Anna Karenina

Tolstoy Anna Karenina
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1877
Sayfa Sayısı:1062
ISBN:6053604099
Kitap Puanı:
5.7 / 10 | Oy: 386 | Yorum: 7
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:17,54 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Anna Karenin
Çeviren:Ayşe Hacıhasanoğlu

Arka Kapak Bilgisi

Anna Karenina Özeti

Tolstoy Anna Karenina


Anna Karenina, gelmiş geçmiş en başarılı roman yazarlarından biri olan Leo Tolstoy'un ilk defa 1877 yılında Rusya'da Rus Habercisi adlı yerel gazetede parça parça yayımlanan başarılı romanıdır.

125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür. Bir klasik olarak nitelendirilen Anna Karenina, yayımlandığı tarihten bu yana geniş kitlelere ulaşmış, birçok kez sinema ve tiyatroya da uyarlanmıştır.

Bana göre Anna Karenina, okuduğum klasiklerin en iyilerinden bir tanesi. Tolstoy'un kendine özgü yazım dilinin oldukça baskın geldiğini ve inanılmaz bir beceriyle yazıldığını söyleyebilirim. Doğrusu beni çok etkiledi. Ama her klasikte olduğu gibi Anna Karenina'da da okuyucuya sıkıcı gelebilecek uzun paragraflar yer alıyor. Bu nedenle Anna Karenina'yı okumak isteyenlere tam metnini değil de kısaltılmış ve düzenlenmiş olan diğer baskılardan birini okumalarını tavsiye ederim. Ama daha önceden bu tarz uzun klasik eserler okuduysanız, eserin tadını çıkarmak adına kesinlikle tam metni okumayı tercih etmelisiniz. Kitapta, biri dürüst ve toplumun onayladığı, diğeri ise yasak ve ahlaki olarak düşük olan iki ilişki karşılaştırılmaktadır. Karakterlerin iç dünyası ve ruh halleri okuyucuya çok iyi yansıtılmıştır. Olaylar genel olarak Moskova ve Petersburg arasında geçmektedir. Hikayenin kısa özetine gelecek olursak:

Anna Karenina, Moskova'da yaşayan oldukça güzel ve görenleri kıskandıracak kadar zarif bir Rus hanımefendisidir. Bir devlet dairesinde yüksek bir makamda bulunan Alexis Alexandrovitch ile evlidir ve bir de oğlu vardır. Anna kocasını sevmemekle birlikte, onun tüm duygulardan yoksun bir robot olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle aralarında yalnızca saygıya dayalı, tutkusuz bir ilişki vardır.

Anna Karenina, Petersburg da yaşayan ağabeyi Stephane Arcadievitch'in yanına gitmek üzere yola çıkar. Çünkü ağabeyinin karısı Dolly'i aldattığı ortaya çıkmıştır ve Dolly kocasını terk etmek üzeredir. Anna da bu çifti barıştırmak üzere Petersburg'a gitmektedir. Ve bunu yapar da. Stephane Arcadievitch ile Dolly'nin arası yine eskisi gibi olmuştur.

Anna, Petersburg'da bir davet sırasında Kont Wronsky adında genç ve yakışıklı bir beyefendi ile tanışmıştır. Wronsky davette bulunan diğer herkes gibi Anna'dan çok etkilenmiş, Anna da Wronsky'i oldukça beğenmiştir. Fakat Wronsky'nin Stephane Arcadievitch'in baldızı Kitty'e talip olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda Stephane Arcadievitch'in yakın arkadaşlarından biri olan Levine de Kitty'e talip olmuştur ama Kitty, annesi Prenses Cherbatzky'nin etkisinde kalarak Levine'in evlenme teklifini reddetmiştir. Prenses kızı Kitty'nin zengin olsa da bir köyde yaşayan Levine ile değil, asker olan ve geleceği parlak gibi görünen Wronsky ile evlenmesini istemektedir. Kitty de annesinin etkisinde kalmıştır.

Anna ile Kont Wronsky arasında ise gittikçe kuvvetlenen bir bağ oluşmaktadır. Bütün davetlere katılmakta, çevrelerindeki insanların bakışlarına aldırmaksızın beraber çok fazla vakit geçirmektedirler. Tüm sosyete onları konuşmaktadır fakat ikisinin de mutluluktan adeta gözleri kör olmuştur. Fakat Anna bir süre sonra bu durumdan rahatsız olmaya başlamıştır. Bu ilişkiyi başlamadan bitirmeye karar verir ve eve dönmek üzere yola çıkar. Fakat Wronsky ayrılmak istememektedir, Anna'nın büyüsüne kapılmıştır bir kere. Anna'nın bindiği trene o da biner ve aşkının peşinden gider. Gelecekte olabileceklerden, aşkı yüzünden başına gelebileceklerden habersizdir.

Klasik okumayı sevenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bir klasikten bekleneceği gibi yavaş ilerleyen bir kitap değil, oldukça akıcı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ve kitabın tam metninin 1048 sayfa olduğunu eklemeliyim. Ayrıca kitabın giriş cümlesini benim gibi çok beğeneceğinizi umarak buraya bırakıyorum "Mutlu aileler birbirlerine benzerler. Her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır."

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Anna Karenina Yorumları

Anna Karenina Yorum adam mükemmel yazıyor neden en iyi yazarlardan biri olduğu belli süperdi

02-02-2016 23:15 !!

Anna Karenina Yorum kitabın konusu çok sıkıcı zaten uzun kitap okunmuyor burada özetini okuyun ondan bile sıkılırsınız o derece kötü bir kitap

07-02-2016 10:55 !!

Anna Karenina Yorum tolstoy anna karenina kitabını kaç günde yazmış merak ediyorum konusu mükemmel ama çok fazla detay var boğuluyor insan

16-02-2016 03:15 !!

Anna Karenina Yorum kelimelerle anlatılmaz ancak okuyanlar anlar

30-10-2016 23:26 !!

Anna Karenina Yorum aslında kitap karışık ve sıkıcı
sizce kitaptaki kisiler hakkindaki yorumlariniz neler arkadaslar

04-01-2017 21:20 !!

Anna Karenina Yorum bu kitabin kronolojik ozetini nasil bulabilirim
acil yardim edin lutfn

29-03-2017 14:36 !!

Anna Karenina Yorum kitabı kitap gibi değil de yaşarsanız eminim analrsı ız

02-08-2017 23:11 !!

Yorum Yaz

:: Tolstoy ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.