Korku

Korku
Kitabın Yazarı:Stefan Zweig Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1920 Sayfa Sayısı:80 ISBN:9786053325017 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:15,50 TL Pandora:20,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Korku - Stefan Zweig

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gizem, Gerilim Orjinal Adı:AngstÇeviren:İlknur İganİngilizce:Angst Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Korku Özet

Sahip olduğumuz şeylerin kıymetini anlamamız için her zaman onları kaybetme noktasına gelmemiz gerekiyor galiba.

Irene sekiz yıllık bir evlilikten doğan iki çocuk ve muhteşem bir kocaya sahipti. Maddi durumları oldukça iyi, hatta çocukları yetiştiren mürebbiyeler evi temizleyecek hizmetçilere sahipti. Kendisi ise her gün, her akşam düzenlenen balolarda; tiyatrolarda, vakıf toplantılarında dolaşıyordu.

Hayatı aynı monotonlukta devam ettiği için elde ettiği her şeyden sıkılan ve sahip olduklarının kıymetini bilmeyen bir kadına dönüşmüştü. Bir akşam yine katıldığı bir davet de hünerlerini gösteren bir piyanistle tanışan Irene, piyanist olan Eduard ile görüşmeye başlar. Samimilikleri ilerleyip, evliliğine ihanet eden Irene, bir süre sonra suçluluk duygusu duymaya başlar.

Yine bir gün aşığı olan Eduard’ın evininin apartmanından çıkacağı sırada bir kadınla karşılaşır. Kadın, sevgilisini ne cüretle ayarttığı hakkında sorular sormaya başlar. Irene ise yüzünü örten kalın bir duvak sayesinde tanınmadığını zannederek kadını bir anda başından savıp susması için eline para verir ve hızla oradan uzaklaşır.

Irene yaptığı bu ihanet yüzünden zaten hep suçluluk duymaktadır. Birde bu kadın karşısına çıktığında daha kötü olmuştur. Bir daha aşığı Eduard ile görüşmemeye karar verir ve bunu aşığına mektup ile bildirir. Son bir görüşme için pastane de buluşmak adına sözleştikten sonra o kadın ile bir daha karşılaşır ve kadın artık Irene’ye tamamen şantaj yapmaya başlar.

Belirli zaman aralıklarında Irene’nin evine bir adam yollayıp istediği miktarı bir kağıda yazıp, parayı da mektubu getiren adama vermesini söyler.

Irene ilk başta kadına karşı koyma fikirleri ve yöntemleri düşünmüştü ama kadınla yüz yüze gelinde hissettiği korku yüzünden telaşlanır ve işler sarpa sarar.

Irene sadece hayatında macera istiyordu. Yaşadığı hissetmek. Ne o aşığına aşıktı ne de başka bir şeye… İstediği tek şey içinde ki duyguları hissetmekti ama bu kadar acı verici bir şey olmasını istemiyordu.

Şantajcı kadından sonra evde durmaya başlayan Irene başta kocası olmak üzere herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştı. Yaşadıkları şehrin en iyi avukatlarından biri olan Fritz, – Irene’nin kocası – Irene’ye göre sanki her şeyi biliyormuş ve konuşmalarıyla gerek samimiyetle gerek de gözleriyle kadına itiraf etmesi için oynuyormuş gibi davranıyormuş.

Tabi hala Irene’ye o mektuplar gelmeye devam eder. Irene paraları verebildiği yere kadar verdi. En sonunda parası kalmadığında nişan yüzüğünü rehin olarak kadına verir. Ama hissettiği duygular onu artık boğumlamakla tehdit etme raddesine gelir. Nişan yüzüğünü almak için kadını aramaya çalıştığında ise bulamamıştı. Kadın sanki toz olup uçmuştu.

Artık intihar etmeye karar veren Irene son bir kez daha kadını aramaya çalışıp, daha sonra da eczaneye uğrayıp gerekli ilaçları aldıktan sonra intihar edecekti.

