Kızıl

Kızıl
Kitabın Yazarı:Stefan Zweig Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:72 ISBN:9786052954539 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:18,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kızıl - Stefan Zweig

Kitap Türü:Günlük / Anı Orjinal Adı:ScharlachÇeviren:Regaip Minareci

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kızıl Özet

Berger, tıp öğreimi için Viyana’ya gelmiştir. İlk gün havanın yağmurlu olmasına rağmen kısıtlı bütçesine uyabilecek bir sürü oda gezdi. Bulduğu en uygun odanın sahibi orta yaşlı bir kadın ve 13 yaşlarındaki kızıydı. Berger odayı tuttu ve eşyalarını yerleştirdi. İlk gece Berger için zor geçiyordu. Sürekli evini, geldiği yeri ve biricik kız kardeşini düşünüyor; dışarıda yağan yağmur ve kasvetli havanın da etkisiyle iyice delirecek gibi oluyordu. Derken Berger’in kapısı çaldı ve genç, iri yapılı bir adam odaya girdi. “…Ben Avukat Schramek” dedi. Schramek, Berger’e sigara ya da alkol içmeyi teklif ettiyse de Berger bunların hepsini reddetti. Berger yaşıtlarına göre her zaman daha çocuksuydu. Kötü alışkanlıkları yoktu, kadınlar konusunda çok beceriksizdi, fiziksel olarak da oldukça çelimsizdi. Ayrıca içine kapanık ve konuşmayı pek beceremeyen bir gençti.

Aylar ayları kovalarken Berger, kendini derslerine adadı. Tek oyalandığı şey, vakit geçirdiği etkinlik ders çalışmaktı. Bir de arada sırada tek arkadaşı Schramek ile sohbet ediyordu. Berger, biraz sosyalleşmek için Schramek’in üyesi olduğu bir kulübün toplantısına Schramek ile birlikte gitmek istedi. Schramek ise ortamın Berger için fazla sert olduğunu ifade ederek onu geçiştirdi. Berger, bir gün bir çocuk olmadığını kanıtlamak için Schramek’in de üyesi olduğu kulüpten bir çocuğa bilerek çarptı ve bir kavga randevusu ayarladı. Schramek ise hemen bu olaya müdahale etti ve kavgayı engelledi. Çünkü kavga edeceği çocuk Berger için fazla güçlü bir rakipti. Berger, bu duruma oldukça bozuldu.

Berger yine odasında ders çalışırken Schramek’in ayak seslerini duydu ama Schramek yalnız değildi bir de kadın sesi geliyordu. Berger’i de aralarına davet ederek şarap içmeye başladılar. Berger, başlarda Carla’nın suratına bile bakamıyordu fakat şarap kana karıştıkça sohbet ilerledi. Carla, hayat dolu, girişken ve eğlenceli bir kızdı. Berger’e de kız kardeşinden sonra böyle yakın davranan ikinci kadındı. Berger, Carla’nın ateşiyle adeta yanıyor ve onu çok arzuluyordu. Bu hislerinin doğru olmadığını biliyordu. Özellikle de Carla ona karşı böyle yakın davranırken Schramek ile dostluğu tehlikeye giriyordu. Bir gün Carla ve Berger, Schramek’in dairesinde yalnız kaldılar. Kızın alaycı ve kışkırtıcı tavrına daha fazla dayanamayan Berger adeta kızın üzerine atladı ama o kadar güçsüzdü ki dengesini kaybedip Schramek’in kılıçlarının üstüne yığılıverdi. Kolundan damlayan kanı aldırış etmeden odasına çekildi ve Schramek ile dostluğunu zedeleyecek bir davranışta bulunduğu için kendinden utandı. O geceden sonra Berger bir karanlığın içine düştü. Yemek yemiyor, kimseyle konuşmuyor, kitap kapağı açmadığı gibi derslere de gitmiyordu.

Bir gün ev sahibi kadını ağlarken gördü. Kadın, kızının kızıl hastalığına yakalandığını durumunun kötüleştiğini ölmek üzere olduğunu söyledi. Berger sanki o an kaybettiği amacı bulmuştu. Derslerde duyduğu o cümleyi hatırladı. “Kızıl, küçükler için normal bir hastalıktı ama yetişkinler için öldürücüydü.” Berger, küçük kızı iyileştirecek, kadının gözyaşını dindirecekti. Sanki her şeyin sebebi buydu. Berger, ilk olarak kızın ateşini düşürmekle işe başladı. Dışarı çıkıyor, markete gidiyor ve kızı kendi elleriyle besliyordu. Kız günden güne toparlanıyordu. Berger, kız da kız kardeşinin sıcaklığını hissediyordu. Belki de büyüdüğünde ona uygun bir eş olabilirdi. Berger, kıza hikayeler okuyor, köyünden ve kız kardeşinden bahsediyordu.

Kız gittikçe iyileşirken Berger kız kardeşine olanları anlatmak için bir mektup yazmaya karar verdi. Kırmızı mürekkep koluna damlamıştı ama bir türlü çıkmıyordu. Berger’in dünyası o an başına yıkıldı. “Bütün yaşamını bir çocuk olarak görülerek geçirdi. Şimdi de bir çocuk hastalığı yüzünden can verecekti.” Berger’in durumu gittikçe ağırlaşırken tüm sevdikleri başucundaydı ama sesleri gittikçe siliniyor, geriye yalnızca şehrin gürültüsü kalıyordu.

Zweig’ın oldukça kısa olan bu öyküsü farklı bir şehirde üniversite okumaya gelmiş gencin öyküsünü içeriyor. Okuması keyifli ve sürükleyici bu eseri bir saat gibi bir sürede bitirebilirsiniz.

Şehrin tasviri ve karakterin ruh hali oldukça başarılı aktarılmakla birlikte eserin bohem havası neredeyse her satırda hissedilmektedir.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Kızıl Soruları ve Cevapları

Kızıl kimin eseri?

Stefan Zweig

Kızıl türü nedir?

Günlük / Anı

Kızıl kaç sayfa?

72

Kızıl Yorumları

şahane bir kitap okunması gerek

14-10-2021 20:01

yorumlara bakmak istedim ama yorum yok özeti yazan güzel yorumlamış

15-07-2022 20:27

geçmiş zaman ergen kitabı olmuş faydası olur mu ama pskoloji açısından iyiydi

20-04-2023 20:39

bu kitabın yazarı şair mi

07-02-2024 19:59

Macellan Clarissa Kızıl Üç Büyük Usta Lyon’da Düğün İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar Mecburiyet Ay Işığı Sokağı Vicdan Zorbalığa Karşı Bir Çöküşün Öyküsü Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Korku Olağanüstü Bir Gece Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Amok Koşucusu Acımak Satranç en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu