Bir Değirmendir Bu Dünya

Bir Değirmendir Bu Dünya
Kitabın Yazarı:Cahit Zarifoğlu Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Beyan Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1986 Sayfa Sayısı:312 ISBN:9789754732481 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:125,40 TL BKM:133,00 TL D&R:152,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Değirmendir Bu Dünya - Cahit Zarifoğlu

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Değirmendir Bu Dünya Özet

Eser, 5 ana bölümden oluşmaktadır.

1. BÖLÜM: CİHAT VE ARINMA

Labirentimiz

İnsan, yeryüzüne sınanmak için gönderilmiştir. Labirentte yanlış yöne gittikçe deneyicisini mutlu etmeyen bir denek olmanın mümkün olup olmadığı sorgulanıyor.

Bir Değirmendir Bu Dünya

Dünya, değirmenin içindeki buğday tanesini öğüttüğü gibi insanı öğütür. Bu dünya evciktir. Esas ev diğer alemde bizi beklemektedir. Evcik, sevimli görünmektedir. İyi yönetilmediğinde insanı, etiyle kemiğiyle öğütüp toprağa atmaktadır.

Tepki

Bir insan, bir kusuru görüp onu uyarması günümüzde tartışma çıkarabilecek hâle gelmiştir. Evimize aldığımız televizyonlar berberinde getirdiği uygunsuz ve zararlı davranışları anlatıyor.

Allah Dostları

Allah dostunun girdiği her mecliste Allah’ı anlamasını anlatıyor. Bu durumdan rahatsız olanlar ise münafıklığa kapı aralamaktadır.

Yol Ayrımı

Müslümanlara negatif tutumları eleştirilmektedir.


Arınma

Siyasi olaylardan kendimizi ne kadar uzak tutsak da üstümüze sinen şeyler olabilmektedir.

İbâdet

İbadetlerin kalpten yapılması gerekmektedir. Aksi halde ibadet amacını yitirmektedir.

Namazda Olmak

Namazda iken namaz dışında şeyler düşünmemeliyiz.

Siyer Okumanın Önemi (Ya da Rabıta)

İnsan bir süre sonra çevresindeki insanlara benzer. Ya da benzemek istediği, özendiği insanlara benzer. Gerek sosyal medya olsun gerek radyo televizyon, çocuklarımızın model aldığı kişileri anlatıyor. Peygamber Efendimize ait siyer kitaplarını yaymamız gerektiği anlatılıyor.

Anlayarak Okumak

Kuran-ı Kerim’in anlatarak okunmasının önemi ve gerekliliği anlatılmaktadır. Anlamı bilinmeden okunan dua yaşama uyarlanmamaktadır.

Neler Okumalı?

İslamı anlatan ve yaşatan eserler okursak kendimize yabancılaşmanın önüne geçmiş oluruz.

Bir Küçük Teklif

İlmihal okumayı ve onu hayatımıza uyarlamanın faydasını göreceğimiz anlatıyor.


Çiçekler de Sevgi İster

Çiçekler ekiminden büyümüne kadar sevgi ister. Sevgisiz çiçek yetişir mi, yetişir. Sevgisiz ekilen çiçekler büyür fakat içindeki karanlık girdaplar onları tüm hayatı boyunca yönetir. İnsanlar da böyledir.

Geniş Hayal Gücü

Hayalperestlik insanı hayal kırıklığına uğratır. O yüzden hayale fazla sarılmamalıyız. Hedeflerimizi gerçek doğrultusunda genişletmeliyiz.

Zengin Hayaller İçerisinde

Hayal dünyasıyla gerçek dünyanın uyumsuzluğu anlatılmıştır.

Güneşte Bir Gece

Güneşli bir günde kameranın merceğine siyah bir filtre takılarak gece gibi çekim yapma tekniğini anlatılır.

İslâm’da Ordu ve Sosyal Hayat

Cihat ve İslamiyeti yayma düşüncesi anlatılır.

Her Gözün Görmediği Rütbeler

İnsanlara cüzdanlarına ve kıyafetlerine göre değer biçmenin yanlış olduğu anlatılmaktadır.


Konuşmak ve Zanlar

Haksız susmalıdır, haklı olan da haksızken bile susarsa büyük sevabın olduğu anlatılmaktadır.

Düşmanlarımız ve Biz

Ülkemizin düşmanları eleştirilmiş ve bunun oy kullanarak değişeceği anlatılmıştır.

Bir Müslümanın Türkiye İzlenimleri

Bir müslümanın yolculuktaki gözlemleri anlatılır.

Yalın Bir Bakış, Çıplak Bir Gerçek

Bir İngiliz’in kütüphanede İslamla yolu bir kitapla kesişir. İslamiyeti kabul eder. Adını değiştirir, “Muhammed” adını alır. Müslümanlardan daha hassas Müslümanlığı yaşar.

Oruç Ancak İnsanlar İçin

Ramazanda ibadetle pek ilgisi olmayan insanların bile oruç tuttuğu anlatılır.

Genç Adam, Hacca Niyetlen!

Hacca gitmek maddi şartlara bağlıdır. Bunu farklı nedenlere bağlayanların İslama karşı olduğu anlatılmaktadır.

Hac Yoluna Barikat Kurulmaz

Günümüzde hacca gitmenin maddi yeterlilikler dışında farklı nedenleri de oluşmuştur.

Maksat Aynılaşmak ve Kaynaşmak ama…

Hacca gidenlerin aynı kıyafeti giymesi kimsenin birbirinden üstün olmadığının göstergesidir. Günümüzde ise her şey lüks olmuştur. Hacca giderken lüksümüzü terk edip ibadet etmemizi vurguluyor.

Nerde Merve Nerde Safa?

Merve ve Safa mimarisinin günümüzde değiştiği anlatılıyor.

Maraş Müdafaasından Bir Sütçü İmam Kesiti

Fransızların Maraş’ı işgaliyle Ermeniler devlet kurma emeliyle Fransızları destekler. Maraş halkı yüksek iradesi ve nice Sütçü İmam gibi kahramanlarıyla bağımsızlığına kavuşur.


2. BÖLÜM: MODERN ZAMANLAR

Somun Lükstü

Eskiden “somun, çarşı ekmeği” lüks olarak görülmektedir. İnsanlar kendi ekmeklerini evde kendileri yapmakta ve sinilere dizmektedir. Buzdolabı yerine tel dolaplar kullanmaktadır. Batıdan daha çok batılı olduğumuz bir gerçektir. Masada yemek yemek, beyaz eşya kültürü, koltuk takımları, alafranga tuvalet hepsi birer Batı yansımasıdır. Oysa biz yer minderlerimiz ile yer sofrasında yemek yerken daha mutluyduk. Şimdi ise insanların bitmek bilmeyen istekleri, doymak bilmeyen gözlerini köreltmiştir.

Ekonomi ve İnsan

İnsan ekonomi için vardır. Bir gün ekonomi insan için olacak mıdır? Olacaksa kuralları ne olmalıdır? Sorularını irdeleyen yazar, kadının madde olarak görüldüğü evliliğin de maddeleştirildiğinden yakınır. Avrupa’daki sex özgürlüğünün evlilik kurumunu baltaladığı bir gerçektir. Günümüze baktığımızda maddiyat olmayınca evlilik olmuyor. Halbuki evlilik hep gönül işi denilegelmiştir.


Gazâli’den

Camide toplu kılınan namazlara gelmeyenleri, arayıp sağlıklarını sormak ve güzel bir dille ikaz etmek bir borç olmalıdır. Şimdiki insanlar kibrit kutularına çekilip aralarına beton duvarlar örmüşlerdir. Modern zaman kanunları böyle dayanışmaları yok etmiştir.

Dinime Dahleden Bari Müslüman Olsa

Profesör Hamidullah Bey’e bir kaç öğrenci ibadetin Türkçe yapılması gerektiğini söyler. Aralarında fikir çatışması yaşanır. En sonunda profesör ezanın Türkçe okunmasını kabul ettiğini söyler ve onları ibadete davet eder. Öğrenciler şaşırır. Sesleri çıkmaz.

Kara Haberlerin Gele Samuel

Modern zamanın getirdiği tüketim; pet bardakların, market poşetlerinin kullanımını arttırmıştır. Bu tek kullanımlık naylonlar doğaya zarar vermekle kalmayarak sağlığımızı da tehdit etmektedir. İngiltere’de bir ayakkabı firması ürünlerini tanıtıp satmak için; Afrika’ya Samuel’i, Hindistan’a da Walter’i yollar. Samuel bu işi çabuk çözer. Walter, işten atılır.

Babalar Erkenden Eve

Babaların erkenden eve gelip çocuklarıyla ilgilenmesinin onların gelişiminde çok önemli rol aldığı anlatılmaktadır.

Koca Erkek Işığı Görünce Kaçmış

Yaşlı dedeyi, karı-koca sofraya oturtmaz ve ona farklı bir odada bakarlar. Tabi buna bakmak denirse. Küçük oğulları anne ve babanın tutumlarına bakarak anne ve babasına tahtadan tabak yapar. Büyüdüğünde anne ve babası dedesine nasıl davrandıysa o da onlara öyle davranacaktır. Anne ve baba bunu fark edemeyecek kadar kördürler. Çocuklarımız bizden gördüklerini uygularlar.


Kim İstihdam Ediyorsa O kazanıyor

Bir ailenin dişinden tırnağından artırarak üniversite okuttuğu çocuğu onu beğenmez oluyor. Onun fikirlerini, yaşam tarzını beğenmiyor. Başlı başına işsizlik problemi de kendini göstermektedir. Eğittiğimiz gençler yurtdışına beyin göçü yapmaktadır. Eğittiğimiz gençlerimizi istihdam edebilirsek patron biz, kazanan da biz olacağız.

Hasta Adayı

Doktora giden her insan hasta değil, hasta adayıdır. Tıp profesörü, doktorlara bunun bilincinde insanlara yaklaşılması gerektiğini söylüyor.

Güzellik ve Moda

Çağdaşlığın ve medeniyetin aynı olmadığı belirtiliyor. Medeniliğin asla değişmediği de vurgulanıyor.

TRT’nin Bazı Programları

Kanalların açık seçik programlar verip iki ay dini program vermesine eleştiride bulunulmuştur.

Reaksiyonların Çocuktaki Temelleri

İslam, öğrenmeden ve öğretilmeden öğrenilmez. Eğitimi tekelden yönetilmesi gerektiği savunuluyor.

3. BÖLÜM: BİR ARPA BOYU YOL

Türkiye Tebeşir Dairesi

Batının yozlaşmış hayatı onları bir insan olmaktan uzaklaştırmıştır. Batı medeniyeti ile hayatın sırrını arayan insanlar insanlıktan uzak, yozlaşmış düşüncelerden başkasını bulamamışlardır.

Kendi Kuyruğunu Ağzına Almış Bir Yılan

Kendi kuyruğunu yutan bir yılan öyküsüyle Batı’nın sömürüleri ele alınmaktadır. Sömürüye engel bir şey ile karşılaştıklarında yılana kendi kuyruğunu yutturmayı bilmişlerdir.

Silahlı Sömürünün Faturası Ağır

Batı’nın acınası yüzü anlatılmıştır. Sözde insan haklarını savunan Batılıların müslümanlara davranışı anlatılmıştır.

Yabanilerle Dost Olmanın Kuralları

İnsanlar ve devletlerle aramızdaki ilişkilerin nasıl olması gerektiğini anlatılır. Türkiye ve Batı ilişkilerini ele alır. Bir anı ile anlatılmak isteneni somutlaştırır. Apartmanda yaşadığı sıralarda komşusunun bir köpeği vardır. Ona arada yiyecek vermektedir. Dolaptaki etin biraz bozulmaya yakın olduğunu görünce bunu köpeğe vermek ister. Köpeğin önüne koyar. Kâğıt, etin üzerine kıvrılmıştır. Köpeğe yardım etmek isterken köpek elini ısırır. Aradan günler sonra bir olaya yine şahit olur. Komşusu köpeğini sahilde gezdirmeye götürmüştür. Daha sonra bir köpek ile kavgaya tutuşurlar. Sahibi köpeğini ayırmaya çalışsa da başaramaz.

Avrupa, Avrupalı Olmayana Kapalıdır

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınmama sebebinin Müslümanlık olduğu anlatılmaktadır.

Tilki ile Aslan

Tilki ile aslan birlikte konaklarlar. Konakladıkları yerde tehlikelerden korunmak için sırasıyla nöbet tutarlar. Farklı bir yerde konaklamaya başladıklarında burada kayalıklar vardır. Tilki sevinir. Çünkü artık nöbet tutmayacaklardır. Aslan buna karşı çıkar ve tilkiye nöbet tutturur. Tilki sürekli nöbet tutar ve aslan bu rahatlığa alışır. Tilki itiraz etse de aslan ona nöbet tutmasını söyler. Ona bu hakkı vermek istemez. Tilkiyi aslan gibi hissettirirse başa çıkamayacağını bilir.

İslâm Münâzara Mevzuu Değildir

Münazara iki grubun kendini ifade etme, karşı tarafların birbirlerinin tezini çürütmeye çalışmasıdır. Bunu siyasi partilerin din üzerinden yapması da sırf kendi doğrularımız için onlara katılmamız ya da kılık kıyafetlerine katılarak desteklememiz yanlıştır.

Bu Memleketten Hayır Gelir Efendiler

Bu memleketten hayır gelmez diyenler şeytanın karamsarlığına uymuştur.

Çok Garip Bir Göz Ameliyatı

Kitle iletişim araçlarıyla insanların ve toplumun algısına yıllardır doku nakli yapılmaktadır.

Biz Aylardır Bir Şey Görmüyoruz

Görme ve bakma anlatılmaktadır.

Aşı

Bir ağaç aşılandığında farklı meyveler vermeye başlar. İslam kültürünün Avrupai bir kültürle birleşmesiyle özünden uzaklaşarak farklı bir kimliğe bürünmüştür.

İstismar Edilmedik Ne Kalmış?

Batı’nın istismarları anlatılmaktadır.


Sevgi, Dürüstlük, Kazıklamak

Batılı insanların dürüstlüğüne bakılan şüphe anlatılmıştır.

Birtakım Dostluklar

Batı, ekonomi ve ticaret özgürlüğüne olan tutum ile insanları manipüle etmeye çalıştığı anlatılır.

Batı Milletinde Farklılaşma Tezâhürleri

Batı milletinin insanları kendileştirmek istedikleri anlatılır.

At, Eşek Mezbahaları

IMF’nin verdiği borç para ile o parayı harcadığı yere karışması ve algı oluşturmaya çalışması anlatılmaktadır.

Almanlar Nasıl Yaşar?

Almanların yaşam tarzı ve çocuklara sevgisiz davranışları anlatılmaktadır.

Almanya’da Yeni Cephe

Alman ve Türk ilişkileri anlatılmaktadır.

Yurtdışı Çilesi

Türklerin gurbette yaşadığı sıkıntılar anlatılır.


4. BÖLÜM: KANAYAN YARALARIMIZ

Hesap Sormak

Nerde eziyet eden varsa kâfir, nerde eziyet edilen varsa müslümandır. Batının tanrısızlaştırma çabaları anlatılır.

Çağdaş Kıskaç

Baskıcı yönetimleri eleştirmiştir.

