Son Devrin Din Mazlumları

Son Devrin Din Mazlumları
Kitabın Yazarı:Necip Fazıl Kısakürek Kitap Türü:Din / Tasavvuf Yayınevi:Büyük Doğu Yayınları Yayınlandığı Yıl:1969 Sayfa Sayısı:328 ISBN:9789758180134 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Son Devrin Din Mazlumları - Necip Fazıl Kısakürek

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Son Devrin Din Mazlumları Özet

Necip Fazıl Kısakürek tasavvuf kitapları ile ün yapmış bir yazardır. Bu alanda bir çok eseri var. Son Devrin Din Mazlumları ise bu uğurda yanlışa uğramış insanlardır. Necip Fazıl Kısakürek'te bunları kaleme almıştır. Dili ağır olsa da günümüzde biraz sadeleştirilmiştir. Ağır bir konusu ve dili yüzünden çok zorlanılacak bir kitap.

Son Devrin Din Mazlumları kitabında dokuz bölüm vardır. Dokuz bölümde, kitabın adında olduğu gibi din mazlumlarından bahsedilmiştir.

MAZLUM PADİŞAH

31 Mart Salı sabahı İstanbul, tüfek sesleri ile uyanır. Bir gece baskını şeklinde sabaha karşı İstanbul’u saran eşkıya değil, hakiki askerdir. Zabitleri iplerle bağlayıp kışlada hapsetmişler, silah depolarını yağmalayarak hepsini almışlardır. Önlerine çıkan herkese, sorulan soruya hep aynı cevap: "Şeriat istiyoruz!"

Gizli niyet, önce şeriatı tepelemek, sonra da şeriat bağlısı Abdulhamid'i devirmek. Abdülhamid ise çoktan kararını vererek, onun yüzünden tek damla Müslüman kanı akıtılmasına razı değildir. İlahi kader ne ise o olur. Hakikati ters-yüz etme yoluyla, suçlu göstermek istedikleri din davasına vurulan ilk darbedir. Asiler Sultan Hamid'in pencereye gelmesini isterler ve Kabuli Kaptanı, onun itirazlarına rağmen gözünün önünde öldürürler.

Bu olayın sonunda Abdülhamid'in yanında çok kişi kalmaz. Fetvaya göre Abdülhamid şeriat kitaplarını değiştirmek, devlet hazinesini keyfine göre harcamak, tebaasını da kanunsuz öldürmek ile suçlanmaktadır. Bu suçların hepsi ise bir yalandır. Abdülhamid'i tahttan indirerek onu Selanik'e yollarlar. Sadece iki vagon ile.

ŞEYH SAİD - GENÇ İSYANI

13 Şubat Şeyh Said ve topluluğu Piran Köyü'ne doğru yola çıkar. Bir düğün içindir. Şeyh Said güzel yüzlü, derin gözlü, tatlı bakışlı, 60 yaşında biridir. Şeyh Abdurrahim'e bir düğün sebebiyle yüzlerce misafir gelir. Sofada Şeyh Said dine yapılan kötülükleri anlatarak, artık ayaklanmanın vaktinin geldiğini söyler. Öğleye doğru köye jandarma gelir ve kafilesinde ağır suçluların olduğunu, kafileyle Piran Köyü'ne geldiklerini söyler. Şeyh Said ise mahkumlara teslim olmasını söyler. Fakat mahkumlar teslim olmaz. Şeyh Said jandarmaya düğüne geldiklerini, düğün bitene kadar beklemesini sonra kendi elleriyle teslim edeceğini söyler. Fakat jandarma kabul etmez. Sonrası evi kuşatma ile olaylar başlar. Şeyh Said isyanının ilk tohumu böyle atılır. Daha sonra Ankara'ya Şeyh Said yargılanmaya getirilir. Her şeyin Piran'da olanlar ile başladığını, Diyarbakır'ı düşürseydi orada yaşayacağını ve şeriatı isteyeceğini söyler. Mahkemenin sonucunda şeyh Said ve birkaç mahkum meydanda asılarak canları alınır.

İSKİLİPLİ ATIF HOCA

İskilipli Atıf Hoca, şapka tepkisini ruhu farz edilmek veya bu uğurda şeriat temsil edici kabul edildiğinden kurban gitmiştir. Atıf Hoca hayatı baştan başa macera ve çile doludur. Onun ilk tutuklanışı meşruiyetin başında ve Mahmut Şevket Oaşa suikastı şüphelilerinden olduğundandır. Ordan oraya sürgün yedikten sonra yanlışlık oldu, diye serbest bırakılır. Sonra da özür amaçlı bir medreseye müdür tayin edilir. Kısa sürede burada namı yayılır. Atıf Hoca yabancı, Müslüman herkesin dillerinde gezmeye başlar. İslam aleminin her tarafından mektuplar almaya başlamıştır. Bir süre sonra evinde akşam namazını kılarken iki polis gelir ve evini aramak ister. Gece geç saatlere kadar aranan evden sonra Atıf Hoca'yı da alarak giderler. Kızı Melahat'ın babasını son görüşü bu zaman olur. Atıf Hoca bir hücre de kimseyle görüştürülmeden ve sorgusu yapılmadan tutulur. Sonra da Giresun'a götürülür. Sonra suçu olmadığı anlaşılsa da; İstanbul da tekrar hücreye kapatılarak, ailesine mektup yazmasına izin verirler. Buradan da Ankara'ya götürülerek İstiklal Mahkemesine çıkarılır. Mahkemeden üç yıl hapisle çıkması beklenirken, idam kararı çıkar. Atıf Hoca bunu rüyasında Peygamber Efendi'mizden haberini almıştır ve hiç şaşırmaz. Atıf Hoca şehadeti ile asılmıştır.

DOĞU FACİASI

En aşağı 50.000 Müslümanın kanının aktığı bu olaydan bir benzeri yoktur. Babalarını arayan ve yanına gitmek isteyen iki masum çocuğun Hozat kaymakamı tarafından süngületilerek babalarına yollanır. Kendisinin öğretmen ve köy halkıyla alakasız bir şahıs olduğunu iddia ederek, alevler içine atılması gibi bir sürü olay vardır. 50.000 cesedin, şahsiyetler dışı birçok din mazlumluğunun en çarpıcı levhasıdır.

Yazan: Nilay Alakuş

Son Devrin Din Mazlumları Soruları ve Cevapları

Son Devrin Din Mazlumları kimin eseri?

Necip Fazıl Kısakürek

Son Devrin Din Mazlumları türü nedir?

Din / Tasavvuf, Biyografi, Tarihi

Son Devrin Din Mazlumları kaç sayfa?

328

Son Devrin Din Mazlumları Yorumları

çok iğrenç bir kitap

08-02-2018 03:40

bütün vatan hainlerini melek gibi göstermiş yok artık

08-02-2018 04:00

iğrenç çok sıkıcı

11-02-2018 04:26

muthis bir kitap.tarihini bilmeyenlerin cografyasini baskalari cizer.

18-02-2018 18:04

abdülhamid mi mazlummuş komik

20-02-2018 04:23

şeyh saidin öldürülmesi gururdur burada böyle anlatılması tarihi çarpıtmaktir

21-02-2018 18:44

kitap güzeldir herkese tavsiye ederim

09-04-2018 07:17

kitabın pdf halini bir türlü bulamadım yardımcı olabilir misiniz?

08-06-2019 17:58

pek tavsiye edebileceğim bir kitap değil pdf halini bulup okuyun derim çünkü itici gelen çok şey var kitapta yorum yapmak istemediğim

14-12-2019 22:10

iskilipli atıf hoca hikayesi güzeldi ama kitabı beğenmedim bir zamanlar neden yasaklandığını okuyunca daha iyi anlıyorsunuz

04-05-2022 15:42

iskilipli atıf hoca bu kitaptamı

17-02-2023 19:56

Tohum Ahşap Konak Siyah Pelerinli Adam Reis Bey O Ve Ben Son Devrin Din Mazlumları Bir Adam Yaratmak Çile Çöle İnen Nur Aynadaki Yalan en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları