Bir Artı Bir

Bir Artı Bir
Kitabın Yazarı:Jojo Moyes Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 (21-04-2015) Sayfa Sayısı:464 ISBN:9786053435129 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Artı Bir - Jojo Moyes

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Romantik Aşk Orjinal Adı:The One Plus OneÇeviren:Elif Tozlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Artı Bir Özet

"Doğru olanı yap."

Jojo Moyes, Bir Artı Bir’in keyifli hikayesi boyunca kitaptaki olaylara şaşırmanın yanı sıra kendi hayatımıza da tekrar bir göz atmamızı sağlamış. Bir duygu karmaşası içerisinde okuyacağınız romanda abartıdan uzak bir dille, olay örgüsü ön plana çıkarılarak karakterlerin başına gelenler anlatılsa da karakterlerin duygu durumuna ve düşüncelerine de sıkça yer verilmiş.

Hayatın zorluklarına iki çocuğun ve bir köpeğin ebeveyni olarak tek başına göğüs germeye çalışan Jess, aynı anda iki işte çalışır ve ancak ucu ucuna evin geçimini sağlayabilmektedir çünkü kocası Marty bir takım problemlerden dolayı geçici olarak uzak bir şehre, annesinin yanına taşınmıştır. Kocasının iyileşmesi için sabırla bekleyen Jess, evin bütün sorumluluğunu üzerine almak zorunda kalmıştır. Ailesi için her şeyi yapacak cesaretteki bu kadın, hiçbir yardım almadan hayatını sürdürmeye çalışmaktadır. Tanzie, Jess’in ayrı yaşadığı kocasından olan küçük kızı, matematikte oldukça başarılı ve genelin üzerinde zeki sayılabilecek bir kızdır. Tanzie’nin ağabeyi, Nicky ise Marty’nin önceki ilişkisinden olan oğludur fakat onun bakımını da aynı kendi çocuğuna bakar gibi Jess üstlenmiştir. Nicky, yaşıtlarından farklı bir çocuktur ve bu yüzden mahallelerinde zaman zaman sorun yaşamaktadır. Yine de ileride kendisi gibi bireyler olduğunu da keşfedeceği gibi; ‘aile’nin sadece kan bağı anlamına gelmediğini de keşfedecektir. Evin köpeği Norman’sa, büyük ve hantal bir köpektir. Yatıp uyumayı çok sever ve özellikle Tanzie’nin biricik arkadaşıdır.

Diğer taraftan Ed Nicholls, bir yazılım şirketinin kurucularındandır, tutkuyla bağlı olduğu işi yapıyordur. Eski karısının ayrılırken onu soyup soğana çevirmesini saymazsak, hayatla pek bir sıkıntısı yoktur. Ancak ‘yardımseverliği’ kendisinin ve şirketin başına işler açacaktır. Aynı ‘yardımseverlik’, Ed’in Jess’le de tanışmasına ve hayatlarının bir şekilde kesişmesine sebep olacaktır.

Kitapta başlangıçta Ed’in ve Jess’in çalışma hayatından kesitler görürüz. Havalı bir ofiste çalışan Ed, tam bir günümüz plaza çalışanı gibi tek başına yaşayan, çoğu zaman hazır yemek tüketen ve en yakın arkadaşıyla kurduğu işine sıkı sıkıya bağlı bir adamdır. Eski eşiyle yaşadığı sorunları geride bırakmaya çalışırken okul yıllarından aşık olduğu kızın çıkagelmesiyle bütün işler değişir. Deanna Lewis’in sahneye çıkması Ed’in bütün hayatını altüst edecektir çünkü Ed bir süre sonra Deanna’dan sıkılmaya başlamıştır ve kaçmak için yollar arar. En sonunda bir gün maddi sorunları olan Deanna’ya şirketlerinin henüz ilan edilmemiş yeni bir lansmanının bilgisini verir ve Deanna’nın da bu bilgiden ve Ed’in ona verdiği paradan kardeşine bahsetmesiyle Ed’in başına büyük bir suçlama açılır; bilgi sızdırma. Medyadan, ailesinin durumu öğrenmesinden ve en yakın arkadaşının ona tepkisinden endişelenen Ed, başka bir yerdeki yazlığına taşınır ve hakkında açılan davayı oradan takip etmeye karar verir.

Bu sırada Jess hem evlere temizliğe gitmektedir hem de akşamları bir barda barmenlik yapmaktadır. Kıt kanaat geçinirken kızı Tanzie’ye matematikteki başarısından dolayı özel bir okuldan %90 burs teklif edilir. Kızının okula gitmek için yanıp tutuştuğunu gören Jess okula konuşmaya gider fakat yüksek burs miktarına rağmen ödemeleri gereken para Jess için çok fazladır. Bir gün yazlığına temizliğe gittiğinde Ed’le tanışır ve böylece bir aşinalıkları oluşur. Daha sonra Jess’in çalıştığı barda da karşılaştıklarında Ed aşırı sarhoş olur ve Jess’in yardımıyla eve geldiğinde takside bir tomar para düşürür. Çaresiz kalan Jess, mutlaka geri vereceğini kendi kendine tekrarlayarak düşen parayı alır ve okul taksidi için kullanır. Çok utanan Jess geri ödemek için yollar düşünürken, İskoçya’da para ödüllü matematik olimpiyatları olduğunu haber alır, ödül öyle fazladır ki hem borcu ödemeye hem de Tanzie’nin bir sonraki yılki okul masraflarına yetebilecektir. Fakat İskoçya’ya gitmek için de parası olmayan Jess bir gece vergisi gecikmiş, birçok tamirata ihtiyaç duyan eski bir arabayla çocukları ve köpeği alarak yola çıkar. Polis tarafından durdurulduğundaysa oradan geçmekte olan Ed’le karşılaşırlar. Ed de o tarafta yaşayan ailesini ziyarete gidecektir ve durumu öğrendiğinde Jess’i ve ailesini olimpiyata kadar götürmeyi teklif eder. Ne de olsa Jess ona o akşam barda çok yardımcı olmuştur.

Günler sürecek bu araba yolculuğu sırasında ve sonrasında herkes hatalarıyla yüzleşecek, bazı gerçekler ortaya çıkacak fakat buna rağmen çok eğlenceli bir yolculuk olacaktır. Yolculuğun sonunda Jess Ed ve eski kocası Marty hakkındaki gerçekleri öğrenirken, Ed de Jess’in yaptıklarını öğrenecektir. Birbirinden çok farklı olan bu iki insanın her şeye rağmen bir arada kalmaları mümkün müdür?
Bu hikayenin belki de en güzel tarafı kimsenin tamamen iyi veya tamamen kötü karakterler olmamalarıdır. Norman da dahil herkesin hataları olmuştur ve kitap boyunca hataları sebepleri ve sonuçlarıyla inceleyerek ‘Ben olsam ne yapardım?’ diye düşünürüz. Çaresiz bir annenin yapabileceklerinin sınırını, sadece yardım etmek için birine bir sır vermenin boyutunu, hatta bir gözlüğü yanlış zamanda kırmanın sonuçlarını görürüz. Şüphesiz her karakter ‘doğru olanı’ yapsaydı hikayenin gidişatı farklı olurdu, büyük ihtimal bu tatta bir hikaye çıkmazdı. Çünkü gerçekten de hepimiz her gün onlarca hata yapıyoruz ve bir kitap aldığımızda da asla hata yapmayan, her zaman çok iyi veya her zaman kötülükler düşünen karakterlerle karşılaşmak istemiyoruz. Bu hikaye bu açıdan okuyucuyu yakalayarak samimiyet testini geçmekte başarılı oluyor.

Güzel bir olay akışına sahip olsa da, bu hikayeden edebi cümleler beklememek daha doğru olacaktır. Önemli olan olayların akışı ve karakterlerin hissettikleridir. Bir çırpıda bitirilebilecek bu kitap, yazın vakit geçirmek için sade ve yorucu olmayan bir roman arayanlara iyi bir alternatif olabilir.

Bir Artı Bir Konusu

Senden Önce Ben romanı ile bir anda tüm dikkatleri üzerine çeken ve daha sonra Ardında Bıraktığın Kadın, Paris’te Balayı ve Sevgilimden Son Mektup romanları ile de hayranlarının beğenisini kazanan Jojo Moyes son romanı olan Bir Artı Bir ile yine okurlarına romantik bir aşk hikayesi sunuyor.

İki çocuğu ile birlikte tek başına hayata tutunmaya çalışan Jess şimdiye kadar çocuklarına tek başına bakmış ve tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Diğer tarafta yaptığı hata nedeni ile hayatını mahveden ve son bir kurtuluş yolu arayan Ed, hayatını geri kazanmak için farklı bir maceraya atılıyor. Jess ve Ed bir araya geldiğinde ise birbirinden çok farklı iki karakter yepyeni bir hayat kurmak için kendilerini bir yolda buluyorlar.

Jojo Moyes, Bir Artı Bir kitabı ile yine bir taraftan okurlarına sunduğu aşk ile onları gülümsetirken diğer taraftan aşk acısını ve hüznü de tattırıyor.

Bir Artı Bir Soruları ve Cevapları

Bir Artı Bir kimin eseri?

Jojo Moyes

Bir Artı Bir türü nedir?

Yabancı Romanlar, Romantik Aşk

Bir Artı Bir kaç sayfa?

464

Bir Artı Bir Yorumları

jojoe moyesin senden önce ben dışındaki kitapları çok kötü her seferinde hayal kırıklığına uğruyorum kitapları da çok pahalı anlam veremiyorum

21-05-2015 23:54

jojo moyes favori yazarlarimdan birisi:) oncelikle yazarin onceki `senden once ben`kitabi kadar guzel degil.aksine daha siradan.ama okutuyor kendini,abartilacak bir kitap degil.surukleyici pek olay yok acikcasi.ama ben begendim.cok sicak cok icten guzel bir hikayeydi.tatillerde okunacak bir kitap.okumanizi tavsiye ederim:-) ama siddetle degil..orasi sizr kalmis artik:**^^

KitapKurdu • 22-05-2015 18:39

yukarıdaki yorumu yazan arkadaş sen farklı kitaplar mı okudun acaba jojo moyes çok güzel yazıyor bütün kitapları çok güzel o yüzden de hep çok satıyorlar biraz oku öyle yaz

22-05-2015 19:33

jojo moyes bence mükemmel bir artı bir i yarın muhakkak alacağım... önceki kitaplarıda çok güzel kitaplarında işlediği konu sıradan aşk romanı gibi görünsede bence sürükleyici ve final sahne herzaman sürpriz...

25-06-2015 03:15

"jojo moyes in senden önce ben kitabı dışındaki kitapları çok kötü her seferinde hayal kırıklığına uğruyorum kitapları da çok pahalı anlam veremiyorum" diyen arkadaş okuma zevkin yok sanırım senin. kadının kalemi çok güzel ve etkileyici ve ayrım olmaksızın tüm kitapları çok iyi. güzel yazmasına rağmen kitaplarının fiyatları çok pahalı değil. ne kitaplar var saçma sapan, fiyatları havaya uçmuş. jojo moyes in kitaplarının fiyatlari gayet yerinde.

13-12-2015 22:31

bende jojo moyes hayranıyım bütün kitaplarını okudum..hepside muhteşem.kötü kelimesi yakışmıyor.okumaya değer yani başaka kitabı çıktımı diye takip ediyorum.

02-01-2016 17:26

senden önce benden sonra biraz zayıf kalmış ama bir artı bir de güzel kitapmış kadın güzel yazıyor diğer kitapları da okudum ama senden önce ben en güzeli

31-07-2019 16:01

hiç beğenmedim kendisinin yazdığına da inanmıyorum büyük ihtimal yayınevi ünlü iken bir kitap daha yayınlayalım demiştir

12-06-2022 09:26

yazdığı o kadar güzel eserden sonra bu hiç olmamış

02-05-2023 13:35

Yağmurdan Kaçarken Üstümüzde Gökyüzü Altımızda Deniz Senden Sonra Ben Bir Artı Bir Ardında Bıraktığın Kadın Paris'te Balayı Sevgilimden Son Mektup Senden Önce Ben en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli