Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Çanlar Kimin İçin Çalıyor
Kitabın Yazarı:Ernest Hemingway Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1940 Sayfa Sayısı:496 ISBN:9789752201695 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:30,63 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çanlar Kimin İçin Çalıyor - Ernest Hemingway

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:For Whom the Bell TollsÇeviren:Erol Mutlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Özeti

Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Nobel edebiyat ödüllü Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in ilk kez 1996 yılında yayımlanmış olan eseridir. "Tüm zamanların en iyi savaş romanı" olarak nitelendirilen Çanlar Kimin İçin Çalıyor, aynı zamanda bana göre Ernest Hemingway'in ustalık eseridir. Kitabın adı, şair John Donne'ın bir katedralde başrahip olduğu dönemdeki vaazlarından birinden alıntılanmıştır. Kitap yaklaşık beş yüz sayfa olduğundan okuması biraz zor olsa da, kanımca sonuna kadar gelindiğinde okuyucuda uzun süreli kalıcı izler bırakabilecek bir kitap. Kitabı okurken zaman zaman sıkılsam ve biraz kasvetli bulsam da, iyi ki okumuşum diyebileceğim bir kitap oldu benim için.

Kitapta İspanya'daki iç savaş sırasında dağlarda faşistlere karşı savaşan gerillaların yanında savaşan Robert Jordan vasıtasıyla savaşın anlamsızlığı, gereksizliği sorgulanır. Robert Jordan, Amerikalı bir İspanyolca profesörüdür. Fakat İspanya'da iç savaş çıktığında dağlarda gerillalarla beraber faşistlere karşı savaşa katılır. Görevi köprüleri, trenleri patlatmaktır. Aslında bir bombacıdır. Bu seferki görevi bir köprüyü bomba düzeneği kurarak patlatmaktır. Oldukça zorlu bir görevdir, General Golz onu bu göreve bizzat kendi seçmiştir. Üstüne üstlük dağlarda ağır bombaları sırtında taşımak zorundadır. Robert Jordan dağlarda yürürken kendisine rehberlik yapması için Anselmo adında yaşlı bir adamı tutmuştur. Anselmo oldukça yaşlı ve güvenilir bir adamdır aynı zamanda da dağları avucunun içi gibi bilmektedir. Görev sırasında kendisine yardım edecek olan çeteyi de iyi tanımaktadır Anselmo. Bu adamların çoğu işe yaramaz insanlardır fakat bir önceki tren işinde çok yardımları dokunmuştur.

Anselmo Robert'i köprüye götürdüğünde köprünün iki ucunda iki nöbetçinin bulunduğunu ve köprünün biraz uzağında bir karakolun bulunduğunu görürler. Her yeri iyice gördükten sonra onlara yardımcı olacak çetenin sığındığı mağaralar bölgesine doğru yola çıkarlar.

Çetenin yaşadığı yere vardıklarında, çete üyelerinin gerçekten de ne kadar işe yaramaz ve güvenilmez olduklarını görürler. Fakat Robert in başka çaresi yoktur. Çetenin lideri Pablo adında bir çingenedir ve eğer bu köprü havaya uçurulursa yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalacaklarının farkında olduğundan bu işi pek de desteklememektedir. Fakat kampta en az Pablo kadar sözü geçen bir diğer çingene olan Pilar Roberto'yu destekleyince diğerleri de onu desteklemiş, köprü işine yardım etmeye razı olmuşlardır. Diğer çete reisi olan El Sordo'nun desteğiyle birlikte Robert Jordan iyice tatmin olur. Fakat iş adam toplamaya gelince durumun iyi olmadığını görürler. Dağlarda o kadar adam olmasına rağmen kendilerine yardım edecek toplam ancak on sekiz kişi bulabilmişlerdir.

O gece Robert kampta konaklayacak, çingenelerin misafiri olacaktır. Güzel bir sofra hazırlanır ve yiyeceklerle donatılmaya başlanır. Hizmet eden kadınlardan biri de Maria'dır. Robert Maria'yı görür görmez çok beğenir. Birbirlerini ancak birkaç kez görürler fakat ikisi de birbirini çok severler. Pilar köprü işi bitince Maria'yı da alıp götürmesini söyler. Robert Jordan da bunu seve seve kabul etmiştir.

Akşama doğru bir Faşist süvarisinin ağaçların arasından onları izlemekte olduklarını görürler. Robert anında onu kalbinden vurur. Fakat geride başka süvariler de vardır. Kamptaki atları satmaya giden Pilar'ı takip etmişlerdir. Çok geçmeden diğerlerini de bulur ve onları da öldürürler. Köprü işi ertesi sabah hallolacaktır.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Yorumları

çok sıkıcı bir kitap okumaya değmez

12-12-2015 22:46

okurken zorlandım yarıda bırakmayı bile düşündüm kitapta ilgi çekici birşey yok boş boş okuyorsunuz ya da ben konudan birşey anlamadım

07-01-2016 23:14

kitapça çok fazla detay vardı okumayı zorlaştırıyor akıcılığı alıyor konu daha sade yazılsa daha iyi olurmuş

09-02-2016 21:45

bu kitap '' özgürlüğün dünyanın herhangi bir yerinde yitirilmesiyle her yerde bir parça yitirilmiş olacağı'' savını ileri süren rober jordan'ın yaşam felsefini anlatıyor. maria ile yaşadığı ümitsiz aşkı anlatıyor. ümitsiz çünkü robert başında böyle bir savaş cehenneminden kurtulamayacağını biliyor. ispanya iç savaşının insanlar üzerindeki etkisini anlatıyor, anlatıyorda anlatıyor ...

17-02-2017 20:22

inanilmaz bir kitap tek kelimeyle ben etkisindeyim hala

08-03-2017 22:15