Güneş de Doğar

Güneş de Doğar
Kitabın Yazarı:Ernest Hemingway Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1926 Sayfa Sayısı:328 ISBN:9789752202801 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:169,05 TL BKM:204,40 TL D&R:204,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Güneş de Doğar - Ernest Hemingway

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Sun Also RisesÇeviren:Dost Körpe

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Güneş de Doğar Özet

Jake, ABD'de yaşayan bir yayıncıdır. Kendisine göre bir çevresi bulunmakta, mütevazı bir hayat yaşamaktadır. Gündüzleri çalışır, akşamları ise kafelerde gezerek biraz şarap ya da bira içerek arkadaşları ile vakit geçirir. Arkadaşlarından ilki Robert Cohn'dur. Eskiden çok zengin bir babanın oğludur. Bir kere evlenmiş ancak şansı yaver gitmeyince boşanmak zorunda kalmış, tam boşluk zamanında ise karşısına Frances isminde bir kadın çıkarak ona aşık olduğunu düşündürmüş, yaklaşık on yıldır o kadınla birlikte yaşamaktadır. Ancak artık Frances'ın kıskançlıklarından sıkılmış ve ona eskisi kadar aşık olmadığını düşünmekte, evlenmek yerine ayrılmak istemektedir. Frances, bunu duyduğunda kötü karşılayacak ve kavga edeceklerdir. Bunun için Jake'i Güney Amerika'ya davet etse de Jake bu teklifi geri çevirir. Ve Cohn'un artık ikinci kitabını tamamlaması gerektiğine inanmaktadır.

Jake'in bir diğer arkadaşı Brett'tir. Brett, kendini Jake'e aşık gibi göstermektedir. Jake de kendisini Brett'e aşık olarak görür. Brett daha önce bir kere evlenmiş ancak evlendiği kişiyle mutluluğu bulamayınca boşanmıştır. Şimdi de Mike adında biriyle nişanlıdır ve evlilik düşünüyordur. Cohn, ile karşılaştığında ondan da hoşlanır ve onunla bir geziye çıkar. Kısa süre içerisinde Cohn, Brett'e aşık olur. Ancak Brett, Cohn ile sadece gönül eğlendirmiş, Mike ile devam etmek istemektedir. Kısa süre sonra Bill, Jake ve Cohn'un gidecek olduğu İsveç'teki balık tutma ardından da katılacak oldukları boğa güreşi Festivaline Mike ve Brett de davet edilir.

Bill de yazardır. Jake ile arkadaş olan Bill, Cohn ile ilk tanıştığında onu sevmemiş, ancak sesini çıkarmamıştır. Cohn'un Brett ile tatile gittiğini öğrenen Jake de artık Cohn'dan hoşlanmamaya başlar. Mike da nişanlısına aşık olduğu için Cohn'dan haz etmemektedir. Brett zaten kendisine aşık ve saplantılı hale geldiği için Cohn'dan hoşlanmaz. Böylece Festival boyunca sorunlar yaşanacaktır.

Jake ve Bill birlikte İsveç'te Cohn ile buluşurlar. Birkaç gün Brett ve Mike'ı bekleseler de balık tutmak için geç kaldıklarını düşünür ve yola çıkmak isterler. Ancak Cohn, Brett'i karşılamak ve onunla konuşmak istediği için balık tutmaya gitmeyerek otel de onları bekler. Bill ve Jake birlikte Cohn'un gelmeyişinden memnun bir şekilde balık tutmaya giderler. Yaklaşık olarak bir hafta boyunca balık tutar, yeni arkadaşlar edinerek eğlenceli vakit geçirirler. Bir hafta sonra İsveç'e dönerek Boğa güreşi Festivaline katılırlar. Bu festival'de matadorlar, izleyiciler, sokağın ortasında koşan boğalar, boğaları içeriye çekmeleri ve sırf boğa tepmesi yüzünden ölenler olmaktadır. Asıl gösteri matadorların boğalarla savaşarak kendi canlarını tehlikeye atarak onlarla savaşması sonucu gerçekleşir.

Bill ve Jake geldiklerinde Mike ve Brett 'i bulurlar. Yanlarında da Cohn bulunmaktadır. Mike'ın sarhoş olması sonucu Cohn'u kovması ve ona hakaret etmesiyle ilk gece sonlanır. Brett bu sırada matadorlardan en genci ve en yakışıklısı olan Pedro Romero'ya aşık olur. Çocuk da ona karşı hislerine karşılık verince birlikte vakit geçirmeye başlarlar. Mike buna izin vermektedir. Ancak Cohn kıskanarak önce Jake'i ardından ise Pedro'yu döver. Brett ise Cohn'u oradan kovarak yalnız kalmayı sağlar. Bu olaylar sayılmazsa oldukça eğlenceli vakit geçirirler. Bir haftanın sonunda herkes kendi evine dağılır. Bir hafta daha Fransa da kalmak isteyen Jake'i Brett'in çağırmasıyla son tatili yarıda bölünür. Ve geride kalan zamanı Brett ile geçirir.

Değerlendirme:

Hemingway ile ilk tanışma kitabım olan Güneş de Doğar, üslubu ı ile usta yazarın ustalığını ortaya koyuyor. Hikaye çok ilgi çekici olmasa da üslup kendisini okutturan cinsten. Zaten bir yazarın ustalığı da çok ilgi çekmeyen bir konuda kendisini okutturan, akıcı bir hikaye - roman yazabilmesinden anlaşıldığını düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Güneş de Doğar Soruları ve Cevapları

Güneş de Doğar kimin eseri?

Ernest Hemingway

Güneş de Doğar türü nedir?

Yabancı Romanlar

Güneş de Doğar kaç sayfa?

328

Güneş de Doğar Yorumları

bunun ingilizce özetini de ekleyebilir misiniz bana ingilizce lazım

30-04-2022 23:21

bunun filmini arıyorum bulamadım

30-12-2022 16:52

çok güzel bir özet olmuş çok yardımcı oldu

02-09-2023 21:35