Kendini Arayan Adam

Kendini Arayan Adam
Kitabın Yazarı:Halit Ertuğrul Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Nesil Yayınları Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:123 ISBN:9789754081657 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:32,57 TL Pandora:40,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kendini Arayan Adam - Halit Ertuğrul

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kendini Arayan Adam Özet

Eğitimci ve yazar olan Halit Ertuğrul Adıyaman/Besni’de dünyaya gelmiş ve ilkokulu burada okumuştur. Daha sonrasında Kırşehir’de ortaokulu ve öğretmen okulunu, Niğde de ise Eğitim enstitüsünü bitirdi. Gazi üniversitesinde eğitim bilimleri bölümünü okudu. Cumhuriyet üniversitesi ve Sakarya üniversitesinde de çeşitli bölümlerde okuyup, yüksek lisans yaptı. Doktorasını sosyoloji bölümünde tamamladı. Doktorasının adı “Osmanlıdan Günümüze Azınlık ve Yabancı Okulları, Bu Okulları Bitirenlerin Türk Toplumunda Üstlendiği Roller” idi ve “Kültürümüzü Etkileyen Okullar” ismi ile basılmasıyla beraber büyük ilgi gördü. Evli ve iki çocuk babası olan Halit Ertuğrul dini yönü kuvvetli olan, eğitimi önemseyen, yılın öğretmeni seçilmiş ve daha birçok ödül almış biridir. Yaklaşık 100 sayfa olan kitabı “Kendini Arayan Adam” ise felsefi ve dini yönü ağır basan kısa bir hikâye tadındadır.

Kendini Arayan Adam kitabının başında heyecanlı ve yeni atanmış bir öğretmenin dünyasına yolculuk ediyoruz. Bu öğretmen yetim bir çocuk iken köylü tarafından sahiplenilmiş ve yetiştirilmiş. Yani kitabın konusunu bir cümle özetler isek: Yeni bir öğretmenin maceraları diyebiliriz.

Bu öğretmen atandığı köye gitmeden bir gün önce köyün bütün sakinlerini evine toplayıp, büyüklerinden nasihat alıyor. Bu nasihatleri aklına kazıyarak ve büyük bir endişeyle yola çıkan öğretmen, trende gider iken yaşlı bir adamcağız ile konuşmaya başlıyor. Bu adam öğretmene, onların köyündeki kötü öğretmen gibi olmamasını öğütleyerek hikâyesini anlatmaya başlıyor.

Bu hikâyenin etkisindeki öğretmen Allah’a iyi bir öğretmen olabilmek için dualar ederek trenden iniyor ve otobüse biniyor. Otobüste geçirdiği uzun yolculuk sırasında sürekli aynı kaseti çalmaktan sıkılmış olan şoförün anonsu öğretmeni dikkatini çekiyor. Şoför dinlenecek başka şarkının kalmadığını ve birisinin çıkıp şarkı söyleyip söyleyemeyeceğini soruyor. Öğretmenin arkasında oturan iyi giyimli yaşlı bir adam ortaya çıkıyor ve birkaç şarkı söyledikten sonra etkileyici bir şekilde konuşmaya başlıyor. Konuşmasında kimseye belli etmeden bazı propagandalar yapıyor. Öğretmen bunu anlıyor ve konuşan adamın dini yönden biraz eksik olduğunu düşünüyor.

Otobüs yaptığı bir arıza yüzünden duraksadığında, öğretmen bir fırsatını bularak bu adamın yanına gidiyor ve konuşmaya başlıyor. Konuyu bir şekilde dine çekmek isteyen öğretmen; adama elinde bir kitap olduğunu ve bu kitabı anlayamadığını söyleyip, bu kitaptan bir yer okursa onun anlayıp anlayamayacağını soruyor. Okuduğu kitap ise bir tür risale… Adam ise Osmanlıca ve Farsça kökenli kelimeleri ustaca tercüme ediyor ve derin düşüncelere dalıyor. Öğretmen adamın çok zeki birisi olduğunu düşünüyor ve aralarında fevkalade bir dostluk kuruluyor. Kısa bir süre içinde saygı çerçevesinde tartışmaya başlıyorlar. Bu tartışma oldukça bilimsel. Açıkçası insan anlamakta biraz zorlanabiliyor.

İkili otobüs her mola verdiğinde ve hatta otobüste de konuşmaya devam ediyorlar. Hatta öğretmen adamı vardıkları yerde kalacağı eve götürüyor. Kitabın geneli de bu ikilinin derin bir bilgi ve maneviyat içeren konuşmalarına dayanıyor.

Hepimizin dinimizi sorguladığımız zamanlar oluyor. Bir acaba beynimizi kavurup duruyor. Hatta bu durumda kendimizi suçlu hissedebiliyoruz. Daha da ileri gidersek bir inanç eksikliğinin içinde bulabiliyoruz kendimizi. O yüzden bu kitap şüphesi olan herkesin okuması gereken bir kitap. Dini bir öğüt vermiyor ya da dinin emirlerini anlatmıyor. Sadece hoşgörü içerisinde din konuları, bilimsel ve felsefi olarak ele alan bir kısa hikaye tadında.

Almak istediğinizde size çok şey katabilir. Ama almak istemezseniz anlayamayacağız bir kitap. Açıkçası Allah’a imanı çok farklı boyutlarda ele almayı başarmış Halit Ertuğrul. Ve din kurgusu içerisinde hoşgörüyü de Kendini Arayan Adam romanında oldukça güzel anlatmış.

Yazan: Senagül YILDIZ

Kendini Arayan Adam Soruları ve Cevapları

Kendini Arayan Adam kimin eseri?

Halit Ertuğrul

Kendini Arayan Adam türü nedir?

Yerli Romanlar

Kendini Arayan Adam kaç sayfa?

123

Kendini Arayan Adam Yorumları

beni anlatmış sanki mükemmel kitap

19-02-2017 20:22

akıcı bir kerede okunuyor

21-02-2017 21:28

müthiş bir kitaptı
hayatimda böyle kitap görmedim😃

09-12-2017 20:07

kitaba bayıldımm
yabancı kelime çok fazla

18-12-2017 08:12

sonuna kadar okuduğum ilk kitaptı

02-01-2018 14:24

müthiiş bir kitaptı

10-04-2018 17:59

yabancı kelimeler çoğunlukta olsa da güzel bir kitap
yabancı kelimeler çoğunlukta olsa da güzel bir kitap

26-08-2018 15:49

ben daha almadım sizce içeriği güzel mi

10-09-2018 15:39

kendini arayan adam konusu nedir? buradakini yazsam yeterli olur mu?

18-01-2020 21:42

müthiş bir kitap

20-04-2020 14:17

bu kitabın benim hayatımdaki yeri çok ayrı rahmetli babam öğretmen olarak atandığımda bana bu kitabı hediye etmişti o günden beri saklarım öğretmen olmak büyük bir gurur kaynağıydı onun için

28-03-2022 14:19

yazarın diğer kitapları da böyle mi?

11-12-2022 18:43

Düzceli Mehmet Aşk Böyle Yaşanır Ateşte Yeşerdim Kendini Arayan Kadın Aysel Canan Kendini Arayan Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları