Az Gittik Uz Gittik

Az Gittik Uz Gittik
Kitabın Yazarı:Aziz Nesin Kitap Türü:Komik Yayınevi:Nesin Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:312 ISBN:9789759038519 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:96,72 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Az Gittik Uz Gittik - Aziz Nesin

Kitap Türü:Komik, Öykü/Hikaye, Politika

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Az Gittik Uz Gittik Özet

Az Gittik Uz Gittik Aziz Nesin’in 1953’ten 1990’lı yıllara kadar yazdığı 61 yazıyı içeren kitabıdır. Yazılar genelde 1990 öncesine ait olmakla birlikte 1997 baskısında kitaba yeni yazılar eklenmiştir. Yazılarda mizah ve eleştiri ön plandadır. Sosyal, siyasi, kültürel olaylar ironik olarak ele alınmıştır. Bu yazılardan birkaç tanesinin özetini şu şekilde vermek mümkündür:

“Bu Kitabın Başına Gelen Acı ve Gülünç Olaylar” başlıklı yazıda kitabın beşinci baskısının toplatılma sebebi üzerinde durulmuştur. Buna göre ilk dört baskısında sorun yaşanmayan kitabın beşinci baskısının mahkeme kararı ile toplatılması ve yazara yurt dışına çıkış yasağı konulması ilk başta yazarı bir hayli şaşırtmıştır. İlk etapta resmi bir sebep gösterilmemesi üzerine yazar bu işin peşine düşer ve toplatılma sebebini öğrenir. İlk dört baskıda “Sosyalizm Ahlaktır” başlıklı yazı dizgi ve düzeltme hatası sonucu beşinci baskıda “Sosyalizm Allahtır” şeklinde yayınlanmıştır. Mahkeme Komünizm propagandası yapmak suçundan Nesin hakkında soruşturma açmış, uzun uğraşlar sonucu yazar bu davadan beraat etmiştir.

“Coni, Bayrağa Dokunma!” başlıklı yazıda gazete yazarlarının ele aldığı konular üzerinde durulmuştur. Fıkradan musikiye kadar birçok konu ele alınmıştır gazete yazılarında. Hatta bir Türk kızı ile bir Amerikan binbaşının evlenmesi hayli yankı uyandırmıştır. Yazar serzenişte bulunarak Amerikalı gençlerin Türk bayrağını yırtmasına kimsenin ses çıkartmadığını dile getirir ve Amerikalı gençlere “Coni bayrağa dokunma” diye seslenir.

“Kibritlerde Eşitlik” başlıklı yazıda kibrit üreticileri eleştirilmektedir. Yazar bir vapur seyahati esnasında sigara içmek için kibrit yakmaya çalışır. Ancak birçok kibrit çöpünün olduğu kibritten sadece birini yakabilir. O da neredeyse vapurun yanmasına sebep olacaktır. Konuyu araştıran yazar her kibrit çöpünün başına sürülmesi gereken fosforlu ilacın sadece bir veya birkaç çöpe döküldüğünü öğrenir. Bundan dolayı kutudaki çöplerin büyük çoğunluğu yanmazken yananlar da yangın riski oluşturmaktadır. Yazar bir paket sigara içmek isteyen birinin cebinde 20-30 kutu kibrit taşıması gerektiğini ifade ederek ironik bir biçimde kibrit üreticilerini eleştirir.

“Biri Arabada Biri Yayan” başlıklı yazıda ise 1957 yılında İstanbul trafiğinin durumu yazarın gözünden iki farklı çerçevede ele alınmıştır. İlkin yazar toplu taşıma aracındadır. Araç o kadar dolu, yollar öyle dar, yayalar öyle dikkatsizdir ki toplu taşımayı kullanmak işkence haline dönüşmektedir. İkinci sahnede yazar arkadaşı ile toplu taşıma aracından iner. Demin dikkatsizlikleri sebebi ile yayalara atılan eleştiri okları bu sefer şoförlere atılır. O kadar hızlı araba kullanırlar ki adeta yayaların can güvenliği hiçe sayarlar. Yazar mizah unsurlarını kullanarak toplu taşımanın sıkıntılarını hem kullanan hem de kullanmayanlar için sakıncalarını ironik olarak dile getirir.

1950-1990 arası hayatın çarpıklıklarının Aziz Nesin’in mizah ve ironi unsurlarının hat safhada olduğu üslubundan damlayarak vücut bulduğu yazıların yer aldığı Az Gittik Uz Gittik isimli eser, baştan sona keyifle okunabilecek, tarihsel ve sosyal değeri yüksek bir kitaptır.

Yazan: Şahin Yıldız

Az Gittik Uz Gittik Soruları ve Cevapları

Az Gittik Uz Gittik kimin eseri?

Aziz Nesin

Az Gittik Uz Gittik türü nedir?

Komik, Öykü/Hikaye, Politika

Az Gittik Uz Gittik kaç sayfa?

312

Az Gittik Uz Gittik Yorumları

güzel bir başucu kitabı aziz nesinin yazılarından oluşuyor okumaya değer

30-09-2019 15:04

az gittik uz gittik kitabı çok güzeldi okuduğum en güzel en eğlenceli kitapalrdan bir tanesi ilk kez aziz nesin kitabı okudum onu da çok beğendim

29-11-2019 10:59

aziz nesinin komik hikayelerinden biri eğlenceli bir kitap mutlaka okuyun

19-08-2022 20:57

aziz nesinin az bilinen ama en güzel hikayelerinden biri

17-09-2023 17:37