Clarissa

Clarissa
Kitabın Yazarı:Stefan Zweig Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:184 ISBN:9786053329121 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:28,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Clarissa - Stefan Zweig

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Gülperi Sert

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Clarissa Özet

Clarissa, Birinci Dünya Savaşı'nın kadın gözünden anlatıldığı bir kitaptır. Stefan Zweig, bu kitabın taslağını hayatının son dönemlerinde oluşturmuştur. Yayıncısı tarafından ortaya çıkarılan bu eser Clarissa'nın kronolojik hayatı olarak düşünülebilir. Tüm cümleler Zweig'a ait olmasa da yine de çok güzel bir eser olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Şimdi fazla ayrıntıya girmeden kitabın özetini sunacağım size:

Clarissa, çocukluk dönemi hakkında çok az şey hatırlıyordu. Hiçbir zaman aile sıcaklığını tam olarak hissedememişti, "yuva" diye tanımlayabileceği ait olduğu bir yer olmamıştı. Sekiz yaşına kadar kendinden iki yaş büyük abisiyle çeşitli yerlede kalmıştı. Sekiz yaşına gelince de manastır okuluna yerleştirilmişti.

Manastır yıllarına ait çok az anısı vardı. Sebebinin babasının onu kontrol etmek için kullandığı yöntem olduğunu düşünüyordu. Babası gün boyunca yaptığı her şeyi rapor hâline getirip ona yazmasını istemişti. Bu da Clarissa'nın anı yaşamasına engel olmuştu. Çünkü günün sonunda babasının hoşuna gidecek şeyler yazmak istiyordu.

Clarissa'nın düzgünce hatırlayabildiği anılar pazar günlerine ait olurdu. Çünkü o gün babası veya abisi onu ziyarete gelirdi. Babası askerdi ve her zaman buna uygun giyinirdi. Manastıra geldiğindeyse tüm gözler ona dönerdi. Abisi geldiğinde de aynısı olurdu. İkisi arasındaki farksa babası herkesle arasındaki mesafeyi korurken abisi kızların etrafında dört dönmesini sağlardı.

Clarissa'nın okulunun bitmesine az bir zaman kalmışken babası okulu bırakıp yanına gelmesini istedi. Clarissa, buna anlam veremese de babasının bir bildiği olduğunu düşündü. Tren garından onu abisi aldı ve birlikte eve geçtiler. Babası çok gergin görünüyordu. Askerlikten istifasını vermesini istemiştiler. Bu yüzden savaş hakkındaki araştırmalarını sivil olarak yapmak için başka bir yere gidecekti. Kızı ve oğlu içinse geride yüklü bir miktar para bırakmıştı. Buna ek olarak da evin kirası her ay ödenecekti. Yani eğer isterlerse gelip kalabilecekleri bir evleri olacaktı.

Abisi askerî okula devam ederken Clarissa ne yapması gerektiğini bilmiyordu. Acele etmek istemiyordu. Bu yüzden bir yıl boyunca eğitimlere, konferanslara katılıp kendini geliştirdi. İşini de katıldığı bir seminerde buldu. Profesör Silberstein'ın asistanı olarak çalışacaktı. Bu iş hoşuna gitmişti. Ayrıca Silberstein ile iyi anlaşıyorlardı. Hayatının aşkını da onun sayesinde bulacaktı. Gitmesi gereken iki davet vardı ama tarihleri çakıştığı için birine gidemeyecekti. Clarissa'dan Luzern'deki kongreye katılmasını rica etti. Clarissa bunu büyük bir mutlulukla kabul etti.

Clarissa başta zorlandı. Bu, kendi başına yaptığı ilk yolculuktu. Luzern'e vardığında kongre sekreterliğine gidip nerede kalacağını öğrenmesi gerekiyordu. Oraya gittiğinde Léonard ile tanıştı. Kendisi kongre sekreteriydi ve oldukça tatlı bir adamdı. Kongre sırasında da aynı masaya oturacaklardı. Aralarında yavaş yavaş bir sıcaklık oluşmaya başladı. Kongre bittikten sonra bile ayrılmadılar ve birlikte olmaya devam ettiler. Birlikte çok eğleniyorlardı. Kimsenin gitmediği yerlere gidiyor, dış dünyayla iletişimleri kesik yaşıyorlardı.

Her şey çok güzel giderken Clarissa'nın babasından gelen bir mektup bu mutluluğu bozdu. Göreve tekrar çağrıldığını yazmıştı. Bu, bir savaşın başlamak üzere olduğunun kanıtıydı. İkisinin de kendi ülkelerine dönmeleri gerekiyordu. Yani biri Almanya'ya diğeri de Fransa'ya gidecekti. Bir daha ne zaman görüşecekleri belli değildi ya da görüşüp görüşmeyecekleri bile belli değildi.

Hüzünlü bir ayrılığın ardından savaş başladı. Abisi cepheye giderken Clarissa da cephede sıhhiye hizmetine başladı. Savaş düşünülenden daha sertti. Clarissa ise sürekli çalışıyordu. Her şey onun için yeterince zorken abisinin öldüğünü ve hamile olduğunu öğrendi. Profesör Silberstein'ın yanına gidip yardım istedi. Amacı bebeği aldırmaktı ama konuşmanın sonunda onu doğurmaya karar vermişti. Karnında taşıdığı bir düşman çocuğuydu ama yine de onu doğurmak istiyordu. Çocuğu için sevmediği biriyle evlendi ama onunlayken asla mutlu olamadı. Leonard yaşıyor mu yoksa çoktan öldü mü öğrenmeyi de başaramadı.

Editör: Melek Sıla GÜLER

Clarissa Soruları ve Cevapları

Clarissa kimin eseri?

Stefan Zweig

Clarissa türü nedir?

Yabancı Romanlar

Clarissa kaç sayfa?

184

Clarissa Yorumları

savaş hikayeleri çok acı oluyor bunu hamile bir kadının gözünden anlatmak büyük başarı

07-12-2023 19:12

Macellan Clarissa Kızıl Üç Büyük Usta Lyon’da Düğün İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar Mecburiyet Ay Işığı Sokağı Vicdan Zorbalığa Karşı Bir Çöküşün Öyküsü Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Korku Olağanüstü Bir Gece Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Amok Koşucusu Acımak Satranç en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu