Vahşetin Çağrısı

Vahşetin Çağrısı
Kitabın Yazarı:Jack London Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1903 Sayfa Sayısı:132 ISBN:9789750708312 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Vahşetin Çağrısı - Jack London

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Call of the WildÇeviren:Seçkin Selviİngilizce:The Call of the Wild Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Vahşetin Çağrısı Özet

Vahşetin Çağrısı kurtların zamanla tüylerinde bazı değişikliklerin görüldüğü bir zamanda geçer. Kurulan tuzakların parçalandığı, hayvanların çalındığı güçlü, hayali bir köpeğin geçmişi anlatılır. Kutuplarda kızak köpeğiyken buza saplandıklarında ölmemek için tüyleri yanarcasına ateşin etrafında koşmak zorundadırlar ya da buz tutan tüylerinin bütün kanını akıtmasını beklemekten başka tercihleri yoktur. Uysal bir köpeğin zamanla vahşi bir kurttan daha nefret dolu olması ‘’eli sopalı insan’’ karşısında köpekler için tek hayatta kalma yoludur. Bunun da en büyük şahidi Buck adlı köpektir.

Altının arayışında geçen bir arka plana sahip kitabı okurken efendilikten köleliğe uzanan; sosyolojik yanları olan bir yolculuğa çıkacaksınız. Her defasında da insanın acımasızlığı ve hırslarıyla dolu sahnelerle bu kanlı yolculuğun ve soğuğun en ölümcül yanının insan hırsları olduğuna inanamayacaksınız.

Bir ev köpeğiyken satılarak çeşitli işlere koşulan köpeğin öncelikle savaşı vahşi doğa şartları gibi görünse de insanları tanırken çok daha fazla acı çekecektir. Eğitim sırasında sopayla eğitilir. Sopa karşısında çaresizliğini bütün yaşamı boyunca hisseder. Ta ki ilk insanın şah damarını koparana dek… Sonrasındaysa John Tornton’un katillerine ölüm karşısında kurbanla oynama zevkini bile tattırmaz.

Buck adlı köpeğin bütün saldırganlıklarında sahibine olan sadakat ve yaşama dürtüsünden başka bir şey yoktur. Kışın zor koşulları ve insanların köpekleri hesaplamadan aç bırakmaları onları zamanla değiştirecektir.

Posta kızağına sürüldüğünde Spitz adlı saldırgan bir köpekle liderlik savaşına girer. Köpeklerin yeterince yemek yiyememelerinden dolayı; yemeğini hızlı yiyen köpekler diğerlerinin yemeklerini yiyebilmektedir. Spitz adlı köpekten korktukları içinde buna hiç ses çıkarmazlar. Çünkü o sürünün lideri ve bu güne kadar yenilmemiş bir köpeğidir. Buck’u kendisine bir rakip olarak görmekte ve yemeğini ve yerini tehdit etmektedir. Her defasında sertçe hırlamakta ama bir şey yapmamaktadır. Bir gün Buck’un karın altında yaptığı yuvaya girmesi işleri değiştirecektir. Sahte hareketlerle Spitz’i yaralayan Buck onun gitmesini sağlayacaktır. O günden sonra artık bir liderdir.

Vahşetin Çağrısı yer yer çok acımasız sahnelere yer verir. Güçsüzleştiği için Buck’un sahiplerinin yetersiz yiyecek almalarından dolayı oracıkta baltayla kafalarını keserler. Ölümün kavram olarak algılanmasının zor olduğu dönemlerde bu kitabın okunması çocuklar için uygun değildir. Lise düzeyinin üzerinde okunması daha anlamlı olacaktır. John Tornton sonrasında Buck’la yolları kesişir. Buck sahibinin kavga eden kişileri ayırmak istemesi sahnesinde yere düşer. Buck onu korur. Sonrasında bir iddiada para kazandıran Buck, sahibiyle kendisini çeken zaferin dürtüsüyle altının ve ölümün ortasına doğru yola koyulur.

Bu zaman diliminde Buck öldürmeye alışmış bir canavara dönüşür. Tavşanları ve diğer hayvanları öldürebilecek güce gelir. Bazen de avıyla bir oyuncak gibi oynar. Soğuğun canını aldığı diğer köpekler gibi onlarında acı çekmelerini ister adeta…

Sonrasında bir ses duyar. Bu ses Vahşetin Çağrısı’dır. Ormanın derinliklerinden gelir. Gözleri karanlıkta bir görünür bir kaybolur. Ölümün uysal bir kediyi bir katile çevirmesinin ardından daha da güçlü duyar bu sesi. Anılarından silinmiş bir geleceğin sesidir. Çok derinden gelen ve durduramadığı… Buck bu sesi insandan öğrenmiştir. Elinde sopası olan güçsüzün öldürüldüğü, dişe diş yasasının olduğu bir efendiden öğrenir. Öğrenmek içinde pek çok defa ölümün yanından, ucundan ve içinden geçmek zorunda kalır.

Altına yolculuğun akıbeti bilinmez ama Buck’un sadakati gösterme günü gelmiştir. Tornton saldırıya uğrar. Buck ona saldıranların bir kısmını öldürür. Buck ormana karışır. Ve ardında okura bırakılmış bir efsane kalır.

İlahi anlatıcı tarafından anlatılması okuyucuda ki merak duygusunu öldürse de pastoral bir resim içerisinde kendinizi buluyorsunuz. Soğuğun ve insan hırslarının ince bir dille eleştirildiği sosyolojik bir yaşamda kalma savaşını etkileyici bir şekilde okuyorsunuz. Bölümler halinde okuyucuya sunulan macera pek çok akılda kalıcı anıya sahiptir.

Vahşetin Çağrısı Soruları ve Cevapları

Vahşetin Çağrısı kimin eseri?

Jack London

Vahşetin Çağrısı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Vahşetin Çağrısı kaç sayfa?

132

Vahşetin Çağrısı Yorumları

okunması gereken kusursuz bir klask

12-12-2015 04:34

mükemmel bir romandı ben insana uyarlayıp okudum tam hayat dersi oldu

17-12-2015 19:40

şaşırtıcı bir hikaye okurken zaman nasıl geçiyor bilmiyorsunuz sonu çok iyiydi

07-02-2016 10:00

ben kısa istedim karşıma bu çıktı

13-12-2016 14:45

kitaptan hiç birşey anlamadım

24-12-2016 13:26

kitap guzel ama biraz karisk
kitap guzel ama biraz karisk

01-01-2018 21:55

ozetten bi sey anlamadim
buck 'ın satilmasinin sebebi ne anlayamadim

01-01-2018 22:04

the call of the wild özet eklenmiş süper olmuş ingilizce özet için de çok teşekkür ederiz her derdimize yetişiyorsunuz

18-12-2019 15:28

harika bir kitaptı buck karakterine bayıldım onun gözünden hem insanları hem hayat mücadelesini okumak farklı bir his veriyor filmi varmı merak ediyorum

12-03-2022 14:03

sınav soru ve cevaplarını verir misiniz?

12-07-2022 00:41

jack london okuduğum 3. kitap. yazar her kitabıyla farklı tür romanlar yazarak beni şaşırtıyor. "buck gazete okumayı sevmezdi" diye başlayan bir kitapta sanırım kahramanımız buck isimli bir adam diye düşünürken bir anca buck'un aslında bir köpek olduğunu öğrenince şaşırıyorsunuz. sonrasında köpeklere empati duymaya başlıyorsunuz. atılan kirbaclarin acısını sırtınızda hissetmeye başlıyorsunuz. harika bir kitap okumayan çok şey kaybeder

Cem Utku • 07-08-2022 02:05

ingilizce özeti nerde onu bulamadım googleda bu sayfa çıkıyor

26-12-2022 22:08

çok güzeldi. buck iyi ki sürünün lideri oldu.

07-01-2023 17:42

kitabın sonunda ne oluyor

25-06-2023 18:41

bence filmini izleyin filmi daha güzel

22-12-2023 19:24

John Barleycorn Yıldız Gezgini Demiryolu Serserileri Denizin Çağrısı Demir Yolu Çocukları Ateş Yakmak Haytalarla Çolpalar Martin Eden Adem'den Önce Deniz Kurdu Demir Ökçe Vahşetin Çağrısı Beyaz Diş en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar