Çöle İnen Nur

Çöle İnen Nur
Kitabın Yazarı:Necip Fazıl Kısakürek Kitap Türü:Din / Tasavvuf Yayınevi:Büyük Doğu Yayınları Yayınlandığı Yıl:1950 Sayfa Sayısı:608 ISBN:9789758180037 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 32

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:57,60 TL KitapYurdu:142,41 TL Pandora:210,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Çöle İnen Nur - Necip Fazıl Kısakürek

Kitap Türü:Din / Tasavvuf

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çöle İnen Nur Özet

Necip fazıl Kısakürek’in Çöle İnen Nur eserinde Peygamber Efendimizin hayatını kendi yorumuyla anlatmıştır.

Hz. Adem'den başlayan, İbrahim Peygamber'e kadar devam eden peygamberlik onunla son bulacaktır.

Abdülmuttalib Peygamberler Peygamber'inin büyük babası... ikinci evliliğini yapmıştır. Abdülmuttalib rüyasında arkasından gümüş zincirler fışkırmış; birinin ucu güneş doğduğu yerde, öbürünün ucu batıda... Dağılan zincirler bir ağacın orada düğümlenir. Dal dal şubelenip yaprak yaprak açmaya başlamıştır. Rüyayı tabir edenler; Abdülmuttalib soyundan birinin insanlığın kurtarıcısı olacağını söyler. İkinci evliliğinden olan Abdullah Allah Sevgilisinin babası, annesi ise Amine Hatun... Amine Hatun Allah Sevgilisine hamile. Babası ise ticarete gittiği yerde hastalığa yakalanıp vefat eder. Allah'ın Sevgilisi öksüz... Allah'ın Sevgilisi, Kainatın Efendisi doğmuştur. Nur Çocuğu sütten kesilir. Sütten kesilişi bile harika... Tekbir getirip, Allah'a hamd ediyor. Nur Çocuk beş altı yaşındayken Aziz Anne vefat eder. Dedesi de vefat edince Amcası Ebu Talib ile yaşamaya başlar.

Nur Çocuk artık delikanlı olmuştur. Hüveylid kızı Hatice ticaretle uğraşır. Amcası Allah'ın Sevgilisini de kervanlardan birinin başında görmek ister. Hatice'den teklif gelir ve başlar. Büyük ve Temiz Hatice Allah'ın Sevgilisine aşkla bağlanmış ve onu almasını ister. Allah’ın sevgilisi olumlu karşılık verir. İlk zevke... Hatice'den olan erkek çocuklar ölür: Allah'ın Sevgilisi yaşasalardı nebi olmaları gerekirdi fakat benden başka nebi olmayacak der.

Allah'ın Sevgilisinin yaşı kırka doğru yaklaşır. Yine bir gün kıtlık ve kuraklık... Ebu Talib zor durumda... Allah'ın Sevgilisi Ali'yi evlatlık alır. Bir gün Hatice yiğeninden köle alır. Zevcine sunar; Allah'ın Sevgilisi onu azad eder ve evlatlık alır. İlerde Zeyd bin harise ve Ali ilk Müslümanlardan...

Allah Sevgilisinin yaşı kırk... Ramazanın on yedinci pazartesi günü Allah'ın sevgilisi Hira Dağında ibadette... Melek Alemlerin Tacı ve Efendisi olarak yaratılmış Peygambere hitap etmiş; OKU! demiştir. İlk vahiy gelmiştir. Allah Sevgilisi korkar ve zevcinin yanına gidip onu örtmesini ister. Aradan üç yıl geçer ve vahiyler kesilmemesi üzere gelmeye başlar. Allah'ın Resulüne ilk inanan ve Müslüman olan Büyük ve Temiz Hatice'dir. Ondan sonra Hazret-i Ebu Bekr, Hazret-i Ali, Hazret-i zeyd'dir. İslam davetinin diğer emre kadar gizli şekli başlamıştır. Allah Resulünü diğer kitaplardan duyanlar iman ederler. Bir süre sonra islam artık açıktan açığa çağırma başlar. Küfür ise Allah'ın Resulüne hakarete başlamıştır. Allah Resulünün amcası Ebu Talib iman etmeden gidenlerden... Peygamberliğin onuncu yılında Hazret-i Hatice vefat eder. Allah'ın Resulü için hüzün yılıdır... Allah'ın Resulü Mekke dışında yakın yerleri İslam’a çağırır. Bu sıralarda iki evlilik gerçekleşir: biri Hazret-i Ayişe, diğeri Hazret-i Sevde...

Allah'ın Resulü Müslümanları yavaş yavaş Medine'ye göç etmelerini söyler. Çünkü küfür kızışmakta.. En son Mekke'de Allah'ın Resulü, Hazret-i Ebu Bekr ve Hazret-i Ali kalır. Kureyş'liler Allah Resulünü öldürmek ister ama önceden bilen Allah Resulü çoktan gitmiştir. Böylece Allah'ın Resulü Mekke'den Medine'ye hicret etmiştir. Müslümanlar Medine'ye yerleşmiş. Artık beş vakit namaz farz olmuştur. Medine'ye bir ibadet yeri yapılmış, namaza çağrı düşünülür ama bulunamaz. Ertesi gün Abdullah Bind Zeyd rüyasında ezanı duyar ve Allah Resulüne söyler. Böylece namaza çağrı Ezanla olur. Bir gün namaz kılarken yön Kabe'ye döner. Böylece yön Kabe... Bir ay sonra oruç farz olmuştur. Kılıçlar çekilmiş, islam için cenkler başlamıştır.

Bedr gazası... Küfür çoğunlukta... Bire üç... Başta Allah'ın Resulü Kureyş kervanını basmaya gider. Lakin bekledikleri olmaz. Kureyş ordusu gelmiş. Büyük cenk olacaktır.

Toz, duman, nara, çığlık, demir sesleri... Kılıç sallayan Müslümanlar ve yanlarında tanımadıkları kılıç sallayan beyaz giyinmiş insanlar... Zafer Müslümanların. Kureyş'den ölenler bir kuyuya doldurulup ağzı kapatılır. İlerleyen zamanlarda oradan geçenler inleme sesleri duyarlar.

Bir yıl sonra Uhut Muharebesi... Kureyş'liler intikam almak için gelirler. Allah'ın Resulü Medine de kalmak istese de Müslümanlar gitmek ister. Sonucunda Müslüman şehitler olur. Lakin yine de Kureyş korkup kaçmıştır. Allah'ın Resulünü dinlememe neticesi...

Uhut Muharebesinden sonra kumar ve şarap haram edilmiştir.

Medine Yahudileri Uhud Muharebesine rağmen hiçbir netice gösteremeyen Kureyş'liler ile birleşip müslümanlara doğru ilerler. Selman-ı Terisi'nin aklı ile hendek açılır. Yirmi günde açılan hendek ile karşılarında düşmanı bulurlar. Hendeği geçmeye çalışanlar hendeğe düşer. Hüzeyfe Kureyş saflarına gider bir rüzgar, kasırga... Bir takım atlılar Allah'ın kafirler hakkından geldiğini söyler. Kasırgadan korkan Ebu süfyan ve ordusu kaçar. Küfür ordusunun çekilmesi üzerine Kurayza'lılar kokudan siner. Allah'ın Resulü Kurayza'lıların üstüne gider; 700 erkek öldürülür, kadınlar çocuklar esir alınır.

Altıncı yılda fetihler devam etmekte... İslam yayılmakta... Allah'ın Resulü Kabe'ye gitmek ister ve yola çıkılır. Lakin Kureyş'liler ile sulh imzalanır. Şartlar ise, bir daha ki yıl hac yapmaları ve on yıl cenk olmaması kabul edilir ve geri dönerler. Mekke'den dönünce cenkler devam eder. Bunlardan biri de Hayber Kalesi. Hayber'den sonra Yahudi kadın Allah Resulüne hediye keçi ikram eder. Ancak keçi zehirlidir. Bir parça alan Allah Resulü anlar ve herkesi durdurur. Yine de yemiş olanlar bir bir vefat ederler.

Kabe'yi ziyaret vakti gelmiştir. Üç gün kalıp Kabe tavaf edilir. Kurban kesilir ve Medine'ye dönerler.

Sekizinci yıl mü'te seferi... Zeyd Bin Harise Allah Resulünün evlatlık oğlu bu seferde ölür. Medine'den öldüğünü giren Allah Resulünün gözünden bir damla yaş akar.

Kureyş'lilerin ahdi çiğnemesi üzerine Allah Resulü ve ordusu Mekke uzerine gider. Mekke çevresinde on bin mesela yanar. Korkan Ebu Süfyan şehadet getirir. Kureyş uluları öldürülür. Mekke teslim olur. Kabe putlardan temizlenir. Kabe'nin anahtarı yine Osman'da... On bes gün mekke de kaldıktan sonra Medine'ye geri dönülür. Geçtikleri yeri ya dine getirdiler ya da itaat altına aldılar. İslam yedi cihana yayıldı. Sekizinci ve dokuzuncu yıllarda zekat farz olur. Adalet sağlanır, faiz yasaklanır. Allah'ın resulu sevgi dolu, cömert, sadık Hak Peygamberdir. Hırsızlık, kumar, şarap, faiz, dolandırıcılık yasaklanmış; namaz, zekat, oruç, hac ve şehadet getirmek farz olmuştur. Kuran-ı Kerim dört bir yana gönderilen alimler ile öğretilmiştir. Harfleriyle, sesleriyle, sayılı kelimelerle 114 sure ve 6666 ayetiyle Kuran-ı Kerim bugüne kadar değişmeden gelmiştir.

Allah’ın Resulünün Allah'a kavuşması yaklaşır. Kabe'ye gitmek isteyen Allah'ın Resulü kalabalık toplulukla gider ve orda Veda Hutbesi okur. Tüm İslam alemine dalga dalga yayılan büyük hutbe...

Allah'ın Resulü Medine’ye geri döndükten kısa bir süre sonra hastalanır. Hazret-i Ayişe'nin hücresinde kalır. Bu sürede Hayber'de yediği zehirli etin acısını içinde duyar. Allah'ın Resulü yediği zehirli etin tesiriyle şehid olur.

Benim değerlendirmeme göre; kitabın dili biraz ağır olsa da herkesin okuması gereken bir kaç kitaptan biridir. Okuyup bilmemiz gereken Peygamber Efendimizin hayatını oldukça güzel bir şekilde anlatmıştır. Peygamber Efendimizin hayatını bilmek isteyenler mutlaka okumalı.

Yazan: Nilay Alakuş

Çöle İnen Nur Soruları ve Cevapları

Çöle İnen Nur kimin eseri?

Necip Fazıl Kısakürek

Çöle İnen Nur türü nedir?

Din / Tasavvuf

Çöle İnen Nur kaç sayfa?

608

Çöle İnen Nur Yorumları

gerçekten çok güzel kitap okumanızı tavsiye ederim

11-01-2017 21:54

ozetine bakarak kitabı gerçekten çok beğendim. alıp okuyacağım :)

11-01-2017 22:14

dili ağır olsa da guzel kitap

18-01-2017 18:22

çok güzel helal olsun ...

01-03-2017 15:28

aynen çok güzel ha

02-03-2017 19:48

mükemmel bir kitap herkese tavsiyeederim.

13-03-2017 19:52

neden bu kitabı okumayı seçtiniz?

13-03-2017 19:56

süper harika
olmuşş

31-03-2017 13:53

hiç iyi değil çok kısa

19-04-2017 19:56

çok güzel kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum *elif*

25-04-2017 19:41

hepiniz yalan soyluyorsun hiçbiriniz doğru durustkitabi okumadinız ve yorum yapiyorsunjz cok ayıp

08-05-2017 21:59

allah bu kitabi yazan ve yayinlayandan bize sunandan razi olsun.boyle devam
bu arada ben merve kitabi okuyup okumadigimizi nerden biliyorsun da dogru durust okumuyorsunuz sonra yorum yapiyorsunuz diyorsun bikip bilmeden konusmayin lutfen asil ayip senin yaptigindir

09-05-2017 12:00

ya sınavda çıkacak bu kadar özet iyimi acaba. ?

12-05-2017 19:12

ozeti cok iyi de keske biraz daha ayrinti verilseydi

13-05-2017 23:51

bence güzel bir kitap herkes okumalı

16-05-2017 16:04

gerçekten kitap çok kalındı diye okumadım ama özetinden sonra okumayı düşünüyorum

16-05-2017 18:24

pek yaraalı bır ozet olmamaıs

21-05-2017 17:29

okumadim ama bunlar zaten bilindik seyler ama cok guzel yapan yazan kisiden allah razi olsun herkezden benimde sinavim bugun basirilar

22-05-2017 08:26

güzelmis
emin cok sevdi

22-05-2017 09:59

çok beğendim hepsini okuyacağım

22-05-2017 10:33

özet böle olur duygulandıran ve o günlere götüren bir kitap allah razı olsun

30-11-2017 23:40

mukemel
ben omrümde bukadar guzel kitap ozeti okumadım

07-03-2018 18:47

okurken o anı yaşatan süper bi kitap, helal olsun.👏👏

29-03-2018 00:29

biz necip fazıl ı okul kapımız yani sınıf kapımıza sözünü astık

24-10-2018 18:55

çöle inen nur, necip fazıl'ın anlatımıyla peygamber efendimiz'in (sav) hayatını konu alıyor. peyamber efendimiz'in (sav) hayatını konu alan kitapların ne kadar başarılı olursa olsun hep eksk kalacağı, hiçbir yazarın bu konuyu hakkıyla anlatamayacağı kesindir. necip fazıl da "çöle inen nur"da bir nevi bunu dile getirerek hz. peygamber'in (sav) hayatından önemli kesitleri kendi içinde bir bütünlük halinde anlatıyor.

okursayazar • 10-12-2018 12:33

bu kitapta, defalarca ve onlarca kişi tarafınfan yazılmış siyerin, necip fazıl'ın o harika üslubuyla tamamen orijinal bir görünüm arz eden şeklini okumaktayız.

Murat • 29-05-2019 17:24

bence özeti harika olmuş kitabı okumaya üşenenler için harika

01-04-2021 23:50

bizim sınavda kitabın yazarı türü ve tek paragraflık konusu istendi lazım olursa diye yazdım

11-05-2022 14:41

çok pahalı pdf yada e-kitap arıyorum

16-11-2022 18:17

kitabı okuyamadım bir günde özet çıkarmam lazım yardım plasee

29-04-2023 14:34

bana kitabın tahlili lazım özeti değil

20-10-2023 21:15

pdfini paylaşacak var mı okumamız gerekiyor ama kitap piyasada yok

16-04-2024 21:01

Tohum Ahşap Konak Siyah Pelerinli Adam Reis Bey O Ve Ben Son Devrin Din Mazlumları Bir Adam Yaratmak Çile Çöle İnen Nur Aynadaki Yalan en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar