Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Bir Ömür Nasıl Yaşanır
Kitabın Yazarı:İlber Ortaylı Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Kronik Kitap Yayınlandığı Yıl:2019 (14-02-2019) Sayfa Sayısı:288 ISBN:9789752430990 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:74,66 TL Pandora:87,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Ömür Nasıl Yaşanır - İlber Ortaylı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Özet

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı, gazeteci Yenal Bilgici’nin İlber Ortaylı ile yaptığı söyleşilerden oluşur. Yetmiş bir yaşında akademik kariyeri tartışmasız olan İlber Ortaylı’ nın kimden ne öğrenilir? İnsan kendini nasıl yetiştirir? Nasıl seyahat edilir, neleri görmek gerekir? gibi bölümlere ayrılmış konuşmalarında gençlere, yaşlılara, öğrencilere, emeklilere, yolun başındakilere kısaca hayatın tadını çıkarmak isteyenlere yönelik henüz daha vakit varken yapmalarını önerdiği tavsiyeler yer alır.

Gazeteci Bilgici, derlediği bu kitapta İlber Ortaylı’ya yer vermesinin sebebi olarak; yaşadıklarından öğrenmeyi bilen, bu bilgiyi etrafına rahatça aktaran ama en önemlisi bunu yaparken nabza göre şerbet vermeden, açık yüreklilikle ne gerekiyorsa onu söyleyen başka kimsenin olmadığını söyler. Çünkü benzersiz tecrübesi, gözlem gücüyle birçok yol göstereceğinden, verimli insanların yetişmesine katkıda bulunacağından emindir.

İlber Ortaylı hayatımızı temel olarak dörde ayırır: “12-25 arası, 25-40 arası, 40-55 arası ve 55 sonrası. İyi bir yaşam için, her bir dönemde tamamlamamız gereken bazı işler, edinmemiz gereken bazı alışkanlıklar vardır. Bunlar verimli, güzel bir ömür sürmenin anahtarlarıdır,” der.

Kendisinin dikkat etmediğini söyleyerek herkesin sağlığına dikkat etmesi gerektiğini vurgular. İyi bir yaşam sigara içenlere bırakmasını, içki içenlere azaltmasını, yağlı yemeklerden vazgeçilmesini ve hafıza için hikâye ve roman okunmasını tavsiye etmektedir.

Hayatı boyunca hep okuduğunu mu yoksa eğlenceye de vakit bulduğunu mu soran gazeteciye, her şeye herkes kadar vakit bulduğunu söyler ama bugünkü aklına sahip olsaydı hem Doğu’yu hem Batı’yı öğreten bir üniversite de okuyacağını sonra da İtalya ev İran’da uzunca araştırmalar yapmak istediğini ekler. Her ne kadar İtalya’da bir İlber Ortaylı olamayacağını düşünse de muhtemelen yine iyi bir uzman olacağını dile getirir.

Kimsenin sizi bulmasını beklememeniz gerektiğini, nitelikli insanları sizin kendinizin arayıp bulmasını söyler çünkü kendi bizzat iyi hocalardan eğitim almak için uğraşmıştır. Kimse gelip onu keşfetmemiştir.

Özellikle 25-40 yaşları arasında sahip olanın kötü alışkanlıkların kişiyi fazla yıprattığını ifade eder. O yüzden sigara, alkol bağımlıkları terk edip yerine çok okumayı, gezmeyi, yeniden öğrenmeyi, dil dâhil tüm eksiklikleri gidermenizi tavsiye eder. Çünkü insanların hangi alanda çalışıyorsa çalışsın eserlerini bu yaş aralığında vermeye gayret etmesini önerir.

Eğitime büyük önem veren İlber Ortaylı Hoca, umutsuz olmamız gerektiğini eğitimi kurtarmak için çareler olduğunu söyler. Bunun yolunun da daha iyi okullar kurarak, daha elit öğretmenler yetiştirerek ve nitelikli imtihanlar yapılarak olacağını vurgular.

Hem çalışmalarından, hem eğitim hayatından ve yer yer anılarına değinerek ilerleyen kitapta öğretmenlere büyük iş düştüğünü çünkü model olarak öğretmenin alındığını söyler. Bu yüzden öğretmenler için, “anlattıklarıyla bir dünya kurarlar. Öğretmen iyiyse toplumu kurtarır,” der.

On beş yaşın bir sınır olduğuna ve önemine değinir. Her ne öğrenilecekse; lisan, piyano, marangozluk bu yaşa kadar olması gerektiğini çünkü on beş yaşından sonra hiçbir şeyin hakkınca öğrenilemeyeceğini anlatır.

Aile eğitimi konusunda da yorum getiren Ortaylı, çocukların ne fazla övünmesini ne de fazla yerilmesini uygun görmez. Dahi gibi bahsedilmesinin ya da sürekli yerilmesini tehlikeli olacağını söylerken sadece yanında olmanın yeterli olacağını söyler. Yeni nesil gençlerin içlerinde terbiyesiz, şımarık, sorumsuz ve dengesizlerin mevcut olduğunu anlatır ve ciddi anlamda uyarır: “çocuklarınızı hayatın zorluklarına realist bir şekilde hazırlayın. Türkiye’ de dayanıksız, hayata hazırlıksız, en küçük güçlükte tökezlemeye meyilli çocuklar yetiştiriliyor.” Artık her şeyin parayla halledebileceğini zannedenlerin çok olduğunu ve bunun tam bir görgüsüzlük olduğunu da ekler. Eğitimin satın alınacak bir şey olmadığını, tüm eğitimi sadece okulun veremeyeceğini, çocukları yokluğa, zorluğa, mahrumiyete ailenin hazırlaması gerektiğinin altını çizer.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde İlber Ortaylı’nın tavsiye ettiği filmler yer alırken sanat üzerine de söyleşileri devam etmektedir.

Yazan: Pınar Çağlayan

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Soruları ve Cevapları

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kimin eseri?

İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır türü nedir?

Günlük / Anı, Kişisel Gelişim

Bir Ömür Nasıl Yaşanır kaç sayfa?

288

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Yorumları

çok güzel yazmış genelde ilber ortaylının kitapları dil olarak ağır gelir okuyamam ama burada hayatından kesitler anlatmış çok güzel olmuş

09-07-2019 11:48

yazar ilber ortaylı olarak geçiyor ama aslında değil kendisi ile yapılan bir söyleşi kitap haline getirilmiş televizyon programı gibi olmuş ama çok faydalı bilgiler var

17-07-2019 11:25

ilber ortaylı, kadınların hamileyken sokağa çıkmasının ayıp olduğunu söyleyen kendi yaşındaki bir tarikat liderinin elini öpen birisidir. bana göre aydın değildir, karandır.

28-07-2019 08:38

bu kitap ilber ortaylı'nın şimdiye kadar edindiği deneyimleri,gezdiği yerleri,tecrübelerini anlatıyor okumak güzeldi.tavsiye kitapları da var.

ömer yusuf • 20-08-2019 19:41

kitap çok güzeldi. kişilerin kendi yaşamları için öneriler sunuyordu. kendi bilgisi tecrübesiyle kaleme aldığı bu kitap oldukça iyi yazılmıştı, üslubu -zaten ilber ortaylı'nın üslubunu bilen bilir- basit bir anlatıma sahipti (kendi kanılarıma dayanarak yazdım).

Kitapların Kurdu • 18-05-2020 23:35

bana hayatın tek seferlik bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı iyi değerlendirmem gerektiğini iliklerime kadar hissettiren bir kitap. verdiği tavsiyelerle de bunu nasıl yapabileceğimizi anlatmış. hayat dolu birinden güzel tavsiyeler...

Edalhiyama • 28-05-2020 14:52

bana çok bilgi katan bir kitaptır. aslında ilber ortaylı okumak bana zor gelirdi. sıkıcı bulurdum oysa bu kitap çok güzeldi. içi bilgilerle doluydu. kitap tavsiyesi, film tavsiyesi, seyahat edilecek yerlere kadar bir çok tavsiye mevcut. keşke daha önce bu kitabı okuma fırsatım olsaydı.

Gonca • 25-09-2020 15:11

çok güzel bir kitap tavsiye ederim okuduğum en iyi kitapların 1. sırasında yer alıyor kesinlikle alıp okuyun

01-12-2020 13:52

kişisel gelişim açısından ve bilgilendirme açısından çok önemli bir eser. ilber hocamızın bana göre en değerli eseri. mutlaka genç arkadaşlar tarafından okunmalı.

meryemcan • 02-05-2021 18:56

tam olarak ne anlatıyor kompozisyon yazmamız gerek ama okumak istemiyorum

13-05-2022 22:01

çok okumak istediğim bir kitap ama kütüphanemizde yok internette bulmak istiyorum sitenizi buldum bana hediye eder misiniz ya da pdf halini gönderir misiniz?

13-11-2022 15:07

hocam akademisyensiniz her gün bir yerdesiniz işiniz gücünüz ekranlarda şov yapmak hayat size güzel

13-05-2023 20:47

bu kitaptan önceden sınav olan var mı çıkan soruları paylaşsın

07-11-2023 19:42

pdf paylaşın lütfen para yok

13-05-2024 20:12

Cumhuriyet’in İlk Sabahı Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası Türklerin Altın Çağı Türklerin Tarihi Yakın Tarihin Gerçekleri İlber Ortaylı Seyahatnamesi - Bir Tarihçinin Gezileri Bir Ömür Nasıl Yaşanır Gazi Mustafa Kemal Atatürk İmparatorluğun Son Nefesi Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek Osmanlı'ya Bakmak Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923-2023) en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar