Drina Köprüsü

Ivo Andriç Drina Köprüsü
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:1945
Sayfa Sayısı:354
ISBN:9754707820
Kitap Puanı:
6.1 / 10 | Oy: 368 | Yorum: 11
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:22,03 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi
Orjinal Adı:Na Drini Cuprija
Çeviren:Nuriye Müstakimoğlu, Hasan Ali Ediz

Arka Kapak Bilgisi

Drina Köprüsü Özeti

Ivo Andriç Drina Köprüsü


Dünya Edebiyatında önemli bir yer edinmiş Drina Köprüsü romanı yazara Nobel Edebiyat Ödülü kazandırmıştır. Drina Köprüsü aynı zamanda bir ders kitabı niteliğindedir. Çünkü köprünün etrafında gelişen olaylar ile birlikte o dönemlerde yaşamış olan insanların hayatları, tarihsel olaylar, savaşlar, rejim değişiklikleri gibi konularda anlatılmıştır. Drina Köprüsü kitabının konusu ise şöyle;

Köprü yapılmadan önce Drina ve Rzav nehirleri birbirinden ayrıydı. İnsanların arasında etkileşim pek yoktu. O dönemde bu bölge Osmanlı İmparatorluğu himayesi altındaydı. Bir gün Osmanlıdan gelen yeniçeriler Vişegrad adındaki küçük kasabadan küçük Hristiyan çocuklarını alarak İstanbul'a götürdüler. Götürülen bu çocuklar orada yeteneklerine göre ayrılarak Müslüman oluyorlar ve devletin önemli kademelerine getirilebiliyorlardı. Sokullu Mehmet Paşa da o çocuklardan biriydi. Onu alıp götürdüklerinde geride gözü yaşlı ailesini bırakmıştı. Bu aileler çocuklarının peşinden nehre kadar gelebiliyorlar fakat nehirden öteye köprü olmadığından geri dönüyorlardı. Küçük Mehmet bu olayı aklına yer etmiş ve ileride buraya köprü yaptıracağını kafasına koymuştu. Mehmet büyüyüp Sokullu Mehmet Paşa olduğunda ilk iş olarak Drina ve Rzav nehirlerini birleştirecek bir köprü yapma emrini adamlarına verdi. İstanbul'dan gelen yüzlerce kişi köprü yapımında görevlendirilmişti.

Köprünün yapım aşaması çok uzun sürdü. Çünkü insanlar ilk defa bir köprü görüyorlar ve şehirdeki herhangi bir yenilik onları korkutuyordu. Köprünün yapımı sırasında halktan bir çok insan asıldı, cezalar verildi ama sonunda köprü tamamlandı. Köprünün yapımı bitince insanlar bu köprüyü benimsemeye başladı. Artık herkes köprünün üstünde görüşüyor veya köprüye karşı oturuyordu. Ayrıca Sokullu Mehmet Paşa köprünün yanına bir de han yaptırmıştı. Kasabada pazar yeri olmadığından halk bu handan istediği gibi yararlansın diye bedava kalmayı kolaylaştırmıştı. Tek istenilen bir duaydı. Bu nedenle halk da bu paşaya her gün dua ediyorlardı. Vişegrad kasabasında Hristiyanlar ve Müslümanlar birlikte yaşıyorlardı. Hiçbir sorunları olmadan, birbirlerine karışmadan yaşıyorlardı. Bu sessiz, düzenli giden hayat bir anda bozuldu. Bir gün köprüye yakın bir yere bir bildiri asıldı. Bildiriye göre artık Drina Osmanlı yönetiminde değildi. Avusturya Macaristan İmparatorluğu burayı işgal etmişti. Artık tüm yönetim değişecek ve her şey yeniden düzenlenecekti. Bu olay Müslümanları korkuttu. Artık Bosna Hersek ön plandaydı.

Avusturya Macaristan İmparatorluğu yönetimi altındaki Drina tamamen değişmişti. Herkes iş bulmaya başlamıştı. Kasaba yenileniyordu. İşgal ile birlikte dışarıdan bir sürü asker ve onların yakınları gelmişti. Bu insanlar ister istemez yerleşiklerin hayatlarını da etkiliyordu. Giyim tarzı, konuşma şekilleri, deyimler bile değişmişti. Bu yılların üstüne bir de 1903 yılında bir bildiri asıldı. Osmanlıda rejim değişmişti. Bundan böyle herkes eşitti. Kimse üstün değildi. Bu durum en çok Sırplar üzerinde etkili olmuştu. Tüm Sırplar bağımsızlık isteği ile yanıp tutuşuyordu. Üniversite gençleri artık sosyalizm, devrim gibi sözcüklerden bahsediyorlardı. Ardından 1913 yılında Balkan Savaşları başladı. Dört Balkan devleti Osmanlı'ya karşı savaşa başlamıştı. Bu durum kasaba halkını iyice korkuttu. Artık herkes birbirine düşman olmak üzereydi.

Son olarak ise 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başladı. Kasabada bir bildiri daha yayımlandı. Herkes savaşa çağrılıyordu. Birden Almanlar gelmeye ve halk üzerinde hakimiyet kurmaya başladılar. Şehirdeki her yer bombalanmaya başlamıştı. İnsanlar evlerini yitiriyor, bu şehri terk ediyordu. Neredeyse hiç kimsenin kalmadığı bir zamanda son olarak Drina Köprüsü dinamit ile patlatıldı.300 yıllık tarihi olan bu köprü bu savaş sonunda zarara uğradı. Savaşların, yönetimlerin, değişimlerin, dil-din farklılıklarının bir halkı nasıl etkilediğini anlatan bu kitap köprünün iki bölümünün yıkılmasıyla sona ermiş oldu.

Yazar: Ilgın Kocaman

Drina Köprüsü Yorumları

Drina Köprüsü Yorum mükemmel bir roman hikaye çok etkileyici okurken insanın ağlayası geliyor ivo andriçi tebrik ederim drina köprüsü kitabı ile mükemmel bir esere imza atmış varsa yazarın diğer kitaplarını da okumak isterim

17-10-2016 01:40 !!

Drina Köprüsü Yorum okurken ağladım konusu çok hoşuma gitti çok acıklı ve hüzünlü neler yaşanmış neler

06-11-2016 00:08 !!

Drina Köprüsü Yorum okuduğum en acıklı kitaplardan bir tanesi

17-11-2016 20:04 !!

Drina Köprüsü Yorum sıkıcı bir kitaptı bitirmek için kendimi zorladım hikaye güzel ama sıkıcı

20-11-2016 01:00 !!

Drina Köprüsü Yorum mükemmel bir hikayesi var

22-11-2016 20:59 !!

Drina Köprüsü Yorum kitabın anlatmak istediği ana fikir mükemmel mutlaka okuyun

05-02-2017 21:08 !!

Drina Köprüsü Yorum kitap çok uzun ve sıkıcı hocamız drina köprüsü kitap özeti istedi o yüzden okudum beğenmedim

27-02-2017 00:01 !!

Drina Köprüsü Yorum kitabın konusu 10 numara sadece bunun için bile okunur

23-03-2017 18:26 !!

Drina Köprüsü Yorum kitabın ana fikrini çıkartmamız gerekiyor o yüzden okumadım

31-05-2017 21:01 !!

Drina Köprüsü Yorum bu kitapta geçen hikaye gerçek mi çok merak ediyorum

06-08-2017 22:42 !!

Drina Köprüsü Yorum çok uzun ama güzeldi

18-02-2018 22:36 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.