Mefisto Kulübü

Mefisto Kulübü
Kitabın Yazarı:Tess Gerritsen Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2006 Sayfa Sayısı:322 ISBN:9789759915223 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Mefisto Kulübü - Tess Gerritsen

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye Orjinal Adı:The Mephisto ClubÇeviren:Boğaç Erkan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mefisto Kulübü Özet

Tess Gerritsen’in, Rizzoli/Isles serisi ismiyle kaleme aldığı Mefisto Kulübü diğer beş seri kitabına göre durağan, gerilimden uzak fakat sürükleyici ve akıcı bir dil ile yazılmış. Yazar bu seride şeytan, ruh bilimi ve iblis gibi kavramları bu kitabında işlemiş. Şeytan kavramının bilimsel olarak açıklana bilirliği hakkında saptamalarda bulunmuş. Kişisel görüşüm olarak okuduğum en kötü seri kitabı bu oldu. Polisiye ve gerilim türünden çok ruh bilimi üzerinde durmuş, bu da kitabı polisiye türünden uzaklaştırmış. Benim ilgimi çeken diğer bir konu da kitabın isminin Mefisto olması. Kitabın içerisinde de mefisto kelimesinin ne anlama geldiği açıklanmış. Mefisto, mefistofeles kelimesinin kökünden gelmekte olup, ruhunu şeytana satan kişi anlamında kullanmaktadır.

Aslında her şey Noel arifesinde gerçekleştirilen bir cinayet ile başlamaktadır. Fakat bu cinayet Dedektif Jane Rizzoli ve Doktor Maure Isles için hiçte sıradan bir cinayet değildir. Boston yakınlarda işlenen cinayette yapılan klinik araştırmalarda bu cinayetin satanik(satanizm) bir cinayet olduğu anlaşılmaktadır. Öldürülen Lori Ann Tucker’in boğazı kesilmiş, ellerinden biri bileğinden kopartılmıştır. Ayrıca olay yerindeki duvara üç tane ters haç çizilmiş ve Latince olarak “Günah İşledim.” yazısı yazılmıştır. İlk başlarda Dedektif Rizzoli bu yazıya ve yapılan bu şekle bir anlam veremese de zamanla bu üç ters hacın İncil’de geçtiği ve iblisi anlattığı anlaşılacaktır. Ayrıca katil olay yerinden ayrılmadan önce O’Donnell adında bir bayan psikiyatristi aramıştır. Bu da bir sürü soru işaretine neden olmaktadır çünkü Bayan O’Donnel suç işleyen kişileri savunmaktadır. Aynı zamanda O’Donnel; Mefisto Kulübünün bir üyesidir. Mefisto Kulübü kötülüğünün ve şeytanın var olduğunu savunan ve bu kötülüklerin insanların içinde olduğuna inanan bir kulüptür.

Adli Doktor Maure, kurban Lori Ann Tucker’in otopsisine başlamıştır. Boğazın kesik olan bölümünü incelemiş, röntgen filmlerini çekmiştir. Sıra kesilen eli geldiği zaman ise kopan el ile bilekte oluşan yaralanın uyuşmadığını fark edecektir. Bu da bir başka kurbanın daha var olduğu anlamına gelmektedir. Yapılan DNA testinde de anlaşılmıştır ki el başkasına aittir.

Bir akşam Doktor Maure’ya bir telefon gelir ve telefonda meslektaşlarından Anne ismindeki bir dedektifin Anthony Sansone’nin evinin bahçesinde cesedinin bulunduğu söylenir. Maure olay yerine geldiğinde Dedektif Rizzoli de oradadır ve ilk olay yerine benzer semboller bu olay yerinde de bulunmaktadır. Sansone, O’Donnel ve diğer birkaç ismin Mefisto Kulübün üyesi olması şüpheleri bu isimlerin üzerine çeker. Ayrıca Rizzoli, dedektif Anne’yi korumadığı için suçluluk duymaktadır.

Kulübün kurucusu olan Sansone bir gece Doktor Maure ve bazı Mefisto kulübü üyelerini akşam yemeği için evine davet eder. Özellikle Maure’i davet etmesinin nedeni geçmişte annesinin de birini öldürmüş olmasıdır. Sansone; kötülük ve şeytanın geçmişteki genlerden geldiğine ve bu genler aracılığıyla da kendilerine geçtiğine inanmaktadır. Sansone’nin aile geçmişinde de tıpkı Maure gibi kötü, şeytanca şeyler vardır. O gece psikiyatrist O’Donnel yemeğe gecikmiştir. Sansone ve Doktor Maure kadının evine giderek neden akşam yemeğine gelmediğini anlamaya çalışırlar. Ama hiç ummadıkları bir manzara ile karşılaşacaklardır. Kadının evine girerler ve O’Donnel’in boğazı kesilmiş, aynı sembollerin ve yazıların duvarda yazılı olduğunu görürler. Artık bu cinayetlerin Mefisto kulübünden biri ya da birilerinin işlemiş olabileceği ortadan kalmıştır.

Bundan sonraki olaylar biraz daha hızlı olmaktadır. İlk olay yerindeki kayıp elin sahibinin cesedi bulunmuştur. Cesedin bulunduğu yer; Boston’un çok uzak bir mekânda daha önce de ölümlerin olduğu Saul ailesinin evidir. Ailenin geçmişi tam bir trajedidir ve aile kısa zaman diliminde yok olmuştur. Aileden sadece Lily Saul ve Dominic Saul hayatta kalmıştır.

Sansore’in yapmış olduğu araştırmalar sonucunda işlenen cinayetlerin Mefisto Kulübünü yok etmeye yönelik olduğu anlaşılmıştır. Bu cinayetleri işleyen ise; Domanic Saul’dur. Domanic Saul’un bu cinayetleri işleme nedenlerinden biri de geçmişte Lily’in kendisini öldürmek istemesidir. Ama bunu başaramamıştır.

Lily ailesinden kalan evi ateşe verdirerek geçmişteki tüm kötü anılardan kurtulmuştur. Artık ailesini katleden Domanic bir daha hayat bulamayacaktır. Mefisto Kulübü de kötülük ve şeytanla savaşmaya devam edecektir.

Mefisto Kulübü Soruları ve Cevapları

Mefisto Kulübü kimin eseri?

Tess Gerritsen

Mefisto Kulübü türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye

Mefisto Kulübü kaç sayfa?

322

Mefisto Kulübü Yorumları

berbat bir kitaptı

17-03-2014 07:39

harika bir kitap bol kanlı

16-06-2015 12:44

cooook guzel gercekten bu kitaplara bayiliyorum

18-12-2015 21:25

kitabin sonunun daha heyecanli bitecegini umuyordum...

09-06-2016 23:50

çok güzel bir roman tüylerim diken diken oldu okurken kaliteli bir gerilim uzun zamandır bu kadar iyisini okumadım tavsiye edeceğim romanlardan bir tanesi

09-10-2019 15:53

güzeldi umarım devamı gelir gelirse kesin okurum

15-07-2022 22:05

pdf paylaşında bizde okuyalım

24-06-2023 19:44

Ruhundaki Zehirle Yüzleş Ateşin Şarkısı Yörünge Diriliş Hasat Mefisto Kulübü Cerrah Buz Gibi Soğuk Masumiyetin İçin Savaş Asla Arkana Bakma en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli