Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek
Kitabın Yazarı:İlber Ortaylı Kitap Türü:Tarihi Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2006 Sayfa Sayısı:190 ISBN:9789752633711 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek - İlber Ortaylı

Kitap Türü:Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek Özet

İlber Ortaylı 21 Mayıs 1947 doğumlu olup, Türk tarih profesörüdür. 2006 yılındaki Osmanlı 700. yıl kutlamalarından sonraki dönemde halkın tarihe ilgiyle yaklaşması sonucunda, Osmanlı hakkında ki konuşmalarının derlendiği “Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek” adlı kitabı yayınlanmıştır. Bu kitabın içeriğinde ki konuşmaları Engin Atatimur’un kızı Neslihan Atatimur deşifre etmiştir.

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek kitabının ilk bölümünde İstanbul’dan bahsetmiş ve İstanbul kadar tarihi parlak bir şehrin dünya üzerinde olmadığını belirtmiştir. Geçmişte hacim olarak İstanbul kadar geniş olan şehirlerin bile, zenginlik bakımından oldukça geride kaldıklarını söylemiş, günümüzde yine bu potansiyele sahip olduğu ancak doğru değerlendirilemediğinin üzerinde durmuştur. Aynı zamanda ilk bölümde İstanbul’da yapılan törenlerden ve bu törenlerin öneminden de bahsetmiştir.

İkinci bölümde ise Osmanlı’nın en önemli isimlerden olan Mimar Sinan’ı anlatmıştır. Bilindiği üzere Mimar Sinan’ın en aktif olduğu dönem Kanuni Sultan Süleyman dönemidir. Buna binaen bu bölüm şu sözler ile başlamıştır;

“Kanuni Sultan Süleyman devri, Osmanlı İmparatorluğu’nun hatta bütün Türk tarihinin zirvedeki, en parıltılı dönemi olarak bilinir.”

Daha sonra o dönemin neden bu kadar önemli olduğuna değinmiş ve hatta Türk edebiyatının en büyük şairlerine bu dönemde sahip olduğunu söylemiştir. Ve yine o dönemin en iyi mimariye sahip olduğunu kanıtlamak istercesine “Mimar Koca Sinan kimdir?” sorusunu sormuş, cevaplandırmıştır. Aynı zamanda bu bölümde Osmanlı’da ki devşirme sistemini de açıklayarak, Drina Köprüsü isimli kitapta bahsi geçtiği gibi çocukların sepetlerden taşınmadığını söylemiştir.

Hemen ardından “Osmanlı’da Aile Kurumu” isimli bir başlık altında gerçek anlamda geleneksel imparatorlukların sonuncusu olan Osmanlı’da ki aile kavramından bahsetmiştir. Osmanlı çok geniş bir alanı kapladığı için bu konu hakkında söyleyecek çok şey olduğunu okurken anlayabilirsiniz. Evlilik ile aile kurumunun Müslim ve gayri Müslimlerde ne şekilde kurulduğundan, ailelerin birbirleriyle etkileşiminden, çocuğun eğitiminden bahsetmiştir. En önemlisi Osmanlı’da kadının yerini anlatmış ve yabancı seyyahların bu konu hakkında ki düşüncelerine yer vermiştir. Osmanlı’da mahallelinde oldukça önemli olduğu, mahallelerde zengin ve fakirin bir arada oturduğu ve mahallelerin dine göre oluştuğu gibi konulara da değinmiştir.

İlber Ortaylı Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek kitabında Fatih Sultan Mehmet’te de geniş bir yer ayırmış. İstanbul’un fethinin üzerinde oldukça durmuştur. Elli üç gün süren bu savaşı her açısından ele almış ve bu fethin dünya üzerindeki etkilerini vurgulamıştır. Burada çok çarpıcı olarak Bizans ismi üzerinden durmuş ve Bizans olarak değil de Roma olarak ele almamız gerektiğini söylemiştir. Hemen ardından “Fatih ve Fetih” başlığı ile bu zaferin doğuda ki ve batıda ki yankılarından, ardından yapılan propagandalardan bahsetmiştir. Ve tabi ki Papa’nın Fatih Sultan Mehmet’e gönderdiği mektubunda bahsini geçirmiştir.

Osmanlı Mutfağı, Osmanlı Seyahatnameleri, Osmanlı Sarayları-Topkapı Sarayı, İstanbul’da Ulema Semtleri, Osmanlı Padişahları, Osmanlı Paşaları, Osmanlı Kadısı, Divan-ı Hümayun, Sultanahmet, Osmanlı İdari Sisteminde Bağımsız Eyaletler, Asar-ı Atika, Enderun ise diğer konu başlıklarıdır. İlber Ortaylı bu konu başlıkları üzerinde de detaylı olarak durmuştur.

Eğer ki tarihe birazcık ilgi duyuyor iseniz, sizi çok sıkmayacak, dili akıcı ve tüm merakınızı giderecek bir derleme. Osmanlı’yı sadece bir bakış ile değil de birkaç bakışla aktarıyor. Akıllarda soru işareti bırakmadan, tarihe daha farklı bakmanız için bir olanak sağlıyor diyebiliriz. İlber Ortaylı’yı az çok hepimiz biliyoruz. Gerekse internet üzerinde ki mizah amaçlı gönderilerden, gerekse –tarihe ilgisi olanlar için- katıldığı programlardan aşinayız kendisine. Bu kitapta da bilgisini görebilirsiniz ve Osmanlı hakkında ondan almak istediklerinizi alabilirsiniz.

Yazan: Senagül YILDIZ

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek Soruları ve Cevapları

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek kimin eseri?

İlber Ortaylı

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek türü nedir?

Tarihi

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek kaç sayfa?

190

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek Yorumları

bu adamın bilgisine hayranım bu kadar bilgiyi nasıl tutuyor bunun üzerine bir kitap yazsın

03-02-2017 17:54

yine çok faydalı bilgilere değinmiş kitapları derslerde okutulmalı

23-02-2017 19:09

ilber ortaylı yine adına yakışır bir kitap yazmış osmanlıyı yeniden keşfetmek tam aradığım türde bilgileri içeriyor bir tarihçi için çok faydalı bir kitap

27-11-2019 21:42

üç kıtada osmanlılar kitabını ekler misiniz

18-08-2022 22:22

osmanlıyı dizilerden öğreceğinize bu tür kitaplardan öğrenin

14-09-2023 18:13

konu çok ağır özet iyi olmuş yoksa okunmaz

08-06-2024 22:43

Cumhuriyet’in İlk Sabahı Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası Türklerin Altın Çağı Türklerin Tarihi Yakın Tarihin Gerçekleri İlber Ortaylı Seyahatnamesi - Bir Tarihçinin Gezileri Bir Ömür Nasıl Yaşanır Gazi Mustafa Kemal Atatürk İmparatorluğun Son Nefesi Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek Osmanlı'ya Bakmak Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923-2023) en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli