İncir Kuşları

İncir Kuşları
Kitabın Yazarı:Sinan Akyüz Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Alfa Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:328 ISBN:9786051064390 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 303

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:141,75 TL D&R:152,80 TL Pandora:165,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

İncir Kuşları - Sinan Akyüz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İncir Kuşları Özet

Bir katliam, dünyaya sürülmüş bir kara leke, haksız bir intikam, mükemmel bir aşk, Boşnak katliamı...

Sueda okulu için ailesinden ayrı teyzesi İfeta'nın yanında yaşamaktadır. Muhteşem şekilde piyano çalan Sueda, konservatuar okumaktadır. Bir gün hocası Profesör Duşanka'nın odasında iken içeriye giren bir delikanlı Sueda'nın gönlünü çalacaktır. İlk görüşte başlar onların hikayesi. Sueda Profesör Duşanka'nın odasından çıktığında karşısında Tarik'ı görecektir. Yani ilk aşkını görecektir. Böyle başlar onların hikayesi...

Tarık'ın annesi Profesör Duşanka ile bir haftalığına yurtdışına çıkması gerekir. Tarık her ne kadar istemese de annesinin zorlaması üzerine gitmek zorunda kalır. Sueda'nın sınıfında Vukadin isminde bir erkek bulunur. Vukadin Tarık'ın gitmesini fırsat bilerek Sueda'ya olan aşkını itiraf eder. Yalvarır yakarır ancak Sueda'nın gözü Tarık'tan başka kimseyi görmemektedir. Reddedilen Vukadin bu duruma hırslanır ve okulu bırakarak asker olur. Bu durumu pek önemsemeyen Sueda yaklaşan tehlikenin farkında değildir.

Savaş haberleri gün geçtikçe daha fazla yayılmaya başlar. Sueda ise bu zorlu günler de ablası Edina'nın düğünü için Foça'ya mecburiyetinde kalır. O gün teyzesini bir daha asla göremeyeceğini, Tarık'ı ise aylar belki yıllar sonra görebileceğini bilmeden onlardan ayrılır. Sueda Foça'ya geldikten bir süre sonra savaş başlar. Sırpların yaptığı Boşnak soykırımı Bosna-Hersek'in her yerine yayılır. Teyzesi İfeda hastanede çalışırken şehit düşer. Tarık'tan haber alamaz ve her yanı kara bulutlar sarar. Bu kara bulutlar bu sefer bereket değil şer yağdıracaktır Boşnakların üzerine. Bir gün Sırp askerleri Sueda'nın evine baskın yapar. Enişte ve annesi karşı koymak istese de ne çare ikisi de oracıkta şehit düşer. 3 kız kardeş ve babaları olmak üzere 4 kişi alınır o evden ve acıların asıl başladığı yere götürürler. Sueda, Edina ve Ayşe’yi bir odaya kapatırlar. Gecenin ilerleyen saatlerinde içlerinde Vukadi'nin de bulunduğu 10-15 asker odaya kızların babası ile birlikte gelirler. Ayşe'den başlayarak o gece Ayşe ve Edina babalarının gözü önünde 15 kişi hatta daha fazlası tarafından tecavüze uğrarlar. Ayşe bu acıya daha fazla dayanamaz şehit olur. Sueda ise yalnızca Vukadin tarafından tecavüze uğrar. Vukadin istediğini aldığını düşünse de Sueda'nın kalbi yalnızca Tarık'a aittir. Vukadin bu düşüncesiyle mutluluğu yaşarken Sueda; Tarık'ın, annesinin ayşe ablasının, eniştesinin, Edina ablasının ve babasının çektiği eziyetin acısını içinde yaşar. Sueda için ölmek bir kurtuluş haline gelir. Sabah uyanınca ablası Edina ile karşılaşır. Ayşe ablasının vefatını öğrenince daha fazla yıkılır. O gün Edina ve babası farklı kamplara götürülür. Sueda ise Vukadi'nin yanındadır. Sueda için asıl eziyet Vukadi'nin ölümü ile başlayacaktır. Sueda'yı başka bir kampa götürüp acı çeken diğer kadınların yanına bırakırlar. O kampta babasını da bulan Sueda en azından yalnız olmadığı, babası yaşadığı için umudu vardır. Lakin halâ Edina'dan haber alamaz. Bosna ve Sırplar arasında her hafta insan değişikliği yapılır. Bu haftalardan birinde Sueda'nın yüzü gülecek ve serbest bırakılacaktır. Bosna-Hersek'e geldiğinde teyzesinin şehit olduğu hastanede psikolojik tedavi görmeye başlar. Bir gün Sueda'dan bir konser vermesi istenir. Vazgeçilmez piyanosunun başına aylar sonra ilk kez geçecektir. O konserde Profesör Dusanka'ya rastlar. Tarık için yazdığı mektupları verir. Bir yandan da Edina ve babasını aramaktadır. Sueda, Edina'nın Isveç'te olduğunu öğrenir. Tarık hastaneye Sueda'yı almak için gelir. Aynı gün babasını da bulan Sueda; Tarık, Profesör Duşanka ve babasını da alarak İsveç'e Edina'nın yanına yerleşirler.

Yıllar geçer, anılar kalır, savaş biter, acılar kalır. Bu kitap bitse de bu katliam, bu dünya üzerinde kara bir leke olarak her daim kalır, kalacaktır.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

İncir Kuşları Kitap Özeti

Suada Yugoslavya’da yaşayan güzel ve alımlı bir Boşnak kızdır. Üç çocuklu bir ailenin en küçük kızı olan Suada başarılı bir öğrencidir ve Saraybosna’da konservaturarı kazanarak piyano bölümüne girer. Bir gün Profesör Duşanka’nın dersinde iken kapı çalar ve içeriye bir genç gier. Suada Tarık ismindeki bu gence ilk görüşte aşık olur. Vukadin adındaki Sırp genç de Suada’ya deliler gibi aşık olur. İki genç aşklarını Suada’ya açarlar ve Suada Tarık’ı seçer. Bunun üzerine Vukadin çılgına döner ve konsevaturarı terk ederek orduya girer.

Suada ile Tarık güzel bir aşk yaşarlar ve nişanlanırlar. Herşey çok güzel gider fakat sırp gençlerin çıkardığı taşkınlıklar müslümanlar arasında savaş korkusu oluşmasına neden olur. Suada buna pek ihtimal vermez ve 1992 yılının Nisan ayında Ramazan bayramı öncesinde köyüne giderek ailesini ziyaret eder. Otobüse binmeden önce yerde bir kağıt parçası görür ve kağıtta bu Ramazan bayramının çok kanlı geçeceği yazar. Buna rağmen moralini bozmaz ve köyüne doğru yola koyulur.

Suada köyüne vardığında acı haberi de alır. Savaş başlamıştır ve Saraybosna yerle bir edilmiştir. Tarık kendini kurtararak Yeşil Berelilere katılır. Suada köyünde gizlenir fakat sırpların köyü basması pek uzun sürmez. Annesi ve bir kız kardeşi öldürürlür ve Suada babası ve diğer kız kardeşi ile birlikte esir alınır. Tek suçları Müslüman olmalarıdır.

Esir kampında Suada’yı acı bir tesadüf bekler. Karşısında Vukadin’i bulur. Fakat Vukadin’in kalbindeki aşkın yerini intikam duygusu almıştır ve Suada’ya tecavüz eder. Sırplar sırp askerler ile takas etmek için Boşnak kadınlarına tecavüz ederek onları hamile bırakmaya başlar. Suada da Vukadin ile birlikte farklı esir kamplarında olayların acı tanığı olur.

Vukadin savaşta yaralanır ve ölür. Bunun üzerine Suada hamile bir şekilde diğer esirlerin arasında yerini alır. Takas sırası ona da gelmiştir ve karşısında Boşnak askerleri görünce göz yaşlarına hakim olamaz.

Yaşadığı travma nedeni ile psikolojik destek almak üzere hastaneye yatar. Suada’nın mükemmel piyano çaldığını öğrenen hemşireler yardım derneği için piyano çalmasını isterler. İlk konserinde büyük beğeni toplar fakat onu alkışlayan başka biri daha vardır. Konservatuardaki profesörünü karşısında görür ve ilk olarak Tarık’ı sorar. Profesör Tarık’ın sağ olduğunu söyler fakat Suada utancından onun karşısına çıkmaya korkar. Karşı karşıya geldiklerinde ise Suada’yı bir acı daha bekler. Tarık savaşta iki ayağını da kaybetmiştir. Tarık’ın Suada’ya tek sorusu “Beni böyle kabul edebilecek misin?” olur. İki aşık birbirinden bir daha ayrılmamak üzere sıkıca sarılırlar.

İncir Kuşları Konusu

Bosna'da yaşanan sayısız dram var ve bunlardan çok azı gün yüzüne çıkabildi henüz. Bu kez Sinan Akyüz'ün kaleminden İncir Kuşları ile çok farklı bir aşk dramı karşınıza geliyor.

Bir zamanlar komşu olarak mutlu bir hayat süren insanlardan biri Müslüman ve diğeri Hristiyan iki genç bir kıza aşık olur fakat onlardan sadece biri aşkına karşılık bulur. Diğeri ise kırık bir kalp ile yaşamak zorundadır.

Gün gelir ve savaş patlak verir. Kader yine garip oyunlarından birini oynar ve aşkına karşılık bulamayan genç karşısında bir zamanla onun yerine başkasını tercih edip kalbini kıran kızı bulur. Artık tek fark ikisi de farklı taraftadırlar ve bir araya geliş sadece ölümün habercisidir.

Suada adındaki kızın hayatından bir kesit gibi anlatılan ve Bosna savaşına dair birçok gizli kalmış gerçekleri ortaya çıkartan İncir Kuşları romanı özellikle çarpıcı sonu ile dikkat çekiyor. Aşkı ve savaşı bir arada sunan ve ikisinin de yıkıcılığını ortaya koyan kitap gerçekten okuma değer mükemmel bir eser.

İncir Kuşları Soruları ve Cevapları

İncir Kuşları kimin eseri?

Sinan Akyüz

İncir Kuşları türü nedir?

Yerli Romanlar

İncir Kuşları kaç sayfa?

328

İncir Kuşları Yorumları

gerçekten insanın yüreğini acı gerçekliliğiyle sızlatan, akıcı diliyle bir solukta okunan harika bir kitap

01-05-2012 15:06

Tarihi bir gerçeği yansıtması yanı sıra aşk ve nefreti de bir o kadar betimleyen son derece mükemmel bir eser. Herkesin okumasını bilhassa tavsiye ederim.

06-05-2012 16:05

ben hiç roman okumayı sevmem ama bu romanı görünce fikrim değişti harika bir eser .. muhteşemm

08-05-2012 12:47

çok iyi bir kitap neredeyse ağlayacaktım!

01-06-2012 16:59

Sayfalarinin nasil aktigini fark etmeden bitirdigim kitap: Incir Kuslari... Bosna'da yasanan katliam hakkinda az cok fikrim bardi bu kitabi okumadan da once... Ancak durimun bu kadar vahim ve yuz kizartaci oldugunu bilmiyordum. Oncelikle Suada gibi bir cok kader maduru kadinin katlandigi insanlik disi eziyetler, tecavuler beni insanligimdan utandirdi. Kitapta ufak tefek teknik hatalar varrò , yok diyemem. Ama akici uslup ve fevkalade kurgu bu hatalarin uzerini ortuyor. En azindan benim icin oyle. Herkese tavsiye ederim.

06-07-2012 17:33

romanın konusu çok güzel ve mutlu sonla bitmesini beni çok mutlu etti kitabı yazan sinan akyüze teşekkurlerimi sunar ve herkezin okumasını tavsiye ederim

07-07-2012 13:23

bu romanı herkes okusun çok akıcı ve çok güzel ben bayıldım bu kitaba

09-07-2012 14:39

BENDE GÖÇMEN KIZIYIM AİLEM KOMSULARIMIZ HERKEZ COK ZÜLM GÖRMÜŞ BU KİTABI OKURKEN ÇOK AGLADIM GÜNLERCE TOPARLAYAMADIM KENDİMİ YASANANLAR KABULEDİLİR GİBİ DEGİL HAYAT SESSİZCE DEVAM EDİYOR LÜTFEN OKUYUN

27-07-2012 13:08

Tek kelimeyle muhteşem.Sinan AKYÜZ'e teşekür ediyorum..

01-08-2012 15:11

Gerçekten insanın yüreğini acı gerçekliliğiyle sızlatan, akıcı diliyle bir solukta okunan harika bir kitap

Romanın konusu çok güzel ve mutlu sonla bitmesini beni çok mutlu etti kitabı yazan Sinan Akyüze teşekkurlerimi sunar ve herkezin okumasını tavsiye ederim.Kitap okumasını pek sevmeyen eşime bile bu kitapla okumayı sevdirdim ve kitabı birlikte konuşabildik....Muhteşem......

09-08-2012 19:43

süper bir kitap kesinliklşe rtkineceksiniz

16-08-2012 16:05

185.sayfada iyice sinirlenip bırakmak istedim ama internetteki yorumları okuyunca devam ettim. gerçek olması çok etkileyici. herkes okusun tarihimizi unutmayalım

22-08-2012 02:47

dün aldım elime inanın okumam 24 saat bile sürmedi okumayan herkese tavsiye ederim

16-09-2012 21:05

gerçekten çok zel..tek KELİMEYLE MÜKEMMEL

04-10-2012 17:33

çok güzel kitap sürükleyici ama bi yandan da nefret vardı kitabın sonunda ağladım...

06-10-2012 13:51

bu romanı herkes okusun çok akıcı ve çok güzel ben bayıldım bu kitaba

mır mır konuş sanki okitap onda var bize öneriye asıl ben sinan akyüze tşk ediyorum sen etme slklar

06-10-2012 20:46

BEN ROMANI OKUDUĞUM ZAMAN

08-10-2012 13:29

Arkadaşımın önerisi üstüne okumaya başladım farklı bi anlamı vardı başlarken bile benim için bir gecede tüm kitabı bitirdim HARİKA!!

09-10-2012 21:15

Çok merak ettim ilk firsatta alıp bir solukta bitirmeyi düşünüyorum...

10-10-2012 17:53

Kitabı beğenerek almıştım doğrusu bu kadar güzel bir kitap olduğunu düşünmüyordum. Gerçekten çok güzeldi.Okurken nasıl okuduğumu sayfaların nasıl geçtiğini anlamadım :) Gerçekten tavsiye ederim herkese bence çok şey anlatıyor kitap.Kitaba başladığımda bırakamadım dün başladım ve dün bitirdim dediğim gibi çok güzel herkese tavsiye ederim.Bir şeyi çok merak ediyorum bu kitap gerçekten de birinin başından geçen olaylar mı ?

11-10-2012 16:28

gerçekten de müthiş bir kitap

14-10-2012 15:30

gerçekten çok güzel bir gün içerisinde okuyup bitirdim yazarı tebrik ediyorum

28-10-2012 16:46

tüm vücudum gerilerek okudum yüreğim yandı...

30-10-2012 16:33

iğrennçç değil tabikide ssüüpppeerr

30-10-2012 17:49

Yazarin anlatim sekli,becerisi tek kelimeyle berbat...

01-11-2012 01:39

Yazarin anlatim sekli,becerisi tek kelimeyle berbat...

01-11-2012 01:39

Sinan Akyüz ün kitaplarını beğenerek okuyorum.incir kuşları ilgiyle,merakla okuyup tek solukta üzülerek bitirdiğim bir kitap.. gözyaşlarıma hakim olamadım.insanlık dışı o hallerin yaşandığı an ben daha bebekmişim ve dünyada olup bitenlerden habersizmişim.o masumlukta nice insanlara kıyıldı.. keşke yaşanmasaydı.keşke keşke... er ya da geç bunu yapanlar cezalarını bulacaktır..teşekkür ediyorum böylesi nefis bir roman için...

02-11-2012 19:50

çok güzel sabakleyn alıcım

15-11-2012 22:46

ben de çok merak ettim bu kitabı yaaaa

19-11-2012 15:24

Çok güzel herkese tavsiye ederm

20-11-2012 19:58

ben uçurtma avcısını veya da bu kitabı alacağım fakat kararsızım :((:((:((

26-11-2012 17:46

bence herkes bu kitabi alsin ;) cok guzel tavsiye ederim.. Hic savasin bukadar acimaziz oldugunu tahmin edemezdim ! Savasin gercek yuzunu goreceksiniz..
Kitap okumayi pek sevmem ama bu kitabi birakamadim 2 gunde bitirdim :)

30-11-2012 12:27

ilk defa soluksuz bir kitap okudum ..

01-12-2012 17:53

yha bunu nasıl beğeniyosunuz aklım ermiyor bir kıza tecavüz ediliyor bu kitapta hiç beğenmedim ve sobada yaktım bu kitabı

03-12-2012 16:07

kitabı bir günde bitirdim. Muhteşem, akıcı bir kitap. Resmen insanlığımdan utandım. Avrupanın ortaa yerinde nasıl böyle bir şey olabilir aklım almıyor. Tek suçları müslüman boşnak olmaları. Ama insan olmaları yetmiyor muydu...

05-12-2012 14:14

yha bunu nasıl beğeniyosunuz aklım ermiyor bir kıza tecavüz ediliyor bu kitapta hiç beğenmedim ve sobada yaktım bu kitabı
bu yorumu kim yaptıysa yazık demek istiyorum. insanlıktan bi habersin!

10-12-2012 16:20

kıtab gercekten cok duygusal vede surukleyıcıydı cok begendım

10-12-2012 22:08

o kadar kıtap okudum bu kadar etkilenmedim harıkaydı

17-12-2012 09:27

MUHTEŞEM BİR KİTAP AĞLAMAKTAN Bİ HAL OLDUM :(

17-12-2012 19:04

Ata demirerinde dediği gibi şuan üstümde gereksiz bir acı var ooofff

19-12-2012 11:56

Tek bir gecede soluksuz bitirdim ve yer yer diken diken olup ağlamaktan kendimi alamadım . Etkisini bittikten sonrada epey hissettiriyor denildiği gibi insanın üstünde acı oluyor..

24-12-2012 19:23

tek kelimeyle mükemmel okuyalı baya oldu ama hala etkisindeyim

01-01-2013 22:03

kesinlikle tek solukda okunabilecek bir kitap dün akşam okumaya başladım ve saatler benimle yarıştı bitmesini istemedim ve bugün herkeze tavsiye ettim

03-01-2013 12:22

harika çok etkilendim çok üzücüydü ama mutlu son oldu

09-01-2013 21:05

ben bu kitabı okurken etkisinde kaldım çok güzel bukitap geçke bunun filmi olsaydı çok güzel olurdusuada& tarın aşkkısüper

13-01-2013 20:20

Kıtaba bayıldım hayatın sadece bır nefeslık oldugunun farkına vardım ama sorun şu ki biz gecmısımızıde geleceğimizide degerlendıremiyoruz

15-01-2013 19:01

bence harika bi roman herkese tasviye ederim

16-01-2013 14:26

okunması çok güzel ve biraz acı verici insanın yureği dayanmıyor

21-01-2013 09:14

çok güzel bir kitap gerçekten içten söyleyerk bu lafları ediyorum herkeze tavsiyem bence herkez okusun anlar

27-01-2013 19:37

Hakikaten çok güzel bir kitap gerçekleri anlatıyor bu kitabı yaklaşık on saatte bitirdim ama tekrar okuyorum ayrıca Suada'yı da çok merak ettim doğrusu

28-01-2013 17:34

muhteşem :) inanılmazdı süper

31-01-2013 23:50

hep derler kitap okuyun diye. Bende kendi kendime evet okumak
gerekiyor, diye şartlıyorum. Ama nedense öyle kitaplar yazılıyor ki kitabı elime alınca 5-10 sayfa sonra sıkılıp bir kenara atmak istiyorum. Ama incir kuşları için bunu söyleyemem. Akıcı, anlaşılır bir dil ve gerçekten insanı hüzünlendiren, insan olmanın bu kadar mı ağır diyebileceğimiz gerçek bir yaşanmışlık. Yaşamak istemediğiniz, aklınıza gelemeyecek kadar iğrençlikler, bir insanda iman olmayınca bir vahşi hayvanın bile yapamayacağını yaptırıyor. İçim titredi okurken.

06-02-2013 11:48

Herkesin okuması gereken bir kitap, biz okuyucuları bilgilendirdiği için SİNAN AKYÜZ'e sonsuz teşekkürler.

21-02-2013 14:38

bu kitabı bu gün aldım ve yeni okucam. yazılan yorumlardan beğenilme rekorunu kırıyor helal olsun..........

26-02-2013 15:44

en kısa zaman da ikinci kitabini istiyoruz......

26-02-2013 15:45

hani benim yazdıklarım onaylaın artık yeter

26-02-2013 15:48

puan filan yok size. birşey söylicem kitabi cokkk sevdim de ondan yazıyorum.. bilgisayarın başında oturmayında mesajımı yayınlayın... LÜTFEN..

26-02-2013 15:51

HAFTAYA BAKCAM YORUMLARIM VAR MI DİYE

26-02-2013 15:54

tek solukta okuyacaginiz nadir kitaplardan.Cok derinden etkiledi beni ve saniyorum ki uzun bir sure etkisinden kurtulamayacagim. Sinan AKYUZ e bu muhtesem anlatimi icin sonsuz tesekkurler...

26-02-2013 23:52

tek kelimeyle harika bir kitap

27-02-2013 16:35

KİTAP MÜTHİŞ BİR ŞEY COK BEGENDİM VE BAGLANDIM. BİRŞEY SÖYLÜCEM AMA KIZMAK YOK GECEN HAFTA YAZDIGIM YAZI İCİN ÖZÜR BARİ BUNU YAYINLAYIN.........

28-02-2013 16:12

:D tecavüzün savaşın anlatıldıgı kitabı sevmek için ruhsal hastalık geçirmek gerekir kafanızda var mı sizin

28-02-2013 18:36

kesinlikle kitap okuma alışkanlıgım yok bi arkadaşın aşırı ısrarı nedeniyle okumak zorunda kaldım ve elimden kitabı bırakamadım bir buçuk günde kitap bitti herkesede tavsiye ederim.

01-03-2013 21:15

bn bu kitabı bu hafta içerisnde okudum yaklaşık 30 okuduğum romanlara bedel bir kital kanım donuk bir şekilde okdum ve sinan akyüz çok başarılı bir yazar tebrikler... (aylin...)

05-03-2013 16:16

90'lı yıllarda yaşım gereği farkında olmadığım Bosna soykırımını ve savaşa rağmen aşkın masumiyetini kanıtlayan, soluksuz okuduğum bir romandı. Bize farkında olmadığımız gerçekleri, etkileyici dili ve anlatımıyla sunduğu için Sinan Akyüz'e sonsuz teşekkürler...
Birde kafanızda var mı sizin diye soran ve bu kitabı beğenenleri eleştiren arkadaşlara:
Burda beğenilen tecavüz ya da savaş değil. Sen kitabı atsan da yaksan da bunlar yaşanmış gerçek olaylar. Hem
bilmediğim gerçekleri öğrendiğim için,hem de çektiği tüm acılara rağmen yaşama tutunmuş bir karakterin hikayesi akıcı ve yalın bir dille anlatıldığı için beğendim bu romanı. Bakış açısı farkı sanırım...

07-03-2013 17:16

harika bir kitap tavsiye ederim herkese....

10-03-2013 12:11

mükemmel bir kitap

11-03-2013 18:16

harika kitap ama bu hikayenin yaşanmış olduğunu düşünmek insanı kahrediyor.

13-03-2013 23:41

ÖZETLER İÇİN TŞK. ÇOK İŞİME YARADI... KİTABI HERKESE TAVSİYE EDERİM VE OKUMASINI İSTERİM... BEN MELEK

15-03-2013 14:58

hiç güzel degil hiç beyenmedim kimseyede tafsiye etmem

17-03-2013 14:53

cokgüzel herkese tavsiyeeedderim suadayla tarınaşkıcok büyük

19-03-2013 18:07

Yıllar önce Bosna'da yaşananlara zamanla İncir Kuşları gibi kitaplar sayesinde daha derinden bakmamızı sağlıyor. Haberlerde sadece duyduğumuz kadarı ile yetindiğimiz dramın arka sokaklarında ise çok daha hüzünlü hikayeler var.

Ünlü yazar Sinan Akyüz yine mükemmel bir esere imza atarak Suada isimli genç bir kızın gözünden Bosna'da yaşanan drama farklı bir göz ile bakmamızı sağlıyor.

Barış içinde yaşayan biri Müslüman diğeri Hristiyan iki genç Suada isimli genç kıza aşık olurlar fakat sadece Müslüman olan aşkına karşılık bulur. Zaman geçer ve savaş başlar. Artık Suada'nın kaderi bir zamanlar reddettiği Hristiyan gencin ellerinin arasındadır.

İncir Kuşları kitabı bir anlamda hayatın ve kaderin insana nasıl oyunlar oynayabileceğinin en güzel göstergelerinden biri. Aşk ve Savaşı bir araya bulunduran bu kitap hem içinizi acıtacak hem de kadere olan bakışınızı değiştirecek.

19-03-2013 23:32

bu kitap cok igrenc gece rüyama girdi... suada ya cok ...

29-03-2013 14:56

herkez kitabın güzel olduğunu söylüyor bende aldım okuyacağım ama biraz kötü olaylar da varmış kitapta ama çok güzel

02-04-2013 17:36

Sırplardan nefret ediyorum. Boşnaklara yaşattıkları acıların cezasını umarım tez zamanda çekerler

04-04-2013 16:13

okumadım ama çok methini duydum....

14-04-2013 17:49

arkadaşım çok güzel olduğunu söyler bende almak ve okumak istiorum <3

01-05-2013 13:46

insanın yüreğini sızlatan bir kitap okumaya değer gerçketen ağlamamak elinizde dğil hele bide duygulu bir insansanız..

01-05-2013 22:57

okudum anlatılan lar gibi içler acısı bir kitap. okurken bircok arkadasım ağladıgını söylüyordu ben ağlamadım ama yüreğim burkuldu. en cok da neden türkiye en başta geride kaldı, yardım etmedi.bu kitaptan sonra araştırmalar da yaptım. ve yazar gercekleri tam olarak verememiş cunku dahada kötüymüs orada tecavüze üğrayan kerime 11 yasındaymış. gercek tecavuz yas aralıgı 10-20 imiş:(....

02-05-2013 18:44

Sırlar çok iğrenç ötesi insanlar ....

07-05-2013 08:48

çok sapık ama güzel

08-05-2013 12:51

çok derinden sarsıldım. okumamın üzerinden 1 ay kadar bir süre geçti ama hala sarsıntıyı atlatamadım gerçek muhteşem bir kitap herkesin gerçekleri öğrenmesi için okunulmasını tavsiye ediyorum...

09-05-2013 22:27

kitabı 1 günde bitirdim ve hayran kaldımmmmmmm

16-05-2013 17:41

çook güzel bir kitap ama gerçek olduğuna inanamıyorum

21-05-2013 12:37

bu kitap hayatımda okuduğum en güzel kitaptı. okurken duygulandım.kesinlikle tavsiye ediyorum.

24-05-2013 21:39

Kelimeler kivayetsiz kalır.düğüm düğüm oldum okurken.hatırladığım her an hüznünü paylaştım karakterlerin.mükemmel !

27-05-2013 22:21

çok beğendim çok güzel bir kitap sadece30 dakikada bitirdim herkese tavsiye ederim yazarıda tebrik ederim

29-05-2013 19:33

Gerçekten çok etkileyici bir kitap okurken çok ağlamıştım kitap üzerine düşündüğüm zaman bile beni çok etkiliyor teşekkürler Sinan AKYÜZ böyle güzel bir eser yayımladığın için

29-05-2013 19:52

kitap o kadar gerçekçi ve o kadar akıcı ki,hayatımda okuduğum en güzel romanlardan biri.

02-06-2013 14:26

bence çok güzeldi heycanla okudum bazı yerlerinde çok üzüldüm ama her keze tavsiye ediyorum :)

03-06-2013 22:03

bayıldım bayıldımmm emeginize ellerinize yüreğinize sağlık çok beyenerek okudum ve çok duygulandım.siz okurlara tavsiye ederim.sinan akyüzün kitaplarının hepsini okuyun.hepsi çok birbirinden güzel

Hikmet • 04-06-2013 16:45

Gerçekten güzel bir kitap bir gün içinde bitirdim mutlaka okunmalı.

08-06-2013 22:27

insanın yüreğini acıtan bi kitap..beni en çok etkileyen kitap diyebilirim..

16-06-2013 23:57

harika bir kitap akıcılığıyla kitabı 1 günde bitirdim. sonu gerçekten sürpriz bir şekilde bitiyor. yazarın ellerine sağlık bu sayede bosnada olan darbeyide öğrenmiş oldum pek bi bilgim yoktu bu kitaptan önce.

23-07-2013 17:30

tek kelime ile muhteşem......

01-08-2013 17:54

elimeyle muhtesem kitabı 1 günde bitirdim o yok tecavüzdü yok savastı diyen gerizekalılar saçma bulduğunuz kitap gerçekleri anlatıyor uydurulmuş şeyler değil siz kitaptan okumaktan anlamıyorsanız zaten yazarların sizin için yapacağı bişiy yok kitabı herkes okumalı mutlaka. SİNAN AKYÜZ e böyle bir kitap yazdığı için teşekkürler...

11-08-2013 23:40

tek kelimeyle muthiş bir kitap

12-08-2013 00:56

Harika bir kitap. Hala okumadıysanız çok şey kaçırdınız.

14-08-2013 16:55

İlk kez bir kitabı sıkılmadan bitirdim her kitabı yarısında bırakırdım bu kitap çok sürükleyiciydi ordaki insanların acısını okuduğum her an içimde hissettim diyebilirim.

16-08-2013 02:44

bu kitapta olduğu gibi diğer kitapları da mükemmel

05-09-2013 00:36

Yaşanan savaş ve çirkinlikleri çok güzel anlatılmış kitabı okurken ben yasadımkesinlikle okunmalı tavsiye ediyorum.çok sürükleyici bırakamıyorsunuz

08-09-2013 03:13

sinan akyüz kitaplarının tamamını okudum.bunuda onun için aldım.beğendim-beğenmedim diyemem.burda bir gerçek var.bosnada geçen yılları, acıları anlatıyor.kısaca bu bir aşk hikayesi değil.gerçek kesit.müslümanların acıları.elinize sağlık.

09-09-2013 15:36

Bosnada Müslümanların yaşamış olduğu tecavüzleri, eziyetleri ve Birleşmiş Milletler askerleri tarafından Müslümanların nasıl sırtlarından vurulduklarını anlatan kitap.

21-09-2013 01:50

sıkılmadan sürükleyici birşeykilde okuyacağınız bir kitap. bende 185. sayfada bırakmayı düşündüm. fakat devam ettim. ben özellikle yazarın yalın anlatım dilini ve sürükleyici ve sıkılmadan olayları zincirlemesine anlatmasını beğendim.

24-09-2013 00:53

kitabı beğendim okuyuculardan benzer kitap önerilerinde bulunacak var mı mesela uçurtma avcısı gibi..

24-09-2013 00:54

ben çok çok beğendim çok sürükleyici bir kitap ve farklı hayttlar farklı ve gerçekler

28-09-2013 13:07

gerçekten harikaya okunması gereken nadir kitaplardan biri gerçekten mükemmel

04-10-2013 00:50

insanın tüylerini ürperten bir kitap ben hiç bir kitabı böyle istekli okumamıştım teşekkürler SİNAN AKYÜZ

05-10-2013 18:29

çok güzel bir kitap okurken nerdeyse ağlayacaktım

06-10-2013 12:58

Kitap okurken ağlayacağımı hiç sanmazdım..Muhhteşem bir kitapp.. Teşekkürler SİNAN AKYÜZ

07-10-2013 00:46

Kesinlikle okumanızı tercik ederim kitap okumayı hiç sevmem 1 saat 40 dkda 51 sayfa okudum herkese öneririm (:

09-10-2013 16:58

evet çok güzel bir romannn

11-10-2013 09:26

inci kuşalını okunuz çok güzel bir kitab ben okudum

11-10-2013 13:13

bu kitaptan bende yok. ama olmasını isterdim,çünkü kitap çok güzel bir kitap her dünyadaki isanlardanda bazıları anlamıştır kitabın güzeligini böyle kitapları her şair yazsa ne iy,güzel olurdu ben içimdeki duyguları buraya yazdım,sizde yzın.

11-10-2013 16:05

tek kelimeyle mükemmel
begendim
bu kitaptan başkasıvarmı

11-10-2013 16:08

o kadarrrr guzelkii bn kitap okumayı sevmeyen bir kişiyim ama bu kitabı 3 gunde bitirdimm harikaa cok surukleyicii superrr herkese tavsiye edermm !

11-10-2013 18:18

güzel bir kitap tavsiye ederim

13-10-2013 21:59

kitap yaşanmışlıkları anlatıyor kafamızda anılar bir daha canlanıyor.....beni başka kitaplarda bağladı ama okuyacağım kitaplar arasında bu da kesinlikle olmalı diye düşüncelerimi aktarıyorum SEVGİLER....

15-10-2013 07:25

güzel bir kitap ama hiçbir kitap SERGÜZEŞT,AKLINDAN BİR SAYI TUT,SUÇ ve CEZA... ve daha bir sürüsü gibi etkileyemez ama bunu da okuduktan sonra eminim bu beni bağlayan listeye alıcam..............

15-10-2013 07:33

Mükemmel anlatılmış..herşey (: kısaca bayıldım herkese tavsiye ediyorum bir solukta okunacak bir kitap

16-10-2013 20:42

tek kelimeyle harika okudukca ağladım

21-10-2013 17:43

ıkıngundur elımden dusuremedım kıtabı fırsay buldugum her anda okuyorum ve nerede olursam olayım sureklı gozlerım doluyor delıcesıne aglamak ıstıyorum. sankı suadaya yapılanlar bana yapılmıscasına dokunuyor. ve asıl bana dokunan sırpların bunları yaparken turklerden ıntıkamımızı alıyoruz demelerı. o ırktan nefret ettım ıvana sertte sırp ondan da nefret edıyorum. bu katlıamı ne unutmalıyız ne de unutturmalıyız. 20 yy da avrupanın dıbınde ve gozunun onunde yapılmıs olan bu katlıam tarıhte yuz kızartıcı bır leke olarak ebedıyyen kalacaktır.

24-10-2013 23:47

muhteşem bir kitapp

26-10-2013 20:06

bu kitabı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okudum ve iyiki de okumuşum çok güzel yazılmış anlatılmış bazen sanki bende onlardan biriymişim gibi olayları birebir yaşadım ve bazı yerlerinde gerçekten kanım dondu diyebilirim eline ve emeğine sağlık SİNAN AKYÜZ
arkadaşlar bu yazarın diğer kitaplarınıda okuyun derim hepsi cok keyifli özellikle şamda bir türk gelini piruze..

No Cry • 27-10-2013 00:57

gerçek anlamda güzel bir kitap

05-11-2013 14:06

ben serat murat kitab cok guzel abi

08-11-2013 11:31

ÇOK AKICI ÇOK DUYGU YÜKLÜ BİR KİTAP..ARKAFAŞLAR TAVSİYE EDERİM

15-11-2013 14:23

mükemmelin mükemelindende ötesi bir kitap

20-11-2013 13:10

tek kelimeyle muhteşem..

20-11-2013 22:31

muhteşeeeem ötesi herkese tavsiye ederim

21-11-2013 19:03

öncelikle yorumum olumsuz tepki verenlere... Bukadar etkileyici insanlığı etkileyen insanların en acı verici yanlarını bu kadar güzel anlatan kitap için iğreç sama gibi laflar ediyosanız o sizin saçmaklığınız ve basitliğinizden kaynaklanıyo. tecavüz sahnesi varmış iğrençmiş tv de çıkan sevişme öpüşme sahnelerine ağzının suyu akarak izleyen o kadar insan varken tepkiniz bu acı gerçeğemi yazık ya. sonra mükemmel ağladım lafları da bu kitap için çok basit kalıyo bu kitap kelimelerin bittiği yer resmen kelemelerle ifade edemiyorum o yüzden mükemmelliğini. Yaşananlar çok acı RABBİM kimseye böyle bişey yaşatmasın bi daha. sinan bey başarılarınızın devamını bekliyoruz yeni kitaplarınızla beraber olmak dileği ile...

21-11-2013 19:19

bu kitap beni benden aldı...SİNAN AKYÜZE TEŞEKKÜR EDERİM...

22-11-2013 18:20

YAAAA BU KİTABI MUTLAKA ALIN... NEFES ALMADAN OKUYACAĞINIZA EMİNİM ...

22-11-2013 18:26

HALA AŞKA İNANANLAR MUTLAKA AMA MUTLAKA OKUMALI BU KİTABI ...BU ARADA SUADAYI ÇOOOOOOOK MERAK ETTİM GÜZELBİRİ GALİBA

22-11-2013 18:29

Hayatimda okudugum kitaplar arasinda g

26-11-2013 15:58

birazdan okumaya başlıcam bakalım nasıl

02-12-2013 15:06

bu kitabın kahramanları ne?

04-12-2013 15:49

evet gerçekten bir solukta okudun 1 gün bile sürmedi tabi okurken ağladıklarım hariç Sinan AKYÜZ'e teşekkür ederim...

04-12-2013 16:36

şu gercekten de cok talihsiz bir yorum olmus "romanın konusu çok güzel ve mutlu sonla bitmesini beni çok mutlu etti kitabı yazan sinan akyüze teşekkurlerimi sunar ve herkezin okumasını tavsiye ederim
07-07-2012" konusu süper nedir ya arkadas?? burda bir insanlık sucu, insanlık ayıbından yola cıkılarak gercek bir olay ele alınmış. yapılan zulüm ve barbarlıklara dair bizim gibi bunları birebir yasamamıs "sanslı" insaların kafalarında olanları canlandırmalarına yardımcı olacaktır. sırpları asla affetmiycem.. onun dısında roman oldukca basarılı bir dilde ve net akışla yazılmış. kendini okutturuyor ve yormuyor.. kesinlikle okunmalı!

05-12-2013 13:53

sabah başlayıp akşam bitirdiğim tek kitap. gözyaşlarınız kendiliğinden akacaktır.

08-12-2013 18:47

abartısız söylüyorum hayatımda en beğendiğim kitap İNCİR KUŞLARI oldu.bu kitap sayesinde tarihe ilgi duymaya başladım ve tabii avrupanın gerçek yüzünü, türklerden nefret ettiklerini vs.herkes okusa keşke.ayrıca kahramanları çok merak ediyorum.bilgi sahipleri bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

08-12-2013 21:03

son sayfalara yakın yerde göz yaşlarıma engel olamadım.suadanın tekrar tarık ile buluştuğu sahne ve o sözler beni çok duygulandırdı

08-12-2013 21:05

çok qüzel bir kitap tavsiye ediLir.

16-12-2013 23:28

en yakın zaman da almayı düşünüyorum güzel bi kitaba benziyo

23-12-2013 12:21

Tek kelimeyle muhteşem bir kitap :) Tavsiye ederim :)

23-12-2013 14:51

bu kitabı okurken gözyaşlarımı tutamadım o kadar güzeldi ki yarım günde bitirdim hayatımda okuduğum en güzel roman kesinlikle.

26-12-2013 21:53

Akıcı ve güzel bir kitaptı.İnsanın gerçekten yüreğine dokunan bir kitaptı.

27-12-2013 10:26

basıldıgı yer neresi

05-01-2014 17:11

1 gunde bitirdim harikaaa bir kitap

08-01-2014 17:49

basit bir dil kullanılmıştı fakat saatlerce ağlatan günlerce etkisinden cıkamadıgım bir kıtap. sırp denince kavga çıkartmama sebep oldu .... eline koluna yuregıne sağlık yazarın

12-01-2014 22:48

COK GUZEL BIR KITAP BIR GECEDE SOLUKSUZ OKUDUM TAVSIYE EDERİM...... DERS ALINMASI GETREKEN BIR COK UNSUR VAR KITAPTA.

14-01-2014 11:18

3 saatte bitirdim arkadaşlar bu kitap sözün bittiği yer yani muhteşem ağlamaktan helak oldum

16-01-2014 00:23

Cok güzel bir kitapta cok içimi darltıyo hüzünlü bi kıtap ve okadar igrenç bi kitap ama cok akıcı

16-01-2014 14:17

ilk olarak Sinan Akyüze tesekkur etmek ıstıyorum bir yazar ancak bu kadar akıcı nlatabilir bir savası acıyı yaşananları insanın içine yüreğine işliyor ben kitabı ardı ardına üç kez okudum her okuyusumdada aynı duyguları hıssedıp agladım sacma sapan yorum yapanlarda yorumlarını kendılerıne saklasınlar madem o kadar guzel kıtap yapmaktan anlıyorsunuz sız yapın da bız okuyalım

19-01-2014 14:35

beğendim çok güzel

29-01-2014 14:28

Bende sadece bir kac saatte bitirdim . Gercekten guzel bir kitap . O yasanan olaylar cok cok agir bosnaklar icin .. suan yasadiklari , hayata tutunduklari icin bile şükretmeliyiz ... kim bilir bu anlatilanlardan baska neler olmus ...

31-01-2014 11:11

inş buda piruze gibi okunaklı olur

02-02-2014 17:01

ben bu kitabı okurken ağlamıştım ama kitabın özeti olduğu için bir çok yerini kesmişler ama yinede süper bir kitap 2 günde bitirdim İNCİR KUŞLARI

08-02-2014 20:47

ne ağlattı be bunlara göz yumanlara yazıklar olsun

10-02-2014 02:43

hiç güzel deyil hiç banmnnmediimm

12-02-2014 21:05

bu kadar güzel bi kitap olmaz olamaz çoookk güzel herkes okumalı

16-02-2014 13:58

güzel miş beğendim

17-02-2014 13:12

çok güzelllll ilk okuduğmda beğnmştmmm ve şimdi yine okucammm dersde hocaya anltcmmm ödevimmmmmm bnmmmm

22-02-2014 23:31

çok beğendimmmmm........

22-02-2014 23:32

Bu kitabı okumadan önce savaslara üzülürdüm üzülmezdim diyemem ama hiö yasamadıgım için takmazdım diyeyim ilgilenmezdim bu kitap bana çok şey kattı kesinlikle harika bir kitap tavsiye ederim

Gizemaleyna • 04-03-2014 22:46

gerçekten çok başarılı bir kitap bi solukta bitirdim piruze kitabıda çok güzel tavsiye ederim

08-03-2014 17:48

ödev için hangi romanı okym

08-03-2014 18:03

cok güzeldi, ısrarla tavsiye ediyorumm :)

16-03-2014 13:47

cok guzel bı kıtap ben ılk defakıtap okuyorum we bı gece de bıtırdım cok sasırdılar o derece yanı

18-03-2014 12:05

Agladim remen agladim,Ellerine saglik Sinan Akyüz(Yazar).

26-03-2014 12:53

Güzel bi kitapmış sanırım annem okuyor...

26-03-2014 21:55

ben öğretmenimde gördüm merak edip baktım ama çok güzel bir kitapmış iyiki merak ettim de okudum çok etkilendim

27-03-2014 16:02

-piruzede çok üzüldüm ama bunda gülerim inşallah

30-03-2014 01:49

bn ce çok güzel bi kitapp <3 <3 <3 :9

04-04-2014 11:20

okurken sanki bende bu olayları yaşadım..çok akıcı bir kitap!! kısacası bayyyyıldım!!!!....:)

08-04-2014 16:56

yaaaa ..... ammaa çooooook güzellllllllllll

Tuana • 08-04-2014 17:00

iki gencin tutkulu aşkı.. bir solukta okudum. sadece birkaç saatte okudum!!!... teşekkürler SİNAN AKYÜZ :)

Tuana • 08-04-2014 17:04

çok güzel bir kitap,ayrıca çok da duygusal herkese öneririm:D

10-04-2014 17:21

ASLINDA SİNAN AKYÜZLE TANIŞMAK İSTİYORUM BU KİTAPLA İLGİLİ O KADAR ÇOK SORUM VARKİ BAZEN BİR KİTAP BİLE İNSANLARIN HAYATINI ETKİLEMEYE YETİYOR TIPKI BU KİTABIN BENİM HAYATIMI ETKİLEDİĞİ GİBİ

16-04-2014 12:02

AĞLADIM HATTAÇOK AĞLADIM KİTABI OKURKEN

Merve • 16-04-2014 12:06

kitabi çok begendim herkese tavsiye ederim

26-04-2014 16:17

sinan akyüz harika bir yazar herseferinde heyacanla okudum kitapları gibi incir kuşlarıda muhteşem bir kitaptı anlatılmaz bence herkesin okuması lazım))

28-04-2014 16:17

hayattan bir kitap biz kendi yağımızda kavrulurken diğer kardeşlerimizin ne çektiğini göremiyormuşuz meğer çok kötü ğerçekten çok kötü durumdayız...

28-04-2014 20:18

harika çok güzel

04-05-2014 16:18

harika çok güzel 1günde bitti

04-05-2014 16:20

çok güzel bir kitap kitap hemen akıyo

07-05-2014 19:30

çok güzel bir roman romanın nasıl aktığını farketmedim bence okumanızda fayda var

07-05-2014 19:31

sinan akyüzün eserlerine de bayılırım. piruzeyide tavsiye ederim :-) piruzeyi de bir çırpıda bitirdim.

08-05-2014 20:29

Tek kelime ile muhteşem

10-05-2014 03:08

cok güzel olmuş herkesin okumasını tavsiye ederim

19-05-2014 17:12

okurken ağaladım çok acılı bir konusu var yaa insan yaşananların gerçek olma ihtimalini bile düşününce çok kötü oluyor kim bilir daha neler yaşandı oralarda off yaa içim parçalandı

19-05-2014 23:56

İçim acıdı okurken gözlerim doldu bir solukta okudum gunlerce kendime gelmedim :(

Ozlem Keskin • 28-05-2014 03:46

sinan akyüze gercekten tesekkürler harika bir kitap insanın gercekten inanası gelmiyo durup bi dusunuyo acaba gercekten olmus mu bunlar diyo olamaz diyo. okurken hüngür hüngür aglamaktan kendimi alamadım kurgu oldugunu düsünmek bile insana gercekten cok acıklı bir kurgu dedirtirken gercek oldugunu bilmek dayanılamaz...

28-05-2014 19:46

çünkü kitabın kısa özeti dedim maşallah hepsi çıktı ne kadar gıtsınız!!!!!!!!!!

04-06-2014 14:47

cok güzel bir kitap

04-06-2014 20:06

Çok güzel anlatmış.zulüm görmüş insanların acı ama gerçeği.

17-06-2014 22:33

incir kuşlarını okurken ağladım çok hüzünlü bir hikayeleri var savaş çok kötü birşey

11-07-2014 00:44

kitap gerçekten bilmediğimiz tarihimizi su yüzüne çıkartmış sıkıcı bir anlatımıyla değil daha bi akıcı anlatyıomla anlattığı için kitabi elimden bırakmadan hemen bitirdim

11-07-2014 15:15

Bu kitabı nasıl kaldıracağımı bilmiyorum.Bu olayların gerçek olduğuna inanamıyorum.

12-07-2014 23:17

aglaya aglaya okudum .. cok özel cok guzel bı kıtapp. kesınlıkle okunmalı. aylar oldu hala etkısındeyım..

27-07-2014 01:23

beni aglatan kitplardan bitanesiydi yine cak akıcı ve içimi acıtan bi hikaye

25-08-2014 17:59

tek solukta okuduğum bi kitap tek kelimeyle harika

26-08-2014 22:11

tek kelimeyle çok güzel bi kitap..

24-09-2014 10:18

Bi yazar aşk,savaş ve syaseti anca bu kadar güzel ele alabilir okurken hiç bitmesini istemedim. Roman okumayı sevmeyen biri olarak ilk defa soluk soluğa okuduğum bi kitap eline sağlık Sinan Akyüz

30-09-2014 23:22

harıkulade bır kıtaptıı...

03-10-2014 17:02

çok güzel flmi de olsa hiç fena olmazzz

09-10-2014 20:40

ben de bir boşnağım ama türkiyede olduğum için bosna savaşı hakkında o kadar bilgim yoktu. bunun gibi kitapları araştırıyorum ve bunu kesinlikle okuyacağım. güzel değil çok güzel.

09-10-2014 20:54

Okumadim daha mesaj ama benim için dünyadaki en degerli. varliga hediye edeceğim. iinsallah. sever ya:(

15-10-2014 19:14

Arkadaşımdan bu kıtabı aldım okumak ıcın hem aşkı hem tarıhsel bılgıler veren güzel bır kıtap. ılı akıcı ,sade , ınsanı kültürel anlamda gelıstırıyor. Bugun başka bırkıtabınıda aldım :) HERKESE TAVSIYE EDERM

30-10-2014 21:24

Bu kitabi bir gunde bitirdim kitap okadar guzelki kitabi bitirdigimde aglamaktan gozlerim sismisti HER ASİK OLAN BUKİTABİ OKUSUNNNNNN

23-11-2014 16:03

Yasanan bunca drami harika bir anlatimla bizlere sunduğu icin yazarimiza çok teşekkür ederim. Insan haklari bunca olay yasanirken neden sessizliğini korumus çok merak ediyorum.

25-11-2014 09:11

Yasanan olaylar, yapilan eziyetler, insanlik drami...kitap okumayi sevmeyen biri olarak kitabi sadece bir gunde bitirdigimi soylemek isterim.harika bir kitap. Herkese tavsiye ederim.yasanan olaylari guzel ve akici bir dille anlattigi icin sayin sinan akyuze teşekkür ederim.

30-11-2014 15:22

mukemmel bı kıtap harıka tavsıye ederım

03-12-2014 17:09

hayatımda okudugum en güzel kitaplardan biri uzun bir süre etkisinde kaldım herkese tavsiye ederim

08-12-2014 02:23

harika bir kitap çok güzel ve etkileyici tek kelimeyle mükemmel herkese tavsiye ederim. :)

08-12-2014 12:00

akşam okudum ağladım gözlerim şişdi
empati kurarak okununca insanın içi parçalanıyor.allah kimsenin başına vermesin

17-12-2014 18:02

sahika ve feraye muthisti buysa apayri guzel tebrikler sinan akyuz

21-12-2014 16:21

gerçekten kitabı bende çok beğendim bir solukta hepsini okumak için can atıyordum çok akıcı bir dil kullanmış yazar anlatım son derece açıktı ve bizi 90 yılları götürdü savaş ve aşkı bir arada anlatan muhteşem bir kitap herkese tavsiye ederim...

07-01-2015 19:02

hüngür hüngür ağlayıp ağlamaktan kendimi alamadığım ilk kitap

20-01-2015 15:56

ya ben de okudum süper ama en çok üzüldüğüm sey su adaya oldu ayy o pislik vuk... var ya su adanın külotunu yırtık kıza... yaptı

12-02-2015 21:35

yüreğim acıdı...teşekkürler sinan akyüz...

13-02-2015 16:06

kitap okadar guzeldi ki anlatamam herkese tavsiye ederim

04-03-2015 14:48

gözyaşları ile okudum ... etkisinden kurtulamadım
2 günde bitirdim

06-03-2015 12:41

kitabi kendim okudum hem agladim hem okudum o kadar cok etkilendim ki o kadar cok bagladiki beni kendine 1gunde okudum hic soluksuz okudum hemde bu kitabin yazarina sinan beye cok tesekkur ederim

07-03-2015 17:25

birgünde bitecek bir kitap..birde oraları görüp okuyunca daha bir etkisi artıyor

10-03-2015 15:46

şu hani tecavüzün anlatıldığı kitabı nasıl seversiniz falan diyolar ya anlayamıyosunuz dimi bunlar kurgu değil bunlar yaşandı.. avrupanın ortasında sessiz çığlıklar atıldı. okadar sessizki biz türkler bile yardımına koşamadık boşnak kardeşlerimizin. ve siz şimdi geçmiş bunların anlatılmamasını mı istiyorsunuz? yapılan tecavüzler anlatılmasınki kimse bilinçlenmesin savaş hakkında öyle mi?
hayır efendim, edebiyat güzelliklerden ibaret değildir. edebiyat yaşamın ta kendisidir. eğer yaşamda sadece mutluluklar olsaydı size hak verebilirdim. ama aksine böyle dramlar unutulmamalıki o kardeşlerimize ihanet olmasın en azından bu şekilde bilinçlenmeliyiz..

17-04-2015 20:52

kitabın yazari sinan beye cok tsk ederm kitap tan cok etkilendim cok guzel bir kitap herkesi n okumasını tavsiye ederim...

05-05-2015 22:19

bence akklı olan herkes bu romanı okumalı ben bu romanı okuyunca artık gözyaşlarım kalmadı o kadar ağladım hekes okusun:)))

20-05-2015 16:22

ben bu kitabı daha yeni aldım biran önce başlıyıcam bu kitapdan önce yine leyla diye bu savaşta yaşadıkları anlatışan bi kitap okudum oda mide bulandırıcı ve bir o kadar da güzel yani güzel demişken farklı bi yaşam öylüsü inşallah bu kitap da güzeldir

21-05-2015 14:25

muthis bir kitap cok keyifle okudum...sinan akyuzun okudugum ikinci kitabi ikiside muhtesem.bence mutlaka okunmasi gereken bir roman

Aydan Gurbanli • 12-06-2015 13:53

daha okumadım ama ciddi anlamda merak ettiğim günlrrdir başlaycam dediğim güzel kitapp

17-06-2015 09:36

yorumlardan sonra gidip piruze kitabını da aldım ve okumak için sabırsızlanıyorum

17-06-2015 09:42

ben çok beğendim hatta bi kısmında ağladım. cidden çok etkileyici bir kitap. okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum..

11-07-2015 09:49

müslüman oldukları için katledildi boşnak kardeşlerimiz türk sanıldıkları için işkence gördü.utanıyorum bosnalı kardeşim geçmiş olsun demekten bir daha yaşanmasın demekten sana teselli verecek her türlü kelimeden utanıyorum çünkü siz onca açıya kedere işkenceye boğun eğerken yardım etmediğimiz için utanıyorum elimizi uzatmadığımız icin utanıyorum.mükemmel bir kitap sayın sinan akyüz sizden allah razı olsun yanıbaşımızda yaşanan bu insanlık dramına ses olduğunuz icin.

16-07-2015 04:59

evet bende okudum bosnada bu kadar iğrenç işlerin döndüğünden habersizdim okurken çok içim yandı bide hak etmiyen kişilerin bu iğrençlikleri yaşaması berbat......artist

21-07-2015 08:41

okuduğum en güzel kitaplardan biriydi.soluğumu kesti resmen.

06-08-2015 14:17

çok acikli ya ağlamaktan öldüm resmen

12-09-2015 16:50

guller aglar ulkemde okyun tavsiyemdir nacizane

16-09-2015 13:07

konu güzel fakat dilini, anlatımı basit buldum. sadelik, yalınlık, akıcılıklıkla basit dil aynı şey değil. yolculukta tanıştığım biri tavsiye etmişti övgüyle. umduğumu bulamadım..

26-09-2015 13:09

hayatımda okuduğum en güzel kitap. okurken hem hem ağlayacağınız hem bır aşkın güzellğini anlayacağınız hemde kendınızı tarıhde bulacağınız mükemmel otesı bır kıtap tavsıye edılır

04-10-2015 19:20

sinan akyüzün tüm kitapları cok güzel özellikle piruze beni derinden sarstı..

10-10-2015 14:39

harika bir kitap insanların ne derece saldırgan ve kibirli olduğunu çok güzel betimlemiş

30-10-2015 01:50

belkide hayatımda okuduğum en etkili ve en sürükleyici roman
belkide hayatımda okuduğum en etkili ve en sürükleyici roman

31-10-2015 18:43

tek kelimeyle mükemmel. kitabı bugün bitirdim, ve ağladım. sonunun mutlu bitmesi çok hoş. sinan akyüz bu tarihi ve acı olayları çok güzel şekilde açıklamış. teşekkür ederim, herkese de tavsiyemdir

06-11-2015 21:37

sirplarin ruslarin yunanlilar ve yahudilerin savaştan vahşetten ne kadar sevk alan mahluk olduklarini ve ne kadar güvenileceğini çok iyi ifade ediyor..

24-11-2015 00:00

bu kitabı geçtiğimiz yıl okudum ve 1 gecede.muhhhtessemmm bir kitap ve benim hayatımda okuduğum en guzel kitap bütün duyguları içinde barindiriyo. bu kitap için sinan akyuze çok tesekkur ederim 😊

12-12-2015 17:41

super guzel bazi erler olmasa daha guzel olacakmis

24-12-2015 08:03

cooooook agladim.. hemide hungur hungur agladigim tek kitap. cok guzeldi. tekrar skilmadan okuyabilcegim bi kitaptir

09-01-2016 18:41

çok güzel bır kitap akşam okudum tuylerım dıken oldu

18-01-2016 10:50

ben kitap okumayı sevmeyen biriydim arkadaslarım zorla incir kuşlarını verdiler okudum 1 gün içinde bitirdim sonra şahika ve ferayeyi okudum okuduğum kitaplar çok güzel. okudugum kitaplarda ilgimi çeken yaşanmış yaşanmış hikayeler olması sinan akyüzün kitaplarını okudukça kitap kurdu oldum teşekkür ederim bu yüzden 😊🙏🏻

30-01-2016 13:09

tek solukta okudum.şayet okudugum ve etkisinde kaldigim sure icinde sırp birini gorseydim kesin katlederdim.nefretimi perçinledi resmen.muhtesem ötesi bir kitap...ve yaśanmiş bir hikaye gercekten

05-03-2016 21:25

çok güzel bir romandı

eses merve • 13-03-2016 15:27

kelimelerle anlatılmaz ,süper bir kitap

22-03-2016 15:11

berbatttı yemın ederım oflaya puflaya okudum. ömrumde bukadar sıkıcı ve basıt bı dılle yazılan bı roman görmedım. ılkokul cocugu ayarında. bı gram bıle etkılenmedım. okudugum zamna yazık

25-03-2016 05:37

bence yanılıyorsun süper bir kitaptı.

30-03-2016 15:37

o kadar güzel bir kitap ki bu nekadar güzel anlatım kitabın sonunda ağlıyordum bu kadar büyük bir zulüm ve aşk okumanızı şiddetle tavsiye ederimm

13-04-2016 13:18

tek kelımeylen harıka bır kıtap muhtesem bayıldım hıc bıkmadan abartsız bes defa okudugumu bılıorum :d

25-04-2016 16:10

çok güzel kitap ya bitirip tekrar okuyorum
hayatımda gördüğüm en sürükleyici kitapttı ya bayıldım harika

02-05-2016 21:02

kitap çok güzelde acaba suadanin9.5 yasindaki oğlu kimden

07-05-2016 13:13

çok güzel bir kitap bence herkes okumali:-)

12-05-2016 08:22

acayip güzel bir kitap bence herkez okumalı

23-05-2016 13:50

kitap suber boyle ask gercekten ulkemizde varsa bile cok nadir vardir .herkesin okumasini tavsiye ederim

03-06-2016 19:39

cok guzel bir kitap incir kuslari jale bolat

16-06-2016 18:35

mükemmel bi kitap bn iki defa okudum.sonra kuzenime verdim fakat kitabi ona verdigimde kitabi bana birdaha geri vermiyecegini biliyodum ve oyle oldu kuzenim kitap ı bana geri vermedi lanrt olası.. ama birdaha bulsam kitabi tekrar alirım

20-06-2016 15:15

normalde çok yavaş okuyan biriyimdir fakat incir kuşlarını bir günde okudum, buna bir solukta desek daha doğru olacak.. okudum okumasına ama beni fazlasıyla etkiledi bazı yerlerinde kitabı fırlatıp atmak istedim. ama yine de başarılı bir eser olmuş, okumalısınız..

23-07-2016 15:39

harika bir kitap kesin alacağim

04-08-2016 15:42

tek kelimeyle mükemmel

10-08-2016 23:16

konu ve gercek olusu cok etkiliyici cok begendim fakat anlatim zayif

21-08-2016 21:54

mutlaka okunmasi gerken nefes almadan okuyacaginiz bir kitap

31-08-2016 23:07

güzel ama güzel günlerinde dramatik olması adına o kadar ağlatılmasaydi daha iyi olurdu.

03-10-2016 08:32

bayıldım ellerinize sağlık

07-12-2016 18:48

cok etkilendim kitabi okurken harikaydi

29-01-2017 14:59

harika bir kitabı olmuş gerçekten

20-02-2017 09:39

süperr bir kitap 😊😊😊

03-03-2017 14:27

sinan abi süper bir şekilde kitaba aktarmışsın yaşanmış bir kitab olmasına rağmen ben bile üzüldüm ben kimim diye söylersen küçük 15 yaşındaki bir hayranınım bu arada ablam da kitabı okudu oda çok beğendi

14-03-2017 12:27

okunmasi gereken bi roman cok akici ve muhtesem icerige sahip

03-04-2017 08:35

çok güzel bir kitap bayıldım herkesin okuması lazım ya muhteşem

06-04-2017 00:12

muhteşem bir kitap sürükleyici anlatım harika kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum

17-04-2017 20:25

kitap okumayı hiç sevmem ama bu kitap bitirdi beni 1 günde ve ağlaya ağlaya okudum kesinlikle okunması gereken muhteşem bir kitap

18-04-2017 20:30

bence çok güzel tecavüz sahneleri berbatti resmen insanı azdiriyordu zevke geliyordu onun dışında güzel ama dedigim gibi
resmen göz pınarlarım kurudu

24-04-2017 19:45

bence süper bir kitap tavsiye ederim

08-05-2017 20:32

genel de kitap okurken bir kitabı bir kere okurum ama bu kitap fevkalade bir kere okudum inanın tekrar okumayı çok isterim lakin kital yanımda yok ne yazık ki 😔 ilk defa bir kitabi çok özledim emin olun abartmıyorum ama ben bu kitabindefalarca okuyabilirim . evet arkadaşlar okurken o kadar çok ağladım ki inanamazsın . evet bazı bölümleri biraz sakıncalıydı lakin kitap fevkalade

23-05-2017 21:38

süper bi kitap iki günde okudum ve bitirdim bir haftadırda etkisinden kurtulamadım.

13-08-2017 13:13

mükemmel bu yüzden agaldigim yerler oldu

07-11-2017 21:35

kitabı alana kadar annemin başını şişirdim ama hiç pişman değilim ama bazı bölümlerde çok ağladım bence insanlar gözlerini dünyadaki kötülüklere karşı kapalı olmaması gerekir.

06-12-2017 23:21

ben bu kitabı okudum çok ama çok güzel çok etkilendim herkezin okuması gerekir bence

09-12-2017 12:19

çok satmak için ajitason kullanma. tipik popüler alt kültür ürünü. çöp kitaplardan biri daha. okumak için harcadığım zamana üzüldüm.

25-12-2017 00:52

yazar fantazikerine bosnayi alet etmiş yazık

22-01-2018 22:27

kitap süper
kitap iyi de süper yaaa

03-02-2018 21:37

çok beğendim güzel bir kitap

16-02-2018 13:54

bosnaya gitmeden önce okudum.iyiki okumuşum çok süper kalemine sağlık yazarın.

07-05-2018 18:59

benı derınden etkileyen bir kitap ,sırplara nefretım daha da yukseldı bu kıtabı okuyunca

12-07-2018 10:59

kitaba gerçekten bayıldım. yazar o kadar akıcı ve etkileyici yazmış ki okurken ağladığım nadir kitaplardan biri. keşke bu kitabı okuduğumu unutup tekrar okusam, tekrar aynı duyguları yaşasam. dünya gerçekten çok küçük, insanların kaderlerinin bazen en acı şekilde bazen de en inanılmaz şekilde birleşebildiğini gözler önüne seren muhteşem bir kitap. okurken tam anlamıyla tüyleriniz diken diken oluyor. kesinlikle herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Ezgi • 25-07-2019 03:32

okuduğum en güzel kitaplardan biri kitabı okurken zaman nasil geçti bilemedim harika kitap...

12-10-2019 18:56

incir kuşları benim hayatımı değiştiren romanlardan bir tanesi oldu bir kitabın konusu bu kadar mı etkileyici olur okurken ağladım hayata olan bakışımı değiştirdi okuduktan sonraki bir hafta rüyalarıma girdi resmen mükemmel bir ötesi sinan akyüz e teşekkür etmek istiyorum bu kadar mükemmel bir kitap yazdığı için

11-11-2019 11:51

okumadan bile özette hissettim her şeyi. gerçekten güzel hazırlanmış

13-11-2019 10:02

incir kuslari kitabi okurken agladigim nadir kitaplardan bir tanesi cok duygusal bir konusu var aglamamak elde degil

03-02-2020 23:17

cok üzücü kelimesi bile yaninda sönük kalir bir gercek hikaye. böyle zalimler icin cehennem bosuna yaratilmadi. rabbim herkezin yardimcisi olsun

06-05-2020 02:27

çok güzel kitap ama ben suada'nın çocuğu kimden anlamadım ben mi okurken birşey kaçırdım? kafam karıştı

20-04-2022 15:50

okurken ağladım filmi var mı merak ediyorum mutlaka filmi yapılmalı dizisi de olur harika bir hikayesi var

31-10-2022 16:41

okuduğum en etkileyici romanlardan bir tanesiydi resmen okurken ağladım

01-05-2023 23:01

yıllar sonrada benzer kitaplar filistinde yaşananlar için yazılacak ama cesat edip yayınlacak pek olmayacak hayat bu kadar iki yüzlü ve acı

25-10-2023 21:41

suadanın çocuğu miloştan zorla sahip olunca oluyor

25-04-2024 20:47

Sevmek Zorunda Değilsin Beni Yatağımdaki Yabancı Meyra - Bir Bosna Hikayesi Yağmurun Gelini Solgun Karanfil Aşk Başka Evde Piruze - Şamda Bir Türk Gelin Piruze ve Oğulları İncir Kuşları Şahika Feraye en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları