Vahşetin Çağrısı

Vahşetin Çağrısı
Kitabın Yazarı:Jack London Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1903 Sayfa Sayısı:132 ISBN:9789750708312 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:7,56 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Vahşetin Çağrısı - Jack London

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Call of the WildÇeviren:Seçkin Selviİngilizce:The Call of the Wild Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Vahşetin Çağrısı Özet

Vahşetin Çağrısı kurtların zamanla tüylerinde bazı değişikliklerin görüldüğü bir zamanda geçer. Kurulan tuzakların parçalandığı, hayvanların çalındığı güçlü, hayali bir köpeğin geçmişi anlatılır. Kutuplarda kızak köpeğiyken buza saplandıklarında ölmemek için tüyleri yanarcasına ateşin etrafında koşmak zorundadırlar ya da buz tutan tüylerinin bütün kanını akıtmasını beklemekten başka tercihleri yoktur. Uysal bir köpeğin zamanla vahşi bir kurttan daha nefret dolu olması ‘’eli sopalı insan’’ karşısında köpekler için tek hayatta kalma yoludur. Bunun da en büyük şahidi Buck adlı köpektir.

Altının arayışında geçen bir arka plana sahip kitabı okurken efendilikten köleliğe uzanan; sosyolojik yanları olan bir yolculuğa çıkacaksınız. Her defasında da insanın acımasızlığı ve hırslarıyla dolu sahnelerle bu kanlı yolculuğun ve soğuğun en ölümcül yanının insan hırsları olduğuna inanamayacaksınız.

Bir ev köpeğiyken satılarak çeşitli işlere koşulan köpeğin öncelikle savaşı vahşi doğa şartları gibi görünse de insanları tanırken çok daha fazla acı çekecektir. Eğitim sırasında sopayla eğitilir. Sopa karşısında çaresizliğini bütün yaşamı boyunca hisseder. Ta ki ilk insanın şah damarını koparana dek… Sonrasındaysa John Tornton’un katillerine ölüm karşısında kurbanla oynama zevkini bile tattırmaz.

Buck adlı köpeğin bütün saldırganlıklarında sahibine olan sadakat ve yaşama dürtüsünden başka bir şey yoktur. Kışın zor koşulları ve insanların köpekleri hesaplamadan aç bırakmaları onları zamanla değiştirecektir.

Posta kızağına sürüldüğünde Spitz adlı saldırgan bir köpekle liderlik savaşına girer. Köpeklerin yeterince yemek yiyememelerinden dolayı; yemeğini hızlı yiyen köpekler diğerlerinin yemeklerini yiyebilmektedir. Spitz adlı köpekten korktukları içinde buna hiç ses çıkarmazlar. Çünkü o sürünün lideri ve bu güne kadar yenilmemiş bir köpeğidir. Buck’u kendisine bir rakip olarak görmekte ve yemeğini ve yerini tehdit etmektedir. Her defasında sertçe hırlamakta ama bir şey yapmamaktadır. Bir gün Buck’un karın altında yaptığı yuvaya girmesi işleri değiştirecektir. Sahte hareketlerle Spitz’i yaralayan Buck onun gitmesini sağlayacaktır. O günden sonra artık bir liderdir.

Vahşetin Çağrısı yer yer çok acımasız sahnelere yer verir. Güçsüzleştiği için Buck’un sahiplerinin yetersiz yiyecek almalarından dolayı oracıkta baltayla kafalarını keserler. Ölümün kavram olarak algılanmasının zor olduğu dönemlerde bu kitabın okunması çocuklar için uygun değildir. Lise düzeyinin üzerinde okunması daha anlamlı olacaktır. John Tornton sonrasında Buck’la yolları kesişir. Buck sahibinin kavga eden kişileri ayırmak istemesi sahnesinde yere düşer. Buck onu korur. Sonrasında bir iddiada para kazandıran Buck, sahibiyle kendisini çeken zaferin dürtüsüyle altının ve ölümün ortasına doğru yola koyulur.

Bu zaman diliminde Buck öldürmeye alışmış bir canavara dönüşür. Tavşanları ve diğer hayvanları öldürebilecek güce gelir. Bazen de avıyla bir oyuncak gibi oynar. Soğuğun canını aldığı diğer köpekler gibi onlarında acı çekmelerini ister adeta…

Sonrasında bir ses duyar. Bu ses Vahşetin Çağrısı’dır. Ormanın derinliklerinden gelir. Gözleri karanlıkta bir görünür bir kaybolur. Ölümün uysal bir kediyi bir katile çevirmesinin ardından daha da güçlü duyar bu sesi. Anılarından silinmiş bir geleceğin sesidir. Çok derinden gelen ve durduramadığı… Buck bu sesi insandan öğrenmiştir. Elinde sopası olan güçsüzün öldürüldüğü, dişe diş yasasının olduğu bir efendiden öğrenir. Öğrenmek içinde pek çok defa ölümün yanından, ucundan ve içinden geçmek zorunda kalır.

Altına yolculuğun akıbeti bilinmez ama Buck’un sadakati gösterme günü gelmiştir. Tornton saldırıya uğrar. Buck ona saldıranların bir kısmını öldürür. Buck ormana karışır. Ve ardında okura bırakılmış bir efsane kalır.

İlahi anlatıcı tarafından anlatılması okuyucuda ki merak duygusunu öldürse de pastoral bir resim içerisinde kendinizi buluyorsunuz. Soğuğun ve insan hırslarının ince bir dille eleştirildiği sosyolojik bir yaşamda kalma savaşını etkileyici bir şekilde okuyorsunuz. Bölümler halinde okuyucuya sunulan macera pek çok akılda kalıcı anıya sahiptir.

Vahşetin Çağrısı Yorumları

okunması gereken kusursuz bir klask

12-12-2015 04:34

mükemmel bir romandı ben insana uyarlayıp okudum tam hayat dersi oldu

17-12-2015 19:40

şaşırtıcı bir hikaye okurken zaman nasıl geçiyor bilmiyorsunuz sonu çok iyiydi

07-02-2016 10:00

ben kısa istedim karşıma bu çıktı

13-12-2016 14:45

kitaptan hiç birşey anlamadım

24-12-2016 13:26

kitap guzel ama biraz karisk
kitap guzel ama biraz karisk

01-01-2018 21:55

ozetten bi sey anlamadim
buck 'ın satilmasinin sebebi ne anlayamadim

01-01-2018 22:04

the call of the wild özet eklenmiş süper olmuş ingilizce özet için de çok teşekkür ederiz her derdimize yetişiyorsunuz

18-12-2019 15:28

Haytalarla Çolpalar Ateş Yakmak Martin Eden Adem'den Önce Deniz Kurdu Demir Ökçe Vahşetin Çağrısı Beyaz Diş en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli