Yaşamak

Yaşamak
Kitabın Yazarı:Cahit Zarifoğlu Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Beyan Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1986 Sayfa Sayısı:220 ISBN:9789754731926 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:13,20 TL Pandora:14,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yaşamak - Cahit Zarifoğlu

Kitap Türü:Günlük / Anı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yaşamak Özeti

Yaşamak Cahit Zarifoğlu’nun Beyan yayınları arasında çıkan günlük türündeki eseridir. Yazıların başlığında bazen sadece yazılış yılları verilirken bazen de gün/ay/yıl şeklinde daha detaylı tarihlendirme yoluna gidilmiştir. Yazıların yazıldığı tarihte yazar bulunduğu yeri de başlığa eklemeyi ihmal etmemiştir. Yazıların içindeki edebi anlatım ve şiirsel söyleyiş onları sıradan bir günün sonunda yazılan yazılar olmaktan çıkarmış, edebi bir değere kavuşmalarına önayak olmuştur. Sf. 41’de yer alan “Ankara 1976” başlıklı yazıda yazarın Necip Fazıl ile buluşması anlatılmıştır. Bu ve bunun gibi bazı diğer yazılar, eseri salt edebi bir eser olmaktan çıkarmış ona tarihsel değer de yüklemiştir. Baştan sona Zarifoğlu’nun yoğun bir anlatım ile kaleme aldığı eser, edebiyatseverlerin özellikle de günlük okuyucularının ilgisini çekecek önemli bir eserdir.

Editör: Şahin Yıldız

Yaşamak Konusu

Tam adı Abdurrahman Cahit Zarifoğlu olan yazar aslen şair kökenlidir. Kanser hastalığı sebebiyle aramızdan ayrıldığında 47 yaşındaydı. Şiir, hikaye, Çocuk Hikayeleri, Çocuk Şiirleri, Roman, Günlük, Deneme, Tiyatro, Araştırma dallarında bir çok eseri vardır.

Yaşamak;

Kitap yazarın zaman çizgisi gözetmeksizin yazdığı günlük yazılarından oluşmakta. Anlatılanlar her dönemde, her yaşta ve herkes tarafından yaşanılan, hissedilen duyguların kelimelere dökülmüş halidir. Kendisini, çevresini ve hayatı kendine özgü betimlemeler ve ifadeler kullanarak tarif etmekte. Kitapta farkı kişiler ve farklı mekanlar geçmekte. Her anı, anlatılan her olay farklı bir tat bırakmakta okuyucuda. Aslında etrafımızda gördüğümüz olayları o kadar ustalıkla tarif etmekte ki kitabı okuduğunuzda bende aynı duyları yaşıyorum ama böyle anlatamazdım düşüncesi ister istemez aklınızdan geçiyor. Anlatılan konular sürekli değişkenlik göstermekte fakat bir bütünlük dahilinde akıcılık sağlanmakta. Kitabı elinize aldığınızda bir bakıyorsunuz Fransa’dasınız, bir bakıyorsunuz Amerika’dasınız. Derken Türkiye’nin herhangi bir şehrinde şehir halkını izlerken buluyorsunuz kendinizi. Aşk, acı, özlem, sigara, edebiyat, Necip Fazıl, hayat, ölüm, ahiret, yaşamak, baba olmak, anne olmak, askerlik, öğrencilik, kadınlar, erkekler ve daha nice konu… Hangi konu olursa olsun günce niteliğinde zamanlar su gibi geçiyor. Kronolojik olarak anlatım söz konusu değil. Yazı tarihleri değişkenlik göstermektedir. 1977-79 yılları arasında ‘Mavera’ dergisinde ‘Yaşamak’ adı altında yayımladığı günlük notları aynı isimle kitaplaşarak buluşmuş bizlerle. Bu sebeple yazılarda kronolojik sıranın çok da önemi yok. Başka birinin günlüğünü okumanın insana bu denli haz verebileceğini okuduktan sonra fark ediyorsunuz. Yaşamak kelimesinin anlamını kitabın farklı sayfalarında, farklı konular üzerine yazılmış satır aralarından okumaksa kitabın okuyucuya verdiği ince bir haz.

Şiir dilinde yazılmış, Türk Dili kurallarından ve düz yazı kurallarından uzak bir kitap olmuş Yaşamak. Acıların ve yalnızlığın en mutlu olayların bile içinde var olduklarını ispatlamak istemiş sanki yazar. Aramızdan erken ayrılsa da o kısacık hayatına yaşamanın anlamını sığdırmış ve bizlere aktarabilmiş. Bir başucu kitabı sayılabilecek nitelikte. Kitaba başlayıp belirli bir sürede bitirene kadar okumak benim fikrimce yersiz olacaktır. Herhangi bir günün herhangi bir saatinde ortasından bir sayfa açıp okumaya devam edebileceğiniz bir kitap Yaşamak.

“İnsan gittikçe daralan dünyasında neden mutsuz. Herkes artık gereğinden fazla büyüyor da onun için mi? On yedi yaşlarındaki delikanlıların bile iki kat yaşlıların ki kadar yürekleri dolu.”

Yaşamak Yorumları

mükemmel bir kitap

13-12-2016 20:43

şiirler 10 numara

17-12-2016 23:42

yaşamak kitabı çok güzeldi ben çok beğendim ilk kez cahit zarifoğlu kitabı okudum diğer kitaplarını da okuyacağım tavsiye ettiğiniz varsa belirtin lütfen

05-08-2019 12:51