Düzceli Mehmet

Düzceli Mehmet
Kitabın Yazarı:Halit Ertuğrul Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Nesil Yayınları Yayınlandığı Yıl:2000 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789757055999 Kitap Puanı:6.7 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Düzceli Mehmet - Halit Ertuğrul

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Düzceli Mehmet Özeti

İşine aşık bir öğretmen okulun açılmasıyla birlikte sevinçle okuluna gider ve her yıl yaptığı tanışma faslını icra eder. Bu tanışma esnasında ortak kurallar belirleyip ortak karar verilecek yaptırımlarla kontrol altında tutulacağını dile getirdiği anda Düzceli Mehmet itirazıyla ön plana çıkar. Bu durum aslında birçok şeyin başlangıcı olur. Dış görünüşü ve kendini ifade etme tarzıyla herkesin dikkatini çeken Mehmet aynı zamanda arkadaşlarının kendisine tepkisiyle yüzleşmek durumunda kalır.

Dersler ilerlemeye başladıkça Düzceli Mehmet ve öğretmeni arasında bağlar güçlenmeye başlar. Çünkü öğretmeni Mehmet’le birçok konuda aynı düşünmediği halde onun düşündüklerini ve hissettiklerini saygıyla dinler, önemser ve sonrasında kendi fikrini beyan eder. Bu durum Mehmet’in çok hoşuna gider, çünkü biri tarafından gerçekten önemsendiğinin farkına varır. Mehmet ve öğretmeninin birbirine bir şeyler katan sohbetleri gerek sınıfta gerek öğretmenin odasında devam eder. Ve bir gün daha fazla sohbet için öğretmeni Mehmet’i evine davet eder.

Mehmet hep savunduğu ve arkasına sığındığı kuralsız gençlik felsefesinden bu misafirlik esnasında da sıkça bahseder. Sıkıca sarılmıştır çünkü bu düşünce ve davranış şekline… Allah’a ve dini kurallara da riayet etmez haliyle… Öğretmeni ise bitmeyen bir sabırla Allah’ın gözle görünmese de yarattıklarıyla tecelli ettiğini, gerçeklerin sadece görünenlerden ibaret olmadığını Mehmet’e yönettiği sorularla aktarmaya çalışır. Her soru tepesine inen bir balyoz etkisi yaratır Mehmet’te… Bu sohbetler inanılmaz bir farkındalık yaratmıştır Mehmet’te ancak o güne kadar inanmış olduğu, gerçeği olarak kabul ettiği durumları bir günde bir haftada sindiremeyeceğinin de farkındadır.

Misafirlik sonrasında öğretmenini ziyaretleri azalmıştır Mehmet’in. Bu durum Öğretmeninin hevesini azaltsa da hep onun için dua eder. Ve bir gün bir telefon gelir öğretmenine Mehmet’ten, onunla görüşmek ister. Mehmet geldiğinde namaza başladığını söylemesiyle duygular sel olur birbirine karışırlar. Hıçkırarak kaybettiği zaman için yanar Mehmet, anlattıkça ağlamaya ağladıkça anlatmaya devam eder.

Mehmet ailesinin yanına giderken bir trafik kazası geçirir. Kafasına aldığı darbe sonucu görme ve konuşma yeteneğini yitirir. Aklına yatmayan her şeye isyan eden Mehmet ise büyük bir teslimiyet içerisinde hareketleriyle yakınında olanlar teselli etmeye çalışır. Bir gün Mehmet çok özel bir rüya görür, bu rüyanın hayatına etkisini, gözlerinin ve kulaklarının açılıp açılmayacağını, Mehmet’in normal hayatına dönüp dönmeyeceğini ve öğretmeniyle karşılaşmasını merak ediyorsanız kitabın tamamını okumanız gerekir.

Yazan: Sibel Çetin

Düzceli Mehmet Yorumları

berbat bir kitap. parama yazık valla. ingilizce'de bir terim var "on purpose" tam anlamıyla bu. ayrıca laikliğe alttan alttan giydiren, marxsizim hakkında en ufak bir fikri olmayan yazarın marksistlere saydırması, cinsiyetçilik, inanmayan insanların bozguncu, yoldan çıkmış göstermesi falan resmen okurken tiksinme duygusu oluşturuyor insanda. islamı kesinlikle anlayamamış olan bu yazar bu kitapla biat kültürünün yerleşmesi için sistemin bir maşası olmaktan öteye geçememiş işin kötüsü rolünü de güzel oynayamamış.

07-09-2018 14:58

çok güzel bir roman

07-12-2018 17:50

okumanızı tavsiye ederim

30-12-2018 16:28