Ferdi ve Şürekası

Ferdi ve Şürekası
Kitabın Yazarı:Halit Ziya Uşaklıgil Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1894 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9789750732782 Kitap Puanı:5 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:11,37 TL Pandora:13,13 TL e-kitap,pdf,epub: *

5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı
Giriş Yap Üye Ol

Ferdi ve Şürekası - Halit Ziya Uşaklıgil

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ferdi ve Şürekası Özeti

Ferdi ve Şürekası Halit Ziya Uşaklıgil’in üçlü aşk ilişkisini anlattığı büyük beğeni toplayan aşk romanıdır. İlk olarak 1894 yılında yayınlanmış ve okuyucunun beğenisini kazanmıştır.

Kitabın ana karakteri İsmail Tayfur adında yakışıklı bir gençtir. Genç yaşta babasını kaybeden İsmail ailesinin geçimini sağlayabilmek için eğitimini yarıda bırakır. Babasının da yanında çalıştığı Ferdi Efendinin şirketinde çalışmaya başlar. Şirketin adı Ferdi ve Şürekası’dır. Kitabın adı da buradan gelir. Şürekası günümüz Türkçesi ile Ortakları anlamına gelmektedir.

Ferdi Efendinin Hacer adında güzel bir kızı vardır. Hacer arada babasını ziyaret etmek için şirkete gelir. Bunların birinde İsmail’i görür ve ilk görüşte aşık olur. Babasını görme bahanesi ile şirkete gider ve mümkün oldukça İsmail ile yakınlaşmaya çalışmaktadır. İsmail her ne kadar onu arkadaş olarak görse de aşk Hacer’in gözünü kör etmiştir. Fakat yaşının küçük olması ve babasından korkması nedeni ile bir türlü İsmail’e açılamaz. Aşkını günlüğüne yazar.

Şans eseri Ferdi Efendi kızının günlüğünü bulur ve içindekileri okur. Böylece kızının İsmail’e olan aşkını öğrenmiş olur. Ferdi Efendi İsmail’in babasını ve ailesini iyi tanır. İsmail de efendi biridir. Bu yüzden kızının ona aşık olmasında bir sakınca görmez. Hatta onları evlendirmek için İsmail ile konuşmaya da karar verir. Tek istediği kızının mutlu olmasıdır.

Ferdi Efendi ilk olarak İsmail Tayfur’un anne ile görüşür ve onun da onayını alır. İsmail ile de konuşur ve onun kızı ile evlenmesini ister. Bu durum İsmail için çok kötü olur çünkü o Hacer’i sadece arkadaş olarak görmekte aslında babasının yıllar önce muhtaç olduğu için yanına aldığı Seniha’ya aşıktır. İsmail annesine danışır fakat annesi de Hacer ile evlenmesini ve bulundukları zor durumdan onları kurtarmasını ister.

İsmail ailesini de düşünerek hayalleri yerine mantığı seçer ve Hacer ile evlenmeyi kabul eder. Bunun üzerine şirkete ortak olur ve kazancı artar. Güzel bir düğün ile de Hacer’le evlenir.

Zamanla Hacer İsmail’in onu gerçekte sevmediğini anlar. Kocasının sürekli hüzünlü hali onun da dikkatini çeker. Bir gün İsmail’i takip eder ve onun Saniha ile buluştuğunu görür. Merak eder ve onların arasındaki konuşmayı dinler.

İsmail, Saniha’yı birlikte kaçmak için ikna etmeye çalışır. Hacer ile zorunlu olarak evlendiğini, karısını aslında sevmediğini, ona aşık olduğunu ve onunla kaçmak istediğini söyler. Hacer bunları duyunca büyük hayal kırıklığı yaşar ve evine geri döner. İsmail eve geldiğinde ayrılmak istediğini söyler fakat Hacer bunu kabul etmez. Bunun üzerine aralarında bir tartışma çıkar. Tartışma sırasında yanan bir mum yangın çıkartır. İsmail yangından kaçar fakat Hacer ağlayarak yanan evde kalmayı tercih eder. İsmail onu kurtarmak için geri dönmeye çalışır fakat yangın tüm evi kaplamıştır. Hacer yanan evin içinde hayata veda eder.

Hacer’i kurtaramayan İsmail yaşanan olay sonrası aklını yitirir. Yaşananlar sonrası Ferdi Efendi de hatasını anlar fakat artık her şey için çok geçtir. Zoraki yapılan bir evlilik iki aile için de felaket olmuştur.

Halit Ziya Uşaklıgil Ferdi ve Şürekası romanı ile bir taraftan acı bir aşk üçgenini anlatmış, diğer taraftan para ile aşkın satın alınamayacağını da vurgulamıştır.

Ferdi ve Şürekası Yorumları

çok klask bir hikayesi var fakir oğlan zengin kız gibi klask aşk üçgeni hoşuma gitmedi

02-12-2016 08:16

sıradan bir hikayesi var benim pek ilgimi çekmedi

18-12-2016 16:31