Adem'den Önce

Adem'den Önce
Kitabın Yazarı:Jack London Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1906 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786052957486 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Adem'den Önce - Jack London

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Before AdamÇeviren:Levent Cinemre

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Adem'den Önce Özet

Evrim kuramından sonra, dünya edebiyatında Prehistoric Fiction denilen ve Türkçeye Tarih Öncesi Kurgu diye tercüme edilebilecek yeni bir edebiyat akımı doğmuştur. Bu akım, insanlığın ilkel tarihini kurgusal bir gerçeklikle okuyucuya aktarır ve okuyucunun zihin dünyasında insan türünün kökeni ve gelişim evreleri ile ilgili bir yankı oluşturur. Fransız Rosny Kardeşler, H. G. Wells ve Rudyard Kipling gibi önemli isimlerin öncülük ettiği bu akımın önemli metinlerinden olan ve Tarih Öncesi Kurgu akımının yerleşmesinde önemli rolü olan eserlerden bir tanesi Jack London’ın Âdem’den Önce isimli romanıdır. London bu romanında modern çağda yaşayan bir insanın rüyalarından hareketle okuyucuyu Orta Pleyistosen denilen günümüzden yaklaşık 2.6 milyon yıl öncesine tekabül eden bir zamana gezintiye çıkarır. Romanın kahramanı, 20. yüzyılda yaşayan ve evrim, kalıtım ve ırk hafızası gibi konularda eğitim almış bir kişidir. Kahraman sürekli rüyalar görmektedir. İlk başta bunları anlamlandırmakta zorluk çekse de eğitimi sırasında ırk hafızası gibi konularda aldığı derslerden yola çıkarak rüyalarını anlamlandırmaya başlar. Buna göre rüyalarda düşmesi ilkel atalarından ona kalmış bir mirastır.

Romanda olayların geçtiği Orta Pleistosen çağında üç tür insan yaşamıştır. Bunlardan ilki ve en ilkel olanı ağaç insanlarıdır ki bu insanlar aynı zamanda sözü geçen üç türün en geri kalmış olanlarıdır. Sürekli ağaçlarda yaşarlar ve yaşamlarını ağaçların yemişlerinden yiyerek idame ettirirler. İkinci tür ise halk denilen ve rüya gören kahramanın kendisini özdeşleştirdiği Kocadiş isimli olayların odak noktası olan kahramanın da bir üyesi olduğu insan türüdür. Bu tür ağaç insanlarına göre daha gelişmiştir. Kocadiş’in ailesi de bu türden iken Kocadiş sonradan halk’a intisap etmiştir. Bu tür ağaç insanlarından farklı olarak ağaçların yanısıra yerde de yaşayabilmektedir. Gelişkin bir iletişim sistemleri yoktur. Belli başlı sesler çıkarma kabiliyetleri olsa da bu seslerin anlamlı olduğu söylenemez. Yırtıcılardan kaçmak için dar ağızlı mağaralarda yaşamaktadırlar. Bu tür insanlar içinde Kocadiş’e en yakın olan Sarkıkkulak isimli halk üyesidir. Sakıkkulak başlarından geçen badireler esnasında sürekli Kocadiş’in yanındadır. Yüzme ve sandal yapmayı deneyimleyerek birlikte öğrenmişlerdir. Halk denilen tür içerisinde Kızılgöz denilen bir üye vardır ki Kocadiş onu ilkel atalarına benzetmektedir. Diğer halk üyelerine zarar vermekte ve şiddete meyil göstermektedir. Öyle ki kendisine eş olarak aldığı dişilerin çoğunluğunu kısa süre içerisinde öldürmektedir. Ağaç inanları, halk türlerinin yanında üçüncü tür olarak karşımıza ateş insanları çıkar. Bu insanlar ateşi bulmuş ve avlanmayı ileri düzeyde öğrenmişlerdir. Oku silah olarak kullanmaya başlamış sürekli olarak bulundukları bölgenin yakınında yerleşen diğer türlere amansız saldırılar gerçekleştirmektedirler. İletişim sistemleri diğer iki türe göre daha gelişkindir. Bu tür diğer iki türün aksine bugünkü insan türü ile önemli ölçüde benzerlik göstermektedir.

Kocadiş romanın başında ailesi ile birlikte ağaçlarda yaşamaktadır. Sonrasında babasının ölmesi üzerine üvey babası ile anlaşamayıp halk denilen türün insanlarının yanına gitmiştir. Halk ilk başta onu biraz garip karşılasa da kısa süre içerisinde onu benimser. İlk başta kavga ettiği halk üyesi Sarkıkkulak, sonra onun en iyi dostu olur. Halk arasında Kızılgöz isimli bir üye vardır ki herkese eziyet eder. Bir ara Kocadiş ile araları açılsa da Kocadiş’e çok zarar veremez. Romanın sonunda ateş insanları, halk türünün yerini bulur ve onları atşe ve oklar ile öldürmeye çalışırlar. Bu saldırıdan sağ kurtulan az sayıda halk üyesi bir büyük su kütlesinin olduğu bir yere göç ederler. Bu yerin fiziki koşullarına uyum sağlayamayıp geri kalanların bir kısmı ölür. Sağ kalanlar ise suyun öbür tarafına geçerek bugüne kadar gelen insan türünün devamlılığını sağlar.

İlkel insanın portresini okuyucuya hayal zenginliği katarak aktaran Jack London’ın Ademden Önce isimli kitabı baştan sona keyifle okunabilecek nitelikte bir eserdir.

Yazan: Şahin Yıldız

Adem'den Önce Soruları ve Cevapları

Adem'den Önce kimin eseri?

Jack London

Adem'den Önce türü nedir?

Yabancı Romanlar

Adem'den Önce kaç sayfa?

160

Adem'den Önce Yorumları

evrim konusu çok farklı açıdan güzel ele almış türkiyede yayınlanması ya da yayınlanabilmesi ilginç fena roman değil önyargısız yaklaşmazsanız

25-11-2019 17:16

güzel bir kitaptı konusu okumaya değer

14-12-2019 19:58

kitap yorumu harika olmuş kim yazdı ise tebrik ederim özentisiz yorumlardan bıkmıştım

30-04-2022 20:01

bu kitap hangi akıma ait

15-02-2023 18:25

kitap özeti detaylı ve yerinde olmuş allah sizden razı olsun

24-11-2023 23:48