Gazi Mustafa Kemal Atatürk

İlber Ortaylı Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Biyografi
Yayınevi:Kronik Kitap
Yayınlandığı Yıl:2018 (12-01-2018)
Sayfa Sayısı:480
ISBN:9752430297
Kitap Puanı:
7.4 / 10 | Oy: 28 | Yorum: 2
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:18,00 TL
Sözcü Kitabevi:21,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Biyografi, Tarihi

Arka Kapak Bilgisi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Özeti

İlber Ortaylı Gazi Mustafa Kemal Atatürk


İlber Ortaylı bildiğimiz hiçbir tarihçiye benzemiyor. Donanımı, iletişimi, bakış açısı ve daha birçok yönüyle meslektaşlarından kendisini ayırıyor. İlber Ortaylı aldığı eğitimler ile oldukça sağlam bir alt yapıya sahip ve Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça olmak üzere birçok dil bilmektedir. Engin bilgilerini neyse ki bizimle paylaşmaktan geri durmuyor. Piyasada var olan kitaplarına son çıkan kitabı Atatürk ile yeni bir soluk getirdi.

Kitap Atatürk’ün tüm hayatının bildiğimiz, bilmediğimiz belki de yanlış bildiğimiz yönlerini anlatıyor. Kitapta Atatürk dışında onun hayatına etki etmiş ya da Atatürk’ün dokunduğu hayatlara dair bilgiler de yer alıyor. Böylesi derin bir bilgi deryasına girdiğinizde kitabı bir an önce bitirmek için hızlı hızlı okumak ve ilerlemek istiyorsunuz.

Kitap Atatürk’ün hayatını bölümlere ayırarak anlatıyor. Doğumuyla başlayıp, okul hayatı, ilk mücadelesi ve diğer tüm önemli askeri başarıları bölümlendirilerek anlatılmış. Böyle olduğu için de hem süreçleri takip etmek kolaylaşıyor hem de bildiğimiz tarih akışından kopmamış oluyoruz. Şu noktaya da değinmeliyim ki kitapta yer alan bilgiler dışında İlber Ortaylı’nın da yorumları ve deneyimleri kitabı oldukça zenginleştiriyor. Hepimizin bildiği tarihi olayların aslında neleri işaret ettiği ya da nelere vesile olduğu konusunda çok yerinde yorumlar yapmış. Örneğin; Atatürk’ün Selanik’te doğduğu bilgisi hepimize çok küçük yaşlardan beri verilen bir bilgidir. Fakat bunun nelere vesile olduğu, Atatürk’te nasıl etkiler yarattığı konusunda İlber Ortaylı bir farkındalık yaratıyor. Selanik’in o dönemde içinde bulundurduğu farklı kültürler ve o kültürlerin insanlarda, sosyal yaşamda, ekonomide bıraktığı etkiler ile Atatürk’ün farkındalıklarına katkıda bulunduğunu üstüne basarak belirtiyor.

Tarihi olayların belgeler ve fotoğraflar ile destekleniyor olması da kitabı daha etkileyici kılıyor. Günümüzde tarihçi sıfatıyla birçok kişi kitap yazıyor ve yorumlarda bulunuyor. Bütün bunları geride bırakarak, bilgileri, belgeleri ve tecrübeleriyle İlber Ortaylı farkı ile gerçek tarihi okuyabiliyorsunuz.

Tarih bilgisi konusunda gelişmesi gereken bir toplum olduğumuz gerçeğini unutmamak gerekir. Toplumumuzda çoğu insan ortaokul, lise tarih bilgileri ile hayatına devam ediyor. Okullarda verilen tarih eğitiminin yeterliliği tartışılırken böyle imkanlar varken değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı tartışmaksızın herkesin okuması gereken ve tavsiye edilmesi gereken bir kitaptır. Atatürk’ün vizyonu, bakış açısı ve ileri görüşlülüğünü biliyor olmak yetmez, bunun altında yatan geçmişi, onu besleyen kaynakları da bilmek gerekmektedir. Hemen hemen herkesin bildiği önemli savaşlar onun hayatında nasıl izler bıraktı, ona neler kazandırdı, kazandığı tecrübeleri nasıl yönetti? Bunları detaylıca okuyup öğrenebileceğiniz bir kaynak olarak görmelisiniz bu kitabı.

Kitabın yazım diline gelirsek, İlber Ortaylı yine basit bir dil kullanmış. Bu durum kitabın herkese hitap ediyor olmasını da destekliyor. Okurken de oldukça akıcı ilerleyen bir yapı var. Ayrıca bilgisini paylaştığı kaynakları da kaynakça olarak gösterdiği için bu kitaptan beslenerek o kaynaklara da erişmek mümkün oluyor. Kitabı okurken İlber Ortaylı’nın tarihçilik ve tarih yazarlığı hakkında yorumlarını da görebiliyoruz. Kendi deneyimleri ve görüşleriyle bu konuda izlenmesi gereken metotları ustaca özetliyor.

Özetlemek gerekirse, Atatürk’ün hayatını geniş bir boyutta inceleyip öğrenmek isteyen herkesin okuması bir kitap olduğunu söylemeliyim. Her yaştan insanın bu kitabı okuması ve okutması toplum bilincimiz ve tarih bilgimizin yeterliliği konusunda da artışa vesile olacaktır. Tarih bilgisinin kimden edinildiği özellikle de günümüzdeki bilgi kirlilikleri nedeniyle oldukça kritiktir. Konuyu bilen, araştıran ve bu konuda uzman olan kişilerden öğrenmek her zaman avantajdır. Bu nedenle tarihi öğrenmek için okunabilecek en iyi kitaplardan biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Yazar: Pınar Şimşek

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konusu

Günümüz Türkiye’sinin en saygın tarihçilerinden bir tanesi olan İlber Ortaylı Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı ile okurlara mükemmel bir eser sunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk hakkında İlber Ortaylı’nın tüm bilgi birikimi ile oluşturduğu kitap Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında bir çok bilinmeyen detayı da barındırıyor.

Daha önce bir çok kitaba imza atan İlber Ortaylı ilk kez bir biyografi kaleme alıyor ve bunu da Türkiye’nin kurucu lideri olan Atatürk hakkında kendi üslubu ile mükemmel bir eser ile yapıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yorumları

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yorum bu kitabı okuyan hicmi bir insan yok ben daha okumadım ama şahane bir kitaba benziyor ilber ortaylı hocama teşekkür ederim atatürk hakkında bir kitap yazdığı için hocam emeginize sağlık çok gerek vardı herkes okusun ve okuttursun

03-02-2018 04:46 !!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yorum mükemmel bir kitap ilber ortaylının kitaplarını seviyorum atatürkü de mükemmel anlatmış

12-02-2018 00:26 !!

Yorum Yaz

:: İlber Ortaylı ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.