Solgun Karanfil

Solgun Karanfil
Kitabın Yazarı:Sinan Akyüz Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Alfa Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2018 (02-04-2018) Sayfa Sayısı:408 ISBN:9786051716978 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:122,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Solgun Karanfil - Sinan Akyüz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Solgun Karanfil Özet

Yıl: 1941
Yer: Yugoslavya
Aferdita ve Fikret
Savaşa yenik düşen bir aşk…

On altı yaşına henüz girmiş olan Aferdita’nın kalbi ikiye ayrılmıştır. Bir tarafı okulunu bitirip öğretmen olmak için çarparken, diğer tarafı ağabeyinin arkadaşı Fikret için çarpmaktadır.

Müslüman bir Arnavut aileye sahip olan Aferdita kalbinde bunlara yer açsa da, annesinin ondan isteği bambaşkadır. Okulu bırakmasını ve her Müslüman Arnavut kızının yapması gerektiği gibi peçe takıp kapanmasını istemektedir. Aferdita, bu isteklere elinden geldiğince karşı çıkıp, gözyaşlarına boğulsa da sonunda annesinin dediğini yapmak zorunda kalır. Genç kızın hayatında keskin kararların verildiği bu dönemde, ülkesi için de keskin kararlar alınır. Hitler önderliğindeki Naziler vatanını işgal etmek için yola çıkmıştır.

Tüm bu sıkıntıların arasında, huzur bulabildiği tek yer Fikret’lerin evinin bahçesindeki büyük söğüt ağacının altıdır. Bir gün biraz olsun nefes alabilmek için gittiği ağacın altında Fikret yanına gelir. Aferdita’nın yıllarca içinde yaşadığı duygular o anda Fikret tarafından karşılık bulur. Tıbbiyeli olan Fikret, Aferdita’ya ihtiyacı olan gücü verir. Ona, okuluna devam etmesini, peçe takmamasını, öğretmen olmak için her şey ile savaşmasını söyler. Günün birinde de evleneceklerini ve tıpkı ağacın dallarındaki kumrular gibi bir yuvaları olacağını anlatır.

Aferdita evin en küçüğüdür. İki ağabeyi ve bir ablası vardır. En büyük ağabeyi karakolda görevlidir, ablası ise çoktan evlenip yuvasını kurmuştur. Fikret’te ağabeylerinin arkadaşıdır. Annesinin diretmelerine daha fazla dayanamayan Aferdita okuldan ayrılmak zorunda kalıp, peçeye girmiştir ve tüm vaktini evde geçirmektedir.

Gittikçe yayılan haberlerle birlikte, tüm köyün huzuru kaçmaya başlamıştır. Yıllarca her milletten, her dinden insanlarla beraber yaşadıkları köylerinde birlik kalmamıştır. Nazi askerleri bütün evleri basıp etrafta Yahudi avına çıkmaktadır. Başa geçen Hitler yanlısı polis şefi ise Yahudi, Müslüman ayırt etmeksizin herkese işkence yapmaktadır. Her gece gökyüzünden yağan bombalar sonucunda Fikret’in okulu da yıkılmıştır.

Yaşlıların mecburiyetten boyun eğmeleri, yıllarca beraber yaşadıkları Yahudi komşularını evlerinde saklamaları da çözüm olmamıştır. Yapılan soykırımda çoğu zaman Müslüman Arnavutlar’da esir kamplarına gönderilmiştir.

Vatansever olarak yetişen Arnavut gençler bu zulme sessiz kalmamak için birlik olup partizan kuvvetler olarak dağa çıkıp eğitim almaya başlarlar. Artık bir okulu olmayan Fikret’te bir gün Aferdita ile mutlu bir vatanda yuva kurmak umudu ile partizanlara katılır. Giderken hem yakın arkadaşı olan, hem de Aferdita’nın ağabeyi olan Arben’i de yanında götürür.

Azıcık cephaneleri olan partizanlar eğitim amacı ile bombayla değil, taşla talim yaparlar. Karda, kışta soğukta yatarlar. Çoğu zaman içecek sıcak bir tas çorba bulamazlar. Fakat zamanı gelince öyle bir birlik olurlar ki, Naziler’e silah ve gıda taşıyan trenleri bile patlatırlar. Zamanla köydeki durum da değişmeye başlar. Çocuk yaştaki Hırvatlar, Müslümanlar bile para karşılığı Yahudi komşularının saklandıkları yerleri ispiyonlamaya başlarlar.

Her şeye rağmen cehalet içinde yaşamak istemeyen Arnavut halkı çocuklarını sağlam kalan okullara göndermeye çalışır. İşte öyle bir zamanda Aferdita’nın öğretmeni, evlerine gelerek genç kızın ailesi ile konuşur. Onlardan Aferdita’nın öğretmenlik yapmalarına izin vermelerini ister. Uzun uğraşlar sonucu Aferdita yakın bir köydeki okulda öğretmenlik yapmaya başlar. Mutlu giden öğretmenliği, küçücük yaştaki yüz öğrencisinin, sırf ibret olsun diye gözlerinin önünde kurşuna dizilmesi sonucu büyük bir gönül yıkımına uğrar.

Sadece dinleri farklı diye, insanlara yapılan bu soykırım esir kamplarındaki kadın ve çocukların arabalara bindirilip egzoz gazında boğulmalarına kadar uzayıp gider. Yıkım arttıkça, partizanlarda güçlerini arttırmaya başlar. Aradan geçen uzun yıllarda Aferdita ne ağabeyini, ne de sevdiği adamı bir an olsun aklından çıkarmaz.

1944 Ekim ayında Aferdita okulunun bahçesinde ülkesi için en mutlu haberi alır. Sovyetler ve partizanların başarıları sayesinde savaş sona ermiş, ülkeleri yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. Haberi alır almaz meydana koşarak, gelen partizanlar arasında sevdiklerini aramaya başlar. Sonunda ağabeyi Arben’i bulmayı başarır. Sevdiği adam Fikret ise bir daha asla geri dönmeyecektir.

Solgun Karanfil romanı gerçek bir hikâyeden esinlenerek kaleme alınmış. Öncelikle her kitap büyük bir emektir ve bundan dolayı teşekkürler. Anlatılmak için güzel bir konu seçilmişse de ne yazık ki ben o duyguyu satırlarda yakalayamadım. Bazen aynı cümlelere sık aralıklarla yer verilmiş, bazen anlatımda kişilerin karakterleri geride kalmış. Olay Aferdita ve Fikret etrafında geçiyormuş gibi görünse de, genele bakıldığında diğer karakterler daha ön planda.

Gaz verilen araçlar, işkenceler, ölümler biraz daha duygu verilerek yazılabilirdi. En azından bana geçmediğini söyleyebilirim. Çünkü karakterlerin de ölümler karşısında büyük yıkımlara uğradığını hissedemedim.

Yazan: Betül PALACI

Solgun Karanfil Konusu

Çok satan romanlara imza atan Sinan Akyüz Solgun Karanfil ile yine okurlara hüzünlü anlar yaşatacak.

Daha önce yazdığı Piruze ve İncir Kuşları gibi kitaplar ile okurlara aşkı ve savaşın hüznünü yansıtan ünlü isim Solgun Karanfil romanında da yine savaşın acı yüzünü ve bu savaşta yeşeren hüzünlü bir aşkı ele alıyor.

Solgun Karanfil Soruları ve Cevapları

Solgun Karanfil kimin eseri?

Sinan Akyüz

Solgun Karanfil türü nedir?

Yerli Romanlar

Solgun Karanfil kaç sayfa?

408

Solgun Karanfil Yorumları

okurken ağladım çok hüzünlü bir konusu var

30-04-2018 18:33

bu gün ikinci kez incir kuşlarını aldım .yakın zamanda solgun karanfili almak üzere...

02-05-2018 22:12

sinan akyüz ün en son yağmurun gelinini okumuştum o kitapta çok sarstı beni ama sinan bey çok güzel kitaplar yazıyor incir kuşları bütün arkadaşlarıma okutturuyorum bilgilensinler neler olmuş kadınlar evlere maruz bırakılmış kadınlara neler yapılmış gerçekten çok güzel işleyen bir yazar bana çok şey öğretti hemen hemen bütün kitaplarını okudum bunu da en kısa sürede okumak istiyorum bu da şahanedir eminim bence herkesin okuması gereken kitaplar bunlar öğrenmenin yaşı yok ve bilgiler paylaştıkça çoğalır yeter ki istek olsun herkese iyi okumalar

24-05-2018 22:48

bunu begenmedim kapak güzel.incir kuşlari gibi degil

06-06-2018 18:14

bu kitabın konusuda diğer kitaplarınızdaki gibi değerli.

21-06-2018 23:07

solgun karanfil kitabını okumadım ama sanki şahika ve feraye ye benziyor gibi oda savaş hikayesiydi bu da aynı gibi biraz onla kıyaslayacagım bu kitabı ama çok deger verdigim bir yazarsınız yazdıklarınız benim için çok degerli en son aşk başka evde kitabınızı okudum hemen ama digerleri kadar güzel bulamadım ama sizden ögrendigim çok şey var çok teşekkür ederim bu romanınızı da elime para geçtigi an alacagım

21-07-2018 07:05

duygusal bir roman okumagi cok isterim

Asi • 10-09-2018 15:12

buradaki kitap yorumları da olumlu sanırım alıp okuyacağım sosyal medyada çok duymaya başladım merak ediyordum ama editör düşük puan vermiş o da kafamı karıştırdı

15-01-2020 16:32

kitabın konusu güzel ama anlatımı kötü sıkılıyor insan

21-10-2022 23:12

çok güzel bir kitaptı

17-01-2024 20:06

Sevmek Zorunda Değilsin Beni Yatağımdaki Yabancı Meyra - Bir Bosna Hikayesi Yağmurun Gelini Solgun Karanfil Aşk Başka Evde Piruze - Şamda Bir Türk Gelin Piruze ve Oğulları İncir Kuşları Şahika Feraye en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli