Ya Hep Ya Hiç

Ya Hep Ya Hiç
Kitabın Yazarı:Ernest Hemingway Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1937 Sayfa Sayısı:244 ISBN:9789752206458 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:98,00 TL D&R:102,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ya Hep Ya Hiç - Ernest Hemingway

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:To Have and Have NotÇeviren:Tarık Dursun K.İngilizce:To Have and Have Not Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ya Hep Ya Hiç Özet

Harry Morgan, West Adası ve Küba arasında içki kaçakçılığı yaparak geçimini sağlayan, diğer zamanlarında ise turistlere teknesini kiralayıp onları balık tutmaya götüren evli ve üç kız babası bir adamdır. Tek derdi ailesine bakmak ve eve para götürmek olan Harry Morgan’ın yasal olsun olmasın bulaşamayacağı iş yoktur. Yaklaşık üç hafta boyunca Johnson adındaki bir turiste teknesini kiralayan ve ona hizmet eden Harry Morgan, Johnson’un ücreti ödemeden West Adası’ndan kaçmasıyla birlikte beş parasız kalmıştır ve kendisine teklif edilen yasa dışı bir işi kabul etmiştir. Freddy adındaki bir barmenin aracı olduğu bu iş, Çinlilerin sınır dışına kaçırılması işidir. Çekik gözlü bir Çinli olan Bay Sing ise bu insan kaçırma operasyonunu düzenleyen kişidir. İyi bir ücret karşılığında Bay Sing ile anlaşan Harry Morgan, aslında tehlikeye girmek ve teknesini polislere kaptırmak istememektedir; çünkü bu tekne, onun tek geçim kaynağıdır. Şayet teknesine el koyarlarsa Harry Morgan ailesine nasıl bakacak, evine nasıl ekmek götürecektir? Bu nedenle Harry Morgan bir plan yapar. İnsan kaçırma işinin yapılacağı akşam, paraya ihtiyacı olan, fakat Harry’nin işe almadığı Eddy kaçak yolla tekneye binince Harry Eddy’i de planına dahil eder. Kaçak göçmenlerin alınacağı yere gidilince Harry göçmenleri tekneye gizler. Göçmenleri getiren Bay Sing’den ücreti tastamam aldıktan sonra ise onu öldürür. Kaçak göçmenleri ise bir kıyıya silah zoruyla bırakır. Böylece Harry, ciddi bir riske girmeden iyi bir kazanç sağlamış olur.

Harry, bir gün içki kaçakçılığı yaptığı bir sırada Küba polisleri tarafından fark edilir ve kolundan vurulur. Yanına yardımcı olarak aldığı bir siyahi olan Wesley ise bacağından vurulmuştur. Teslim edemediği mallarla beraber West Adası’na dönen Harry, malı denize boşaltır. Böylece ceza almaktan kurtulmayı umar. Ne var ki o sırada Amerika Birleşik Devletleri’nin üst düzey yetkililerinden biri adaya tatile gelmiştir ve tekne turu yaparken Harry Morgan’ın vurulduğunu fark etmiştir. Bu işin içinde bir iş olduğunu anlayan yetkili Harry Morgan’ı güvenlik güçlerine ihbar etmiştir. Böylece Harry Morgan’ın teknesine el konulmuştur. Harry Morgan, kolundan vurulduğu için hastaneye yatırılır. Ne yazık ki Harry’nin kolu kesilmek zorunda kalır. Böylece Harry hem teknesinden hem de kolundan olmuştur.

Yıllar sonra Harry, bir yasa dışı işe daha atılır. Bu işi ayarlayan kişi ise Köfte Dudak lakaplı bir avukattır. Yapılacak iş, Kübalı ihtilalcileri West Adası’ndan Havana’ya taşımaktan ibarettir. Ne var ki bu işi yapmak için Harry’nin teknesi yoktur. Harry işi kabul eder ve el konulan teknesini çalmaya karar verir. bunu yapar da. Ne var ki polisler tekneyi ele geçirirler. Harry şanslıdır, çünkü tekneyi kimin çaldığı bulunamamıştır. Daha sonra Harry, eski dostu barmen Franky’e gider ve iyi bir depozito ve ücret karşılığında onun teknesini kiralar. Albert adındaki fakir bir adam da Harry Morgan’a yardımcı olarak tekneye biner.

Harry ve Albert teknededir. Harry’nin gözü, sahildeki bankadadır. Bir zaman gelir, banka silahlı haydutlar tarafından soyulur. Ardından haydutlar, bir taksi yardımıyla Harry’nin teknesine gelirler. Albert meseleyi bilmediği için bu haydutları tekneye almamak gerektiğini söyler. Halbuki Havana’ya taşınacak olan Kübalılar bu banka soyguncularından başkası değildir. Bir haydut, Albert’i öldürür ve Harry’e denize açılma emri verir. Harry, daha önce hazırlık yapmış ve tekneye bir tüfek ile bir tabanca kaymuştur. Ne var ki tek kolludur ve teknesine binen bu dört Kübalıyı öldürmek biraz zor olacaktır. Albert’in öldürülmesi kötü olmuştur. Harry, bir fırsatını bulup Kübalılara ateş açar. Kübalılardan üçü ölürken biri sadece yaralanır. Harry ise bütün Kübalıları öldürdüğünü sanmıştır. Yaralı Kübalı Harry’e ateş eder. Harry karnından yaralanır. Ardından hemen yaralı Kübalıyı öldürür. Kendi yarası da oldukça ağırdır. Kendisine zarar vermemek için tekneye sırtüstü uzanır. Sonra kendinden geçer. Daha sonra tekne bulunur, West Adası’na getirilir. Harry hastaneye yatırılır. Zavallı Harry, daha fazla dayanamayarak ameliyet masasında ölür. Harry’nin karısı Marie ise Harry’siz bir hayata alışmaya çalışmak zorunda kalır.

Ernest Heminway’i Ya Hep Ya Hiç romanı oldukça akıcı, sürükleyici bir macera romanıdır. Fakir ve ailesini geçindirmekten başka bir iş düşünmeyen eğitimsiz ve vasıfsız Harry Morgan, hayata tutunmaya ve bir şekilde para kazanmaya çalışırken bir şekilde yasa dışı işlere bulaşır ve sonunda vurularak ölür. Yazarın gerçekçi yaklaşımı, argo kelimelerle örülmüş dili, genellikle kısa ve açık cümlelerden oluşan üslubu, romanın bol aksiyonlu olay örgüsü gerçekten harikadır. Okuyucu, Harry Morgan’ın geçimini sağlamak için atıldığı tehlikeli yolculukları, içine düştüğü çıkmaz durumları ve başına gelen talihsiz olayları hayranlıkla ve ilgiyle okuyacak, kitabı bir solukta bitirmek için can atacaktır. Harry Morgan’ın acıklı öyküsü, yaşam savaşı ve yaşadığı tehlikeli hayat, unutulmayacak maceralar arasındadır.

Editör: Murat ASLAN

Ya Hep Ya Hiç Soruları ve Cevapları

Ya Hep Ya Hiç kimin eseri?

Ernest Hemingway

Ya Hep Ya Hiç türü nedir?

Yabancı Romanlar

Ya Hep Ya Hiç kaç sayfa?

244

Ya Hep Ya Hiç Yorumları

beğendiğim bir kitap daha iyi olamazdı

okurmisHa • 11-05-2020 16:40

okumaya değer derin mesajlar içeriyor kaliteli bir eser

27-09-2022 00:53

ingilizce özet nerede

14-11-2023 10:20