Ardında Bıraktığın Kadın

Ardında Bıraktığın Kadın
Kitabın Yazarı:Jojo Moyes Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:512 ISBN:9786053433552 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 45

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ardında Bıraktığın Kadın - Jojo Moyes

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk Orjinal Adı:The Girl You Left BehindÇeviren:Solina Silahlı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ardında Bıraktığın Kadın Özet

1916 yılında Fransa’nın St. Peronne kenti Almanların işgali altındaydı. Sadece Peronne değil tüm Fransa Almanların işgali altındaydı. Ressam Edouard Lefevre savaş için cepheye gitmişti. Eşi Sophie ise Peronne’a ailesinin oteline gitmişti. Orada ablası Helen ve kardeşi Aurelien ile otel Le Cog Rouge’yi işletiyorlardı. Ablasının da kocası cephedeydi.

Bir süre sonra almanlar oraya el koydu ve onlardan kendilerine her gün akşam yemeği hazırlamalarını istedi. Bu şekilde yemek artıklarıyla Helene’in çocukları Mimi ve Jean’ı da doyurabiliyorlardı. Duvarda Sophie’nin kocasının çizdiği bir portresi vardı. Bu portre komutan Friedrich Hencken’in ilgisini çekmişti. Sürekli bu resme bakıyordu. Otele gelip gittikçe Sophie ile ilgilenmeye başlamıştı. Sophie de bu ilgisini fırsat bilerek ondan kocasını kurtarması için yardım istedi. Çünkü kocasının Almanlara esir düştüğünü öğrenmişti. Komutana isterse portreyi de alabileceğini söyledi.

Komutan gece yanına gelmesini istedi. Gece portreyi de alarak komutanın yanına gitti. Ama komutanın isteğini gerçekleştiremedi. Komutan onu kovunca portresini de alarak gitti. Sophie kocasını kurtarmak için elindeki şansı kaybettiği için üzülmüştü. Bir gün kasabadaki Liliane almanlar tarfından götürüldü ve kızın Edith’in bakımını Sophie yüklendi. Bir zaman sonra Sophie’yi de almaya geldiler. Ablası kaçmasını isterken o kendisinin Edouard’a götürüleceğini düşündü ve kaçmadı. Almanlar tarafından oradan oraya götürülürken Liliane ile karşılaştı. Artık yanında bir arkadaşı vardı.

2006 yılında Liv Halston kocasının eseri cam evinin duvarında duran Ardında Bıraktığın Kadın portresine bakıyordu. Kocası David hayatını kaybetmişti ve bu büyük evde yalnız başına yaşamaya çalışıyordu. Maddi durumu kötüydü ve vergi borçları birikmişti. Bir gün eski arkadaşı Mo ile karşılaştı ve kendisi bile ne dediğinin farkına varamadan ona evinde kalabileceğini söyledi. Bu önce kısa süreliydi ama Mo sürekli onda kalmaya başlamıştı. Bu durum Liv’in hoşuna gitmeye başlamıştı. Çünkü yıllardır yalnız yaşamaktan sıkılmıştı.

Liv sıkıldığı bir gün bara gitti ve içmeye başladı. Burada bankadan çektiği paranın da içinde olduğu çantasını çaldırdı. Eski polis olan Paul onunla ilgilendi ve onu polise götürdü. Liv çok sarhoş olduğu için evini hatırlayamadı. Bu yüzden Paul Liv’i kendi evine götürmek zorunda kaldı. Gece boyunca konuştular ve Liv hayatını hiç tanımadığı Paul’e anlattı. İkisi de birbirinden etkilenmişti. Fakat Liv sabah Paul’e görünmeden evden çıkıp gitti.

Paul savaş döneminde çalınan sanat eserlerini bulan TARP şirketinde çalışıyordu. Edouard Lefevre’e ait bir tabloyu arıyorlardı. Paul emniyetteki arkadaşları sayesinde çantayı buldu ve Liv’in evini öğrenip çantayı ona götürdü. Bundan sonra ikisi sürekli görüşmeye başladı. Liv bir gün Paul’ü evine çağırdı. Çok güzel vakit geçirdiler. Fakat Paul birden duvardaki tabloyu gördü. Bu tablo aradıkları Ardında Bıraktığın Kadın tablosuydu. Paul hiçbir şey söylemeden çıkıp gitti. Liv’e ne söyleyeceğini bilmiyordu çünkü Liv kocasının hediyesi olan bu tabloyu çok seviyordu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra Paul geldi ve durumu Liv’e anlattı. O tablonun savaş döneminde çalındığını sahibinin onu almak istediğini söyledi. Paul’e göre resmi almak için hakkı da vardı. Liv resmi vermek istemedi. Resmi David’in parasıyla aldığını söyledi ve sakladığı faturayı da ona gösterdi.

Liv Paul’ün baştan beri kendisiyle resim için ilgilendiğini düşündü. Liv resmi vermek istemeyince olay mahkemeye taşındı. Mahkeme süreci maddi açıdan Liv’i çık etkileyecekti. Avukatı bu konuda Liv’i uyardı. Fakat Liv tablodan vazgeçmedi. Resmin çalınmadığıyla ilgili kanıtlar aramaya başladı. Sophie’nin yeğeni Philippe Bessette’ye ulaştı ve ondan Sophie hakkında bilgi aldı. Bessette babası Aurielen’in Sophie’yi sevmediğini, onun ismini söyletmediğini anlattı. Mahkemeye David’in resmi aldığı kadın Marianne Baker de katıldı ve resmi David’e kendisinin sattığını söyledi. Resim annesine aitti ve annesine de hediye edilmişti.

Zorlu mahkeme süreci Liv ve Paul’ü çok yıpratmıştı. Paul Liv’i seviyordu bu işte onunla farklı taraflarda olmaktan hiç memnun değildi. Liv de sürekli Paul’ü düşünüyordu. Liv maddi sıkıntıdan dolayı David’den kalan evini satışa çıkardı. Paul resimle ilgili tekrar sorular sormak için Marianne Baker’a gitti. Annesi Louanne Baker’ın tuttuğu not veya günlük olup olmadığını sordu. Marianne ona muhabir olan annesinin günlüklerini gösterdi. Paul bu günlüklerin içinde resmin ona nasıl hediye edildiğini anlattığı bölümü buldu. Bu belge resmin Liv’de kalmasını sağlayabilirdi. Ama bunu kendisi Liv’e vermedi. Marianne’den vermesini rica etti. Marianne de bunu memnuniyetle yaptı. Çünkü önceden hediye olduğuyla ilgili bir kanıt olmadığı için annesini hırsız olarak nitelendiriyorlardı.

Paul’ün bulduğu belgeyle resmin Liv’de kalma olasılığı yükselmişti. Fakat günlüğün devamını okuyan diğer avukatlar resmi Louanne’ye hediye edenin komutanın eşi olduğunu söylediler. Bunu nüfus sayım kayıtlarıyla da kanıtladılar. Bu sayede resmi komutanın çalmış olabileceği ihtimali ortaya çıktı. Liv bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Paul işi bıraktı ve Liv’in yanına geldi. Bir daha onu bırakmayacaktı. Ama Paul resmin Liv’den alınma sebebini kendisi olarak görüyordu ve Liv’in kendisini suçlayacağını düşünüyordu.

Paul araştırmalarına devam etti ve annesi Almanlar tarafından götürüldükten sonra Sophie’nin yanında kalan Edith Bethune’ye ulaştı. Mahkemeye onu getirdi. Edith resmin hiçbir zaman çalınmadığını çünkü resmi komutana kendisinin verdiğini söyledi. Komutan Sophie’ye yardım etmişti ve onu kocasıyla buluşturmuştu. Başka isimlerle Almanya’nın İspanya kıyısında yaşamaya başlamışlardı. Sophie, sık sık Helene’e mektup gönderiyordu. Mektuplarında resmi komutana vermelerini istemişti. Bunun üzerine Edith resmi komutana vermişti. Edith’in söyledikleriyle resmin Liv’de kalacağı kesinleşmişti. Çünkü resim hiçbir zaman çalınmamıştı. Liv ayrıca Sophie’nin kocasıyla buluştuğunu duyunca çok sevinmişti. Çünkü Sophie bunu hak ediyordu. Paul artık kendisini suçlu hissetmiyordu. Artık Liv ile mutlu bir hayatları vardı.

Ardında Bıraktığın Kadın Konusu

Jojo Moyes, romanlarında gülerken ağlatan, aşık ederken kalp kıran bir tarza sahip ve her romanında okuyucularına duygusal bir aşk hikayesi sunarken onları hüzünlendirip ağlatmayı da ihmal etmiyor. Ardında Bıraktığın Kadın romanı da yine Jojo Moyes tarzı diyebileceğimiz bir aşk romanı.

Ardında Bıraktığın Kadın iki farklı zaman diliminde birbiri ile bir tablo ile bağlı iki hikayeyi anlatıyor.

Sophie genç ve güzel bir kadındır.Ressam olan kocası savaş nedeni ile gitmek zorunda kalmıştır ve Sophie küçük bir otel işleterek ailesine bakmaya çalışır. Savaşın ilerlemesi ile Sophie otelinde Alman askerlerini ağırlamak zorunda kalır. Bu nedenle Sophie tüm huzurunu yitirir ve güvenliği için bazı şeylere boyun eğmek zorunda kalır. Sophie’nin kocası geride Sophie’nin mükemmel bir tablosunu bırakmıştır ve Alman komutanın bu tabloyu görmesi ile Sophie’nin hayatı tamamen değişecektir.

Yıllar sonra Sophie’nin tablosu kocası tarafından Liv Halston’a hediye edilmiştir. Kocasının ölümünden sonra Liv için bu tablo anılarını yaşattığı bir parçası gibi olur. Fakat tablonun gerçek hikayesini öğrendiğinde Sophie’nin acı kaderini paylaşmak zorunda kalır.

Ardında Bıraktığın Kadın Soruları ve Cevapları

Ardında Bıraktığın Kadın kimin eseri?

Jojo Moyes

Ardında Bıraktığın Kadın türü nedir?

Yabancı Romanlar, Romantik Aşk

Ardında Bıraktığın Kadın kaç sayfa?

512

Ardında Bıraktığın Kadın Yorumları

çok güzel bir roman

27-07-2014 03:57

alıp okumayı dşünyrm

30-07-2014 21:07

senden önce ben ve sevgilimden son mektup çok güzeldi şimdi bunu okuyorum iyi gidiyor

31-07-2014 00:23

jojo moyes ve yine mükkemmel bir kitap çok güzel bir hikaye

01-08-2014 04:20

güzel mi diğer kitaplarını çok beğenmemiştim çunku

04-08-2014 15:02

okudum . gayet güzel olmuş. tavsiye ederim

04-08-2014 18:41

en kötüsü sevglmden son mektup

06-08-2014 21:06

ardında bıraktığın erkeği de yazsın şahane kitap yaa çok beğendim

17-08-2014 04:40

aşk romanlarını seviyorum jojo moyes de favori yazarım

21-08-2014 02:01

kadın güzel yazıyor her romanı birbirinden daha güzel sadece bu kitabı değil kadının tüm kitaplarını okuyun pişman olmazsınız

27-08-2014 01:38

J.Moyes`e özgü bir itap daha. Yine güzel kurgulanmış bir roman.Aşkin, her donemde ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha animsatiyor. Bir macera Romanı gibi sonu kestirmiyorsun.Bir sonraki sayfayi merak ediyorsun. Sürprizlerle dolu.Artik Moyes`in bir sonraki kitabini bekler oldum. İ.tohum

27-08-2014 12:56

bütün kitapları çok severek okuyorum (Y)buda muhteşemdi

30-08-2014 18:21

muhteşem bir kitap kurgu harika çk beğendim tavsiye ederm

02-09-2014 12:43

Çok güzel bir roman . Herkese okumasını tavsiye ederim . Senden Önce Ben adlı diğer ktabında çok ağladım onun üstüne kitap tanımam.Ama bu romanıda şahaneydi ...

06-09-2014 23:54

Harika çok güzel kitap. Tavsiye ediyorum kesinlikle. Jojo miyesin ilk okuduğum kitabı senden önce ben di onda da hunda da çok etkileyici bir aşk var kitaplarinda sevgilimden son mektup bu ikisine göre fazla iyi değil. Paris'te balayi kitabini alacam bakalim o nasil yazar aşki cok guzel kugruluyor ya savaş acı hastalık ve hic bitmeyen sevgi herseye rağmen.. hayraniyim kutaplarinin.

08-09-2014 22:06

jojo moyes'in "senden önce ben"romanı beni çok etkilemişti diğer romanlarınıda görünce tereddütsüz almaya karar verdim.Jojo Moyes'in tüm romanları harika. şiddetle tavsiye ederim ;)

21-09-2014 16:21

Süper çok etkilendim

24-09-2014 16:31

kitabı az önce bitirdim :D mükemmeldi sonlarda o kadar şaşırıyorsunuz ki ağzınız açık kalıyor. hayla okumayanlar varsa bence hemen alıp okumalılar:)

29-10-2014 20:31

bu kitabın kahramanlarını yani kişilerinin özelliklerini biliyormusunuz
biliyorsanız lütfen yazarmısınız? mesela sophianın özellikleri gibi

14-12-2014 19:35

senden önce ben kitabı müthiş kesinlikle okuyun

17-12-2014 13:14

okumadim ama güzel olduğuna inaniyorum

17-12-2014 18:50

muhteşem ötesi bir kitap çok akıcı ve etkisinde kalmak garanti

12-01-2015 16:55

senden önce ben çok mükemmel bir kitaptı arkadaşlar. şuan elimde ardında bıraktığın kadın var henüz başlamadım ama moyes'in kalemine güveniyorum. beğeneceğime eminim

14-01-2015 19:42

çok güzel birkitap. 'okuyun' derim

15-01-2015 22:50

arkadaslar ben bu kitabı almayı dusunuyorm ama konusunu bana kısaca yazarmısınz

30-01-2015 15:27

ben şimdi bitirdim çoookkk çoook güzel konusundan bahsetmiyelim o zaman heyecanı kalmaz

27-02-2015 13:41

güzel ilk isim almak olacaktır

09-03-2015 08:02

senden önce ben mükemmel bir yapıtı. şimdi ise ardında biraktigim kadını okuyacağım nasillll

14-03-2015 13:52

en kısa zamanda okicam güzel bir kitaba benziyor

23-03-2015 10:16

bende bu kitabı okutum çok beyendim herkes okumasını istiyorum çok güzel bir kitab bence çok güzel
mehaba cansucum bence en kısa zamanda kitabı okumanı dafsıye etrim çok güzel

30-03-2015 15:29

evet çok güzel bir kitap bugün bitirdim ellerine sağlık pariste balıyını okumak için heyecanlanıyorum

16-04-2015 21:36

pariste balayı sonra ardında bıraktığın kadın 2.serisi mükemmel bi hikaye sevgisinden asla vazgeçmeyen,bıkmayan,yılmayan ve bi kadının sevgisi uğruna ne kadar fedakar olduğunu anlatan en güzel kitap...

20-04-2015 00:28

aynen çok güzel

24-06-2015 00:29

ben okumayı düşünmedim değil ama julie garwood un düğün kitabını okuyun eminim çok saracaktırrrrrr..........

29-07-2015 15:38

çok beyendim hemen alıp okumaya başlıcam

12-11-2015 23:50

senden önce ben süper bir kitaptı jojo moyesin kalemini beğeniiiyorum

04-12-2015 12:19

henüz kitabı bitirmedim çok az kaldı bititrmeme ona rağmen kitabı şimdiden beğendim herkese tavsiye ederim

09-12-2015 16:34

kitap baştan itibaren insani hemen içine aliyor hiç skilmiyorsunuz çok sürükleyici bir roman sofianin başina neler geldiğini merak ediyorsunuz güzel bir kitap tavsiye ederim

16-02-2016 13:38

sizce nasıl bir kitap almayı düşünüyorumda

yesimsuozbakır • 16-02-2016 16:49

harıka bır kıtap,ben azerbaycandanım, bu kıtap benım yaşadıgım yerde zor bulunur ama, mutlaka bulucagım

26-04-2016 12:59

bu kitap ı okudum çok güzel

22-11-2016 19:35

senden önce ben süper bir kitaptı bitirdikten sonra bile ağlamaya devam ettim o kadar yani

23-10-2018 14:50

konusu çok güzel jojo moyesin önceki kitapları da güzeldi biraz pahalı kitap ama internette pdf olarak var bulup okuyabilirsiniz

21-01-2020 20:12

hikayesi çok güzeldi keşke filmini yapsalar

22-10-2022 22:34

kadın güzel yazıyor daha çok yazması lazım

13-01-2024 00:37

Yağmurdan Kaçarken Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz Senden Sonra Ben Bir Artı Bir Ardında Bıraktığın Kadın Paris'te Balayı Sevgilimden Son Mektup Senden Önce Ben en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar