Yürekdede İle Padişah

Yürekdede İle Padişah
Kitabın Yazarı:Cahit Zarifoğlu Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Beyan Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1987 Sayfa Sayısı:87 ISBN:9789754731279 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:8,65 TL D&R:10,50 TL Pandora:10,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yürekdede İle Padişah - Cahit Zarifoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yürekdede İle Padişah Özet

Yürekdede ile Padişah kitabı, içinde kötülerin ve kötülüğün olmadığı, iyiliğin mutlak galip geldiği hoş bir masal. Hanımı Ayşe Nine ile kendi halinde, ibadet ve tefekkür içinde yaşayan Yürekdede’nin Padişah ile arasında geçen bu masalda Padişahın Yürekdede’den öğreneceği çok şey vardır.

İnsanın gerçekte neye ihtiyaç duyduğu ve bu ihtiyacı kimden istemesi gerektiği öğretilirken, samimi bir duanın, menfaat gözetilmeden yapılan iyiliğin karşılığını nasıl bulduğu da Yürekdede ile Padişah arasında yaşanan hikayede cevabını buluyor.

Güzel geçen kış mevsimine karşın aşırı ve bunaltıcı sıcaktan ötürü yazları yaylalara çıkılan bir köy varmış. Burada Yürek Hasan ismiyle bilinen bir delikanlı yaşarmış. Bu isim ona neden verilmiş bilinmez ama Yürek Hasan oldukça merhametli bir insanmış. Kendisi gibi hanımı Ayşe de doğma büyüme bu köylülermiş. Kışları köyde, yazları yaylada zaman böyle akıp geçmiş. Ayşe Nine ile Yürekdede 80li yaşlarına basmışlar. Köylüler kafileler halinde yaylaya göç ederken Yürekdede ile Ayşe Nine hastalıklarından dolayı bir türlü yola çıkamamışlar. Sonunda bir gün yola çıkmaya derman bulup hazırlıklarını tamamlamış ve küçük develerine eşyalarını yükleyip bir odadan oluşan evlerini de Allah’a emanet edip yola çıkmışlar.

Şehrin ışıklarının pırıl pırıl göründüğü bir yerde mola vermişler, çadırlarını kurmuşlar. Tefekkür içinde geceyi burada geçirmişler. Sabah güneş doğmadan bir saat evvel kalkmayı adet haline getiren Yürekdede yine sabahleyin kalkmış, eşiyle namazlarını kılıp sıcak çorbalarını içmişler. Birbirleriyle 65 yıllık evlilikleri boyunca olduğu gibi muhabbetle sohbet etmişler. Bu sırada oradan geçmekte olan atlıları görünce sevinmişler ve kendilerine misafir gönderen Allah’a şükrederek onları ağırlamak üzere çadırlarına buyur etmişler. Yolculuktan ötürü haylı acıkmış ve susamış olan misafirlerine önce su getirmişler, sonra da yemek vermek için hazırlığa koyulmuşlar. Misafirlerine layık bir yemekleri de olmadığından biraz düşünüp yüklerini taşıdıkları deveyi kesip ikram etmeye karar vermişler. Deveyi kesip etlerini özenle ayırıp misafirlerine sunmuşlar. Çok acıkan misafirler yemeklerini afiyetle yedikten sonra müsaade ve helallik istemişler. Bu misafirler aslında tebdil-i kıyafet ile halk arasında dolaşmaya çıkan padişah ile onun vezir arkadaşlarıymış. Bu gönlü geniş iki ihtiyarın kendileri için yük develerini kestiklerini de bildiği halde ses çıkarmamış, kendisini de tanıtmamış. Yalnızca Yürekdede’ye, ışıkları görünen şu şehirde padişahın yaşamakta olduğunu ve her Cuma Ulu Cami’de padişahın hutbe verip namaz kıldırdığını söylemiş. Onun yanına gitmesini ve ondan bir şeyler istemesini söylemiş. Yürekdede de bunu kabul edip gideceğini söylemiş. Cuma namazını padişahın söylediği gibi Ulu Cami’de kılmak üzere yola çıkmış. Ama maksadı sadece padişahı yakından görmekmiş. Belki bir de deve isteyebileceğini düşünmüş. Camiye vardığında kalabalık bir grup olduğunu görmüş ve bunların türlü isteklerle padişaha yaklaşma çabalarını görmüş. Bunca ihtiyacı bulunan insanı görünce padişahın yanına varmaktan çekinip onu uzaktan görmekle yetinmek istemiş. Ancak padişah onu görünce yanına gelmiş ve kendisini namazdan sonra ağırlamak istediğini söylemiş. Yürekdede Padişahı tanıyamamış, teklifi kabul etmiş. Namazdan sonra dua ettikleri sırada padişahın Allah’tan kendisine rızık vermesini istediğini duyunca oradan ayrılmaya karar vermiş. Padişahın da bir başka Padişah’tan istediğini, kendisinin de ancak Allah’tan istemesi gerektiğine karar vermiş. Padişah da Yürekdede’nin böyle aceleyle oradan ayrılmasındaki hikmeti sezerek pişmanlık içinde Allah’a yeniden yalvarmış.

