Bir Ölünün Defteri

Halit Ziya Uşaklıgil Bir Ölünün Defteri
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Özgür Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1892
Sayfa Sayısı:160
ISBN:9754472041
Kitap Puanı:
6.1 / 10 | Oy: 190 | Yorum: 2
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:10,14 TL
Sözcü Kitabevi:10,20 TL
KitapYurdu:10,39 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Bir Ölünün Defteri Özeti

Halit Ziya Uşaklıgil Bir Ölünün Defteri


Halid Ziya Uşaklıgil Türk edebiyat tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Türk edebiyatında verdiği başarılı batılı tarzı romanlar ile bilenen bir Servet-i Fünun aydınıdır. İlk başarılı roman örneğimiz olan ve Servet-i Fünun aydınını temsil eden "Mai ve Siyah" adlı eseri edebiyatımıza kazandırmıştır. Artıyetten dizi uyarlaması birçok ülkede yapılan "Aşk-ı Memnu" isimli realist eseri de çokça bilinen eserlerindendir. 1866 doğumlu olan Halid Ziya Uşaklıgil ayrıca en büyük nesir ustalarından kabul edilmektir. Usta yazarın "Bir Ölünün Defteri" isimli eseri ise - kitabın önsözünde verilen bilgiye göre- yazdığı 3. eseridir. Bundan önce "Sefile" ve "Nemide" isimli iki eser daha vermiştir. Ve yine önsözden Nemide ile bu kitap arasında benzerlikler olduğunu öğreniyoruz.

Bir Ölünün Defteri hangi açıdan bakılırsa bakılsın hem acı hem duygusal tatmin sağlayan bir hikaye. Dostluğun iteklemesiyle yapılan bir fedakarlığın nasıl bir insanın hayatını güllere, diğerininkini dikenlere boğabildiğini görebileceksiniz. Bu vaat, boş bir vaat değil.

Yağmurlu bir günde, mutlu bir ailenin tasviri ile başlıyor roman. Hüsam ve ailesi gayet keyifli vakit geçirir iken bir ihtiyar eve geliyor ve Hüsam'a "sizi çağırıyor" diyor. Bunun üzerine sahne birden hüzünleniyor ve Hüsam derhal dostunun evine gitmek için yola çıkıyor. Dostunun evine gittiği, yıllarca yoldaşı olan Vecdi'yi ölüm döşeğinde görüyor. Uzunca bir konuşmanın ardından Vecdi "Sizi affediyorum" diyor ve defteri ona teslim ediyor. Gözleri kapanıyor. Bunun üzerine Hüsam defteri okumaya koyuluyor.

Defter ise Vecdi'nin hatıra defteri. Ve roman bundan sonra bu defterden ibaret. Ta ki son paragrafa kadar.

Defterde anlatılanlar;

Vecdi annesinin ölümü üzerine, babası ile birlikte kocasını bir yıl önce kaybetmiş olan halasının yanına taşınıyor. Burada halasının küçük kızı Nigar onun tek arkadaşı oluyor. Bu iki küçük çocuk uzun bir zaman beraberce büyüyor, eğitim alıyor ve oyunlar oynuyor. Ancak bir zaman sonra Vecdi'nin sultaniye (liseye) başlama zamanı geliyor. Böylece Vecdi ile Nigar daha az görüşür oluyor.

Hüsam ise Vecdi ile aynı liseye başlıyor. İlk gün korkup ağlayan Hüsman'ın yanına ilk Vecdi geliyor ve dostlukları başlıyor. Yaz tatillerinde Hüsam'ın gidecek yeri olmadığı için Vecdi'nin konaklarına geliyor. Vecdi'nin halası da Hüsam'ı iyice benimsiyor. Böylelikle üçlü uzun soluklu bir dostluk kuruyorlar. Beraber büyüyüp, serpiliyorlar. Hüsam edebiyatçı, Vecdi ise doktor oluyor.

Ve her ikisi de Nigar'a derin duygular besliyorlar.. Ancak Nigar'da Hüsam için bir şeyler hissediyor. Bunu anlayan Vecdi, onun için ne kadar acı da olsa aradan çekiliyor ve ikiliyi evlendiriyor.

Evlenen ikili ömürlerinin büyük kısmında mutlu yaşıyorlar. Ancak Vecdi için durum öyle olmuyor. Acı ve ıstırap dolu günler geçiriyor. Ne yapsa ne etse yüreğinden atamadığı bu sevdayı da küçük bir deftere yazıyor. Bu defteri de bir intikam mahiyetinde, son nefesinde affederek arkadaşına veriyor.

Hüsam defteri okudukça yüzüne çarpan tüm gerçekler, omuzlarına birer yük olarak biniyor En sonunda usta yazar Halid Ziya Uşaklıgil şöyle bitiriyor;

"Defter burada bitmiş idi. Hüsam bir müddet bu facianın müthiş sıkleti (ağırlığı) altında kalmış gibi durdu, sonra defteri kapadı, ayağa kalkarak yatağa takarrüb etti (yaklaştı), perdeleri açarak eğildi, ölünün soğuk yanaklarını uzun bir busr ile öptü.

Bu esnada yağmur sabahlarına mahsus (özgü) bir sisli fecir ıslak lacivert gözlerini açıyordu..." (Halid Ziya Uşaklıgil - Bir Ölünün Defteri)

Osman Vecdi, Hüsam ve Nigar... Mükemmel bir arkadaşlık, aşk ve fedakarlıkla karışık intikam. Bu kitabın temel kelimeleri bunlar. Dilinden korkmanıza da gerek yok. Kitabın yeni basımları gayet anlaşılır ve sadeleştirilmiş. İyi okumalar.

Yazar: Senagül YILDIZ

Bir Ölünün Defteri Yorumları

Bir Ölünün Defteri Yorum çok güzel bir kitapt severek okudum

16-05-2017 20:50 !!

Bir Ölünün Defteri Yorum sade bir konusu var ama çok güzel ilerliyor okunması gereken bir kitap

28-05-2017 21:05 !!

Yorum Yaz

:: Halit Ziya Uşaklıgil ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.