Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz
Kitabın Yazarı:Jojo Moyes Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 (02-02-2017) Sayfa Sayısı:496 ISBN:9786053439608 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz - Jojo Moyes

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk Orjinal Adı:The Ship of BridesÇeviren:Fazilet Mıstıkoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz Özet

1946 Avustralya'sında Kraliyet Donanması Victorious'a binen ve ülkelerinden ayrılarak İngiltere'ye sevdiği erkeklerin yanına gitmeye çalışan dört kadının altı haftalık seyahatini konu alan kitap karakterlerin sayfalarda hayat bulması ile okuru içine çekiyor.

Yıllar sonra yaşlı bir kadının torunu ile yaptığı Hindistan seyahati ile başlayan kitap bu yaşlı kadının hurdaya ayrılmış bir gemiyi görüp ağlamaya başlaması ile ilerliyor. İsmi verilmeyen bu kadının kim olduğunu anlamaya çalışırken kendinizi gemiye binen insanların hayatı içinde buluyorsunuz.

Sayfalarında hikayenin gerçekliğini vurgulamak için o dönemin gazete kupürlerine yer veren roman kimi zaman kaptanın hayat hikayesine değinirken kimi zaman gemi personeli ve o yaşlı uçak gemisinin hayatlarını anlatıyor.

Yoksulluk ve fakirliğin, ipek hışırtıları ve inek kokularının, gevezeliğin ve suskunluğun bir araya toplandığı bir kamaraya yerleştirilen dört kadın zaman zaman kişilik çatışmaları yaşasalar da hayatlarını etkileyen olaylarda birlik olmayı ihmal etmiyorlar.

Gelinlerin en küçüğü olan Jean henüz on altı yaşında. Ailesinden ve ülkesinden ayrılmak fikrini çok da önemsemeden kendine eş olarak gördüğü adamın peşinden gitmek uğruna hamilelik yalanı ile gemiye binen bir kız. Bu yaşın getirdiği deneyimsizlik ile hareket eden ve üzerine atılan bir iftira ile hayatı değişen Jean arkadaşlarının desteğini almayı başarsa da ne yazık ki kendisine gelen bir ' gelme ' mektubu üzerine kaptanın emri ile ilk limanda indirilmiştir. Arkadaşları bir daha kendisinden haber alamadı.

Gelinlerden en zengin olan ve bunu davranışları, kıyafetleri ile arkadaşlarına her daim gösteren Avice. Daha lüks bir gemiye binme düşüncesi varken nişanlısına kavuşma acelesi ile beğenmese de o savaş gemisine binmiştir. Ailesinin gönderdiği para desteği ile ipek elbiseleri içinde gemideki kraliçelik yarışmasına hazırlanan Avice hamile olduğunu öğrenmesi ile oldukça şaşırır. Bu durumu nişanlısına nasıl söyleyeceğini düşünürken diğer taraftan kendi içindeki annelik duygularını tartmaya başlar. Haftalar sonra kamara arkadaşlarını kabullenmeye başlayan kız İngiltere' ye varmak üzereyken kendisine nişanlısından gelen ' ben burada zaten evliyim ve çocuklarım var ' mektubu ile hayatının şokunu yaşar. Kimseye bu durumdan bahsetmeden kendi iç dünyasına gömülür. Bir gece gemide çıkan yangında bebeğini düşürürken onun sırrını saklayıp destek olanlar bir zamanlar beğenmediği kamara arkadaşlarıdır. İngiltere' ye varınca kendisini ailesi karşılar ve ülkesine geri döner. Arkadaşları ile iletişimi sürdürmüştür.

Annesinin terk edip gittiği Margaret bir çiftlikte babası ve boy boy erkek kardeşleri ile yaşamaktadır. Sempatik tavırlı kız bir gün inekleri ile uğraşırken kalbini kaptırdığı adamdan evlilik teklifi alır. Evin bütün ihtiyaçlarını karşılayan kıza hamileliği ilerlerken gemiye binme haberi gelince çok zor olsa da hayatındaki diğer erkekleri bırakıp kocasının yanına gitmek üzere gemiye biner. Annesinden kalan tek hatıra olan köpeğini sepet içinde gizleyerek gemiye sokar. Başlarda oda arkadaşları istemese de daha sonra onlarında yardımıyla yaşlı dostunu yanında tutmayı başarır. Ta ki gemide çıkan yangında köpeği ölene kadar. Margaret İngiltere' ye varınca kocası tarafından karşılanır ve hep çok mutlu yaşarlar.

Her zaman sessiz bir şekilde dolaşıp kendi iç dünyasında yaşayan Francis. Mesleği hemşirelik olan kız savaş alanında yaralanan askerleri tedavi eden içine kapanık biridir. Zaman içerisinde kendilerine gözcülük eden piyade Nicol'e ilgi duymaya başlayan Francis bu hislerinin karşılıksız olmadığını anlar. Birbirlerini evli olarak bilen ve gemi limana varınca ailelerinin yanına gideceklerini düşünen bu çift birbirinden uzak durmaya gayret etse de bunu başaramazlar. Bir gün gemideki askerlerden biri Francis' i tanır. Önceden yaptığı ve bundan kaçmaya çalıştığı hayat kadınlığı döneminden. Olayın doğruluğundan sonra tüm gemi tarafından dışlanan hemşire eski yalnızlığına geri döner. Gemi limana yaklaşırken kaptanın yardımı ile birbirlerine açılan çift hayatları ile ilgili tüm gerçeği öğrenir. Francis durumu ağır olan bir askerin son isteğini yerine getirmek için evlenmeyi kabul eder ve yarım saat sonra dul kalır. Onun eski hayatını bilen baş hemşire ise bu mesleğinde yetenekli kızın yeni bir hayat kurması için İngiltere' ye giden gemiye bindirilmesini sağlar. Nicol ise karısı tarafından aldatılan bir adamdır ve karısı çocukları ile birlikte sevdiği adamın yanına Amerika' ya yerleşmiştir. Kimseye bundan bahsetmeyen çift sonunda gerçekleri öğrenir ve kendilerini kimsenin beklemediğini bildikleri limandan el ele ayrılırlar.

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz kitabının son sayfalarına gelindiğinde baştaki yaşlı kadının hemşire Francis olduğu ortaya çıkıyor. Anlattığı hikayeye çok şaşıran torunu detay öğrenmeye çalışırken dedesi Nicol onları karşılamak için gelmiştir. Kitap güzel bir sonla bitti.

Kendimce bu kitabı yorumlamam gerekirse yazarın dili gayet anlaşılır. Sadece bazı bölümlerinde verdiği geminin hayat hikayeleri ve gazete kupürleri kafa karıştırıcı olabiliyor. Kimi zaman devam etmesini dilediğim bölümler kısa kesilmişti, kimi zaman ise bazı olaylar çok uzatılmıştı. Kitap okunduktan sonra pişman olunacak bir yapıda değil lakin ilk başlarda hikayenin içine girmekte zorlandım. Yine de olay akışı ve kişilikler okuru içine çekmeyi başarabiliyor. Özellikle Margaret'ın köpeğinin cansız bedenini denize bırakmasını anlatan satırlar benim göz yaşlarıma neden olmuştur.

Yazan: Betül PALACI

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz Konusu

Senden Önce Ben romanı ile tüm dünyada büyük beğeni toplayan Jojo Moyes’in 2005 yılında yazmış olduğu roman olan Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz sonunda Türk okurlar ile de buluşuyor.

Senden Önce Ben romanının getirdiği başarıdan sonra Jojo Moyes’in daha önce yayınlanan romanları da bir bir Türkçeye çevrilmeye başladı. Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz romanı da bunlardan bir tanesi ve okurlara dört genç kızın deniz yolculuğunu anlatıyor.

Kitabın hikayesi 1946 yılında Avustralya’da başlıyor. İkinci dünya savaşı sona ermiştir ve savaş boyunca Avustralya’ya yolu düşmüş olan İngiliz askerlerine aşık olan genç bayanlar savaşın sona ermesi ile birlikte sevdiklerine kavuşabilmek umudu ile Londra’ya doğru yola koyulurlar. Bazıları evlenmiş, bazıları nişanlanmış, bazıları ise sadece kalbini kaptırmıştır fakat tek ortak noktaları ayrılığa son vermektir.

Jean, çok genç yaşta aşık olup evlenmiş olan on altı yaşında bir kızdır. Maggie ise çiftçi ve çok zekidir. Avice zengin ailesinin nimetlerini sonuna kadar kullanır. Francis ise hemşiredir. Bu dörtlü yaklaşık 6 hafta sürecek olan bir deniz yolculuğuna aynı hayali kurarak başlar. Yolculuk boyunca ise önemli olanın içinde bulundukları yolculuk olduğu anlayacaklardır.

Jojo Moyes Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz romanı ile okurlara sakin başlayan fakat daha sonra merak uyandıran bir hikaye sunuyor.

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz Soruları ve Cevapları

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz kimin eseri?

Jojo Moyes

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz türü nedir?

Yabancı Romanlar, Romantik Aşk

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz kaç sayfa?

496

Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz Yorumları

önceki kitaplarının yanında çok sönük kalmış okurken sıkıldım çok sıradan bir hikayesi var

14-02-2017 18:53

para tuzağı bir kitap yayınevinin tuzağı tavsiye etmem

15-02-2017 19:19

çok güzel bir roman

19-02-2017 20:22

bence güzel bir kitap.

27-03-2017 22:10

hayal kırıklığına uğradım

09-05-2017 22:43

su an okuyorum 60.saygadayim karisk geldi .hadi haylisi

06-10-2017 17:06

kitabı okudum karakterler ortaya çıkmaya başlayınca güzelleşti

Betül PALACI • 01-11-2017 13:14

jojo moyesin diğer kitaplarına göre biraz kötü kalmış ama yine de güzel kitaptı beğenerek okudum kadın güzel yazıyor

14-12-2019 18:42

deniz ile ilgili kitaplar ararken buldum okudum çok güzel bir konusu var çok beğendim yazarın başka kitaplarını tavsiye eder misiniz

16-09-2022 00:22

denizin gökyüzüyle buluştuğu yer özeti yok mu

30-10-2023 20:34

Yağmurdan Kaçarken Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz Senden Sonra Ben Bir Artı Bir Ardında Bıraktığın Kadın Paris'te Balayı Sevgilimden Son Mektup Senden Önce Ben en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli