Kırık Hayatlar

Kırık Hayatlar
Kitabın Yazarı:Halit Ziya Uşaklıgil Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1924 Sayfa Sayısı:424 ISBN:9789751036612 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kırık Hayatlar - Halit Ziya Uşaklıgil

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırık Hayatlar Özet

Halid Ziya Uşaklıgil’in en önemli romanlarından bir tanesi olarak kabul edilen Kırık Hayatlar alışılagelmiş alt kesimi anlatmak yerine sosyal statüsü yüksek, varlıklı insanların yaşadıklarını ele almıştır.

Halid Ziya Uşaklıgil Kırık Hayatlar romanını yazmaya 1900lü yılların başında başlamıştır fakat yaşanan olaylar nedeni ile bir türlü yayınlama fırsatı bulamamıştır. Roman ancak 1924 yılında yayınlanmıştır.

Romanın konusu Osmanlının son zamanlarında, Osmanlıda Batılaşma merakının başladığı dönemde geçiyor. İstanbul’un gelir durumu iyi tabakasında batının eğlence ve kültür yapısına karşı bir merak başlamış ve bu da yozlaşmış bir gurubun ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Romanın ana karakteri olan Ömer Behiç ise bu dönemde başarılı bir öğrencidir. Tek hayali Tıbbiyeyi kazanmak ve ilerde doktor olmaktır. Fakat ailenin onun için farklı planları vardır. O ailesini dinlemez ve Tıbbiyeyi kazanır. Ömer başarısını Tıbbiyede de devam ettirir fakat bu sürede babası vefat eder. Okuldan sonra eğitimini Fransa’da devam ettirir ve bu seferde annesi vefat eder. Buna rağmen yılmayan Ömer sonunda memleketine iyi bir doktor olarak döner.

Memlekete dönmesi ile birlikte Ömer için evlilik hazırlıkları da başlar. Halası onu Vedide ile tanıştırır ve Ömer de Vedide’ye ilk görüşte aşık olur. İkili evlenir ve mutlu bir hayata başlarlar. Bu evlilikten iki tane de kız çocukları olur.

Ömer doktorluk mesleğinde iyi olması nedeni ile hastaları da oldukça zengin insanlardır. Fakat o yozlaşan sosyete gibi kendini kaptırmamış ve zengin hastaların yanında ücretsiz olarak fakir hastalara da bakmaya başlamıştır.

Ömer’in huzurlu hayatı okuldan arkadaşı olan Bekir ile rast gele karşılaşması ile değişmeye başlar. Bekir İstanbul sosyetesinin çapkınlarındandır. Tekrar bir araya gelen eski arkadaşlar birlikte zaman geçirmeye başlarlar fakat Ömer için Bekir’in yaptığı çapkınlıklar acınası bir durumdur.

Bir gün Bekir Ömer’i sevgilisi Nebile ile tanıştırır. Bekir ile Nebine’nin ilişkisi Ömer’e çok ters gelmektedir. İkili herkesin ortasında oynaşmaktan çekinmez. Bu buluşmada Ömer Nebine’nin kardeşi olan Neyyir ile karşılaşır ve daha ilk görüşte ona karşı bir arzu duymaya başlar.

Ömer bir süre Neyyir’i kafasından atmaya çalışır fakat Neyyir muayene için Ömer’in ofisine gelince işler tekrar kötüye gider. Muayene sırasında ikili iyice birbirine yakınlaşır. Neyyir de Ömer’e karşı birşeyler hissetmektedir ve ikili gizli gizli buluşmaya başlar.

Ömer yasak aşkı ile zaman geçirirken aile huzuru da yavaş yavaş bozulmaya başlar. Küçük kızı hastalanır ve durumu git gide daha kötüye gider. Kız bir türlü tedavilere cevap vermemektedir. Ömer’in yasak aşkı ile zaman geçirmesi nedeni ile küçük kızına yeterli zaman harcamaması da kızın kötüye gitmesinde etkili olmuştur.

Küçük kız hastalık ile daha fazla mücadele edemez ve vefat eder. Bu Ömer için tam bir dram olur. Ömer bunu bir uyarı gibi görür ve yasak aşkı ile olan ilişkisini bitirmeye karar verir. Böyle acı bir tecrübe sonrası Ömer tekrar ailesine geri döner.

Kırık Hayatlar Halid Ziya Uşaklıgil tarafından bir dönemi mükemmel gözlemlemesi sonrası oluşmuştur. Git gide yozlaşan zenginlerin hayatına farklı bir açıdan bakan yazar bunu romana acı bir ders ile aktarmış ve okurların büyük beğenisini kazanmıştır.

Kırık Hayatlar Konusu

Türk edebiyatının saygın isimlerinden olan Halit Ziya Uşaklıgil’in Osmanlının son zamanlarındaki Batılaşma merakını anlattığı kitabı olan Kırık Hayatlar okurlara dramatik bir aşk ikilemi sunar.

Kitabın ana karakteri olan Ömer ailesinin karşı çıkmasına rağmen doktor olma hayalinin peşinde giden bir idealisttir. Bu uğurda mücadele ederken hem babasını hem de annesini kaybeder ama sonunda hayalini gerçekleştirir ve çok başarılı bir doktor olur. Yurtdışında eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine geri döner.

Ömer iyi bir doktor olduğu için hastaları gelir durumu iyi olan insanlardan oluşur. Bu da Ömer’i bir anlamda sosyetenin içine sokar. Fakat Ömer değerlerine önem veren biridir ve ailesi ile mutlu bir şekilde yaşar. Fakat Ömer’in hayatı eski arkadaşı Bekir’in girmesi ile tamamen değişir. Bekir’in batı hayat tarzına düşkünlüğü Ömer’i rahatsız eder fakat Bekir’in kız arkadaşının kardeşi ile tanışması ve ona aşık olması bir olur.

Ömer her ne kadar karısını çok sevse de Neyyir’i aklından çıkartamaz. Neyyir’in de ona ilgi duyması ile aralarında yasak bir aşk başlar. Bu sırada Ömer’in kızı da hastalanır fakat Ömer vaktini genelde yasak aşkı ile zaman geçirir. Kızının durumu daha da ciddileşir ve hayatını kaybeder. Ömer bu durumdan kendini ve yasak aşkını sorumlu tutar.

Halit Ziya Uşaklıgil’in Kırık Hayatlar kitabının konusu kısa olarak bu şekilde. İhtirasların insana nelere mal olacağını çok acı bir şekilde okura sunuyor.

Kırık Hayatlar Soru Cevap

kırık hayatlar kimin eseri?

Kırık Hayatlar Halit Ziya Uşaklıgil'in bir eseridir.

kırık hayatlar türü nedir?

Eser Romantik Aşk Romanı türü içinde kabul edilmektedir.

Kırık Hayatlar Yorumları

klask bir aldatmayı anlatmış pek ilgimi çekmedi aldatmayı kötü göstermek için biraz abartılı olaylar yaratmış

30-11-2016 18:55

çok güzel bir romandı

14-12-2016 14:12

mükemmel bir kitap

15-01-2017 17:45

daha önce mai ve siyah kitabını okumuştum dili çok ağırdı ve beğenmemiştim kırık hayatlar kitabı daha güzel bir kitap oldukça beğendim

27-01-2017 18:49

kitabın konusu çok güzel

04-02-2017 21:59

detaylı kırık hayatlar özeti paylaşabilir misiniz kısa olmuş bana daha uzun özet gerekiyor içinde karakter analizi ve ana fikir olması gerek teşekkür

17-02-2017 20:05

kitap çok güzel okumanızı tavsiye ederim

13-03-2017 20:56

anafikir ödevi için okudum fena kitap değil en azından okuduğunuza pişman olmuyorsunuz

16-05-2017 20:53

mükemmel bir kitap konusu beni çok etkiledi bazı şeyleri ben de yaşadım o yüzden sanırım güzel yazılmış herkese hitap ediyor

14-06-2017 20:05

çok güzel yazılmış insanın alıp götürüyor sanki

15-11-2017 00:16

okurken sıkıldım hikayeler güzel ama sıradan

13-11-2018 17:04

kitap gereksiz uzun bence konusu bu kadar uzun kitap yazılacak türde değil o yüzden okuması zorlaşıyor daha da sadeleştirilirse güzel kitap olur

05-01-2019 20:03

aşırı sıkıcı bir kitap bana kırık hayatlar türü nedir söyleyin de şu ödevi bitireyim kitap hakkında beş tane soru cevaplamam lazım türü ne kimin eseri konusu ne ana fikir ne ve karakterler

26-05-2019 21:56

bana kısa özet gerekiyordu buradaki de biraz uzun olmuş sanki ama yine de işime yarar en azından özetten özet çıkartırım diye düşünüyorum böylece hoca internetten kopyaladığımı anlamaz diğer arkadaşlara da yapmalarını tavsiye ederim iyice kolaycılığa alışmasınlar

04-12-2019 15:44

kırık hayatlar kısa özet varmış tam istediğim gibi elinize sağlık ödevimi yaptım sayenizde

16-03-2020 23:40

Bir Acı Hikaye Bir Yazın Tarihi Bir Ölünün Defteri Saray ve Ötesi Mensur Şiirler Aşk-ı Memnu Ferdi ve Şürekası Kırk Yıl Kırık Hayatlar Mai ve Siyah en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Çocuk Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Deneme Kitapları Politik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları