Kırık Hayatlar

Kırık Hayatlar
Kitabın Yazarı:Halit Ziya Uşaklıgil Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1924 Sayfa Sayısı:424 ISBN:9789751036612 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:15,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kırık Hayatlar - Halit Ziya Uşaklıgil

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırık Hayatlar Özeti

Halid Ziya Uşaklıgil’in en önemli romanlarından bir tanesi olarak kabul edilen Kırık Hayatlar alışılagelmiş alt kesimi anlatmak yerine sosyal statüsü yüksek, varlıklı insanların yaşadıklarını ele almıştır.

Halid Ziya Uşaklıgil Kırık Hayatlar romanını yazmaya 1900lü yılların başında başlamıştır fakat yaşanan olaylar nedeni ile bir türlü yayınlama fırsatı bulamamıştır. Roman ancak 1924 yılında yayınlanmıştır.

Romanın konusu Osmanlının son zamanlarında, Osmanlıda Batılaşma merakının başladığı dönemde geçiyor. İstanbul’un gelir durumu iyi tabakasında batının eğlence ve kültür yapısına karşı bir merak başlamış ve bu da yozlaşmış bir gurubun ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Romanın ana karakteri olan Ömer Behiç ise bu dönemde başarılı bir öğrencidir. Tek hayali Tıbbiyeyi kazanmak ve ilerde doktor olmaktır. Fakat ailenin onun için farklı planları vardır. O ailesini dinlemez ve Tıbbiyeyi kazanır. Ömer başarısını Tıbbiyede de devam ettirir fakat bu sürede babası vefat eder. Okuldan sonra eğitimini Fransa’da devam ettirir ve bu seferde annesi vefat eder. Buna rağmen yılmayan Ömer sonunda memleketine iyi bir doktor olarak döner.

Memlekete dönmesi ile birlikte Ömer için evlilik hazırlıkları da başlar. Halası onu Vedide ile tanıştırır ve Ömer de Vedide’ye ilk görüşte aşık olur. İkili evlenir ve mutlu bir hayata başlarlar. Bu evlilikten iki tane de kız çocukları olur.

Ömer doktorluk mesleğinde iyi olması nedeni ile hastaları da oldukça zengin insanlardır. Fakat o yozlaşan sosyete gibi kendini kaptırmamış ve zengin hastaların yanında ücretsiz olarak fakir hastalara da bakmaya başlamıştır.

Ömer’in huzurlu hayatı okuldan arkadaşı olan Bekir ile rast gele karşılaşması ile değişmeye başlar. Bekir İstanbul sosyetesinin çapkınlarındandır. Tekrar bir araya gelen eski arkadaşlar birlikte zaman geçirmeye başlarlar fakat Ömer için Bekir’in yaptığı çapkınlıklar acınası bir durumdur.

Bir gün Bekir Ömer’i sevgilisi Nebile ile tanıştırır. Bekir ile Nebine’nin ilişkisi Ömer’e çok ters gelmektedir. İkili herkesin ortasında oynaşmaktan çekinmez. Bu buluşmada Ömer Nebine’nin kardeşi olan Neyyir ile karşılaşır ve daha ilk görüşte ona karşı bir arzu duymaya başlar.

Ömer bir süre Neyyir’i kafasından atmaya çalışır fakat Neyyir muayene için Ömer’in ofisine gelince işler tekrar kötüye gider. Muayene sırasında ikili iyice birbirine yakınlaşır. Neyyir de Ömer’e karşı birşeyler hissetmektedir ve ikili gizli gizli buluşmaya başlar.

Ömer yasak aşkı ile zaman geçirirken aile huzuru da yavaş yavaş bozulmaya başlar. Küçük kızı hastalanır ve durumu git gide daha kötüye gider. Kız bir türlü tedavilere cevap vermemektedir. Ömer’in yasak aşkı ile zaman geçirmesi nedeni ile küçük kızına yeterli zaman harcamaması da kızın kötüye gitmesinde etkili olmuştur.

Küçük kız hastalık ile daha fazla mücadele edemez ve vefat eder. Bu Ömer için tam bir dram olur. Ömer bunu bir uyarı gibi görür ve yasak aşkı ile olan ilişkisini bitirmeye karar verir. Böyle acı bir tecrübe sonrası Ömer tekrar ailesine geri döner.

Kırık Hayatlar Halid Ziya Uşaklıgil tarafından bir dönemi mükemmel gözlemlemesi sonrası oluşmuştur. Git gide yozlaşan zenginlerin hayatına farklı bir açıdan bakan yazar bunu romana acı bir ders ile aktarmış ve okurların büyük beğenisini kazanmıştır.

Kırık Hayatlar Yorumları

klask bir aldatmayı anlatmış pek ilgimi çekmedi aldatmayı kötü göstermek için biraz abartılı olaylar yaratmış

30-11-2016 18:55

çok güzel bir romandı

14-12-2016 14:12

mükemmel bir kitap

15-01-2017 17:45

daha önce mai ve siyah kitabını okumuştum dili çok ağırdı ve beğenmemiştim kırık hayatlar kitabı daha güzel bir kitap oldukça beğendim

27-01-2017 18:49

kitabın konusu çok güzel

04-02-2017 21:59

detaylı kırık hayatlar özeti paylaşabilir misiniz kısa olmuş bana daha uzun özet gerekiyor içinde karakter analizi ve ana fikir olması gerek teşekkür

17-02-2017 20:05

kitap çok güzel okumanızı tavsiye ederim

13-03-2017 20:56

anafikir ödevi için okudum fena kitap değil en azından okuduğunuza pişman olmuyorsunuz

16-05-2017 20:53

mükemmel bir kitap konusu beni çok etkiledi bazı şeyleri ben de yaşadım o yüzden sanırım güzel yazılmış herkese hitap ediyor

14-06-2017 20:05

çok güzel yazılmış insanın alıp götürüyor sanki

15-11-2017 00:16

okurken sıkıldım hikayeler güzel ama sıradan

13-11-2018 17:04

kitap gereksiz uzun bence konusu bu kadar uzun kitap yazılacak türde değil o yüzden okuması zorlaşıyor daha da sadeleştirilirse güzel kitap olur

05-01-2019 20:03

aşırı sıkıcı bir kitap bana kırık hayatlar türü nedir söyleyin de şu ödevi bitireyim kitap hakkında beş tane soru cevaplamam lazım türü ne kimin eseri konusu ne ana fikir ne ve karakterler

26-05-2019 21:56

Bir Yazın Tarihi Bir Ölünün Defteri Saray ve Ötesi Mensur Şiirler Aşk-ı Memnu Ferdi ve Şürekası Kırk Yıl Kırık Hayatlar Mai ve Siyah en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Komik Kitaplar Çocuk Kitapları Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Kadın Erkek İlişkisi Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Deneme Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları