Acımak

Acımak
Kitabın Yazarı:Stefan Zweig Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kutup Yıldızı Yayınları Yayınlandığı Yıl:1969 Sayfa Sayısı:360 ISBN:9786054268429 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:45,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Acımak - Stefan Zweig

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Volkan Ünal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Acımak Özet

Acımak kitabı Teğmen Holfmiller adlı bir askerin Kekesfelva Villa’sında tesadüfen tanıştığı Edith ile yaşadıklarını konu alıyor. Bu tesadüfü buluşmadan sonra Edith Teğmen Holfmiller’in merhamet olarak adlandırdığı duyguya sımsıkı sarılıyor. Teğmen bu sevgi karşısında kapana yakalanmış bir fare gibi nefes almakta zorlanırken savaşa kaçmayı bir çözüm olarak gördüğü bir yola çıkıyor. Unuttuğu tek şeyse vicdan kanarken hiçbir yere kaçamayacağını eski bir dostla karşılaştığında tekrar anlıyor. Acımak bir duygunun romanını içtenlikle anlatıyor. Yer yer mektuplaşmaları kullanması sebebiyle okurun bu dram yüklü yolculuktan etkilenmemesi mümkün değil.

Teğmen Holfmiller ortanın altı bir sınıftan askerliği seçmek zorunda bırakılmıştır. Askerliğin gri yüzü ve duyguların insan yaşamı arasında ki gelgitliği onu insanlarla ilişkilerinin zayıf olmasına sebeb vermiştir. Bir gün Kekesfelva Villa’sında bir eğlenceye davet edilir. Bu karanlık villada pek çok şeyin rengi geçmişini gizlemektedir.

Teğmen burada herkesle dans eder. Yalnız evin sahibinin zayıf bacaklı kızıyla dans etmeyi unutur. Odanın içinde gözleri onu aramaktadır. Bir köşede otururken karşılaşır. Onu dansa davet eder. Birden kaçarak uzaklaşan Edith Teğmen’le böyle tanışırlar. Edith bir engellidir. Sürekli tedavi görmektedir. Doktorları cellât olarak görebilecek kadar tedavi ve doktorlardan nefret etmektedir. Doktor’u Kordon’un anlatımıyla babası burada dolandıracağı kadına aşık olmuştur. Ve babası hakkında tefeci vb. dedikodular halk arasında yaygındır. Bütün yaşamını biriktirmek için harcadığı parayı kurdun kuzuya aşık olması misali ev sahibesi için harcamıştır. Bütün serveti kanserin gücü karşısında bir hiçtir. Ölüm eşini alır. O günden sonra yaşamını değiştirmiştir. Çocuğunun iyileşmesi için her yolu denemekte bir umut için her şeyini feda edebilecek güçtedir.

Teğmen bu hatasından duyduğu vicdan azabı nedeniyle Edith’i ziyaret eder. Edith bu merhametli duygularla adeta kendisini kaptırır. Teğmenle gün geçtikçe yakınlaşırlar. Teğmen’in bu zaafı vicdan azabını gün geçtikçe büyütecektir. Umutsuz vaka olan Edith Teğmen’in bir hatasıyla durumun iyiye gittiğini söyleyiverir. Bu dönülmez hatadan geri adım atamaz.

Teğmen bu duyguların merhametten başka bir şey olmadığını söylese de Edith bu yasak aşkın farkına varır. Edith’e göre sevmek ona göre değildir. Yaşam annesinin de karşılaştığı bir şekilde onu da süründürüp canını almaktan başka bir şey değildir. En çok sevdiği dans etmek ve ata binmek onda sadece bir silüetten ibarettir. Edith, bütün güzel şeylerin gölgesinin düşerek çürüttüğü bir insan artığı olarak benliğe sahiptir.

Babasıysa karısını kaybettikten sonra kızının bu eriyip bitişine daha fazla dayanamayacaktır. Tedavileri bırakan ölümü ağır ağır kabul edilen Edith onun her şeyidir. Onun için her şeyi feda edebilir. Ömrünü kazanmak için adadığı servetini dahi! Teğmen Holfmiller’e kızıyla nişanlanması için para teklif eder. Holfmiller bunu kabul eder. Holfmiller sevmediği, buğday çuvalı olarak gördüğü Edith’le nişanlanır. Bu olayın tefecinin çocuğuyla evlendiği duyulmasıyla daha da vicdan azabını artırır. Tek düşündüğü şey intihar etmektir. Eski bildiği bir şekilde gece yarısı yastık ve yorganı yüzüne bastırarak silahla intihar edecektir. Bu şekilde hiç kimse onun öldüğünü duymayacaktır.

Teğmen Holfmiller yaşamı boyunca sevilmekten kaçan, ardında Edith’in manen bir güçle iyileşme aşamasında bırakarak intiharı seçecektir. Lakin intihar edemeyecektir. Akıl aldığı bir meslektaşı onu harbe gönderecektir. Savaşın o kirli yüzü onun için bir çözüm gibi görünmektedir. Peki ya Edith yaşamak ve sevmek onun hakkı değil midir? Tam da iyileşme aşamasında… Edith’in ayakları iyileşirken ruhunun kanaması onu nerelere sürükleyecektir?

Stefan Zweig Acımak başyapıtında son noktayı şöyle koyar:

‘’…insanın vicdanı hatırladığı müddetçe, hiçbir hata unutulmuş değildir.’’(sy.360)

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Acımak Soruları ve Cevapları

Acımak kimin eseri?

Stefan Zweig

Acımak türü nedir?

Yabancı Romanlar

Acımak kaç sayfa?

360

Acımak Yorumları

etkileyici bir roman çok iyi yazılmış

05-02-2016 01:09

bir kerede okudum fena sardı bitirdim mükemmel bir kitap

07-02-2016 09:57

konusu çok güzel özeti yazan arkadaş da güzel yazmış tavsiye edeceğim kitaplardan bir tanesidir bir de zweigin satranç kitabını tavsiye ederim

26-02-2016 10:57

tek kelimeyle muhteşem di.

23-11-2017 17:37

acımak stefan zweig in en güzel kitaplarından bir tanesi amok koşucusu, satranç ve korku ile yarışır süper kitap

15-12-2019 14:19

özet için teşekkür ederim biraz uzun ve detaylı olmuş ama işime yaradı

16-09-2022 23:28

kitabın karakterleri hakkında bilgi bulmaya çalışıyorum ama yok

01-11-2023 17:15

Macellan Clarissa Kızıl Üç Büyük Usta Lyon’da Düğün İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar Mecburiyet Ay Işığı Sokağı Vicdan Zorbalığa Karşı Bir Çöküşün Öyküsü Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Korku Olağanüstü Bir Gece Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Amok Koşucusu Acımak Satranç en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli