nın rekortmen dağı Zugspitze’nin eteklerine kurulmuş olan Garmisch Partenkirchen doğumludur. 1929 yılında hayata gözlerini açmış Dünya üzerinde pek çok insana kitaplarıyla ilham vermiştir. Gizem yüklü Hasvetya’nın başından geçen maceraların anlatıldığı Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas ile pek çok insanın sevgisini kazanmıştır.

İkinci Dünya savaşı çocuklarından olan Michael Ende yapıtlarıyla çocukluğuna işleyen bu dünyayı bilinmezlik ve gizemcilik kavramlarıyla sunarken, pek çok insana ilham veren hikaye ve kitapları derin ve geniş bir hayal gücü ile ayakta alkışlanmayı hak etmektedir.

Annesinin sanatçı olması sebebiyle küçük yaşlardan itibaren resim ve tiyatro gibi sanatın en güzel örnekleriyle büyüyen Michael Ende kitaplarıyla da Dünya kültür mirasında iz bırakan isimlerden olmuştur.

Tiyatro okuluna giden Michael Ende sinema ve sahne arkası sanatlarında pek çok birimde deneyim kazanmıştır. Senaryo ve oyun yazarlığı bu yıllarda hissedilir bir biçimde gelişim gösterirken sanatının da ağır ağır ilgi uyandırdığı bilinmektedir.

Michael Ende’nin Momo ve Bitmeyecek Öykü kitaplarıyla pek çok insanı etkilemesinin ardından her yaştan insanın övgüsüne mazhar olmuştur. Michael Ende Momo adlı öyküsünün binlerce insanın ağzında sakız olmasının sonrasında kitabın halkın içinde ki insanlardan bir tanesinin hikayesi olduğunu söylemesiyle usta bir yazar olmasının yanı sıra mütevazi kişiliğiyle örnek olmuştur.

1980 Wilhem Hauff gibi pek çok prestijli ödülü kazanan, milyonlarca insanın gönlünde taht kuran, birbirinden değerli eserlere imza atmış Michael Ende mütevazi hayatına 1995 yılında veda eder.

Michael Ende Kitapları: Momo, Bitmeyecek Öykü, Büyü Okulu, Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas, Cim Düğme ve Vahşi 13'ler, Çıplak Gergedan, Dilek Şurubu, Ayna İçinde Ayna, Özgürlük Hapishanesi, Pimpirik ile Sümsük, Santa Cruz'a Giden Uzun Yol


7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Michael Ende Kitapları

Momo Momo

Momo’yu herkes sessizliği ve insanlara kazandırdığı ilham kaynağından dolayı bu kadar sevilip saygı duyuluyordu.

Puan: 7.7 | Yorum: 21

Michael Ende ile ilgili yorumlar

momo kitabını mutlaka okuyun mükemmel bir eser

14-04-2017 19:22

momo dışında hangi kitabını tavsiye edersiniz?

06-11-2018 19:04

momo en güzeli ama okumak isterseniz bitmeyecek öykü, özgürlük hapishanesi ve cüm düğme serisi oldukça güzel diğerlerini ben de okumadım

05-02-2019 18:26