Ardında Bıraktığın Kadın

Jojo Moyes Ardında Bıraktığın Kadın
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Pegasus Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2014
Sayfa Sayısı:512
ISBN:6053433552
Kitap Puanı:
8 / 10 | Oy: 388 | Yorum: 44
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:25,14 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk
Orjinal Adı:The Girl You Left Behind
Çeviren:Solina Silahlı

Arka Kapak Bilgisi

Ardında Bıraktığın Kadın Özeti

Ardında Bıraktığın Kadın Jojo Moyes


Jojo Moyes, romanlarında gülerken ağlatan, aşık ederken kalp kıran bir tarza sahip ve her romanında okuyucularına duygusal bir aşk hikayesi sunarken onları hüzünlendirip ağlatmayı da ihmal etmiyor. Ardında Bıraktığın Kadın romanı da yine Jojo Moyes tarzı diyebileceğimiz bir aşk romanı.

Ardında Bıraktığın Kadın iki farklı zaman diliminde birbiri ile bir tablo ile bağlı iki hikayeyi anlatıyor.

Sophie genç ve güzel bir kadındır.Ressam olan kocası savaş nedeni ile gitmek zorunda kalmıştır ve Sophie küçük bir otel işleterek ailesine bakmaya çalışır. Savaşın ilerlemesi ile Sophie otelinde Alman askerlerini ağırlamak zorunda kalır. Bu nedenle Sophie tüm huzurunu yitirir ve güvenliği için bazı şeylere boyun eğmek zorunda kalır. Sophie’nin kocası geride Sophie’nin mükemmel bir tablosunu bırakmıştır ve Alman komutanın bu tabloyu görmesi ile Sophie’nin hayatı tamamen değişecektir.

Yıllar sonra Sophie’nin tablosu kocası tarafından Liv Halston’a hediye edilmiştir. Kocasının ölümünden sonra Liv için bu tablo anılarını yaşattığı bir parçası gibi olur. Fakat tablonun gerçek hikayesini öğrendiğinde Sophie’nin acı kaderini paylaşmak zorunda kalır.


**********

1916 yılında Fransa’nın St. Peronne kenti Almanların işgali altındaydı. Sadece Peronne değil tüm Fransa Almanların işgali altındaydı. Ressam Edouard Lefevre savaş için cepheye gitmişti. Eşi Sophie ise Peronne’a ailesinin oteline gitmişti. Orada ablası Helen ve kardeşi Aurelien ile otel Le Cog Rouge’yi işletiyorlardı. Ablasının da kocası cephedeydi.

Bir süre sonra almanlar oraya el koydu ve onlardan kendilerine her gün akşam yemeği hazırlamalarını istedi. Bu şekilde yemek artıklarıyla Helene’in çocukları Mimi ve Jean’ı da doyurabiliyorlardı. Duvarda Sophie’nin kocasının çizdiği bir portresi vardı. Bu portre komutan Friedrich Hencken’in ilgisini çekmişti. Sürekli bu resme bakıyordu. Otele gelip gittikçe Sophie ile ilgilenmeye başlamıştı. Sophie de bu ilgisini fırsat bilerek ondan kocasını kurtarması için yardım istedi. Çünkü kocasının Almanlara esir düştüğünü öğrenmişti. Komutana isterse portreyi de alabileceğini söyledi.

Komutan gece yanına gelmesini istedi. Gece portreyi de alarak komutanın yanına gitti. Ama komutanın isteğini gerçekleştiremedi. Komutan onu kovunca portresini de alarak gitti. Sophie kocasını kurtarmak için elindeki şansı kaybettiği için üzülmüştü. Bir gün kasabadaki Liliane almanlar tarfından götürüldü ve kızın Edith’in bakımını Sophie yüklendi. Bir zaman sonra Sophie’yi de almaya geldiler. Ablası kaçmasını isterken o kendisinin Edouard’a götürüleceğini düşündü ve kaçmadı. Almanlar tarafından oradan oraya götürülürken Liliane ile karşılaştı. Artık yanında bir arkadaşı vardı.

2006 yılında Liv Halston kocasının eseri cam evinin duvarında duran Ardında Bıraktığın Kadın portresine bakıyordu. Kocası David hayatını kaybetmişti ve bu büyük evde yalnız başına yaşamaya çalışıyordu. Maddi durumu kötüydü ve vergi borçları birikmişti. Bir gün eski arkadaşı Mo ile karşılaştı ve kendisi bile ne dediğinin farkına varamadan ona evinde kalabileceğini söyledi. Bu önce kısa süreliydi ama Mo sürekli onda kalmaya başlamıştı. Bu durum Liv’in hoşuna gitmeye başlamıştı. Çünkü yıllardır yalnız yaşamaktan sıkılmıştı.

Liv sıkıldığı bir gün bara gitti ve içmeye başladı. Burada bankadan çektiği paranın da içinde olduğu çantasını çaldırdı. Eski polis olan Paul onunla ilgilendi ve onu polise götürdü. Liv çok sarhoş olduğu için evini hatırlayamadı. Bu yüzden Paul Liv’i kendi evine götürmek zorunda kaldı. Gece boyunca konuştular ve Liv hayatını hiç tanımadığı Paul’e anlattı. İkisi de birbirinden etkilenmişti. Fakat Liv sabah Paul’e görünmeden evden çıkıp gitti.

Paul savaş döneminde çalınan sanat eserlerini bulan TARP şirketinde çalışıyordu. Edouard Lefevre’e ait bir tabloyu arıyorlardı. Paul emniyetteki arkadaşları sayesinde çantayı buldu ve Liv’in evini öğrenip çantayı ona götürdü. Bundan sonra ikisi sürekli görüşmeye başladı. Liv bir gün Paul’ü evine çağırdı. Çok güzel vakit geçirdiler. Fakat Paul birden duvardaki tabloyu gördü. Bu tablo aradıkları Ardında Bıraktığın Kadın tablosuydu. Paul hiçbir şey söylemeden çıkıp gitti. Liv’e ne söyleyeceğini bilmiyordu çünkü Liv kocasının hediyesi olan bu tabloyu çok seviyordu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra Paul geldi ve durumu Liv’e anlattı. O tablonun savaş döneminde çalındığını sahibinin onu almak istediğini söyledi. Paul’e göre resmi almak için hakkı da vardı. Liv resmi vermek istemedi. Resmi David’in parasıyla aldığını söyledi ve sakladığı faturayı da ona gösterdi.

Liv Paul’ün baştan beri kendisiyle resim için ilgilendiğini düşündü. Liv resmi vermek istemeyince olay mahkemeye taşındı. Mahkeme süreci maddi açıdan Liv’i çık etkileyecekti. Avukatı bu konuda Liv’i uyardı. Fakat Liv tablodan vazgeçmedi. Resmin çalınmadığıyla ilgili kanıtlar aramaya başladı. Sophie’nin yeğeni Philippe Bessette’ye ulaştı ve ondan Sophie hakkında bilgi aldı. Bessette babası Aurielen’in Sophie’yi sevmediğini, onun ismini söyletmediğini anlattı. Mahkemeye David’in resmi aldığı kadın Marianne Baker de katıldı ve resmi David’e kendisinin sattığını söyledi. Resim annesine aitti ve annesine de hediye edilmişti.

Zorlu mahkeme süreci Liv ve Paul’ü çok yıpratmıştı. Paul Liv’i seviyordu bu işte onunla farklı taraflarda olmaktan hiç memnun değildi. Liv de sürekli Paul’ü düşünüyordu. Liv maddi sıkıntıdan dolayı David’den kalan evini satışa çıkardı. Paul resimle ilgili tekrar sorular sormak için Marianne Baker’a gitti. Annesi Louanne Baker’ın tuttuğu not veya günlük olup olmadığını sordu. Marianne ona muhabir olan annesinin günlüklerini gösterdi. Paul bu günlüklerin içinde resmin ona nasıl hediye edildiğini anlattığı bölümü buldu. Bu belge resmin Liv’de kalmasını sağlayabilirdi. Ama bunu kendisi Liv’e vermedi. Marianne’den vermesini rica etti. Marianne de bunu memnuniyetle yaptı. Çünkü önceden hediye olduğuyla ilgili bir kanıt olmadığı için annesini hırsız olarak nitelendiriyorlardı.

Paul’ün bulduğu belgeyle resmin Liv’de kalma olasılığı yükselmişti. Fakat günlüğün devamını okuyan diğer avukatlar resmi Louanne’ye hediye edenin komutanın eşi olduğunu söylediler. Bunu nüfus sayım kayıtlarıyla da kanıtladılar. Bu sayede resmi komutanın çalmış olabileceği ihtimali ortaya çıktı. Liv bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Paul işi bıraktı ve Liv’in yanına geldi. Bir daha onu bırakmayacaktı. Ama Paul resmin Liv’den alınma sebebini kendisi olarak görüyordu ve Liv’in kendisini suçlayacağını düşünüyordu.

Paul araştırmalarına devam etti ve annesi Almanlar tarafından götürüldükten sonra Sophie’nin yanında kalan Edith Bethune’ye ulaştı. Mahkemeye onu getirdi. Edith resmin hiçbir zaman çalınmadığını çünkü resmi komutana kendisinin verdiğini söyledi. Komutan Sophie’ye yardım etmişti ve onu kocasıyla buluşturmuştu. Başka isimlerle Almanya’nın İspanya kıyısında yaşamaya başlamışlardı. Sophie, sık sık Helene’e mektup gönderiyordu. Mektuplarında resmi komutana vermelerini istemişti. Bunun üzerine Edith resmi komutana vermişti. Edith’in söyledikleriyle resmin Liv’de kalacağı kesinleşmişti. Çünkü resim hiçbir zaman çalınmamıştı. Liv ayrıca Sophie’nin kocasıyla buluştuğunu duyunca çok sevinmişti. Çünkü Sophie bunu hak ediyordu. Paul artık kendisini suçlu hissetmiyordu. Artık Liv ile mutlu bir hayatları vardı.


Ardında Bıraktığın Kadın Yorumları

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum çok güzel bir roman

27-07-2014 04:57 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum alıp okumayı dşünyrm

30-07-2014 22:07 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum senden önce ben ve sevgilimden son mektup çok güzeldi şimdi bunu okuyorum iyi gidiyor

31-07-2014 01:23 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum jojo moyes ve yine mükkemmel bir kitap çok güzel bir hikaye

01-08-2014 05:20 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum güzel mi diğer kitaplarını çok beğenmemiştim çunku

04-08-2014 16:02 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum okudum . gayet güzel olmuş. tavsiye ederim

04-08-2014 19:41 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum en kötüsü sevglmden son mektup

06-08-2014 22:06 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum ardında bıraktığın erkeği de yazsın şahane kitap yaa çok beğendim

17-08-2014 05:40 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum aşk romanlarını seviyorum jojo moyes de favori yazarım

21-08-2014 03:01 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum kadın güzel yazıyor her romanı birbirinden daha güzel sadece bu kitabı değil kadının tüm kitaplarını okuyun pişman olmazsınız

27-08-2014 02:38 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum J.Moyes`e özgü bir itap daha. Yine güzel kurgulanmış bir roman.Aşkin, her donemde ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha animsatiyor. Bir macera Romanı gibi sonu kestirmiyorsun.Bir sonraki sayfayi merak ediyorsun. Sürprizlerle dolu.Artik Moyes`in bir sonraki kitabini bekler oldum. İ.tohum

27-08-2014 13:56 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum bütün kitapları çok severek okuyorum (Y)buda muhteşemdi

30-08-2014 19:21 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum muhteşem bir kitap kurgu harika çk beğendim tavsiye ederm

02-09-2014 13:43 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum Çok güzel bir roman . Herkese okumasını tavsiye ederim . Senden Önce Ben adlı diğer ktabında çok ağladım onun üstüne kitap tanımam.Ama bu romanıda şahaneydi ...

07-09-2014 00:54 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum Harika çok güzel kitap. Tavsiye ediyorum kesinlikle. Jojo miyesin ilk okuduğum kitabı senden önce ben di onda da hunda da çok etkileyici bir aşk var kitaplarinda sevgilimden son mektup bu ikisine göre fazla iyi değil. Paris'te balayi kitabini alacam bakalim o nasil yazar aşki cok guzel kugruluyor ya savaş acı hastalık ve hic bitmeyen sevgi herseye rağmen.. hayraniyim kutaplarinin.

08-09-2014 23:06 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum jojo moyes'in "senden önce ben"romanı beni çok etkilemişti diğer romanlarınıda görünce tereddütsüz almaya karar verdim.Jojo Moyes'in tüm romanları harika. şiddetle tavsiye ederim ;)

21-09-2014 17:21 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum Süper çok etkilendim

24-09-2014 17:31 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum kitabı az önce bitirdim :D mükemmeldi sonlarda o kadar şaşırıyorsunuz ki ağzınız açık kalıyor. hayla okumayanlar varsa bence hemen alıp okumalılar:)

29-10-2014 21:31 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum bu kitabın kahramanlarını yani kişilerinin özelliklerini biliyormusunuz
biliyorsanız lütfen yazarmısınız? mesela sophianın özellikleri gibi

14-12-2014 20:35 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum senden önce ben kitabı müthiş kesinlikle okuyun

17-12-2014 14:14 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum okumadim ama güzel olduğuna inaniyorum

17-12-2014 19:50 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum muhteşem ötesi bir kitap çok akıcı ve etkisinde kalmak garanti

12-01-2015 17:55 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum çok güzel bence

çiğdem • 14-01-2015 17:53 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum senden önce ben çok mükemmel bir kitaptı arkadaşlar. şuan elimde ardında bıraktığın kadın var henüz başlamadım ama moyes'in kalemine güveniyorum. beğeneceğime eminim

14-01-2015 20:42 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum çok güzel birkitap. 'okuyun' derim

15-01-2015 23:50 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum arkadaslar ben bu kitabı almayı dusunuyorm ama konusunu bana kısaca yazarmısınz

30-01-2015 16:27 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum ben şimdi bitirdim çoookkk çoook güzel konusundan bahsetmiyelim o zaman heyecanı kalmaz

27-02-2015 14:41 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum güzel ilk isim almak olacaktır

09-03-2015 09:02 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum senden önce ben mükemmel bir yapıtı. şimdi ise ardında biraktigim kadını okuyacağım nasillll

14-03-2015 14:52 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum en kısa zamanda okicam güzel bir kitaba benziyor

cansu-naz • 23-03-2015 11:16 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum bende bu kitabı okutum çok beyendim herkes okumasını istiyorum çok güzel bir kitab bence çok güzel
mehaba cansucum bence en kısa zamanda kitabı okumanı dafsıye etrim çok güzel

30-03-2015 15:29 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum evet çok güzel bir kitap bugün bitirdim ellerine sağlık pariste balıyını okumak için heyecanlanıyorum

16-04-2015 21:36 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum pariste balayı sonra ardında bıraktığın kadın 2.serisi mükemmel bi hikaye sevgisinden asla vazgeçmeyen,bıkmayan,yılmayan ve bi kadının sevgisi uğruna ne kadar fedakar olduğunu anlatan en güzel kitap...

20-04-2015 00:28 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum aynen çok güzel

24-06-2015 00:29 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum ben okumayı düşünmedim değil ama julie garwood un düğün kitabını okuyun eminim çok saracaktırrrrrr..........

29-07-2015 15:38 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum guzel okumak gerek

14-09-2015 01:30 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum çok beyendim hemen alıp okumaya başlıcam

13-11-2015 00:50 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum senden önce ben süper bir kitaptı jojo moyesin kalemini beğeniiiyorum

04-12-2015 13:19 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum henüz kitabı bitirmedim çok az kaldı bititrmeme ona rağmen kitabı şimdiden beğendim herkese tavsiye ederim

09-12-2015 17:34 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum çok güzel

güneş can • 14-12-2015 13:39 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum kitap baştan itibaren insani hemen içine aliyor hiç skilmiyorsunuz çok sürükleyici bir roman sofianin başina neler geldiğini merak ediyorsunuz güzel bir kitap tavsiye ederim

16-02-2016 14:38 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum sizce nasıl bir kitap almayı düşünüyorumda

yesimsuozbakır • 16-02-2016 17:49 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum harıka bır kıtap,ben azerbaycandanım, bu kıtap benım yaşadıgım yerde zor bulunur ama, mutlaka bulucagım

26-04-2016 12:59 !!

Ardında Bıraktığın Kadın Yorum bu kitap ı okudum çok güzel

22-11-2016 19:35 !!

Yorum Yaz

:: Jojo Moyes ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.