Mefisto Kulübü

Tess Gerritsen Mefisto Kulübü
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Doğan Kitapçılık
Yayınlandığı Yıl:2006
Sayfa Sayısı:322
ISBN:9759915223
Kitap Puanı:
5.7 / 10 | Oy: 539 | Yorum: 4
Editör Puanı:9.8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:18,20 TL
KitapYurdu:20,32 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye
Orjinal Adı:The Mephisto Club
Çeviren:Boğaç Erkan

Arka Kapak Bilgisi

Mefisto Kulübü Özeti

Mefisto Kulübü Tess Gerritsen


Tess Gerritsen’in, Rizzoli/Isles serisi ismiyle kaleme aldığı Mefisto Kulübü diğer beş seri kitabına göre durağan, gerilimden uzak fakat sürükleyici ve akıcı bir dil ile yazılmış. Yazar bu seride şeytan, ruh bilimi ve iblis gibi kavramları bu kitabında işlemiş. Şeytan kavramının bilimsel olarak açıklana bilirliği hakkında saptamalarda bulunmuş. Kişisel görüşüm olarak okuduğum en kötü seri kitabı bu oldu. Polisiye ve gerilim türünden çok ruh bilimi üzerinde durmuş, bu da kitabı polisiye türünden uzaklaştırmış. Benim ilgimi çeken diğer bir konu da kitabın isminin Mefisto olması. Kitabın içerisinde de mefisto kelimesinin ne anlama geldiği açıklanmış. Mefisto, mefistofeles kelimesinin kökünden gelmekte olup, ruhunu şeytana satan kişi anlamında kullanmaktadır.

Aslında her şey Noel arifesinde gerçekleştirilen bir cinayet ile başlamaktadır. Fakat bu cinayet Dedektif Jane Rizzoli ve Doktor Maure Isles için hiçte sıradan bir cinayet değildir. Boston yakınlarda işlenen cinayette yapılan klinik araştırmalarda bu cinayetin satanik(satanizm) bir cinayet olduğu anlaşılmaktadır. Öldürülen Lori Ann Tucker’in boğazı kesilmiş, ellerinden biri bileğinden kopartılmıştır. Ayrıca olay yerindeki duvara üç tane ters haç çizilmiş ve Latince olarak “Günah İşledim.” yazısı yazılmıştır. İlk başlarda Dedektif Rizzoli bu yazıya ve yapılan bu şekle bir anlam veremese de zamanla bu üç ters hacın İncil’de geçtiği ve iblisi anlattığı anlaşılacaktır. Ayrıca katil olay yerinden ayrılmadan önce O’Donnell adında bir bayan psikiyatristi aramıştır. Bu da bir sürü soru işaretine neden olmaktadır çünkü Bayan O’Donnel suç işleyen kişileri savunmaktadır. Aynı zamanda O’Donnel; Mefisto Kulübünün bir üyesidir. Mefisto Kulübü kötülüğünün ve şeytanın var olduğunu savunan ve bu kötülüklerin insanların içinde olduğuna inanan bir kulüptür.

Adli Doktor Maure, kurban Lori Ann Tucker’in otopsisine başlamıştır. Boğazın kesik olan bölümünü incelemiş, röntgen filmlerini çekmiştir. Sıra kesilen eli geldiği zaman ise kopan el ile bilekte oluşan yaralanın uyuşmadığını fark edecektir. Bu da bir başka kurbanın daha var olduğu anlamına gelmektedir. Yapılan DNA testinde de anlaşılmıştır ki el başkasına aittir.

Bir akşam Doktor Maure’ya bir telefon gelir ve telefonda meslektaşlarından Anne ismindeki bir dedektifin Anthony Sansone’nin evinin bahçesinde cesedinin bulunduğu söylenir. Maure olay yerine geldiğinde Dedektif Rizzoli de oradadır ve ilk olay yerine benzer semboller bu olay yerinde de bulunmaktadır. Sansone, O’Donnel ve diğer birkaç ismin Mefisto Kulübün üyesi olması şüpheleri bu isimlerin üzerine çeker. Ayrıca Rizzoli, dedektif Anne’yi korumadığı için suçluluk duymaktadır.

Kulübün kurucusu olan Sansone bir gece Doktor Maure ve bazı Mefisto kulübü üyelerini akşam yemeği için evine davet eder. Özellikle Maure’i davet etmesinin nedeni geçmişte annesinin de birini öldürmüş olmasıdır. Sansone; kötülük ve şeytanın geçmişteki genlerden geldiğine ve bu genler aracılığıyla da kendilerine geçtiğine inanmaktadır. Sansone’nin aile geçmişinde de tıpkı Maure gibi kötü, şeytanca şeyler vardır. O gece psikiyatrist O’Donnel yemeğe gecikmiştir. Sansone ve Doktor Maure kadının evine giderek neden akşam yemeğine gelmediğini anlamaya çalışırlar. Ama hiç ummadıkları bir manzara ile karşılaşacaklardır. Kadının evine girerler ve O’Donnel’in boğazı kesilmiş, aynı sembollerin ve yazıların duvarda yazılı olduğunu görürler. Artık bu cinayetlerin Mefisto kulübünden biri ya da birilerinin işlemiş olabileceği ortadan kalmıştır.

Bundan sonraki olaylar biraz daha hızlı olmaktadır. İlk olay yerindeki kayıp elin sahibinin cesedi bulunmuştur. Cesedin bulunduğu yer; Boston’un çok uzak bir mekânda daha önce de ölümlerin olduğu Saul ailesinin evidir. Ailenin geçmişi tam bir trajedidir ve aile kısa zaman diliminde yok olmuştur. Aileden sadece Lily Saul ve Dominic Saul hayatta kalmıştır.

Sansore’in yapmış olduğu araştırmalar sonucunda işlenen cinayetlerin Mefisto Kulübünü yok etmeye yönelik olduğu anlaşılmıştır. Bu cinayetleri işleyen ise; Domanic Saul’dur. Domanic Saul’un bu cinayetleri işleme nedenlerinden biri de geçmişte Lily’in kendisini öldürmek istemesidir. Ama bunu başaramamıştır.

Lily ailesinden kalan evi ateşe verdirerek geçmişteki tüm kötü anılardan kurtulmuştur. Artık ailesini katleden Domanic bir daha hayat bulamayacaktır. Mefisto Kulübü de kötülük ve şeytanla savaşmaya devam edecektir.


Mefisto Kulübü Yorumları

Mefisto Kulübü Yorum berbat bir kitaptı

17-03-2014 09:39 !!

Mefisto Kulübü Yorum harika bir kitap bol kanlı

16-06-2015 12:44 !!

Mefisto Kulübü Yorum cooook guzel gercekten bu kitaplara bayiliyorum

18-12-2015 22:25 !!

Mefisto Kulübü Yorum kitabin sonunun daha heyecanli bitecegini umuyordum...

09-06-2016 23:50 !!

Yorum Yaz

:: Tess Gerritsen ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.