Ernest Hemingway

Ernest Hemingway Kimdir

Amerikan Edebiyatının en tanınan isimlerinden biri olan Nobel Edebiyat Ödülü ve Pulitzer Ödülü sahibi Ernest Hemingway 21 Temmuz 1899 tarihinde dünyaya geldi. Çocuk iken annesinden aldığı müzik dersleri ile yaratıcılığını geliştiren yazar, gençlik döneminde gazeteciğe yöneldi. Gazetecilik yaparken başlayan Dünya Savaşı nedeni ile orduya katılmak için çok uğraş verdi fakat gözündeki rahatsızlık nedeni ile kabul edilmedi. Israrlarını sürdüren yazar sonunda orduya katıldı ve savaşın içinde birçok acı olaya şahitlik etti. Savaş sırasında yaralanınca hastaneye kaldırıldı ve savaş onun için bitmiş oldu. Hastanede tanıştığı hemşire sayesinde de yazarlığa daha fazla ilgi duyan yazar bunu da Silahlara Veda isimli romanında işledi. Amerika’ya dönmesi ile yazarlık kariyerine başlayan Ernest Hemingway ardı ardına romanlarını yayınlamaya başladı. 1952 yılında yazdığı Yaşlı Adam ve Deniz romanı ile hem Pulitzer Ödülünü hem de Nobel Edebiyat Ödülünü kazana ünlü yazar 2 Temmuz 1961 tarihinde intihar ederek hayatına son verdi.

Ernest Hemingway Romanları & Kitapları & Eserleri:

Yaşlı Adam ve Deniz, Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Afrika'nın Yeşil Tepeleri, Kadınsız Erkekler, Akıntı Adaları, Tehlikeli Yaz, Silahlara Veda, Güneş de Doğar, Kilimanjaro'nun Karları, Kazanana Ödül Yok, Ya Hep Ya Hiç, Paris Bir Şenliktir, Yazma Üzerine, Öğleden Sonra Ölüm, Varlık Yokluk, Askerin Dönüşü


7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ernest Hemingway Kitapları

Kilimanjaro'nun Karları Kilimanjaro'nun Karları

Kitap çok akıcı, sade, anlaşılır bir dille yazılmış dokuz öyküden oluşan güzel sayılabilecek bir Hemingway eseri.

Puan: 7.9 | Yorum: 4

Kadınsız Erkekler Kadınsız Erkekler

Ernest Hemingway’in Kadınsız Erkekler adlı eseri, on dört öyküden oluşan bir kitaptır. Bu eserde yer alan karakterler daha çok yalnız, umutsuz, hüzünlü kimselerdir.

Puan: 6.7 | Yorum: 4

İhtiyar Balıkçı İhtiyar Balıkçı

Ernest Hemingway’in ünlü eserlerinden bir tanesi olan İhtiyar Balıkçı okurlara hiçbir zaman umudu kaybetmemeyi gösteren bir hikaye sunuyor.

Puan: 4.5 | Yorum: 5

Yaşlı Adam ve Deniz Yaşlı Adam ve Deniz

Ne olursa olsun umutsuzluğa düşmemeyi, mutlaka savaşmayı ve umut etmeyi anlatan Yaşlı Adam ve Deniz çok sade bir dille yazılmış oldukça kısa bir roman.

Puan: 8.1 | Yorum: 69

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Nobel edebiyat ödüllü Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in ilk kez 1996 yılında yayımlanmış olan eseridir.

Puan: 7.9 | Yorum: 11

Ya Hep Ya Hiç Ya Hep Ya Hiç

Ernest Heminway’i Ya Hep Ya Hiç romanı oldukça akıcı, sürükleyici bir macera romanıdır.

Puan: 8 | Yorum: 3

Silahlara Veda Silahlara Veda

Ernest Hemingway’in Silahlara Veda romanı da savaşın gerçek yüzünü anlatan en iyi romanlardan bir tanesi olma özelliğini taşıyor.

Puan: 7.9 | Yorum: 9

Güneş de Doğar Güneş de Doğar

Hemingway ile ilk tanışma kitabım olan Güneş de Doğar, üslubu ı ile usta yazarın ustalığını ortaya koyuyor.

Puan: 7.3 | Yorum: 3

Ernest Hemingway ile ilgili yorumlar

yaşlı adam ve deniz kitabı çok güzeldi diğerlerini okumadım

20-11-2016 22:56

ihtiyar balıkçıyı tavsiye ederim motive ediyor

14-04-2017 19:22

kitaplarının hepsi klasik mutlaka okuyun

15-07-2017 19:20

ben ernest hemingway eserleri ile büyüdüm diyebilirim babam edebiyatçıydı ve kendisini çok severdi bana da okuturdu kitaplarını mükemmel bir yazar

16-05-2019 17:29

bana acil olarak güneş de doğar kitabının özeti gerekiyor tüm kitapların özetini eklemişsiniz bir tek o eksk lütfen onu da ekleyin

04-04-2022 21:37