Erik Çekirdeği

Erik Çekirdeği
Kitabın Yazarı:Tolstoy Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2009 Sayfa Sayısı:72 ISBN:9789755100807 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:47,55 TL KitapYurdu:50,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Erik Çekirdeği - Tolstoy

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Kezban Akçalı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Erik Çekirdeği Özet

Erik Çekirdeği

Daha önce hiç erik yememiş olan Vanya annesi eve erik alınca dayanamaz ve kimsenin olmadığını gördüğü bir anda bir erik yer. Tabaktaki eriklerin eksildiğini gören anne, babaya durumu bildirir. Yemekte konuşan baba, eriğin çekirdeğinin tehlikeli olabileceğini söyleyince Vanya dayanamaz ve eriği kendisinin yediğini kabul eder.

Kedi Yavrusu

Vasya ve Katya isimli iki kardeş ve bir de bu kardeşlerin kedileri vardır. Bir gün bu kedileri kaybolur. Vasya ve Katya uzun süre arasa da bulamaz. Bir gün çatıda bir şey arayan Vasya kedilerini beş yavrusuyla birlikte bulur. Yavrunun birini kendileri için alır diğerlerini de dağıtırlar. Vasya ve Katya oyun oynamaya giderken yanlarında kediyi de götürürler. Ancak bir süre sonra oyuna dalarak kediyi unuturlar. Taa ki kediyi tazılar kovalayana kadar. Tazıları gören Vasya kediyi kurtarmak için üstüne yatar ve tazılar da kaçar.

Küçük Kız ve Mantarlar

Ablasıyla birlikte mantar toplayan küçük kız rayların üstünden geçerek evine ulaşmak istemektedir. Tam rayların üzerine geldiklerinde yaklaşmakta olan trenin sesini duyarlar. Ablası kaçmayı başarır ancak küçük kız tam kaçacakken mantarları düşürdüğü için onları toplamaya çalışır. Tam tren çarpacakken yere yatan küçük kız saniyelerle kurtulur.

Kuş

Seriyoza'ya amcası doğum günü için bir kuş avlama aleti alır. Hediye ilk önce çok sevinen Seriyoza annesini dinlemeyerek kuş avlar. İsteği kuş avlayıp, kafeste beslemektir. Sonunda bir kuş yakalar, kafese koyar. İlk iki gün çok istekli olsa da 3. Gün hevesi kaçar ve kafesin kapısını açık unutur. Bunu gören kuş uçarak cama çarpar ve oracıkta can verir. Seriyoza buna çok üzülerek bir daha kuş avlamamaya karar verir.

Yalancı

Küçük bir çocuk çobanlık yapmaktadır. Her defasında diğer çobanları kurt geldi diye kandırarak yardıma çağırır. Bir gün gerçekten kurt gelir ve çoban yine bağırır. Ancak yine yalan olduğunu düşünen diğer çobanlar bu defa yardıma gelmez ve kurt küçük çobanın tüm koyunlarını öldürür.

İki Arkadaş

İki arkadaş ormandayken karşılarına bir ayı çıkar. Biri ağaca çıkarak saklanır ancak diğeri ortada kalır. Ayıdan kurtulmak için ölü taklidi yapar. Ayı gidince ağaçtaki iner ve arkadaşına ayı sana ne söyledi? Diye sorar. Arkadaşı da "arkadaşı tehlikedeyken kaçanlardan kendimi korumamı" diye cevap verir.

Kurt İle Yaşlı Kadın

Yaşlı bir kadın küçük bir çocuğu "susmazsan seni kurda veririm" diye tehdit etmektedir. Yoldan geçen aç kurt bunu duyar ve çocuğun ona verilmesini beklemeye başlar. Beklerken yaşlı kadın çocuğa onu kurda vermeyeceğini söyler. Ve kurt hayal kırıklığı içerisinde oradan ayrılır.

Kuğular

Kuğular göç ederken güçlüler önden zayıflar ise arkadan gelmektedir. En arkada kalan zayıf bir kuğu daha fazla uçmaya dayanamayarak aşağıdaki göle düşer. Sabaha kadar o gölün üzerinde kalarak gücünü toplar. Sabah olunca da gölün üzerinden süzülerek sıcak topraklara doğru uçmaya başlar.

Fil

Bir fili çok çalıştırır ama az yemek verirlermiş. Bir gün bu duruma öfkelenen fil sahibini ezmiş. Bunun üzerine karısı günlerce ağlamış ve sonunda çocuklarını filin karşısına getirerek onları da öldürmesini istemiş. Fil de en büyük oğlan çocuğunun hortumuna oturtarak hep onun sözünü dinleyerek çalışmış.

Serçe İle Kırlangıçlar

İki kırlangıç yuvasını bırakarak uçmaya gider. Onlar gider gitmez bir serçe gelerek yuvaya yerleşir. Kırlangıçlar gelip bunu gördüğünde sürüdeki diğer dostlarını çağırarak yuvadaki serçeyi çamura gömerler.

Ağdaki Kuşlar

Bir avcı ağa düşen bir sürü kuşun peşinden koşmaktadır. Akşam olunca kuşları yakalayacağından emin bir şekilde tüm ormanı dolanır. Akşam olunca avcının dediği çıkar. Ağ'ın içindeki her kuş kendi yuvasına gitmek için çabalarken yorgun bir şekilde yere düşerler. Avcı da tüm kuşları yakalar.

Kartal

Ana kartal yavrularını doyurmak üzere büyük bir balık avlar ancak yuvaya döndüğünde insanlar balığı alana kadar kartalı taşlarlar. Balığı vermek zorunda kalan ana kartal'ın yavruları aç kalmıştır. Buna daha fazla dayanamayan kartal her ne kadar yorgun olsa da gidip bir büyük balık daha avlar ve çocuklarını doyurur.

Aslan ile Köpek

Kentte vahşi hayvanların gösterisi vardır. İçeriye giriş için ya kedi ve köpek ya da bilet almak zorunluluğu mevcuttur. Bir adam yolda bulduğu yavru bir köpeği getirir. Bu köpeği aslanın yanına atarlar. Ancak aslan ile Köpek arkadaş olurlar. Köpeğin sahibi gelse de aslan yavru köpeği hiç kimseye vermez. Bir yılın sonunda yavru köpek ölür. Onun üzüntüsüne daha fazla dayanamayan aslan da birkaç gün sonra vefat eder.

Köpek Balığı

Bir gemi denize açılır. Gemi kaptanının 2 oğlu da yanındadır. Hava sıcaklamaya başlayınca geminin içine havuz kurdurur. Ancak bir süre sonra havuz çok kalabalık olunca çocuklar açık denize inerler. Bir süre sonra köpek balığı görünür. Ancak çocuklar tehlikenin farkında değildir. Gemiden top atarak köpek balığını öldürür, çocukları kurtarırlar.

Sıçrayış

Tüm dünyayı dolaşmış olan gemi kendi ülkesine dönerken içinde bir maymun barındırır. Bu maymun gemi kaptanının oğlunun kasketini alarak güvertenin en tepesine çıkar. Gemiciler buna güldükçe küçük çocuk hırslanır ve o da tırmanmaya başlar. En tepeye geldiğinde tutunacak bir yeri olmadığını fark eder. Babasının sözüyle suya atlar ve kurtulur.

Çiftçi ve Armağanı

Çiftçi büyük ve güzel bir taş bulur. Bu taşı hemen krala götürerek hediye etmek ister. Ancak kralın adamı ne ödül verilirse yarısını ona vermesini ister. Çiftçi kraldan hediye olarak kırbaç isteyerek durumu anlatır. Kral da görevliyi kovar, çiftçiyi de parayla ödüllendirir.

Dürüst Kadı

Sultan, çok dürüst bir kadı olduğunu duyarak onu test etmeye gider. Yolda giderken bir dilenci Sultanın atını çalmak ister. Bunu. Üzerine Sultan ile dilenci arasında tartışma çıkar ve kadı'nın huzuruna çıkarlar. Kadı atı orada bırakmalarını yarın kararı vereceğini söyler. Yarın olduğunda atın sahibini yani sultanı seçmesinden doğru söyleyenin sultan olduğunu anlar ve dilenciyi de elli kırbaç ile cezalandırır.

Kral ile Köylü

Kral ihtiyar bir köylüye yolunu sorar. Ancak ihtiyar vaktitin para olduğunu dolayısıyla yolunu kendisinin bulması gerektiğini söyler. Kral karşılığını vereceğini söyleyince krala yolunu gösterir. Yolun sonunda kralı gören herkes şapkasını çıkartır. İhtiyar köylü de ziyaretçisinin kral olduğunu anlar.

Kral ile Gömle

Kral bir gün çok hastalanır. İyileşmesi içinde mutlu bir adamın gömleğini giymesi gerekir. Ancak hiç kimse halinden memnun değildir. Kiminin sağlık sorunları kiminin para sorunu kiminin aile sorunu vardır. Bir gün kralın oğlu mutlu adamı bulur ancak o adam da o kadar yoksuldur ki üstüne giyecek bir gömleği bile yoktur.

Değerlendirme:

Tolstoy, çok eski hikayelerden de ekleyerek hem çocuklara hem de büyüklere göre olan birden fazla hikayenin bir araya geldiği bir kitap hazırlamış. Kitap çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırabilecek düzeyde. Tolstoy'un keskin kalemi hikayelere de çok yakışmış.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Erik Çekirdeği Soruları ve Cevapları

Erik Çekirdeği kimin eseri?

Tolstoy

Erik Çekirdeği türü nedir?

Çocuk Kitapları

Erik Çekirdeği kaç sayfa?

72

Erik Çekirdeği Yorumları

siz müthiş siniz bütün kitapların özetleri var

15-03-2022 16:31

tolstoy'un erik çekirdeği adlı bu kitabında 19 adet öykü bulunmaktadır. kitaba ismin veren erik çekirdeği adlı hikayede vanya adında küçük bir kız vardır. annesi vanna' ya tabaktaki erikleri yememesini akşam yemekten sonra yiyeceklerini söyler. ancak vanna günün ilerleyen saatlerinde eriklerden birini gizlice alır ve yer. oysa annesi tabaktaki erikleri saymıştır ve durumun farkına varır. akşam olunca babası çocuklara eriği kimin yediğini sorar ancak kimseden ses çıkmaz.

buyakamoz • 22-04-2022 15:34

kitap özeti için teşekkür ederim işim görüldü

02-03-2023 17:13

kitaptan sınav olan var mı

13-12-2023 22:47