Gerçek Çehreleri

Türkiye’ye uygulanan ambargo ve Türkiye’nin dış ticarete atılması eleştirilmiştir.

İki Tarafı da Keskin Kılıç

Zalimlerin er ya da geç cezalandırıldığını tarih birçok kez yazmıştır. İsrail ve Filistin sorunu ele alınmıştır.

Belayı Büyük Göstermek

Amerika’nın ortaya servis ettiği propagandalar anlatılır.

Bir Taşla Kaç Kuş Bu?

İsrail’in yaptığı canilikler anlatılır.


Bir Afganistan Güzellemesi

Afganistan’daki iç karışıklık ve göç anlatılır.

Eski Afgan Diktatörü Zahir Şah

Zahir Şah’ın siyasi icraları anlatılır.

İlim Tahsili

Müslümanların savaşırken bile ilim tahsilini bırakmadıkları anlatılır.

Camilerin Etrafında

Türkiye’ye yerleşen Afganistanlı göçmenlerin uyumu anlatılmaktadır.

Zorla Buğday Olmaz

Rusya’nın Marksist sistemi anlatılmaktadır.

Deveyi Kim Ürküttü?

Afganistan’ın batılılaşmaya ve Rus hâkimiyetine tutunduğu tavır anlatılmaktadır.

Dehşet

Afganistan, Filistin, Türkistan’da müslümanlara yapılan eziyetler anlatılmaktadır.


Saygıdeğer Bir Yamyamın Mantığıyla

Batılı antropolog bir yamyama niçin insan öldürdüğünü sorar. Bir yamyamın mantığında insan yemek için öldürülür. Aynı soruyu yamyam, Batılı antropoloğa yöneltir. Antropolog cevap vermez, utanır.

İşte Buna Aklımız Ermedi

İngilizlerin mizacı ve Türk - İngiliz ilişkileri ele alınmıştır. İngiltere Üniversitelerindeki Türkoloji bölümlerinin kapatılma gerekçeleri tartışılır.

Yenildikçe Güreşe Doymazmış Yenilen

Eskiden güreş yapılırken kıyafet olarak alta şalvar giyilmektedir. Şimdi ise yerini dar bir pantolon almıştır. Önceden geniş alanlarda yapılırken şimdi daha dar alanlarda yapılmaktadır. Bir bakıma Batılaşmanın bizi nasıl etkilediği anlatılmıştır.

Türkistanlı Nasıl Düştü?

Rus ve Çin birliğinin müslümanları nasıl bölmeye çalıştığı anlatılır.

Âlimler ve Şairler

Marksist sistem ve onu destekleyen toplumlar eleştirilmiştir.

Yahudi Soygunları

Yahudilerin zenginliği, İsrail ekonomisi ele alınmıştır.


İşin Başka Bir Tarafı

Hıristiyanlığın ve İnci’in tahrip edildiği anlatılmaktadır.

İntihar Örnekleri

Rusya ve ABD ülkelerinin ekonomik savaşları anlatılmıştır. Gelişmekte olan ülkelere olan bakış açıları verilmiştir.

Tahrip Ustaları

Batının Müslümanlara olan düşmanlığı anlatılmaktadır.

Yılanın Başı

Filistin toprakları üzerinde kurulmaya çalışılan devlete kimin sebep olduğu tartışılmaktadır.

Moro’lu Müslümanlar

Moro, Filipinlilerin yakınında olan bir ülkedir. Bu ülkeyi ve müslümanları anlatmaktadır.

İran’ı Bir Türlü Anlamıyorlar

İran ve İran devrimi anlatılmaktadır.

İngiliz Öldürmeye Devam Ediyor

İngilizlerin ırkçı ve düşman yaklaşımları anlatılmaktadır.


Hama

Nuseyri rejiminin Suriye’deki Hama şehrini bombaladığı anlatılmaktadır.

Katliam Tek Boyutlu mu?

Hama şehrindeki katliamın iç karışıklık olarak görülmesinin sebepleri anlatılmaktadır.

Hama’ya Bakış Açıları

Dünyanın Hama’daki katliama bakış açısı anlatılmıştır.

Yerle Bir Edilen Hama Şehri

Hama’nın barındırdığı şeriatçı müslümanların öldürülmesi anlatılmaktadır.

Hama: Sımsıcak

Hama, Suriye’de antik bir şehirdir. Bu bölümde “Hama” adında bir şiire yer verilmiştir. Şiirde Kerbela Olayı anlatılmaktadır.

5. BÖLÜM: ÇEŞİTLEMELER

Güçlü Tutkularımız Var

Bir şeyi sevdik mi çok, sevmedik mi hiç sevmeyiz. Bizde ortası, açığı, koyusu yoktur. Bu nedenle sorgulama yetimizi kaybedip manipüle olduğumuzu anlatıyor.


Karnaval Raporu

Brezilya’daki RİO karnavallarında birçok insanın alkol komasına girerek öldüğünü anlatır. Rio karnavalı Paskalya’dan önce kutlanmaktadır.

Ankara’da İstanbul’dan Bir Manzara

Ankara’nın büyük yerleşim yeri olmasıyla pratik bir çözüm olarak yeraltı camilerin yaygın olduğu anlatılıyor.

Dostluk Gayretleri

Sigara bağımlılığı da alkol bağımlılığı kadar ciddi boyuttadır. Topluma ve insanlara zarar vermektedir ve bırakılmasında her zaman fayda vardır.

İbtilâların Krizi

Sigara bağımlılarında oruç tutarken akşama doğru bir sinirlilik olur. Bu sinirlilik vücuda gerekli nikotin verilmediğindendir. Karasakal adında bir hoca vardır. Hac yolcularına otobüs ile eşlik edecektir. Karasakal hoca bakar ki herkesin ağzında bir sigara. Güzel bir söylev çeker. İbadet etmeye giderken sigara içilmemeli der. Hacı adayları sigara ve çakmakları pencereden fırlatırlar. Yolculuğun sonuna doğru herkes birbiriyle tartışmaya başlar. Karasakal durumu fark eder. Herkese sigara dağıtır. Sigarayı için ve günaha girmeyin der.

Bu da Tamam Oldu

Siyasi olarak eleştiriler mevcuttur. IMF’ den aldığımız borçlar, ambargolar devletlerin oluşturdukları ticaret ahlâkıdır.

Turizm Deyince

Turizm bir sanayi gibidir. Dinî, arkeolojik, macera gibi birçok turizm çeşidi vardır. İnsanların dinî duygularını turizme dönüştürmek bir ticarete dönüşmüştür.

Bugünün Sokakları

Bugünkü sokaklar eskisi gibi değildir. Maddi zevklere, alkole bağlanan gençler sokakları doldurmuştur.

DEĞERLENDİRME

Cahit Zarifoğlu’nun “Bir Değirmendir Bu Dünya” adlı eseri 1986 yılında yayınlanır. Eserde birbirinden çeşitli konularda düşünce yazıları mevcuttur. Dönemin sorunları ustaca ve bilgece kaleme alınmıştır. Genel olarak Batılılaşma, Müslümanların düşmanları, insanların yozlaşması, medeniyet adı altında dayatılan tüketim çılgınlığı anlatılmaktadır. Cahit Zarifoğlu’nun en sevilen eserlerinden biri olmakla beraber şahane bir başucu eseridir.

Yazan: B. Öğretmen

Bir Değirmendir Bu Dünya Soruları ve Cevapları

Bir Değirmendir Bu Dünya kimin eseri?

Cahit Zarifoğlu

Bir Değirmendir Bu Dünya türü nedir?

Deneme

Bir Değirmendir Bu Dünya kaç sayfa?

312

Bir Değirmendir Bu Dünya Yorumları

enfes bir yorum olmuş emeğine sağlık 💟

07-06-2022 11:53

kitabın pdfi yok mu

04-01-2023 20:56