Yörünge

Yörünge
Kitabın Yazarı:Tess Gerritsen Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Martı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 (15-09-2015) Sayfa Sayısı:512 ISBN:9786053487920 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yörünge - Tess Gerritsen

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Politika, Gerilim Orjinal Adı:GravityÇeviren:Cumhur Mısırlıoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yörünge Özet

Yörünge, Tess Gerritsen'in ilk defa 1999 yılında yayınlanan ve Türkiye'de 2015 yılında yeniden basılmaya başlanmış olan biyolojik gerilim kitabıdır. Gerilim türünün kraliçesi olan Tess Gerritsen, bu kez de uzay boşluğunda geçen muhteşem bir biyolojik gerilim öyküsü sunuyor. Yörünge, yazarın cinayet temalı kitaplarına kıyasla daha az ilgi görmüş olsa da, bana göre en iyi kitaplarından biri. Kitabın en önemli özelliği ise, okurun -en azından benim- tahminlerini her zaman boşa çıkarıyor olması. Aynı zamanda yazar Yörünge'de diğer kitaplarından farklı olarak birden fazla olay örgüsünü başarıyla bir araya getiriyor. Kitabın kısa özeti ise şöyle:

Emma Watson, mesleğinde yüksek mevkilere ulaşmış olan bir astronot-doktordur. Eşi Jack McCallum ile araları pekiyi değildir ve boşanmak üzeredirler. Bunun en büyük nedeni ise Jack'in de eskiden bir astronot-doktor olması, fakat bazı nedenlerden dolayı asla uzaya gidememiş olmasıdır. Emma'nın başarısı ve Jack'in başarısızlığı aralarında derin bir tezat oluşturmaktadır.

Emma, daha önce hiç uzaya çıkmamış olmasına rağmen simülasyonlarda oldukça başarılı olmuştur, uzay istasyonuna gidecek sıradaki ekip ise onların ekibidir kuşkusuz. Uzay istasyonundaki ekibin iki aylık süresini doldurmasının ardından, sıra Emma'nın ekibine gelecektir.

Emma hala eğitim gördüğü sırada, ilginç birtakım şeyler olur. Hala istasyonda deneylerine devam etmekte olan ekipteki bir astronotun eşi bir trafik kazası geçirmiş ve ölmüştür. NASA direktörü Gordon Obie gönderilecek bir mekikle eşi ölen astronotun Emma ile yer değiştirmesine karar vermiştir. Henüz eğitimini tamamlamamış olmasına rağmen hem yarım kalan deneyi sürdürmesi, hem de oradakilere yardımcı olabilmesi açısından en iyi aday Emma'dır. Emma bunu seve seve kabul eder fakat Jack onun için çok endişelidir. Ne kadar itiraf etmek istemeseler de birbirlerini hala sevmektedirler.

Emma başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşır ve hız kesmeden deneylerine başlar. Hayalini kurduğu şeye kavuşmuş, yerçekimsiz ortamın farklı canlı türleri üzerindeki etkileri hakkındaki deneylerini yürütmeye başlamıştır.

Uzay İstasyonunda, deneyler başarılı bir şekilde devam etmekte, astronotlar neşeyle çalışmalarını yürütmektedirler. Fakat bir gün fareler ve örümcek maymunlarıyla çalışmalar yapan Kenichi Hirai adındaki bir astronotun elini farelerden biri ısırıverir. Son günlerde farelerden birkaçı birbirlerinin peşi sıra ölmeye başlamıştır. Bulaşıcı bir hastalıktan şüphelenseler de ortada bir virüs ya da bakteri yoktur. Kenichi Hirai ise nedenini bilmedikleri bir hastalığa yakalanmıştır. Önce vücudundaki amilaz seviyesi gittikçe yükselmeye başlamış, sonra da gözlerindeki kılcal damarlar kanamaya başladığından göz akı şeytani bir kırmızıya bürünmüştür. Ayrıca baş ve karın ağrısından şikayetçidir. Kimse neler olduğunu anlayamamıştır. Deneyimli bir doktor olan ve aynı zamanda uçuş doktoru olan Emma Watson'ın bile bu konuda bir fikri yoktur. Yalnızca Hirai'nin gösterdiği tepkilere göre bazı ilaçlar vermekten başka yapabileceği bir şey yoktur. Bulaşıcı bir hastalık ihtimaline karşın kimse Hirai'ye fazla yaklaşmamaktadır. Hirai'nin vücudu şişmekte ve korkunç ağrılar çekmektedir. Derisi, sanki altında canlı bir şeyler kıpırdanıyormuş gibi dalgalanmaktadır. Sonunda, korkunç bir nöbet halindeyken kafasını bir yerlere çarpa çarpa can verir. Herkes çok üzgündür, fakat yapabilecekleri herhangi bir şey yoktur. Özellikle Emma Hirai'yi kurtaramadığı için olanlardan kendini sorumlu tutmaktadır. Fakat kimsenin onu sorumlu tuttuğu yoktur.

Hirai'nin cesedini bir ceset torbasına koyup istasyonun hava cebine yerleştirirler. NASA üstündekiler bir kurtarma mekiği gönderip cesedi aldırmaya karar vermişlerdir. Mekik üç günlük n içerisinde gelir ve istasyona kenetlenir. Hirai'nin cesedi mekiği alınır fakat yerleştirme esnasında bir köşeye takılıp torbanın küçük bir kısmı yırtılır. Kimse bunu fark etmemiştir. Uzaydaki biyolojik felaketi başlatan korkunç hata, kimsenin bu yırtığı fark etmemesi olmuştur.

Yörünge Konusu

Polisiye gerilim romanları denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Tess Gerritsen Türkiye’de de büyük beğeni toplayınca eski kitapları da Türkçe’ye çevrilip yayınlanmaya başlandı. Tess Gerritsen’in ilk olarak 1999 yılında yayınlanan Yörünge romanı da geç de olsa Türkiye’deki okurlar ile buluşuyor.

Son zamanların modası olan Uzay maceraları Tess Gerritsen’in Yörünge romanında da işleniyor. Kitap ana karakteri olan Dr. Emma Watson, uzun süren çabalarının karşılığını almış ve hayalini kurduğu Uluslararası Uzay İstasyonu’nda deney yapma fırsatını elde etmiştir. Yerçekiminin olmadığı bir ortamların farklı canlı türleri üzerindeki etkilerini araştıran doktor işler ters gitmesi ile kendisini bir çıkmazın içinde bulur.

Gerilim romanlarını ve uzayla ilgili konuları sevenler için Tess Gerritsen’in Yörünge romanı mükemmel bir eser. Sizi gerilim dolu bir maceranın içine sokuyor.

Yörünge Soruları ve Cevapları

Yörünge kimin eseri?

Tess Gerritsen

Yörünge türü nedir?

Yabancı Romanlar, Politika, Gerilim

Yörünge kaç sayfa?

512

Yörünge Yorumları

romanın sürükleyiciliği yok neden bu kadar geç türkiyeye geldiği belli tess gerittsenin en sıradan romanlarından bir tanesi

15-09-2015 05:03

gördüğüm en saçma yorum, 2 günde bitti kitap. adeta film gibi yazılmış. okuduğum her bölümün sahnelerini kafamda izledim. okuduğum en inanılmaz kitaptı tess gerritsen'ından.

28-10-2015 22:35

uzun olmasına rağmen bir kerede okunacak bir kitap çok sürükleyici

30-12-2015 01:28

macera duskünleri için yazilmis kesinlikle tavsiye ediyorum okumadan gecmeyin

16-01-2016 15:05

gerçekten hala aklımda bence bu film olursa çok tutar :)

19-03-2016 10:44

tess gerritsen'ın efsanevi kitaplarından bir tanesi daha . bayılarak okudum.

kerime Çakar • 08-05-2016 14:40

mükemmel bir kurgu kesinlikle tavsiye ediyorum 👍👍

02-01-2017 00:14

neden azı kişiler hep her kitaba kötü yorum yapıyor hayır yapabilirsiniz ama yani bu kadar da okumadığıınızı belli etmeyin yaa

14-03-2017 18:18

çok sürükleyici çok begendigin bir kitap okunmali

09-08-2018 23:17

yörünge denince akla gelenler listesinde ilk sırada yer alır filmini de izlemiştim kitabı da çok güzelmiş

14-01-2020 12:07

yazarın her kitabı çok güzel. bu kitabında bu kez suçlu katil yok aksine kahramanlar var. uzayda geçen harika bir olay örgüsü ile aksiyonun hiç azalmadığı başarılı bir kitap. kadın sadece kitap yazmıyor,araştırıyor ve gerçeklerle örtüşen eserler veriyor.

Esma dereli • 24-03-2021 14:53

harika bir konusu var tam film olacak türde bir kitap mutlaka okuyun yakında filmini de yaparlar

30-11-2022 15:58

ilk kitap bu mu

18-05-2024 12:20

Ruhundaki Zehirle Yüzleş Ateşin Şarkısı Yörünge Diriliş Hasat Mefisto Kulübü Cerrah Buz Gibi Soğuk Masumiyetin İçin Savaş Asla Arkana Bakma en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar