İşaret Çocukları

İşaret Çocukları
Kitabın Yazarı:Cahit Zarifoğlu Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Beyan Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:102 ISBN:9789754735406 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:66,00 TL D&R:80,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

İşaret Çocukları - Cahit Zarifoğlu

Kitap Türü:Şiir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İşaret Çocukları Özet

Hızla Akan Mızrak

Bu şiirde sabahın aydınlığı ile gecenin aydınlığının harmanlanması vardır. Sabahın aydınlığı kahvaltı sofrasını aydınlatmıştır. Telgraf tellerinde iki güvercinin tasvirine yer verilmiştir. Mızrağın kararlı ve kalır olduğundan bahsedilmiştir. Atalarımız için mızrağın paha biçilmez olduğu ifade edilmiştir.

Saç

Bu şiirde yazar zamanın siz gelmeden önce dikdörtgen masada durduğunu söylemiş. Korkuların etkisinin üzerimizde etkisinin büyük olduğunu ve korkuları kilere kum torbasının içine koyup tuttuğunu anlatılır. A saçlısı diye birinden bahsediliyor ve bunun yamyam ağızlı, yassı alınlı, her gülüşünü içinde tutan biri olarak bizlere tasvir ediyor.

Sen Kuş Olursun Gidersin Bir Trenle

Bu şiirde yazar eğlenceli beşikle uzun bir geçmişinin olduğundan bahseder. Bir sır payını içimize katlayıp keyifsiz bir şekilde sade kahvenin içimi detaylandırılıyor. Ölenleri kuş olup gitmek tasviri ile ilişkilendirilmiştir. Yazar hayalinde olan kişiye gidip doğayı seyredelim seninle diye hitap eder, sonunda da sen kuş olup trenle gidersin demiştir.

Taş Gemi

Bu şiirde yazar doğaya, yaşama dair tasvirler yapmıştır. Gökyüzünden dünyaya gece ve gündüze dair belli zamanlarda ışığın geldiği ifade edilir. Toprağın doğaya yararları anlatılmıştır. Yüce dağ seslenip kartalı yılanı toplamıştır. Bulutlar ak saça benzetilmiştir. Çakılın kızgın halinde naif karınca güneşe selam durmuş şeklinde ifade edilmiştir. Mitolojik unsurlara yer verilmiştir. Doğadaki varlıklar kişileştirme sanatı ile zenginleştirilmiştir. İnsanların doğaya verdiği zararlar anlatılmıştır.

Zamana Yay Gerip Ok Atmak

Bu şiirde bir bayana ait tasvirler yapılmıştır. Dudağı şarkı ve oyma, yüzü kabartma bir deniz olarak tasvir edilmiştir.

Berdücesi

Bu şiirde yazar hayata dair kesitler vermiştir. Savaşa, mevsimlere, günlük yaşama dair sözcükleri içerisinde bolca barındıran bir şiirdir. Özellikle bir bayana ait çok anlamlı tasvirler yapılmıştır.

Çölde Gizli Bezginler

Bu şiirde yazar anjanbıman tekniği kullanılmıştır. Yani cümleler bir dize de bitmeyip diğer dizede tamamlanmıştır. Bu teknikte şiire canlılık, farklı bir ambiyans katmıştır. İçeriğinde ise aşka dair çok derin tasvirler, cümleler kurulmuştur. Yazarın kendine seslenişi vardır.

Açık Açık Çağırır Aşkını

Bu şiirde anlam fazla açık değildir. O yüzden yazarın vermek istediğini derin düşünerek anlama gayretinde oluyoruz. Şiirin bütününde doğaya dair tasvirlerle anlatım zenginleştirilmiştir.

Orası Neresi Burası Bir Adam

Bu şiirde birkaç tane sözcük tekrarları yapılmıştır. Doğayla iç içe benzetmeler yer almıştır. Korku siyah taşa benzetilmiştir. Kişileştirme sanatı bolca kullanılmıştır. Saatin hızla yalvardığı söylenir. Bir çiçeğin kökleri duvarı sarıp sarmalamıştır. Buna benzer tasvirler, benzetmeler yapılmıştır.

Sevmek de Yorulur

Bu şiirde yazar sevilen kadına dair tasvirler, benzetmeler yapmıştır. Sevginin olumlu yanlarının yanında olumsuz yanlarına da vurgular yapılmıştır. Sevgiliye olan sevginin en özel en anlamlı tanımlamaları yapılmıştır.

Can Eriği İlk İz

Bu şiirde Can Eriğine dair anlatım yapılmıştır. Oluşumundan, şeklinden bahsedilmiştir.

Çocuğan

Bu şiirde küçük bir çocuğa dair anlatımlara yer verilmiştir. Onun iç ve dış özellikleri yaşamdan kesitlerle harmanlanmıştır.

Ahenksiz Kuşlar

Bu şiirde çayırkuşuna ait anlatım yapılmıştır. Her sabah güzel bir ötüşü olduğunu, göğü kolladığını, ufukta gezip yazarın bakış açısına göre bu geziş sonrası zindanı andıran gagasının olduğu vurgulanmıştır.

Otahı

Otah kelime anlamı olarak oda, çadır ve misafir odası manalarına gelmektedir. Yazar bu şiirde otahı hayatın parçası olan evi tasvir etmek için kullanmıştır. Hayal dünyasında kurduğu doğal yaşantısı olan bir evi anlatmıştır. Doğayla iç içe olan bir evdir.

Aylak Göz

Bu şiirde gözün işlevlerine dair birtakım tasvirler, benzetmeler yapılmıştır. Bu benzetmeler şiire canlılık katmıştır.

Delikanlılar

Bu şiirde yazarın kendiyle yaptığı iç hesaplaşmalarına şahit oluyoruz.

Kutsal Mavi Çocuk Şiiri

Bu şiirde bir çocuğun doğayla iç içe bir yerde bütünleştirilmesi vardır.

Koşu

Bu şiirde kartal üzerinden doğaya dair derin anlatımlar yapılmıştır.

Ölü Atlar

Bu şiirde mitolojik sözcüklerle masalsı bir hava oluşturulmuştur.

Hesaplanmadan Ölü

Bu şiirde ölümün insan üzerinde bıraktığı kalıcı iz gerçekçi tasvirlerle aktarılmıştır.

Salvo

Bu şiirde İslami motifler ile günlük yaşamdaki kesitler harmanlanmıştır. Şiirin dili açık olmadığı için derin anlamlara sahip olduğuna şahit oluyoruz.

İşaret Çocukları

Bu şiirde yazarın çocukluğuna dair gözlemlerini harmanlayıp sunması vardır. Mahalle kültürüne ait sıcak izlenimlere yer verilmiştir.

Kuruluş

Bu şiirde yazarın kendi gözünde canlandırdığı bir sahneye dair tasvirler yer alır.

Toprak

Bu şiirde yazar toprağa dair benzetmeleri yaşamdan aldığı kelimelerle harmanlayıp bizlere sunmuştur.

Meç

Bu şiirde yazar doğaya ait canlılarla ilgili anlatımlar yapmıştır. Ağaç, deniz, çiçek vb. kavramlara ait canlı, derin ifadelere yer verilmiştir.

Kuşak

Bu şiirde yazarın derin, dâhiyane söylemleri içimize işliyor. Şiiri okurken insanı derinden sarsan harika cümleler var. Bir kelimeden yüzlerce anlam çıkartılabiliyor yani yazarın kelime dağarcığının baya geniş olduğunu bizlere gösteriyor. Dizeler bize içine kapalı bir kişinin iç konuşmalarını aktarıyor resmen.

Ağartı

Bu şiirde şairin kendiyle konuşmalarına şahit oluyoruz. İçindeki hüzünleri, sevinçleri bizlere canlı bir üslupla veriyor. Etkileyici cümleler kurulmuş. İnsan bir durup kendini sorguluyor.

Yanma

Bu şiirde yazar savaşla ilgili terimleri kullanarak iç çatışmalarını, iç konuşmalarını aktarmıştır. Sevgili ile konuşma ona haykırma var.

Açlık Türküsü

Bu şiirde açlıkla beraber birçok motifin bulunması şiirin muhtevasını zenginleştirmiştir. Sevgiliye dair, dine dair, yaşama dair birçok konuya değinilmiştir.

Su

Bu şiir okunduğunda insanın içi hüzünle doluyor çünkü hayata dair acı durumlara değinilmiştir.

Şan

Bu şiirde yazarın çocukluğuna dair izlenimler vardır. Kurulan samimi sözcüklerle ev hayatının gözümüzde canlandırılması sağlanmıştır. Yazar hayal dünyasını canlı imgelerle bizlere sunmuştur.

DEĞERLENDİRME

Yazarın kalemi ile bu şiir kitabı ile tanışma fırsatım oldu. Dili kapalı, sözcükler derin anlamlara sahip, bir okunuşta anlaşılacak tarzda değiller. Şiirleri okuduğum zaman yazarın derin bir iç dünyasına tanıklık ediyoruz. Öyle etkileyici cümleler kurulmuş ki yazarın üslubuna hayran kaldım. Cahit Zarifoğlu’nun dünyası ile mutlaka tanışmalısınız.

Editör: Fatma Özdemir

İşaret Çocukları Soruları ve Cevapları

İşaret Çocukları kimin eseri?

Cahit Zarifoğlu

İşaret Çocukları türü nedir?

Şiir

İşaret Çocukları kaç sayfa?

102

İşaret Çocukları Yorumları

okurken keyif aldım çok güzel cümleler var

14-10-2021 20:02

harika bir şiir kitabıydı yazarın diğer şiirlerini de okumak istiyorum

15-11-2022 13:07

öğretmenler şiir kitaplarını ödev vermesinler

13-03-2024 18:01