Anna Karenina

Anna Karenina
Kitabın Yazarı:Tolstoy Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1877 Sayfa Sayısı:1062 ISBN:9786053604099 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:42,00 TL Idefix:66,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Anna Karenina - Tolstoy

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Anna KareninÇeviren:Ayşe Hacıhasanoğluİngilizce:Anna Karenin Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Anna Karenina Özet

Anna Karenina, gelmiş geçmiş en başarılı roman yazarlarından biri olan Leo Tolstoy'un ilk defa 1877 yılında Rusya'da Rus Habercisi adlı yerel gazetede parça parça yayımlanan başarılı romanıdır.

125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür. Bir klasik olarak nitelendirilen Anna Karenina, yayımlandığı tarihten bu yana geniş kitlelere ulaşmış, birçok kez sinema ve tiyatroya da uyarlanmıştır.

Bana göre Anna Karenina, okuduğum klasiklerin en iyilerinden bir tanesi. Tolstoy'un kendine özgü yazım dilinin oldukça baskın geldiğini ve inanılmaz bir beceriyle yazıldığını söyleyebilirim. Doğrusu beni çok etkiledi. Ama her klasikte olduğu gibi Anna Karenina'da da okuyucuya sıkıcı gelebilecek uzun paragraflar yer alıyor. Bu nedenle Anna Karenina'yı okumak isteyenlere tam metnini değil de kısaltılmış ve düzenlenmiş olan diğer baskılardan birini okumalarını tavsiye ederim. Ama daha önceden bu tarz uzun klasik eserler okuduysanız, eserin tadını çıkarmak adına kesinlikle tam metni okumayı tercih etmelisiniz. Kitapta, biri dürüst ve toplumun onayladığı, diğeri ise yasak ve ahlaki olarak düşük olan iki ilişki karşılaştırılmaktadır. Karakterlerin iç dünyası ve ruh halleri okuyucuya çok iyi yansıtılmıştır. Olaylar genel olarak Moskova ve Petersburg arasında geçmektedir. Hikayenin kısa özetine gelecek olursak:

Anna Karenina, Moskova'da yaşayan oldukça güzel ve görenleri kıskandıracak kadar zarif bir Rus hanımefendisidir. Bir devlet dairesinde yüksek bir makamda bulunan Alexis Alexandrovitch ile evlidir ve bir de oğlu vardır. Anna kocasını sevmemekle birlikte, onun tüm duygulardan yoksun bir robot olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle aralarında yalnızca saygıya dayalı, tutkusuz bir ilişki vardır.

Anna Karenina, Petersburg da yaşayan ağabeyi Stephane Arcadievitch'in yanına gitmek üzere yola çıkar. Çünkü ağabeyinin karısı Dolly'i aldattığı ortaya çıkmıştır ve Dolly kocasını terk etmek üzeredir. Anna da bu çifti barıştırmak üzere Petersburg'a gitmektedir. Ve bunu yapar da. Stephane Arcadievitch ile Dolly'nin arası yine eskisi gibi olmuştur.

Anna, Petersburg'da bir davet sırasında Kont Wronsky adında genç ve yakışıklı bir beyefendi ile tanışmıştır. Wronsky davette bulunan diğer herkes gibi Anna'dan çok etkilenmiş, Anna da Wronsky'i oldukça beğenmiştir. Fakat Wronsky'nin Stephane Arcadievitch'in baldızı Kitty'e talip olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda Stephane Arcadievitch'in yakın arkadaşlarından biri olan Levine de Kitty'e talip olmuştur ama Kitty, annesi Prenses Cherbatzky'nin etkisinde kalarak Levine'in evlenme teklifini reddetmiştir. Prenses kızı Kitty'nin zengin olsa da bir köyde yaşayan Levine ile değil, asker olan ve geleceği parlak gibi görünen Wronsky ile evlenmesini istemektedir. Kitty de annesinin etkisinde kalmıştır.

Anna ile Kont Wronsky arasında ise gittikçe kuvvetlenen bir bağ oluşmaktadır. Bütün davetlere katılmakta, çevrelerindeki insanların bakışlarına aldırmaksızın beraber çok fazla vakit geçirmektedirler. Tüm sosyete onları konuşmaktadır fakat ikisinin de mutluluktan adeta gözleri kör olmuştur. Fakat Anna bir süre sonra bu durumdan rahatsız olmaya başlamıştır. Bu ilişkiyi başlamadan bitirmeye karar verir ve eve dönmek üzere yola çıkar. Fakat Wronsky ayrılmak istememektedir, Anna'nın büyüsüne kapılmıştır bir kere. Anna'nın bindiği trene o da biner ve aşkının peşinden gider. Gelecekte olabileceklerden, aşkı yüzünden başına gelebileceklerden habersizdir.

Klasik okumayı sevenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bir klasikten bekleneceği gibi yavaş ilerleyen bir kitap değil, oldukça akıcı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ve kitabın tam metninin 1048 sayfa olduğunu eklemeliyim. Ayrıca kitabın giriş cümlesini benim gibi çok beğeneceğinizi umarak buraya bırakıyorum "Mutlu aileler birbirlerine benzerler. Her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır."

Anna Karenina Soruları ve Cevapları

Anna Karenina kimin eseri?

Tolstoy

Anna Karenina türü nedir?

Yabancı Romanlar

Anna Karenina kaç sayfa?

1062

Anna Karenina Yorumları

adam mükemmel yazıyor neden en iyi yazarlardan biri olduğu belli süperdi

02-02-2016 22:15

kitabın konusu çok sıkıcı zaten uzun kitap okunmuyor burada özetini okuyun ondan bile sıkılırsınız o derece kötü bir kitap

07-02-2016 09:55

tolstoy anna karenina kitabını kaç günde yazmış merak ediyorum konusu mükemmel ama çok fazla detay var boğuluyor insan

16-02-2016 02:15

kelimelerle anlatılmaz ancak okuyanlar anlar

30-10-2016 23:26

aslında kitap karışık ve sıkıcı
sizce kitaptaki kisiler hakkindaki yorumlariniz neler arkadaslar

04-01-2017 21:20

bu kitabin kronolojik ozetini nasil bulabilirim
acil yardim edin lutfn

29-03-2017 14:36

kitabı kitap gibi değil de yaşarsanız eminim analrsı ız

02-08-2017 23:11

allah sizden razı olsun her yerde anna karenina özet arıyorum bir tek burada bulabildim güzel yazılmış elinize sağlık

03-06-2019 21:57

günümüzde sürekli aşk entrikalarına dair diziler izliyoruz ve bayılıyoruz aslında anna karenina kitabını okusalar asıl hikayenin nasıl olacağını daha iyi anlayacakalr tolstoy zaten usta bir yazar üzerine bir de anna karenina kitabında aşk ve aldatma üzerine mükemmel bir eser yazmış dizilere bayılıyorsanız bu kitap tam sizlik

05-12-2019 13:23

anna karenina konusu ile beni baya etkiledi sıkıcı bir roman beklerken harika bir hikaye çıktı çok beğendim

09-03-2020 22:29

savaş ve barış romanından çok etkilenmiştim ve tolstoyun bu romanını da okumaya karar verdim okumaya başlayınca acaba yanlış kitabı mı okuyorum diye kendime sorduğum anlar oldu dil olarak benzer ama konu olarak çok farklı iki roman ikisinde de ustalığı görebiliyorsunuz bir yazarın farklı konuları bu kadar iyi ele alması hayal dünyasının gücünü gösteriyor

27-03-2022 23:27

kitabın konusu nedir tek paragraf ile anlatmamız isteniyor

25-06-2022 18:05

anna karenina ne zaman yazıldı ve sonu nasıl bitiyor bu soruların cevapları lazım

01-11-2022 23:11

banada sadece kitabın sonu lazım sonunda ne olduğunu özetleyecek var mı

29-01-2023 22:27

Erik Çekirdeği Hacı Murat Kazaklar Çocukluk İvan İlyiç'in Ölümü Efendi ile Uşağı Anna Karenina Diriliş Savaş ve Barış İnsan Ne İle Yaşar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Psikoloji Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Felsefe Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Biyografi Kitapları Deneme Kitapları