Yürekdede, hanımı Ayşe Nine’nin yanına gelmiş, ertesi gün yeniden yola düşmeye karar vermişler. Ancak develeri bulunmayışından gitmek istedikleri yolun dörtte birini bile gidemeden yorulmuşlar ve bulundukları yerde konaklamaya karar vermişler. Çadırı kurmak için kazıkları çakmaya başlamışlar. Ancak son kazığı bir türlü çakamamışlar. Oradaki bir taşın çıkarılması gerekiyormuş. Yürekdede taşı çıkarmak için kazdığı sırada topraktan bir kazan çıkmış. İçinde de define bulunmaktaymış. Yürekdede Allah’tan istenilmesinin ne kadar doğru bir karar olduğunu bir kez daha anlayıp şükretmiş. Kazanın içindekileri fakirlerle paylaşmak için yeniden şehre inmiş. Gelirken yanına sadece bir deve almış. Binmeye kıyamayıp yanında getirmiş, hanımının ne kadar sevineceğini tahmin etmeye çalışarak.

Yazan: Hamide Eken

Yürekdede İle Padişah Yorumları

mükemmel bir hikaye çok beğendim

20-04-2017 20:40

bir kerede okuyup bitirdiğim bir öykü kitabı oldu harika bir eser

24-05-2017 20:58

güzel,teşekkür ederim

12-01-2018 21:44

bence kitap güzel ama bu özet hic guzel degil

06-02-2018 18:14

çok güzel elinize sağlık gerçekten çok işime yaradı

15-04-2018 22:22

bilgi tam yani güzel

19-11-2018 16:46

yürekdede ile padişah, okuyanın içini ısıtan bir kitaptır. cahit zarifoğlu bu kitabında, tevekkülün, şükretmenin, cömertliğin önemini ve dünya var oldukça gerçekten iyi insanların hep var olacağını zarif anlatımıyla okura hatırlatmaktadır. ayrıca eşler arasındaki saygı ve sevginin nasıl olması gerektiğini ve bu duyguların içten oldukları müddetçe yıllar geçse de kaybolmayacağını gözler önüne sermektedir.

okursayazar • 13-12-2018 15:10

okumak istediğim kitaplardan bir tanesi ama bir türlü bulamadım bizim buradaki kütüphaneye gelmiyor buradaki özeti okudum çok beğendim yardımcı olunda şu kitabı okuyayım yaa

15-06-2019 17:24

yürek dede ile padişah özeti için teşekkür ederim satın alıp okumadan ödevimi yaptım sizin sayenizde

17-12-2019 10:37

bu özet çok iyi ve anlamlı olmuş ayrıca benim de özet çıkarmam gerekiyordu bu .ok iyi oldu eline sağlık hamide eken.

20-01-2021 16:43

çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun

08-02-2021 14:45

derste özet gerekti öğretmen okuyun demişti ben unutmuştum sağolun çok yardımcı oldunuz

03-04-2021 09:46

çok güzel eleni sağlık

03-04-2021 15:23

Motorlu Kuş İşaret Çocukları Yaşamak Yürekdede İle Padişah Serçekuş Yedi Güzel Adam en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Tarihi Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları