Zübük

Zübük
Kitabın Yazarı:Aziz Nesin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Nesin Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1961 Sayfa Sayısı:272 ISBN:9789759038495 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:90,55 TL Pandora:119,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Zübük - Aziz Nesin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Zübük Özet

Aziz Nesin’in Zübük adlı kitabı, bir toplum eleştirisidir. Bu eleştiri kara mizah şeklinde yapılmıştır.

Zübükzade İbraam Efendi, adeta köyün belalısıdır. Köylüleri çeşitli vaatler verir, ama bu vaatleri bir türlü yerine getirmez. Zübükzade tarafından oyuna getirilen saf ve cahil köylüler yine de her defasında ona inanırlar.

Kitapta mizah içine gizlenmiş olan asıl konu, köylülerin acınacak durumudur. Kitabın ilk sayfasında görülen toz bulutu ve ortalarına doğru görülen ölü toprağı, adeta onların üzerine serpilmiştir. Bir kişi bütün köylüleri kandırmakta, oyuna getirebilmektedir. Bu Zübük, öyle bir dolandırıcıdır ki köylüleri kendi cebine zorla para koyacak duruma getirmektedir!

Böyle dolandırıcılar, halkın tabiriyle “politikacılar”, her devirde ve her memlekette görülebilmektedir. Zübük, bu bağlamda evrensel bir romandır. Bugün hala ilgiyle okunmasının nedeni de budur. Zübük için “Ölse de kurtulsak!” diyen köylüler, onu öldürmeyi de beceremezler çünkü o, bundan da kurtulmanın bir yolunu bulur. Zübük ölse de bir şey fark etmeyecektir, çünkü toplumda bu cahillik, tabiri caizse “Ensesine vur, lokmasını al” durumu bitmedikçe Zübükler de bitmeyecektir.

Kitapta köylülere özgü “heyri” gibi seslenişler, çeşitli lakaplar da yer almıştır. Bunlar ve üstü kapalı pek çok siyasi eleştiri, dönemin durumu ve köylülerin yaşamı hakkında bilgi edinmemizi sağlar.

Yazan: Mesrure Başaran

Zübük Soruları ve Cevapları

Zübük kimin eseri?

Aziz Nesin

Zübük türü nedir?

Yerli Romanlar

Zübük kaç sayfa?

272

Zübük Yorumları

tam bir klask

04-09-2017 18:50

aziz nesin'in unutulmaz eseri. yazıldığı yıl gözönünde tutulduğunda, güncelliğini adla yitirmemiş bir kitap olduğunu anlıyorsunuz.

**öykü** • 10-09-2017 11:30

hoca kısaca zübük romanının yazarı kimdir tanımlayın diye sormuş aziz nesin hakkında kısa bilgi var mı acaba?

13-12-2019 21:52

konusu efsane günümüzde bile okunur örnekleri çoktur aziz nesin toplumu çok iyi anlamış ve anlatmış

11-09-2022 16:24

filmini ortadan kaldırdılar kitabını kaldıramadılar zaten tam bir türkiye fotoğrafı

26-10-2023 23:21