Türklerin Altın Çağı

Türklerin Altın Çağı
Kitabın Yazarı:İlber Ortaylı Kitap Türü:Tarihi Yayınevi:Kronik Kitap Yayınlandığı Yıl:2017 (22-03-2017) Sayfa Sayısı:320 ISBN:9789752430037 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:112,61 TL Pandora:136,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Türklerin Altın Çağı - İlber Ortaylı

Kitap Türü:Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Türklerin Altın Çağı Özet

Türklerin Altın Çağı kitabı tarihsel bilgileri sıkılmadan okuyabileceğiniz tarzda. Bunun nedeni de soru - cevap şeklinde ilerliyor olması.

Kitabın soru - cevap şeklindeki anlatım tarzı hem kolay okunmasını sağlıyor hem de aynı zamanda sohbet ediyormuşsunuz hissi yaratıyor.

Kitap toplamda on bir bölümden oluşuyor. İlk iki bölüm tarihin ne şekilde yazılması gerektiği ve önemi üzerinde durmuş. Tarih yazmanın çok kolay olmadığını ve hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini anlamamız açısından oldukça faydalı...

Sonrasında ise; tarihteki pek çok önemli olay hakkında bilgi verilmiş.

Bu olaylar nedir? diye merak edeceğinizi düşündüğüm için kitabın içerisinde yer alan olayların ana başlıklarını sizlerle paylaşmayı uygun buldum.

1) Nasıl Bir Tarih
2) Türkler ve Tarih
3) Emir Timur ve Timurlular
4) Altın Orda Devleti
5) Kırım Hanlığı
6) Türkler Rima Topraklarında
7) Fetretten Fetihe: Türklerin Varlık Mücadelesi
8) Üçüncü Roma: Türklerin İmparatorluğu
9) Kardeşlerin Mücadelesi: Bayezid-çek Kavgası
10) Yavuz Sultan Selim: Çölde Bir Mareşal ve son olarak da;
11) Muhteşem Süleyman Devrine Giriş

Tarihte yer alan Türk Devletleri'nden başlayarak Kuruluş ve Yükselme Dönemi'ne kadar her türlü bilgi, Türklerin kendi varlıklarını ispat etmeye çalışma mücadeleleri, öyle ki Türk Devletleri'nin tarihi değiştiren savaşları, savaşlarda orduların kullandığı stratejiler, hükümdarların özellikleri ve yaşantılarına dair bilgilere dahi ulaşmak mümkün.

Türk Tarihinin önemli olaylarını özet olarak anlatan kitabın, anlaşılması kolay bir içeriği var. Ayrıca olaylar kronolojik sıraya konmuş. Bu sayede olayları yaşandıkları yıllara göre öğrenebiliyorsunuz.

Kitabın güzel yanlarından biri de önemli olduğu düşünülen ya da vurgulanmak istenen cümlelerin kutucuk içerisine alınmış olması. Kutucuklar içerisine alınmış bu cümleler sayesinde önemli yerlerin akılda kalması da bir hayli kolaylaşıyor diyebilirim. Çerçeve içerisine alınmış ve beğendiğim birkaç önemli alıntıyı da paylaşmak istiyorum:

"Tarih boyunca, tarihin konusu olması bakımından göze çarpan bazı topluluklar vardır ki, bunlardan bir tanesi Türklerdir. "

"Kırım'ın kaybı tabii büyük bir trajedidir, bunu vurgulamak lazım. Çünkü buranın kaybı ile ilk kez Müslüman ve Türkçe konuşan bir bölge imparatorluğun elinden çıkmıştı. "

"Türk olmayan memurlar da dahil olmak üzere Osmanlı Bürokrasisi Türkçeyi her zaman iyi bilir ve yazardı."

Kitabı diğer tarih kitaplarından ayıran özelliği ise günlük dilimize indirgenerek yazılmış olması. Bu da anlaşılırlığı arttırıyor tabii ki.

Ayrıca yazar hem tüm bilgilerini biz okuyucularına aktarmış hem de bizlerle kendi yorumlarını da paylaşmış. Kendi yorumlarını bizimle paylaştığı için onun da eleştiri yaptığı yerleri öğrenme şansını da elde ediyoruz. Bu durum da bizim olaylara objektif bir bakış açısıyla yaklaşmamıza olanak sağlıyor.

Ama kitapta ilgimi çeken bir nokta var ki. O da kitaptaki bilgiler çok güzel ve anlaşılır olmasına rağmen olayların yüzeysel anlatılmış olması. Yani konular her yaştan insanın anlayabileceği şekilde. Ancak bu durum daha çok öğrencilerin ya da tarihini öğrenmeye yeni merak sarmış kişilerin işini kolaylaştırır diye düşünüyorum. Daha çok bilgiyle donanmak isteyenler için ise bu bilgiler yeterli olmayacaktır. O yüzden kitabı okuyacak olanlara naçizane önerim alt yapılarını bu kitaptaki güzel bilgilerle pekiştirsinler ve sonrasında farklı tarih kitaplarından da yararlansınlar ki geçmişimiz ve tarihimiz hakkında çok daha fazla bilgiye haiz olsunlar.

Ben kitabı okumaktan keyif aldım. Buradaki bilgiler hafızamı tazelememe yardımcı oldu. Son derece sade ama bir o kadar da açıklayıcı yazılmış bir kitap...

Tarihe merak salan, tarihini öğrenmek isteyen herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir kitap. Benim kitaba puanım 8...

Yazan: Meral SEZER

Türklerin Altın Çağı Konusu

Günümüz Türkiye’sinde Tarih denilince akla gelen ilk insan olmayı başaran İlber Ortaylı mükemmel bilgisini okurları ile paylaşmaya devam ediyor. İlber Ortaylı’nın yeni kitabı olan Türklerin Altın Çağı okurlara Türk tarihinin en muhteşem dönemlerini sunuyor.

Türklerin Altın Çağı, adından da anlaşılacağı gibi Türklerin hüküm sürdükleri en parlak yılları anlatıyor. 14. Yüzyıldan 17. Yüzyıla kadar bulundukları haritalara hükmeden ve çevresindeki tüm devletleri etkilen Türklerin parlak dönemleri ve bu dönemlere damgasını vuran isimler kitapta yer alıyor.

Bu dönemlerde kurulan Timurlar, Altın Orda, Memluklar ve Osmanlılar gibi devletlerin altın çağları anlatılırken, diğer taraftan Emir Timur, Fatih Sultan Mehmed, Sultan Baybars, Kanuni Sultan Süleyman, Babül Şah gibi devlet adamları da adından oldukça söz ettiriyor.

Türklerin Altın Çağı aynı zamanda Türklerin çevredeki devletleri nasıl etkilediklerini, hangi alanlarda dünyanın en gelişmişi olduklarını, en önemli özelliklerini de kapsıyor ve bir anlamda Türk tarihinin yükselişinin etkilerini okurlara örnekler ile sunuyor.

Türklerin Altın Çağı Soruları ve Cevapları

Türklerin Altın Çağı kimin eseri?

İlber Ortaylı

Türklerin Altın Çağı türü nedir?

Tarihi

Türklerin Altın Çağı kaç sayfa?

320

Türklerin Altın Çağı Yorumları

bu adamın bilgisine hayranım ansklopedi gibi adam

07-04-2017 17:34

tarih kitaplarını ilber hoca yazsın normal tarih kitaplarından daha güzel

18-05-2017 18:58

ilber hoca'nın kitaplarını okumaya gayret ediyorum.bu kitap gerçekten çok iyi ve tarihe merakı olan(özellikle türk tarihi'ne) herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

10-08-2017 10:51

ilber hoca mütevazi kişiliği ile tarih bilimini genç nesile çok sevdiriyor ama sosyolojiden bir haberi yok...oğuzlar kendilerine oğuz demişlerdir..adı geçen sultanların hiç birisi kendisine "türk" adı ile anmamışlardır...oğuzlar-a farslar "türkmenler" demişlerdir..ahmet yesevi-haci bektaşı veli yunus emre pir sultan abdal dadaloğlu- köroğlu türkçe konuşup söylemişler ama bu şahlar sultanlardan hiç birisi makamlarında saraylarında türkçeyi resmi dil olarak kullanmamışlar..ilber hocaya bir tek soru sorulmalı 1000 yıllık anadolu tarihinde bir tek türk halk türküsü" yaratmışlarmı bu şahlar-krallar-sultanlar..yoktur çünkü türkçe hissetmezler cura-saz*kacval*kopuz kabaj jemane çalmazlar dinlemezlerdi..hep saray muzikisi vardı onlari çin.

13-11-2017 00:49

halkın hakiki tarihini değil hükümdarların hanedanlıklarının tarihini anlatmak pek bir maharet değildir...yayılmacı ve işgalciliği bugün kınıyorsak amerika ve avrupa için dünkü işgal yağma ve talanlarıda mahkum etmeliyiz.tutarlılık bunu gerektirir...konuştuğumuz dilimizi dahi saraylarina sokmayan sülale krallıkları ile türk halk tarihi asla yanyana gelmez çünkü türk halkı hep başkalmıştır bu hanedanlıklara başkaldırmadığı bir tek yüzyıl yoktur...3500 yıl önceki firavunun mezarı bulunuyor ,hangi hastalıktan öldüğü de bulunuyor(arap halkı müze ziyaretlerinde camekandaki bu firavun mumyalarının yüzüne tükürüyorlar kamerada hep görünüyor sürekli) 3500 yıllık firavunun mezarı bulunuyor ama bir yunus emremizi kimlerin öldürttüğü blunmuyor mezarıda bulunmuyor kasten!!! "efsane" deyip geçiyorlar köroğlunda olduğu gibi ama selçuklu eserleri-sultan adlarını sürekli yazıp çizip kitaplaştırdıkları için biliniyor onuda kardeş-torun-oğlu katlettikleri saklanarak yapılıyor..türk hlakının altın çağı türk halkının yarattığı anadolu ezgileri türkülerindedir ve bütün dünyada bizi böyle ayakda alkışlıyorlar sazımız sözümüzle..yoksa şahla padişah ile tanımıyorlar..ingilterede fransada almanyada türk halk müziğini özüne uygun icraa eden bütün insanlarımız ayakta alkışlıyorlar..osmanlı yasaklamış cümbüşü sazı-"at hırsızı türkmen demiş" osmanlı yok oldu gitti türk halkı kaldı tarihe...egemenlerin tarihleri ile halkların tarihleri iki ayrı yaşamdır..birisi; nasıl astığını işgal ettiğini kestiğini ,boğduğunu, idam ettiğini anlatır diğeri sevgiyi kardeşliği barışı üretimi çalışmayı hasreti yoksulluğu-gurbeti yurt sevgisini insan sevgisini anlatırlar..ilber hoca tatardır kırımdan göç etmiştir ailesi..osmanlı rus savaşlarından kaçmışlar ekim devrimi olunca varlıklı aile çocuğu sarayın tarih yazıcılarındandır..sorun bakalım hacı bektaşi veliyi -atçalı kel memedi çakıcalıyı ya dili tutulur ya da "eşkiyaymışlar" diyebilir efelere..

14-11-2017 23:58

buradaki türklerin altın çağı özeti kısa olmuş sanki daha uzun versiyonu yok mu

15-12-2019 20:43

pdf lazım e kitap da olabilir lütfen

03-05-2022 21:28

mükemmel bilgiler var harika bir kitap

18-02-2023 16:09

okumak istiyorum ama çok pahalı kırtasiyede 140a satıyorlar

25-11-2023 22:43

Cumhuriyet’in İlk Sabahı Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası Türklerin Altın Çağı Türklerin Tarihi Yakın Tarihin Gerçekleri İlber Ortaylı Seyahatnamesi - Bir Tarihçinin Gezileri Bir Ömür Nasıl Yaşanır Gazi Mustafa Kemal Atatürk İmparatorluğun Son Nefesi Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek Osmanlı'ya Bakmak Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923-2023) en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli