Hasat

Tess Gerritsen Hasat
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Doğan Kitapçılık
Yayınlandığı Yıl:2014
Sayfa Sayısı:312
ISBN:6050922400
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 577 | Yorum: 6
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:17,50 TL
KitapYurdu:20,32 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye
Orjinal Adı:Harvest
Çeviren:Sıla Okur

Arka Kapak Bilgisi

Hasat Özeti

Tess Gerritsen Hasat


TESS GERRITSEN'IN İLK TIBBİ GERİLİM ROMANI: “HASAT”

Çin asıllı yazar Tess Gerritsen Standford Üniversitesi'nde antropoloji konusunda lisans yaptıktan sonra Kaliforniya Üniversitesi’nden de tıp diploması alır. Stajını Hawaii'de tamamladıktan sonra doğum iznine çıktığında yazma serüveni başlar. “Gece Yarısından Sonra Gelen Telefon” dan sonra romantik gerilim türünde sekiz kitap daha yayınlamıştır. Ama yazarı asıl üne kavuşturan kitap, New York Times'ın en çok satanlar listesinde birinci sırada yer bulmuş ilk tıbbi gerilim romanı Hasat'dır.

Kitap, bana göre dünyanın en acımasız insanlarını konu alıyor. Her bir duygudan yoksun, karaktersiz insan bile denemeyecek organ mafyasını konu almış. Organ mafyası, bildiğimiz gibi insanların organlarını türlü yollarla ele geçirip akla hayale gelmeyecek büyük meblağlarla ihtiyacı olan zenginlere (!) pazarlayan grup. Hiç ummadığınız bir anda, barda, arkadaş evinde, parkta her yerde karşılaşma ihtimalinizin olduğu bir çete. İşte bu kitap, gerilimli kurgusuyla bu probleme değinerek insanlığa ders çıkarılacak mesajlar veriyor.

Abby Mitteo küçük bir kasabada doğmuştur, ailesi yoksuldur. Bu durum onu yıldırmaz ve koleji bitirdikten sonra tıp fakültesine girer. Tıp fakültesinin cerrahi bölümündeki ikinci yılındadır ve uzmanlığını tamamlamasına üç yılı kalmıştır. Sevgilisi Mark da aynı hastanede uzmanlığını almış başarılı bir cerrahtır. Mark ve ekibi Abby'e hastanenin kalp nakli takımına girmesi için teklif götürürler. Bu Abby için harika bir fırsattır. Fakat bir olay onu içinden çıkılmaz sonuçlara girmesine yol açacaktır. Josh adlı 17 yaşında kalp hastası bir çocuk vardır. Abby'nin çocuğa özel ilgisi vardır. Çünkü ölen kardeşi Pete'yi hatırlatmaktadır. Hatta cerrah olmasının en büyük nedenlerindendir Pete. Josh'a uygun kalp bulunmuştur. Çin asıllı cerrah Vivian ve Abby tam ameliyata girerken bir emirle kalbin Josh'a değil, Nina Voss adlı, zengin bir adamın karısına verilmesi emri gelir. Başhekim Vivian Chao ve Abby kalbi Nina'ya değil, Josh' a takılması için plan kurarlar ve başarırlar. Bu hastanede büyük bir çalkantıya sebep olur. Bu sebepten dolayı Vivian hastaneden kovulur ve Abby için korkulu günler başlar. Nina'nın kocası Victor Voss, Abby'e büyük bir öfke duymaktadır. O kalbin karısının hakkı olduğunu, Abby ve başhekimin bu hakkı gasp ettiğini düşünür. Çok zaman geçmeden Nina için de kalp bulunur ve ameliyat edilir. İşte bundan sonra bütün sırlar çorap söküğü gibi ortaya çıkacaktır. Çünkü Nina'ya verilen donör bilgileri ortada yoktur. Bu kalp hangi yollardan hastaneye getirilmiştir? Victor Voss ucu bucağı olmayan zenginliğiyle yasa dışı yollardan karısına kalp mi satın almıştır? Bu kalp kimden alınmıştır? Ortada kalbi çıkarılmış bir cesedin olduğu muhakkaktır. Bu ceset nerededir? Bu sıralarda Victor, Abby'i hastaneden attırmak için bir dizi olaya başvurur. Eski hastalar kanadıyla Abby'e iki tane dava açtırır. Bir gün Abby arabasının ön koltuğunda domuz kalbi ve diğer yerlerde sakatatlar görür. Biri onu çok fena taciz ediyordur. Bu kişi Victor mu yoksa başkaları mıdır? Kitabın ara ara bölümlerinde ise Rusya'dan alınmış yetim ve öksüz çocuklardan bahsedilmektedir. Yakov ve arkadaşları evlatlık verilmek üzere Rusya'dan alınır ve bir gemiye bindirilir. Amerika'ya evlatlık verilmek üzere götürüleceklerdir. Ama gemide bir sorun vardır. Arada çocuklardan birkaç tanesi eksiliyordur. Onların uslu çocuk olduklarını ve ailesini buldukları söylenmektedir çocuklara. İşte bu çocuklardan Yakov ile Abby'nin yolları nasıl kesişiyor? Bu çocuklara o gemide ne yapılıyor? Soluksuzca okuyacağınız, yer yer nefret kusacağınız; bazılarının insanlığından nefret edeceğiniz bir gerilim romanı.

“Dünya yaşamak için tehlikeli bir yer; kötülük yapanlar yüzünden değil, durup seyreden ve onlara ses çıkarmayanlar yüzünden” demiş Albert Einstein. İyiler bu dünyada sessiz kalmaz ve bu caniliğin bir gün son bulması dileğiyle...

Hasat Konusu

Tess Gerritsen Türkiye’de geç tanınan bir yazar. Bunun nedenlerinden biri de kitaplarında cinayetler hakkında çok fazla detay vermesi olabilir. Böyle bilimsel ve tıbbi terimle fazla kullanınca kitapları anlaşılması zor hale geliyor ve okuru kitaptan soğuyor. Fakat son zamanlarda yazdığı kitaplardaki kurgu ile herkesin büyük beğenisini kazanmaya başladı ve böyle olunca da eski kitapları ilgi görmeye başladı. Bunlardan biri de Hasat kitabı diyebiliriz.

Hasat aslında Tess Gerritsen’in en eski romanlarından bir tanesi. Yazarın kitaplarına ilgi artınca Türkçeye çevirisi yapıldı ve Türk okurların beğenisine sunuldu.

Tess Gerritsen Hasat kitabında organ ticaretine gönderme yapıyor. Bunu yaparken genç bir hekim olan Abby DiMatteo karakterini kullanıyor. Abby en büyük hayalini gerçekleştirmiş ve hayalindeki hastanenin organ nakli bölümünde idolü olarak gördüğü cerrah ile birlikte çalışmaya başlamıştır. Fakat organ nakillerinde yapılan adaletsizliği görünce bunu görmezden gelmek yerine üzerine gitmeye başlayınca hayali tam anlamıyla bir kabusa dönüşmeye başlar. Organlar sırası gelen hastalara değil varlıklı ailelere gitmektedir ve bunun ardında Abby’i aşan bir güç vardır.

Hasat Yorumları

Hasat Yorum ingilizcesini okumuştum fena kitap değil ama dili ağırdı türkçe nasıl çevirdiler bilmiyorum tıbbi terim çok fazla genel olarak okumaya değer

28-09-2014 03:43 !!

Hasat Yorum harika bir yazar tüm polisiye romanlarını okumaya çalışıyorum kitapları çok pahalı ama okumaya değiyor

29-09-2014 04:18 !!

Hasat Yorum tıbbı poliçeye yazarı deyince ilk akla gelen isimlerden bir tess.kitaplarını soluksuz okuyorum.
tıbbı polisiye yazarı deyince ilk akla gelen isimlerden biri tess gerritsen.kitaplarını soluksuz okuyorum.

seda • 14-02-2015 13:50 !!

Hasat Yorum dostum ödev için gerekli de kitabın sonunu da bağlar mısın yukarda yazanlarla

10-01-2016 16:53 !!

Hasat Yorum gerçekten tüm kitapları güzel

16-07-2016 14:02 !!

Hasat Yorum çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

13-12-2016 00:02 !!

Yorum Yaz

:: Tess Gerritsen ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.