Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Bir Ömür Nasıl Yaşanır
Kitabın Yazarı:İlber Ortaylı Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Kronik Kitap Yayınlandığı Yıl:2019 (14-02-2019) Sayfa Sayısı:288 ISBN:9789752430990 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:19,99 TL Pandora:37,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Ömür Nasıl Yaşanır - İlber Ortaylı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Özet

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı, gazeteci Yenal Bilgici’nin İlber Ortaylı ile yaptığı söyleşilerden oluşur. Yetmiş bir yaşında akademik kariyeri tartışmasız olan İlber Ortaylı’ nın kimden ne öğrenilir? İnsan kendini nasıl yetiştirir? Nasıl seyahat edilir, neleri görmek gerekir? gibi bölümlere ayrılmış konuşmalarında gençlere, yaşlılara, öğrencilere, emeklilere, yolun başındakilere kısaca hayatın tadını çıkarmak isteyenlere yönelik henüz daha vakit varken yapmalarını önerdiği tavsiyeler yer alır.

Gazeteci Bilgici, derlediği bu kitapta İlber Ortaylı’ya yer vermesinin sebebi olarak; yaşadıklarından öğrenmeyi bilen, bu bilgiyi etrafına rahatça aktaran ama en önemlisi bunu yaparken nabza göre şerbet vermeden, açık yüreklilikle ne gerekiyorsa onu söyleyen başka kimsenin olmadığını söyler. Çünkü benzersiz tecrübesi, gözlem gücüyle birçok yol göstereceğinden, verimli insanların yetişmesine katkıda bulunacağından emindir.

İlber Ortaylı hayatımızı temel olarak dörde ayırır: “12-25 arası, 25-40 arası, 40-55 arası ve 55 sonrası. İyi bir yaşam için, her bir dönemde tamamlamamız gereken bazı işler, edinmemiz gereken bazı alışkanlıklar vardır. Bunlar verimli, güzel bir ömür sürmenin anahtarlarıdır,” der.

Kendisinin dikkat etmediğini söyleyerek herkesin sağlığına dikkat etmesi gerektiğini vurgular. İyi bir yaşam sigara içenlere bırakmasını, içki içenlere azaltmasını, yağlı yemeklerden vazgeçilmesini ve hafıza için hikâye ve roman okunmasını tavsiye etmektedir.

Hayatı boyunca hep okuduğunu mu yoksa eğlenceye de vakit bulduğunu mu soran gazeteciye, her şeye herkes kadar vakit bulduğunu söyler ama bugünkü aklına sahip olsaydı hem Doğu’yu hem Batı’yı öğreten bir üniversite de okuyacağını sonra da İtalya ev İran’da uzunca araştırmalar yapmak istediğini ekler. Her ne kadar İtalya’da bir İlber Ortaylı olamayacağını düşünse de muhtemelen yine iyi bir uzman olacağını dile getirir.

Kimsenin sizi bulmasını beklememeniz gerektiğini, nitelikli insanları sizin kendinizin arayıp bulmasını söyler çünkü kendi bizzat iyi hocalardan eğitim almak için uğraşmıştır. Kimse gelip onu keşfetmemiştir.

Özellikle 25-40 yaşları arasında sahip olanın kötü alışkanlıkların kişiyi fazla yıprattığını ifade eder. O yüzden sigara, alkol bağımlıkları terk edip yerine çok okumayı, gezmeyi, yeniden öğrenmeyi, dil dâhil tüm eksiklikleri gidermenizi tavsiye eder. Çünkü insanların hangi alanda çalışıyorsa çalışsın eserlerini bu yaş aralığında vermeye gayret etmesini önerir.

Eğitime büyük önem veren İlber Ortaylı Hoca, umutsuz olmamız gerektiğini eğitimi kurtarmak için çareler olduğunu söyler. Bunun yolunun da daha iyi okullar kurarak, daha elit öğretmenler yetiştirerek ve nitelikli imtihanlar yapılarak olacağını vurgular.

Hem çalışmalarından, hem eğitim hayatından ve yer yer anılarına değinerek ilerleyen kitapta öğretmenlere büyük iş düştüğünü çünkü model olarak öğretmenin alındığını söyler. Bu yüzden öğretmenler için, “anlattıklarıyla bir dünya kurarlar. Öğretmen iyiyse toplumu kurtarır,” der.

On beş yaşın bir sınır olduğuna ve önemine değinir. Her ne öğrenilecekse; lisan, piyano, marangozluk bu yaşa kadar olması gerektiğini çünkü on beş yaşından sonra hiçbir şeyin hakkınca öğrenilemeyeceğini anlatır.

Aile eğitimi konusunda da yorum getiren Ortaylı, çocukların ne fazla övünmesini ne de fazla yerilmesini uygun görmez. Dahi gibi bahsedilmesinin ya da sürekli yerilmesini tehlikeli olacağını söylerken sadece yanında olmanın yeterli olacağını söyler. Yeni nesil gençlerin içlerinde terbiyesiz, şımarık, sorumsuz ve dengesizlerin mevcut olduğunu anlatır ve ciddi anlamda uyarır: “çocuklarınızı hayatın zorluklarına realist bir şekilde hazırlayın. Türkiye’ de dayanıksız, hayata hazırlıksız, en küçük güçlükte tökezlemeye meyilli çocuklar yetiştiriliyor.” Artık her şeyin parayla halledebileceğini zannedenlerin çok olduğunu ve bunun tam bir görgüsüzlük olduğunu da ekler. Eğitimin satın alınacak bir şey olmadığını, tüm eğitimi sadece okulun veremeyeceğini, çocukları yokluğa, zorluğa, mahrumiyete ailenin hazırlaması gerektiğinin altını çizer.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde İlber Ortaylı’nın tavsiye ettiği filmler yer alırken sanat üzerine de söyleşileri devam etmektedir.

Yazan: Pınar Çağlayan

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Yorumları

çok güzel yazmış genelde ilber ortaylının kitapları dil olarak ağır gelir okuyamam ama burada hayatından kesitler anlatmış çok güzel olmuş

09-07-2019 11:48

yazar ilber ortaylı olarak geçiyor ama aslında değil kendisi ile yapılan bir söyleşi kitap haline getirilmiş televizyon programı gibi olmuş ama çok faydalı bilgiler var

17-07-2019 11:25

ilber ortaylı, kadınların hamileyken sokağa çıkmasının ayıp olduğunu söyleyen kendi yaşındaki bir tarikat liderinin elini öpen birisidir. bana göre aydın değildir, karandır.

28-07-2019 08:38

bu kitap ilber ortaylı'nın şimdiye kadar edindiği deneyimleri,gezdiği yerleri,tecrübelerini anlatıyor okumak güzeldi.tavsiye kitapları da var.

ömer yusuf • 20-08-2019 19:41

kitap çok güzeldi. kişilerin kendi yaşamları için öneriler sunuyordu. kendi bilgisi tecrübesiyle kaleme aldığı bu kitap oldukça iyi yazılmıştı, üslubu -zaten ilber ortaylı'nın üslubunu bilen bilir- basit bir anlatıma sahipti (kendi kanılarıma dayanarak yazdım).

Kitapların Kurdu • 18-05-2020 23:35

bana hayatın tek seferlik bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı iyi değerlendirmem gerektiğini iliklerime kadar hissettiren bir kitap. verdiği tavsiyelerle de bunu nasıl yapabileceğimizi anlatmış. hayat dolu birinden güzel tavsiyeler...

Edalhiyama • 28-05-2020 14:52

bana çok bilgi katan bir kitaptır. aslında ilber ortaylı okumak bana zor gelirdi. sıkıcı bulurdum oysa bu kitap çok güzeldi. içi bilgilerle doluydu. kitap tavsiyesi, film tavsiyesi, seyahat edilecek yerlere kadar bir çok tavsiye mevcut. keşke daha önce bu kitabı okuma fırsatım olsaydı.

Gonca • 25-09-2020 15:11

çok güzel bir kitap tavsiye ederim okuduğum en iyi kitapların 1. sırasında yer alıyor kesinlikle alıp okuyun

01-12-2020 13:52

kişisel gelişim açısından ve bilgilendirme açısından çok önemli bir eser. ilber hocamızın bana göre en değerli eseri. mutlaka genç arkadaşlar tarafından okunmalı.

meryemcan • 02-05-2021 18:56

Türklerin Altın Çağı Türklerin Tarihi Yakın Tarihin Gerçekleri İlber Ortaylı Seyahatnamesi - Bir Tarihçinin Gezileri Bir Ömür Nasıl Yaşanır Gazi Mustafa Kemal Atatürk İmparatorluğun Son Nefesi Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek Osmanlı'ya Bakmak Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923-2023) en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli