Silahlara Veda

Silahlara Veda
Kitabın Yazarı:Ernest Hemingway Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1929 Sayfa Sayısı:296 ISBN:9789752202795 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:205,28 TL Pandora:251,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Silahlara Veda - Ernest Hemingway

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk, Tarihi Orjinal Adı:A Farewell to ArmsÇeviren:Mehmet Harmancıİngilizce:A Farewell to Arms Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Silahlara Veda Özet

Savaşın acı yüzünü anlatan birçok roman raflarda yer alıyor ve dünyaca ünlü yazar Ernest Hemingway’in Silahlara Veda romanı da savaşın gerçek yüzünü anlatan en iyi romanlardan bir tanesi olma özelliğini taşıyor.

Silahlara Veda kitabının konusu 1. Dünya Savaşı sırasında geçiyor ve İtalyan Ordusunda görevli olan Teğmen Henry Tenente’nin hikayesini anlatıyor. Henry 1915 yılında Almanya ile İtalya arasında geçen muharebe yaralılardan sorumlu teğmendir. Savaşın içinde tam anlamı ile yer almayan teğmen buna rağmen savaşta yaşananların ilk tanıklarındandır. En yakın arkadaşı olan doktor Rinaldi ile birlikte her fırsat bulduklarında savaşın acımasızlığında kurtulmaya çalışırlar.

İtalya’nın müttefiklerinden olan İngiltere yaralılara yardımcı olmaları için bölgeye iki tane hastabakıcı gönderir. Hastabakıcılardan birinin adı Catherine’dir ve kendisi çok güzel bir bayandır. Doktor Rinaldi kendisine ilk görüşte aşık olur fakat utangaç kişiliği nedeni ile en yakın arkadaşı Henry’den yardım ister. Fakat Henry de Catherine’ni gördüğü gibi çok etkilenir.

Henry ve Catherine birlikte görev yaptıkları için zamanla aralarında bir aşk doğar. Rinaldi şansının olmadığını anlayınca aradan çekilir. Henry ve Catherine cephede yaralıların arasında bir aşk yaşarlar. Fakat savaşın acımasızlığı bir şekilde onları da bulur ve yanlarında patlayan bir top mermisi ile Henry bacağından yaralanır. Bunun üzerine heme hastaneye kaldırılır ve Catherine de onun yanından hiç ayrılmaz.

Bu acı olay Catherine ile Henry’nin daha da yakınlaşmasına neden olur. Henry’nin en amacı artık bir an önce iyileşip Catherine ile mutlu bir hayat sürmektir. Bu arada Catherine de hamile kalır ve Henry artık onunla evlenmek için fırsat kollar. Fakat savaşın sürmesi nedeni ile bir türlü bunun fırsatını bulamazlar.

Henry iyileştiğinde zorunlu olarak yeniden cepheye gönderilir. Cephede işler iyice kötüye gitmektedir ve İtalyanlar Almanlara karşı başarısız olmaktadır. Bunun üzerine İtalyan ordusu çekilme kararı alınır. Henry ve askerler çekilirken arkalarından Alman ordusu da onları yakalamak için yola düşmüştür.

Almanlar çekilen İtalyan askerlerine yetişir ve aralarında çatışma çıkar. Bunun üzerine Henry kaçarak hayatını kurtarır. Fakat bir süre sonrada tanımadığı İtalyan askerleri tarafından yakalanır. Fakat bu seferde İtalyanlar Henry’yi Alman casusu sanırlar ve onu kurşuna dizmeye karar verirler. Bunun üzerine Henry bir yolunu bulup onlardan da kaçar.

Henry uzun bir kaçışın ardından Catherine ulaşır ve asker formasını çıkartıp sivil olarak hayatına devam eder. Fakat o artık bir asker kaçağıdır. Bu yüzden Catherine ile birlikte kaçarak İsviçre’ye giderler. Burada da İsviçre polisi tarafından yakalanırlar fakat maddi durumlarını kullanarak polisten kurtulurlar ve İsviçre’ye yerleşirler.

Artık mutlu olmaları açısından hiçbir engel kalmamıştır fakat bu zorlu kaçış Catherine’i çok yormuştur. Riskli bir hamilelik dönemine girer ve bu yüzden sezeryan ile doğum yapması gerekmektedir. Fakat bu da bebeği kurtarmaya yetmez. Dahası fazla kan kaybı ile Catherine de hayata veda eder.

Silahlara Veda romanı Henry’nin başından geçen hikayeler ile savaşın acımasızlığını mükemmel bir şekilde ele alıyor. Savaşın içinde yeşermeye çalışan bir aşkın ve bu aşk uğruna yaşananların yine savaş yüzünden nasıl solup gittiğini okumak bir çok okurun göz yaşlarını tutmasına engel oluyor.

Silahlara Veda Soruları ve Cevapları

Silahlara Veda kimin eseri?

Ernest Hemingway

Silahlara Veda türü nedir?

Yabancı Romanlar, Romantik Aşk, Tarihi

Silahlara Veda kaç sayfa?

296

Silahlara Veda Yorumları

bazı kısımları çok tutarsız konusu fena değil ama duyguyu o kadar yansıtamamış kopukluklar oluyor

23-03-2017 18:32

tercüme çok önemli.

27-03-2017 12:45

ben normalde kitap okumayı sevmeyen bir kız dım taki bu kitabı bu yazarı okuyana dek.biryerde görmüştüm aldım okudum ve bayildim ondan sonra ernest hamingway in tüm kitaplarinı okumaya başladım ve herkese tavsiye ederim adam süper bir yazar ben herkese tavsiye ederim.

21-12-2017 18:32

hemingway silahlara veda kitabı ile bana göre klask olacak bir kitaba imza atmış elimden bırakmadan bir kerede okudum mükemmel bir konusu var

17-12-2019 22:50

kahramanları hakkında daha fazla bilgi sunabilir misiniz öğretmen bizden karakter analizi istedi karakterler lazım

13-01-2020 16:42

hempry bir casusun ifşaları kitabı ile bir ilgisi var mı? sınavda bu soru çıktı anlamadım ben

10-03-2022 16:37

kitaptaki karakterleri de ekler misiniz

17-09-2022 21:16

kitapta hangi savaş işleniyor

08-06-2023 20:09

özet çok güzel olmuş teşekürler

02-04-2024 23:27

Ya Hep Ya Hiç Kilimanjaro'nun Karları Kadınsız Erkekler Silahlara Veda İhtiyar Balıkçı Çanlar Kimin İçin Çalıyor Yaşlı Adam ve Deniz Güneş de Doğar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli