Efendi ile Uşağı

Tolstoy Efendi ile Uşağı
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1900
Sayfa Sayısı:141
ISBN:6059197977
Kitap Puanı:
6.1 / 10 | Oy: 379 | Yorum: 14
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:3,57 TL
D&R:4,17 TL
Pandora:9,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Efendi ile Uşağı Özeti

Tolstoy Efendi ile Uşağı


Tolstoy’un Efendi ile Uşağı kitabı ilk olarak olayların hangi mevsime geçtiğine dair ve tarihine ışık tutaktadır. Olay 1870 kış mevsiminde geçmektedir. Yortu adını verdikleri Hristiyan Bayramının kutlandığından hemen sonra ki günlerde başlamıştır. Kilise Yönetim başkanı olan aynı zamanda tüccarlık yapan Vasili Andreyiç Brehunov kiliseyi bir türlü bırakıp kendi işlerinin başına geçememiştir ve konuklarını ağırlayıp bütün konukları gittikten sonra kendi işinin başına geçecektir.

Nikita ise yaşamını uşaklık yaparak geçiren biriydi. Oldukça yaşlı bir köylüden ibaretti. Tercih edilmesinin temel sebebi ise çalışkanlığı ve bunun yanı sıra sessiz oluşu idi. İçkiyi ise uzun yıllar önce bırakmış ve Yortu bayramında herkesin içmesine nazaran ağzına bir damla bile içki vurmamıştır. Nikita en az ücretle çalışan bir işçi idi lakin eşi Marfa adında oldukça becerikli bir şahıs olarak karşımıza çıkmaktadır. Nikita’nın eşi Marfa Nikita’nın çalıştığı bütün ücreti alırdı. Buna rağmen hiçbir hizmette kusur etmemeye özen gösteren bir kişilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Farklı yönleri ile coşkunluk veren bu kitap birçok bölümden oluşmuş insani ve dini temelleri bir arada kurgulayan bir kitap olarak karşımıza çıkmaktadır. Nikita’nın efendisine bakıldığında maddiyatı ön planda tutmuştur. Maddiyat uğruna uşağını da yanına alarak karlı, fırtınalı bir günde yola çıkmışlardır. Gidecekleri yere varamadan durdukları bir köyde yanlış yola girdiklerini fark ederler, ısınmak ve dinlenmek için İsa adında bir köylü burada kalmaları gerektiği söyler lakin Nikita’nın efendisi Vasili Andreyiç çok işlerinin olduğunu ve bu yüzden kalamayacaklarını yola devam etmeleri gerektiğini söyler. Yola devam ettiklerini fırtına daha çok arttı ve artık yol izleri bile belli değildi. Yolda giderken tipide iyice kaybolan Nikita ve efendisi yolu bulmaları için kendilerini ata teslim ederler. Atın kulak oynatışlarına göre yola devam ederler. Bir ev görürler ve kapısını çalarlar. Yaşlı bir adam ve hemen ardından da genç birini görürler hemen içeri girip ısınmaya başlarlar. Çay, viski içerler ve ısındıktan hemen sonra kalkarlar. Ev sahibi kalmaları gerektiği konusunda ısrar etse de Nikita’nın Efendisi onu dinlemez ve işleri olduğunu söyler ve kalkarlar.

Nikita ise yalnızca başkalarının isteğine göre hareket etmeye alıştığı için istese de istemese de gitmek zorunda kalır. Yolculuk için önlerinde ki tek engel fırtınadır. Lakin Nikita’nın Efendisi bu duruma pek aldırış etmez ve yola çıkarlar. Gene yolu şaşırmışlardı. Devam ettikleri yolda at bir anda durur ve bir tehlike olduğunu içgüdüsel olarak sezmeye başlar. Nikita sorunun ne olduğuna bakmak için indiğinden uçurumdan düşer ve oradan uzun gayretler sonucunda çıkar. Vasili Andreyiç Grişkino’ya geri dönmeleri gerektiğini söyler lakin Nikita artık dönemeyeceklerini ve önlerinde bir uçurum olduğunu söyler. Fırtına bazen azalıyordu lakin o azalışın acısını çıkarmak için daha da fazla artmasına sebep oluyordu. Geceyi artık durup geçirmelerine karar verdiler.
Burada durduklarında Vasili Andreyiç’in oldukça kalın bir gocuk ve kürkünün içerisinde pek üşümese de duyduğu kurt sesi ile aşırı derece de korkusu anlatılmaya başlar. Uykusu geldiği halde huzuru kaçtığı için uyuyamaz. Hatta koruluk yerin dibine batsın! Tanrı vereceği kadar vermiş bana diye söylenerek geceyi köyde geçirmediği için kendini oldukça kötü hissetmiştir. Ata binip oradan ayrılır ve Nikitayı hiç düşünmez. Nasıl olsa öleceğini ucuz bir hayatı olduğunu kendi yaşamının ise oldukça değerli olduğunu söyler. Nikitayı orada bırakıp gider. Nikita ise bu duruma hiç üzülmemiş hayatının zaten oldukça zor ve kötü olduğunu düşünür. Lakin birden günahları aklına gelir ve onları düşünmeye başlar.

Bu hikâye genel olarak efendi ile uşağı arasında ki sınıf farklılıklarından doğan bir noktayı ve iki farklı karakterden bahsetmektedir. Tüm çıplaklığı ile sosyal ilişkilerde ki statü farklarını ortaya koyar.

Yazar: Eda Yılmaz

Efendi ile Uşağı Yorumları

Efendi ile Uşağı Yorum şu sıralar tolstoy kitaplarına sardım efendi ile uşağı kitabı fena değildi diğer kitaplarına göre daha basit kalmış anlatım yine çok güçlü konusu etkileyici daha önce tolstoy okumadıysanız mükemmel gelecektir

16-10-2016 06:35 !!

Efendi ile Uşağı Yorum kitabın kısa olması iyi olmuş yoksa pek bitecek gibi bir kitap değil

06-11-2016 19:50 !!

Efendi ile Uşağı Yorum 10 numara bir kitap süperdi

17-11-2016 22:23 !!

Efendi ile Uşağı Yorum mükemmel bir romandı çok beğendim

14-12-2016 14:16 !!

Efendi ile Uşağı Yorum güzel bir roman sıkılmadan okudum

27-01-2017 18:53 !!

Efendi ile Uşağı Yorum özeti çok uzun olmuş daha kısa özeti yok mu ana fikir tadında konusunu ve karakterlerini söylesin yeter

06-02-2017 18:08 !!

Efendi ile Uşağı Yorum okuyabildiğim tek tolstoy kitabı o da kısa olduğu için ama adam güzel yazmış kitap okuma alışkanlığı edinebilirsem belki diğer kitaplarını da okurum

01-03-2017 19:31 !!

Efendi ile Uşağı Yorum kısa ozet yazarmısınız?

03-04-2017 23:34 !!

Efendi ile Uşağı Yorum gerçekten çok işime yaradı 7 kitaptan yarışmamız vardı ve onlardan biride buydu çok teşekkürler

09-04-2017 16:31 !!

Efendi ile Uşağı Yorum tolstoyun okuması en kolay kitaplarından bir tanesi savaş ve barışı okumadan önce okuyabilirsiniz

05-09-2017 19:31 !!

Efendi ile Uşağı Yorum güzel olmuş

24-12-2017 21:10 !!

Efendi ile Uşağı Yorum iyi idi

29-12-2017 10:35 !!

Efendi ile Uşağı Yorum gençler bu özet doğru demi

29-12-2017 10:54 !!

Efendi ile Uşağı Yorum sonu böylemi

02-01-2018 09:40 !!

Yorum Yaz

:: Tolstoy ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.