Kırık Hayatlar

Kırık Hayatlar
Kitabın Yazarı:Halit Ziya Uşaklıgil Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1924 Sayfa Sayısı:424 ISBN:9789751036612 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 20

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kırık Hayatlar - Halit Ziya Uşaklıgil

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırık Hayatlar Özet

Halid Ziya Uşaklıgil’in en önemli romanlarından bir tanesi olarak kabul edilen Kırık Hayatlar alışılagelmiş alt kesimi anlatmak yerine sosyal statüsü yüksek, varlıklı insanların yaşadıklarını ele almıştır.

Halid Ziya Uşaklıgil Kırık Hayatlar romanını yazmaya 1900lü yılların başında başlamıştır fakat yaşanan olaylar nedeni ile bir türlü yayınlama fırsatı bulamamıştır. Roman ancak 1924 yılında yayınlanmıştır.

Romanın konusu Osmanlının son zamanlarında, Osmanlıda Batılaşma merakının başladığı dönemde geçiyor. İstanbul’un gelir durumu iyi tabakasında batının eğlence ve kültür yapısına karşı bir merak başlamış ve bu da yozlaşmış bir gurubun ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Romanın ana karakteri olan Ömer Behiç ise bu dönemde başarılı bir öğrencidir. Tek hayali Tıbbiyeyi kazanmak ve ilerde doktor olmaktır. Fakat ailenin onun için farklı planları vardır. O ailesini dinlemez ve Tıbbiyeyi kazanır. Ömer başarısını Tıbbiyede de devam ettirir fakat bu sürede babası vefat eder. Okuldan sonra eğitimini Fransa’da devam ettirir ve bu seferde annesi vefat eder. Buna rağmen yılmayan Ömer sonunda memleketine iyi bir doktor olarak döner.

Memlekete dönmesi ile birlikte Ömer için evlilik hazırlıkları da başlar. Halası onu Vedide ile tanıştırır ve Ömer de Vedide’ye ilk görüşte aşık olur. İkili evlenir ve mutlu bir hayata başlarlar. Bu evlilikten iki tane de kız çocukları olur.

Ömer doktorluk mesleğinde iyi olması nedeni ile hastaları da oldukça zengin insanlardır. Fakat o yozlaşan sosyete gibi kendini kaptırmamış ve zengin hastaların yanında ücretsiz olarak fakir hastalara da bakmaya başlamıştır.

Ömer’in huzurlu hayatı okuldan arkadaşı olan Bekir ile rast gele karşılaşması ile değişmeye başlar. Bekir İstanbul sosyetesinin çapkınlarındandır. Tekrar bir araya gelen eski arkadaşlar birlikte zaman geçirmeye başlarlar fakat Ömer için Bekir’in yaptığı çapkınlıklar acınası bir durumdur.

Bir gün Bekir Ömer’i sevgilisi Nebile ile tanıştırır. Bekir ile Nebine’nin ilişkisi Ömer’e çok ters gelmektedir. İkili herkesin ortasında oynaşmaktan çekinmez. Bu buluşmada Ömer Nebine’nin kardeşi olan Neyyir ile karşılaşır ve daha ilk görüşte ona karşı bir arzu duymaya başlar.

Ömer bir süre Neyyir’i kafasından atmaya çalışır fakat Neyyir muayene için Ömer’in ofisine gelince işler tekrar kötüye gider. Muayene sırasında ikili iyice birbirine yakınlaşır. Neyyir de Ömer’e karşı birşeyler hissetmektedir ve ikili gizli gizli buluşmaya başlar.

Ömer yasak aşkı ile zaman geçirirken aile huzuru da yavaş yavaş bozulmaya başlar. Küçük kızı hastalanır ve durumu git gide daha kötüye gider. Kız bir türlü tedavilere cevap vermemektedir. Ömer’in yasak aşkı ile zaman geçirmesi nedeni ile küçük kızına yeterli zaman harcamaması da kızın kötüye gitmesinde etkili olmuştur.

Küçük kız hastalık ile daha fazla mücadele edemez ve vefat eder. Bu Ömer için tam bir dram olur. Ömer bunu bir uyarı gibi görür ve yasak aşkı ile olan ilişkisini bitirmeye karar verir. Böyle acı bir tecrübe sonrası Ömer tekrar ailesine geri döner.

Kırık Hayatlar Halid Ziya Uşaklıgil tarafından bir dönemi mükemmel gözlemlemesi sonrası oluşmuştur. Git gide yozlaşan zenginlerin hayatına farklı bir açıdan bakan yazar bunu romana acı bir ders ile aktarmış ve okurların büyük beğenisini kazanmıştır.

Kırık Hayatlar Konusu

Türk edebiyatının saygın isimlerinden olan Halit Ziya Uşaklıgil’in Osmanlının son zamanlarındaki Batılaşma merakını anlattığı kitabı olan Kırık Hayatlar okurlara dramatik bir aşk ikilemi sunar.

Kitabın ana karakteri olan Ömer ailesinin karşı çıkmasına rağmen doktor olma hayalinin peşinde giden bir idealisttir. Bu uğurda mücadele ederken hem babasını hem de annesini kaybeder ama sonunda hayalini gerçekleştirir ve çok başarılı bir doktor olur. Yurtdışında eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine geri döner.

Ömer iyi bir doktor olduğu için hastaları gelir durumu iyi olan insanlardan oluşur. Bu da Ömer’i bir anlamda sosyetenin içine sokar. Fakat Ömer değerlerine önem veren biridir ve ailesi ile mutlu bir şekilde yaşar. Fakat Ömer’in hayatı eski arkadaşı Bekir’in girmesi ile tamamen değişir. Bekir’in batı hayat tarzına düşkünlüğü Ömer’i rahatsız eder fakat Bekir’in kız arkadaşının kardeşi ile tanışması ve ona aşık olması bir olur.

Ömer her ne kadar karısını çok sevse de Neyyir’i aklından çıkartamaz. Neyyir’in de ona ilgi duyması ile aralarında yasak bir aşk başlar. Bu sırada Ömer’in kızı da hastalanır fakat Ömer vaktini genelde yasak aşkı ile zaman geçirir. Kızının durumu daha da ciddileşir ve hayatını kaybeder. Ömer bu durumdan kendini ve yasak aşkını sorumlu tutar.

Halit Ziya Uşaklıgil’in Kırık Hayatlar kitabının konusu kısa olarak bu şekilde. İhtirasların insana nelere mal olacağını çok acı bir şekilde okura sunuyor.

Kırık Hayatlar Soruları ve Cevapları

kırık hayatlar kimin eseri?

Kırık Hayatlar Halit Ziya Uşaklıgil'in bir eseridir.

kırık hayatlar türü nedir?

Eser Romantik Aşk Romanı türü içinde kabul edilmektedir.

Kırık Hayatlar Yorumları

klask bir aldatmayı anlatmış pek ilgimi çekmedi aldatmayı kötü göstermek için biraz abartılı olaylar yaratmış

30-11-2016 18:55

çok güzel bir romandı

14-12-2016 14:12

mükemmel bir kitap

15-01-2017 17:45

daha önce mai ve siyah kitabını okumuştum dili çok ağırdı ve beğenmemiştim kırık hayatlar kitabı daha güzel bir kitap oldukça beğendim

27-01-2017 18:49

kitabın konusu çok güzel

04-02-2017 21:59

detaylı kırık hayatlar özeti paylaşabilir misiniz kısa olmuş bana daha uzun özet gerekiyor içinde karakter analizi ve ana fikir olması gerek teşekkür

17-02-2017 20:05

kitap çok güzel okumanızı tavsiye ederim

13-03-2017 20:56

anafikir ödevi için okudum fena kitap değil en azından okuduğunuza pişman olmuyorsunuz

16-05-2017 20:53

mükemmel bir kitap konusu beni çok etkiledi bazı şeyleri ben de yaşadım o yüzden sanırım güzel yazılmış herkese hitap ediyor

14-06-2017 20:05

çok güzel yazılmış insanın alıp götürüyor sanki

15-11-2017 00:16

okurken sıkıldım hikayeler güzel ama sıradan

13-11-2018 17:04

kitap gereksiz uzun bence konusu bu kadar uzun kitap yazılacak türde değil o yüzden okuması zorlaşıyor daha da sadeleştirilirse güzel kitap olur

05-01-2019 20:03

aşırı sıkıcı bir kitap bana kırık hayatlar türü nedir söyleyin de şu ödevi bitireyim kitap hakkında beş tane soru cevaplamam lazım türü ne kimin eseri konusu ne ana fikir ne ve karakterler

26-05-2019 21:56

bana kısa özet gerekiyordu buradaki de biraz uzun olmuş sanki ama yine de işime yarar en azından özetten özet çıkartırım diye düşünüyorum böylece hoca internetten kopyaladığımı anlamaz diğer arkadaşlara da yapmalarını tavsiye ederim iyice kolaycılığa alışmasınlar

04-12-2019 15:44

kırık hayatlar kısa özet varmış tam istediğim gibi elinize sağlık ödevimi yaptım sayenizde

16-03-2020 23:40

aslında çok basit bir konusu var adam karısını aldatıyor sonradan bulunan para ile hayatı değişiyor vs. kitabın anlatımı da ağır okuması zor yazıldığı dönemin dışına pek çıkamamış bir hikaye kitabın yazarı zaten halit ziya bu türü ile dikkat çeken bir yazar herkese göre bir dili yol ona göre okuyun

30-03-2022 12:48

kırık hayatlar hangi dönemde yazılmıştır

13-10-2022 17:46

kitabın yazarının okura vermek istediği mesaj ne

15-04-2023 21:44

tanzimat döneminde yazılmıştır azıcık okuyup araştırsanız cevabı bulursunuz

06-10-2023 21:26

kısa özet nerede çok uzatmışsın

08-04-2024 20:29

Bir Acı Hikaye Bir Yazın Tarihi Bir Ölünün Defteri Saray ve Ötesi Mensur Şiirler Aşk-ı Memnu Ferdi ve Şürekası Kırk Yıl Kırık Hayatlar Mai ve Siyah en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları