Diriliş

Diriliş
Kitabın Yazarı:Tolstoy Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:1899 Sayfa Sayısı:446 ISBN:9789753850018 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:17,19 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Diriliş - Tolstoy

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:VoskreseniyeÇeviren:Celal Öner

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Diriliş Özeti

İnsanların soylular ve diğerleri diye ayrıldığı bir dönemde, sözde soyluların yaşayışlarından etkilenip, içindeki sesi susturup onlara benzeyen bir adamın ruhsal bir dirilişi anlatılmaktadır.

Kitabı okurken bu ruhsal değişimi ayrıntılarıyla görebiliyorsunuz.

Katyuşa, iki yaşlı hanımın evinde hizmetçi olarak çalışan, oldukça alımlı ve yüreği iyiliklerle dolu genç bir kızdır. Annesi o üç yaşındayken ölmüştür ve aynı yerde bir tane teyzesi vardır. Katyuşa, hanımlarıyla yaşadığı bu hayatı sevdiği için çıkan taliplerini de her zaman reddeder.

Hanımların yeğeni olan Prens Dimitry öğrenim gören yakışıklı bir gençtir. İmkan bulduğu bir zamanda teyzelerinin yanına gider. İlk zamanlar Katyuşa'yı fark etmeyen Dimitry, bir oyun esnasında Katyuşa'nın elini tutar ve heyecanlanır. Sonrasında ise gözü sürekli Katyuşa'dadır. Onunla evlenmesinin imkansız olduğunu bildiği halde ona aşık olmuştur. Bu aşk, saf bir aşktır. Katyuşa da prense aşık olmuştur ancak duygularını hiçbir zaman dile getirmez. Prens o yaşlardayken bazı düşünürlerin sözlerini benimsemiş, toprak mülkiyetine karşı olan, saf sevgiden yana olan bir gençtir. Bu yüzden Katyuşa'ya olan sevgisinin de her zaman öyle saf kalacağını zanneder.

Prens, teyzelerinin yanındaki tatili bittikten sonra subay olarak görev yapmaya başlar. Arkadaşlarının davranış ve düşünceleri ondan öyle farklıdır ki herkes tuhaf olanın Dimitry olduğunu söyler. Çevresinin de etkisiyle prensin fikirlerinde ve yaşayışında gözle görünen bir değişim olur. Kadınlara ve hayata bakışı artık tamamen değişmiştir, o da çevresine uyum sağlamaya başlamıştır artık. Bir kaç yıl aradan sonra prens tekrar teyzelerinin yanına gider. Katyuşa onu heyecanla karşılar. Prensin bastırdığı o duygu bir anda yeniden yeşerir ancak günler geçtikçe onun istediği tek şey Katyuşa'ya sahip olmaktır. Derinlerde saklanan duygularını bastırmayı başarır ve herkesin yaptığı gibi onunda sadece zevkini düşünmesinin normal olduğuna kendini inandırır. Bir gece Katyuşa'ya sahip olur ve ertesi gün oradan ayrılırken Katyuşa'nın eline yüz ruble sıkıştırır.

Prens gittikten beş ay sonra hamile olduğunu anlayan Katyuşa hanımlarının yanından ayrılır. Bir süre teyzesinde idare eder ve doğum yapınca da kendisine ayak bağı olacağını düşündüğü bebeğinden kurtulur. Sonrasında sürekli iş aramakla vakit geçirir. İş bulur ancak, her bulduğu işte ona rahat vermeyen, sürekli ona asılan birileri olur. Bu sebepten de Katyuşa hiçbir işte devamlılık sağlayamaz. Oldukça güzel ve alımlı olan Katyuşa, ne yazık ki geneleve düşer. Artık insanların sadece zevkleri uğruna yaşadığını düşünür ve kendisini bu yeni hayatının akışına bırakır. Lüks yaşayıp, çok para kazanmak onu tatmin etmeye yeter. Dimitry'i ise çoktan unutmuştur.

Prens ise annesinin ölümünden sonra yardımcılarıyla yaşadığı kocaman evinde mutludur. Kendisine göre çevresi ve hayat tarzıyla her şeyin yolunda olduğuna inanmıştır. Evlenip evlenmemekte kararsız kaldığı asillerden birinin kızı olan Missy adlı kızla görüşmekte ve aynı zamanda bitirmeye çalıştığı bir yasak aşkı bulunmaktadır.

Bir gün, bir mahkemenin jürisinde görev aldığı için mahkeme salonuna gider. Diğer jüri üyeleriyle tanışma ve sohbet faslından sonra onlara mahkemeyle ilgili bilgi verilir. Nihayet sanıklar içeriye alındığında Dimitry gördüğüne inanamaz. Aradan on yıl geçmesine rağmen Katyuşa'yı tanır. Bir taciri zehirleyip öldürmekle ve parasını çalmakla suçlanmaktadır. Yanında iki sanık daha vardır ve bunlarda kendilerinin suçsuz olduğunu söyleyip bütün suçu Katyuşa'ya atmaya çalışırlar. Uzun süren bir mahkemenin ardından karar aşamasında jürinin toplantı yapması söylenir ve herkes Katyuşa'nın suçsuz olduğuna inanır ancak gözden geçirilmesi gerekilen bazı şeyler unutulur ve Katyuşa kürek cezasına mahkum edilir. Mahkemeden sonra ise unutulan şeylerin farkına varılır ancak elden bir şey gelmez. Prens, Katyuşa'nın yaşadığı hayatı öğrenince kendini suçlar ve yapılan hatayı telafi edebilmek için Katyuşa'ya bir avukat tutmaya karar verir. Karar temyize giderse Katyuşa'nın kurtulabileceğini düşünür.

Prensin düşünce dünyası bir anda alt üst olmuştur. Katyuşa'ya yaptığı kötülük aklına geldikçe her şeyden iğrenmeye başlar. Zevk duyduğu her şey ona öyle itici gelmeye başlar ki kimseye tahammül edemez. Görkemli evine, hizmetçilerine, asil arkadaşlarına hatta Missy'e bile.

Dimitry Katyuşa ile nasıl görüşebileceğini öğrendikten sonra bütün izin işlerini halleder ve onu görmeye gider. Ancak Katyuşa onu tanımaz. Nihayet tanıdığında ise o da allak bullak olur ancak bunu Dimitry'e belli etmez ve umrunda değilmiş gibi davranır. Dimitry görüşme bittikten sonra ne olursa olsun hatasını dzeltmeye karar verir ve gerekirse Katyuşa ile evlenmeyi düşünür. Ancak bu düşüncesini Katyuşa'ya açıkladığında reddedilir.

Prens artık sık sık onu ziyaret eder ve bir yandan da temyiz işleriyle uğraşır. Hapishaneye bu kadar sık girip çıktıkça oradaki kötü gidişatın farkına varır. Masum olan insanların bile orada tutulduğunu görünce onlar için yararlı olmaya çalışır. Her yeni tanıştığı ve suçsuz olduğuna inandığı mahkum için bir şeyler yapmaya başlar.

Bu arada da evinden ayrılıp küçük bir otel odasına yerleşir. Dimitry'nin bastırdığı duyguları yıllar sonra açığa çıkar ve kendi kendine düşündüğü her şeyi yapacağına dair sözler verir. Eğer temyiz işe yaramazsa Katyuşa ile Sibirya'ya gitmeye karar verdiğinden öncelikli olarak annesinden kalan toprakları köylülere bırakma işini halletmeye çalışır. Teyzelerinin evlerini de ziyaret eder ve Katyuşa ile geçirdiği vakti düşünür. Aklına bebeği gelir ve Katyuşa'nın teyzesine gidip bebeği sorar ancak kadın ona bebeğin öldüğünü söyler. Dimitry toprak işlerini hallettikten sonra Petersburg'a temyiz işiyle uğraşmaya gider. Artık çok hoşlanmadığı soylu tanıdıklarından da yardım istemek zorundadır. Ancak temyiz reddedilir. Temyizin reddedildiğini Petersburg'dan dönünce Katyuşa'ya haber verir. İkinci bir şans olarak Çar'a af dilekçesi gönderilmiştir.

Katyuşa'nın ise evlilikle ilgili fikri hala değişmemiştir. Kendice Dimitry'nin hayatını mahvetmek istememektedir. Bu sebepten de onu hep reddeder. Ancak Dimitry ona yardım etmekten vazgeçmez ve onunla kürek mahkumlarının gittiği Sibirya'ya geleceğini söyler.

Sibirya'ya yolculuk vakti gelir ve prens bütün hazırlıklarını tamamlar. Bir araba kiralayıp mahkumların peşinden yola çıkar. Sıcağa dayanamayan bir kaç mahkumun ölümüne şahit olan prens bundan oldukça etkilenir. Kendince valiyi, savcıyı, hapishane müdürünü ve daha birçok yetkiliyi eleştirmeye devam eder.

Yolculuktan önce Dimitry, Katyuşa'nın siyasi mahkumlarla kalmasını ayarladığından Katyuşa diğer mahkumlara göre biraz daha şanslıdır. Siyasi mahkumlardan biri olan Simonson, Katyuşa'ya ilgi duymaya başlar. Yeni hapishane de her şey daha berbattır. Sayıca fazla mahkumlara yetmeyen odalar, pis kokular, yerlerde yatan insanlar prensin içini karartır.

Katyuşa'yı ziyarete gittiği birgün Simonson ona Katyuşa ile evlenmek istediğini söyler. Dimitry şaşırır, biraz kıskançlıkta duyar ancak Katyuşa'nın kararına karışamayacağını, eğer istiyorsa evlenebileceğini söyler. Eve döndüğünde ise kendini bir boşlukta bulur, artık Katyuşa için yapabileceği bir şey kalmadığını anlar.

Dimitry postaneye gittiği gün ise arkadaşından Çar'a sunulan af dilekçesiyle ilgili olumlu bir yanıt alır. Katyuşa artık serbest kalabilecektir. Katyuşa'ya bu güzel haberi vermeye gider. Katyuşa ise Dimitry'e Simonson nereye giderse oraya gideceğini söyler. Dimitry'e bağışla beni diyerek oradan ayrılır. Dimitry, Katyuşa'nın onu serbest bırakmak için Simonson'la evlenmek istediğini anlar. Yaşamaktan yorulmuş halde bir köşeye oturur.

Diriliş Yorumları

tolstoyun kitaplarını okumak için okumayı gerçekten sevmek gerekiyor yavaş yavaş okursanız daha fazla tat alırsınız

12-12-2015 04:33

kitabı okudum çok sıkıcı buldum keşke buradan özetini okusaymışım boşuna zaman kaybetmezdim

18-12-2015 10:57

uyumak için gerçekten güzel bir kitap ikidir başlıyorum okumak için ilk sayfa bitmeden uyuya kalıyorum

09-02-2016 21:44

sadece okuyup sayfaları bitirmek için okuyan insanların yorumları karşısında dehşete kapıldım tolstoy neredeyse tüm kitaplarını okudum ve bu diriliş isimli kitapta harika bir insanın sadece kendi menzil zevkleri için neler yapabilceginden ve başka bir insanın neler yaşadığından söz ediyor

09-05-2016 16:41

yazık. siz ne anlarsınız kitaptan. biride gelmiş uyumak icin okuduğunu yazmış. git uyumak icin ninniler dinle

07-11-2016 03:45

diriliş tolstoy un en iyi romanı bence savaş ile barıştan daha iyi kusursuz yazılmış

24-11-2016 00:53

savaş ve bariş bana gore kesinlikle tolstoyun en iyi kitabi hatta benim bugune kadar okumuş oldugum en iyi kitap.su an dirilis kitabinin yarisindayim ve bence diriliste coom guzel.tolstoyun o elestirel ve sorgulayici bakis acisi bu kitabindada giruluyor

28-12-2016 01:06

başta sıkıldım sonradan konusu ilgimi çekti bitirdim fena kitap değil

17-03-2017 17:00

mükemmel bir kitap okudum çok etkileyici eyitici ......

10-05-2017 00:39

tolstoy yazarların asasıdır....muhteşem bir yapıttır diriliş...onu anlamayan göklerin egemenliğine ulaşamayacak kadar boşa yaşayan bir varlıktır sadece...

14-05-2017 11:14

müthiş bir kitap

19-05-2017 13:45

sevgi neredeyse tanrı oradadır

14-12-2017 12:44

çok iğrenç

15-12-2017 20:51

kitapta dikkatimi çeken şey bazı insanlar suçsuz yere ceza alarak hapse girmeleri. bu beni çok üzdü. bu hala günümüzdede olan bir şey." diriliş"okumaya değer bir kitap.

30-08-2018 00:30

hoca tolstoy diriliş özet ödevi vermiş olmasa okumazdım sıkıcı ve anlamsız bir kitap gençlere hitap etmiyor

13-06-2019 18:44

Efendi ile Uşağı Anna Karenina Diriliş Savaş ve Barış İnsan Ne İle Yaşar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Camdaki Kız Peki Ya Şimdi Kalp İtiraf Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Fırtınada Yanacaksın Son Sızı Üç Kız Kardeş Mustafa Kemal Deniz Duası 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Leyla İle Mecnun Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Korku Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Bana İkimizi Anlat Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Komik Kitaplar Gizem Kitapları Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Çocuk Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Korku Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları