Cim Düğme ve Vahşi 13’ler

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler
Kitabın Yazarı:Michael Ende Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:288 ISBN:9786052993675 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:114,43 TL D&R:155,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler - Michael Ende

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Jim Knopf und die Wilde 13Çeviren:Saadet Özkal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler Özet

Hikaye “Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas” adlı kitabın kaldığı yerden devam etmektedir. Hasvetya ve Yeni Hasvetya Kralı Onikiçeyrekinci Alfons, küçük adalarına gemilerin çarpmaması için bir fener kulesi kurma planları yapar; ancak bu kule olabildiğince büyük olmalıdır ki okyanusun uzak köşesindeki gemiler bile burada bir ada olduğunu anlayabilmelidir. Cim Düğme ile Lokomotifçi Lukas, böyle bir işi ancak güyadev Bay Turtur’un yapabileceğini düşünür; çünkü Bay Turtur, kendisinden ne kadar uzaklaşılırsa o kadar büyük gözükmektedir. Bunun üzerine iki dost, Bay Turtur’u Hasvetya’ya getirmek üzere bir yolculuğa çıkarlar.

Lokomotif Emma ve onun çocuğu Lokomotif Moli, okyanusta yüzmek üzere kalafatlanır ve yolculuğa çıkılır. Ne var ki Cim Düğme ile Lokomotifçi Kukas Mandalya’ya varmadan evvel bir denizkızı tarafından durdurulur. Denizkızı Zurzulaçipi, deniz aydınlatma mıknatısının bozulması üzerine Cim Düğme ile Lokomotifçi Lukas’tan yardım ister. İki dost, Denizler Kralı Lormoral’ın desteğini alarak mıknatısı tamir etmek üzere Barbar Denizi’ne giderler. Burada bulunan mıknatısı tamir ederler etmesine, ne var ki mıknatıs çok güçlüdür; dolayısıyla Emma ve Moli yerinden kıpırdayamaz olur. İki dost, mıknatısı tekrar çözerler. Ancak bu esnada, mıknatıslar yardımıyla devridaimobili icat ederler. Böylece Emma uçmaya başlar. Moli’yi adada bırakan dostlar, Bay Turtur’u almaya giderler. Çok yalnız bir yaşlı adam olan Bay Turtur, Hasvetya’da deniz feneri olma görevini kabul eder. Cim ile Lukas, Bay Turtur’un yanında ayrıca yarı su aygırı yarı ejderha olan Nepomuk’u da bulurlar. Nepomuk’a ise, Barbar Denizi’ndeki dev mıknatısta bekçilik yapma görevi verilir; çünkü bu mıknatıs, gemileri kendine çekip batırmaktadır. Nepomuk, geektiğinde mıknatısı devre dışı bırakıp Barbar Denizi’nde güvenliği sağlayacaktır.

Dört arkadaş Emma’ya binip havalanır ve Barbar Denizi’ne gelir. Nepomuk, burada bırakılır. Cim, Moli’yi arasa da bulamaz. Daha sonra Moli’nin Vahşi 13’ler tarafından kaçırıldığı anlaşılır. Bay Turtur Hasvetya’ya bırakıldıktan sonra, Mandalya İmparatorluğu’nun yardımı ve Bilgeliğin Altın Ejderhası’nın tavsiyesi alındıktan sonra Vahşi 13’lerle savaşmak üzere bir gemiyle yola çıkılır. Vahşi 13’ler Lukas’ı ve Mandalya askerlerini yenip tutsak alırlar. Bu tutsakları, Olmaması Gereken Ülke’ye götürürler. Cim, tutsak olmaktan kurtulmuş ve gizlice Vahşi 13’lerin gemisinde saklanmıştır. Bir yolunu bulup Vahşi 13’ler arasında kavga çıkaran Cim, onların yorulup uyumasını fırsat bilerek hepsini kalın bir iple bağlar ve dostlarını demir parmaklıklar ardından kurtarır. Bu sefer tutsaklık sırası Vahşi 13’lerdedir. Bu esnada Cim, nişanlısı Li Zi’nin yardımıyla geçmişine ait sırrı öğrenir. Meğer Cim, Hz. İsa’nın doğumu sırasında ona hediye sunan üç kraldan birinin soyundan gelmekteymiş. Ne var ki bu kral, krallığı Camballa’yı yitirmiş. O krallığı bulacak olan kişi ise, rivayete göre Mirran imiş. Mirran ise, Cim’den başkası değilmiş. Gemisi batan mürettebat, Cim’in hayatını kurtarmak için onu bir sebete koyup denize salmış. Bu siyahi bebeği ise Vahşi 13’ler bulup içki karşılığında Bayan Azmandiş’e satmak istemiş. Ne var ki Vahşi 13’lerin yetersiz yazısı, kargo adresinin anlaşılmasını engellemiş ve böylece Cim Hasvetya’ya götürülmüş.

Cim, Vahşi 13’leri, kendilerini Mandalya’ya ulaştırmak şartıyla serbest bırakır. Vahşi 13’ler bunu kabul eder. Mandalya’ya ulaşan mürettebat, Bilgeliğin Altın Ejderhası’ndan, Mirran’ın kayıp krallığını nasıl bulacağını öğrenir. Ejderha’nın anlattığına göre Olmaması Gereken Ülke, Bilgeliğin Altın Ejderhası’nın eski hâli olan Bayan Azmandiş tarafından, yıllar önce meydana getirilmiş. Olmaması Gereken Ülke denizden yükselince Camballa da denizin altına batmış. Vahşi 13’ler ise aslında 13 değil 12 kişi imiş. Eğer bu 12 kişi, Olmaması Gereken Ülke’de bulunan 12 kapıyı aynı anda açarsa bu ülke denizin altına batacakmış, böylece de Camballa tekrar denizin üzerine yükselecekmiş. Ama bu, yalnızca Vahşi 13’lerin gönüllülük esasına dayanmaktaymış.

Vahşi 13’ler, hayatlarını bağışlayan Prens Mirram’a, yani Cim Düğme2ye yardımcı olmak amacıyla Olmaması Gereken Ülke’yi batırmayı kabul ederler. Lukas ve Cim de Vahşi 13’lere yardım eder. 12 kapı aynı anda açılınca Olmaması Gereken Ülke’yi sular basar. Vahşi 13’ler, Cim ve Lukas ise Hasvetya’ya doğru yelken açar. Gemi Hasvetya’ya yanaşınca, Camballa’nın, aslında Hasvetya’nın altında olduğu anlaşılır. Hasvetya, aslında Camballa’nın en yüksek yeridir. Böylece Prens Mirram ülkesine kavuşur. Vahşi 13’ler de Camballa’nın bahriyelileri olur. Li Zi ile Cim Düğme evlenirler ve Camballa’nın kral ve kraliçesi olurlar.

Roman, iyi niyet ve bağışlamanın, dotluk bağları ve sevginin ne kadar önemli olduğuna dikkat çeker. Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas, iyi davranarak ve affederek Bayan Azmandiş ile Vahşi 13’lerin dönüşmesini sağlamıştır. Böylece Bayan Azmandiş Bilgeliğin Altın Ejderhası olmuştur; Vahşi 13’ler ise Camballa’nın bahriyelileri haline gelmiştir. Olağanüstü ve fantastik öğelerle dolu bu sürükleyici macera, okuru adeta kitaba abağlamakta ve kendisini heyecanla takip ettirmektedir. Siyaset, tarih ve ırkçılıktan uzak bu çocuk romanının en sonunda Hıristiyan inancıyla alakalı bir noktaya gelmesi her ne kadar eleştirilecek bir durum olsa da, hikaye genel anlamda oldukça başarılı ve hayal gücünü geliştirecek niteliktedir.

Editör: Murat ASLAN

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler Soruları ve Cevapları

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler kimin eseri?

Michael Ende

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler türü nedir?

Çocuk Kitapları

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler kaç sayfa?

288

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler Yorumları

bana arkadaşım hediye etti çok harika bir kitap

16-01-2021 15:08

güzel kitap ama ilkini okumadan okumamak gerekiyormuş

06-10-2022 18:51

mükemmel bir kitapdı

10-12-2023 13:32