Hissettiği suçluluk duygusunu ve rüyalarında gördüğü o azapların haddi hesabı yoktu. Ve bu olaydan sonra her şeyin kıymetini kavrayabilmişti. Sekiz yıllık eşinin kitap okurken verdiği huzuru, çocuklarının şen kahkahalarını, evinde duran biblolarının güzelliğini… Her şeyin farkına varabilmişti ama uçurumun kenarındayken…

Ve kadını bulamamıştı. Aşığına gidip kadının yerini öğrenmek istediğinde ise Eduard, hiçbir zaman öyle bir kadınla birlikte olmadığını, öyle birini tanımadığını söylemişti. Irene artık tamamen intiharı kafasına koymuştur ve eczaneye gidip ilaçları alacağı sırada kocası ile karşılaşır. Ya da kocasının onu takip ettiğini mi söylemeliyim?

Stefan Zweig Korku romanı tamamen psikolojik gerilim kitabıydı. Irene’nin yaptığı ihanetten sonraki sululuk duygusu ve Fritz’in, Irene ile olan şüpheci konuşmaları üzerime tamamen sinmiş durumda. Kısa bir hikaye olsa da devamının olmasını isterdim. Ama beni etkileyen en önemli özelliği ise karakterlerin yaşadığı psikolojiyi olduğu gibi bize aktarıp hissettirebilmesiydi. Her ne olursa olsun Stefan Zweig, Korku kitabının sonuna da güzel bir sürpriz bırakmıştı bizim için.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Korku Soruları ve Cevapları

Korku kimin eseri?

Stefan Zweig

Korku türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gizem, Gerilim

Korku kaç sayfa?

80

Korku Yorumları

klask bir konuyu farklı duygular ile çok güzel anlatmış

27-01-2017 18:57

bir kerede okudum çok sürükleyici ve merak uyandırıcı

07-02-2017 19:11

okurken çok gerildim tam ismi gibi

13-02-2018 04:12

stefan zweig çok zeki kitaplar yazıyor ama bu kitap insanın korkularını sorgulamasını sağlıyor. okudukça içine girdiğiniz bir kitap ve kesinlikle okunmasını tavsiye ederim.

Felsefesi Edebiyat Olan Kadın • 21-03-2018 21:20

uygun olmayan yerler var mı ?

11-04-2018 22:32

yine bir zweig hikayesi, yine bir şaheser. korku kitabını okurken korkuyu her zerremde hissettim. yazarın da yazımında beni etkileyen en büyük şey bu. kurgu veya yazım diliyle değil hissettirdiği duygularla sizi kitaba bağlıyor. korku kitabında da zweig, kocasını aldatan bir kadının avukat kocası tarafından gerçeğin öğrenebileceği korkusu ele alınmış. yazarın sadece bu hikayesini değil; satranç, bilinmeyen bir kadının mektubu, bir kadının yaşamından 24 saat, mürebbiye hikayelerini de tavsiye ederim.

esma nida. • 02-12-2018 13:15

harika bir kitap.🌟ben bayıldım.😻 bence siz de okumalısınız.🎈✨puanım 9/10💎

maNga • 14-02-2019 19:56

gayet sıradan olan bir olay ancak bu kadar hissettirilerek anlatılırdı. sonu hiç beklemediğiniz şekilde şaşırtıyor sizi. okumaya değecek bir kitap.

havva • 25-02-2019 12:09

çok güzel ve harika bir pskolojik kitaptı herkesin okuması gerek zaten kısa oldukları için hemen bitiyor

5parasızkitapsever • 25-07-2019 16:42

aslında ödev için okumamız istendiğinde klask bir şantaj romanı diye düşündüm fakat stefan zweig konuları çok farklı ele alan bir yazar korku romanı da bunu net bir kez daha kanıtlıyor aldatmayı pişmanlığı şantajı öyle bir açıdan ele almış ki aslında bu kadar basit bir konudan klask bir eser çıkarmış

01-04-2022 18:05

kitaptaki yer ve zaman ne

11-10-2022 14:23

çok güzel bir özet karakterler de yolsa 10 numara olacakmış

30-03-2023 19:01

kitabın karakterleri hakkında bilgi arıyorum ama bulamadım

02-09-2023 21:28

adam detaylı özet yazmış millet beğenmiyor emek veren hep hor görülür

03-03-2024 23:51

Macellan Clarissa Kızıl Üç Büyük Usta Lyon’da Düğün İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar Mecburiyet Ay Işığı Sokağı Vicdan Zorbalığa Karşı Bir Çöküşün Öyküsü Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Korku Olağanüstü Bir Gece Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Amok Koşucusu Acımak Satranç en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları