Kazan Töreni

Kazan Töreni
Kitabın Yazarı:Aziz Nesin Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Nesin Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:191 ISBN:9789759038168 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:92,25 TL KitapYurdu:99,06 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Kazan Töreni - Aziz Nesin

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kazan Töreni Özet

Kedi Neden kaçtı?
Bütün gazeteler bakan'a karşı saldırıya geçmişlerdi. İnsan bu ya rahatlaması lazım. Hemen müsteşarı çağırdı ve onu azarlayarak yapılan işi başka türlü yapacaklarını anlattı. Müsteşar aynı siniri genel müdüre gösterdi. Genel müdür, müdür muavinine. Müdür muavini kısım amirine, kısım amiri memur Hüseyin bey'e. Memur Hüseyin bey odacıya, odacı biletçiye, biletçi karısına, karısı ise kediye bağırıp çağırarak rahatlamışlardı. Kedi'nin kaçış nedeni gazetelerin bakanın üzerine gidişi haline gelmişti. Al bakalım Zincirleme sinir tamlaması. Sabırlı olmayı bilmiyoruz aslında. Aradan bir kişi sabırlı olsaydı, anlayış gösterip kişisel sinirini başkası üzerinde güç uygulayarak gidermeye çalışmasaydı o kadın o akşam dayak yemezdi, o kedi kaçmazdı. O kadar kalp kırılmazdı.

Zamanın Değeri
Abidin bey, vapura geç kalmamak amacıyla o gün mesai biter bitmez iş yerinden ayrılmak ve koşarak iskeleye varmak niyetindedir. Vapur kaçarsa o saatten sonra başka vapur da geçmiyor böylece eve yürümek zorunda kalıyordur. Bunun olmasını hiç istemez. Bunları düşünerek iş yerinden ayrılıyorken müdür odasına çağırır. Oraya gider artık 27 dakikası kalmıştır. Caddede hızlıca koşmaya başlar. Bir de ne görsün asker arkadaşı kendisini durdurmuş, konuşmaya çalışıyor. Ancak yüzüne dahi bakmayarak koşmaya devam eder. Az ileride bir özel arabayı otobüs sanarak durdurur. Adam kendisini de arabaya alır ancak ne fayda bu defa da araba bozulur ve yine koşmak mecburiyetinde kalır. Koşarken ardından yine biri seslenir. Durup konuşsa da geç kaldığı aklına gelerek yine koşar. Tam yetişir ve vapura biner. Ancak vapur bir türlü kalkmıyordur. Vapur geç geldi zannederken yanlış vapura bindiğini öğrenir ve büyük bir hayal kırıklığı yaşar.

Bir Ahlak Dersi
Öğretmen, çocuklara ahlak'ın ne kadar iyi bir şey olduğunu ve büyüklerin örnek alınması gerektiğini anlatır. Çocuklar, büyüklerin söylediği yalanların, yapmış oldukları karaborsacılıkla nasıl zengin olduklarının, ahlaklı sayılan kişilerin ise ev kiralarını bile ödeyemediğinden bahsederler. Öğretmenin çocuklara verecek cevabı olmayınca ders boyu "Ahlâk iyi bir şeydir." Sözünden başka söz edemez.

Durup Bakan Adam
Vapura binen adam öylece durup denizi seyretmektedir. Adam'ın bir şeye baktığını sanan insanlar oraya doğru toplanır. Her kafadan bir ses çıkmaktadır. Biri kralın geleceğini, biri güreş takımının geleceğini söyleyip durur. İşin aslında kimse gelmeyecektir.

Yaşasın Züğürtlük
Bankaya para yatırmak için 100 lira biriktiren bir adam vardır karşımızda. Bu parayı bir ayda biriktirdiyse acaba daha fazlasını da biriktirebilir miyim? Hadi biriktirdim diyelim bu para bankada ne kadar olur diye düşünür durur. Aklı hep bu paradadır. Zengin olmayı hayal etmekten gecelerdir uyuyamaz hale gelmiştir. Daha fazla uykusuzluğa dayanamayarak bankadaki parasını çeker ve rahatlar. Artık zenginlik hayalleri sona ermiştir çünkü artırmak isteyeceği bir parası kalmamıştır.

Elektrik Direğine Bağlanan Adam
Kendi kendisini elektrik direğine bağlatan bir adam görünür İngiltere'nin bir şehrinde. Bu adamı polis almaya geldiğinde, heykeltıraş olduğunu öğrenirler ve herkes saygı duyar. Onu karakola götürürler, bunu niçin, kimin yaptığını sorarlar. Heykeltıraş ise bunu karısına kendisinin yaptırdığını çünkü oradaki direğin estetik görüntüyü bozduğunu anlatır. Belediye başkanının dikkatini daha çok çekebilmek için yapmıştır. Polis büyük bir saygı duyarak heykeltıraşı gönderir. Yazarımız aynı olayı bir de Türkiye için düşünüyor. Polisler geliyor, adamın heykeltıraş olduğunu anlayınca alaylı bir dille yaklaşıyor ve tutuklayarak karakola götürüyor. Sanatçımız aynı bahaneleri sunduğunda ise tamamen alay konusu oluyor. İki ülke arasındaki sanata olan bakış açısı çok küçük bir örnekle anlatılıyor.

Değerlendirme: Aziz Nesin ile ilk kez karşılaştım satırlarda. İlk kez buluştuk. İlk kez dinledim onu. Onu dinlemek öyle büyük bir zevk oldu ki. Her hikâyeyi okurken keşke bu hikâyenin bir de romanı olsa dedirtti. Hayranlıkla okudum satırları. Tüm kitabı çizsem hakkıydı. Kitaplıklarda olması gereken bir eser. Ben tüm hikâyeleri yazamasam da siz okuyun. İyi okumalar sevgili okur.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Kazan Töreni Soruları ve Cevapları

Kazan Töreni kimin eseri?

Aziz Nesin

Kazan Töreni türü nedir?

Öykü/Hikaye

Kazan Töreni kaç sayfa?

191

Kazan Töreni Yorumları

öyküleri tek tek eklemişsiniz teşekkür etmek istedim

26-08-2023 17:12