Çöle İnen Nur

Necip Fazıl Kısakürek Çöle İnen Nur
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Din / Tasavvuf
Yayınevi:Büyük Doğu Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1950
Sayfa Sayısı:608
ISBN:9758180037
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 445 | Yorum: 26
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:22,80 TL
KitapYurdu:23,40 TL
Pandora:30,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Din / Tasavvuf

Arka Kapak Bilgisi

Çöle İnen Nur Özeti

Necip Fazıl Kısakürek Çöle İnen Nur


Necip fazıl Kısakürek’in Çöle İnen Nur eserinde Peygamber Efendimizin hayatını kendi yorumuyla anlatmıştır.

Hz. Adem'den başlayan, İbrahim Peygamber'e kadar devam eden peygamberlik onunla son bulacaktır.

Abdülmuttalib Peygamberler Peygamber'inin büyük babası... ikinci evliliğini yapmıştır. Abdülmuttalib rüyasında arkasından gümüş zincirler fışkırmış; birinin ucu güneş doğduğu yerde, öbürünün ucu batıda... Dağılan zincirler bir ağacın orada düğümlenir. Dal dal şubelenip yaprak yaprak açmaya başlamıştır. Rüyayı tabir edenler; Abdülmuttalib soyundan birinin insanlığın kurtarıcısı olacağını söyler. İkinci evliliğinden olan Abdullah Allah Sevgilisinin babası, annesi ise Amine Hatun... Amine Hatun Allah Sevgilisine hamile. Babası ise ticarete gittiği yerde hastalığa yakalanıp vefat eder. Allah'ın Sevgilisi öksüz... Allah'ın Sevgilisi, Kainatın Efendisi doğmuştur. Nur Çocuğu sütten kesilir. Sütten kesilişi bile harika... Tekbir getirip, Allah'a hamd ediyor. Nur Çocuk beş altı yaşındayken Aziz Anne vefat eder. Dedesi de vefat edince Amcası Ebu Talib ile yaşamaya başlar.

Nur Çocuk artık delikanlı olmuştur. Hüveylid kızı Hatice ticaretle uğraşır. Amcası Allah'ın Sevgilisini de kervanlardan birinin başında görmek ister. Hatice'den teklif gelir ve başlar. Büyük ve Temiz Hatice Allah'ın Sevgilisine aşkla bağlanmış ve onu almasını ister. Allah’ın sevgilisi olumlu karşılık verir. İlk zevke... Hatice'den olan erkek çocuklar ölür: Allah'ın Sevgilisi yaşasalardı nebi olmaları gerekirdi fakat benden başka nebi olmayacak der.

Allah'ın Sevgilisinin yaşı kırka doğru yaklaşır. Yine bir gün kıtlık ve kuraklık... Ebu Talib zor durumda... Allah'ın Sevgilisi Ali'yi evlatlık alır. Bir gün Hatice yiğeninden köle alır. Zevcine sunar; Allah'ın Sevgilisi onu azad eder ve evlatlık alır. İlerde Zeyd bin harise ve Ali ilk Müslümanlardan...

Allah Sevgilisinin yaşı kırk... Ramazanın on yedinci pazartesi günü Allah'ın sevgilisi Hira Dağında ibadette... Melek Alemlerin Tacı ve Efendisi olarak yaratılmış Peygambere hitap etmiş; OKU! demiştir. İlk vahiy gelmiştir. Allah Sevgilisi korkar ve zevcinin yanına gidip onu örtmesini ister. Aradan üç yıl geçer ve vahiyler kesilmemesi üzere gelmeye başlar. Allah'ın Resulüne ilk inanan ve Müslüman olan Büyük ve Temiz Hatice'dir. Ondan sonra Hazret-i Ebu Bekr, Hazret-i Ali, Hazret-i zeyd'dir. İslam davetinin diğer emre kadar gizli şekli başlamıştır. Allah Resulünü diğer kitaplardan duyanlar iman ederler. Bir süre sonra islam artık açıktan açığa çağırma başlar. Küfür ise Allah'ın Resulüne hakarete başlamıştır. Allah Resulünün amcası Ebu Talib iman etmeden gidenlerden... Peygamberliğin onuncu yılında Hazret-i Hatice vefat eder. Allah'ın Resulü için hüzün yılıdır... Allah'ın Resulü Mekke dışında yakın yerleri İslam’a çağırır. Bu sıralarda iki evlilik gerçekleşir: biri Hazret-i Ayişe, diğeri Hazret-i Sevde...

Allah'ın Resulü Müslümanları yavaş yavaş Medine'ye göç etmelerini söyler. Çünkü küfür kızışmakta.. En son Mekke'de Allah'ın Resulü, Hazret-i Ebu Bekr ve Hazret-i Ali kalır. Kureyş'liler Allah Resulünü öldürmek ister ama önceden bilen Allah Resulü çoktan gitmiştir. Böylece Allah'ın Resulü Mekke'den Medine'ye hicret etmiştir. Müslümanlar Medine'ye yerleşmiş. Artık beş vakit namaz farz olmuştur. Medine'ye bir ibadet yeri yapılmış, namaza çağrı düşünülür ama bulunamaz. Ertesi gün Abdullah Bind Zeyd rüyasında ezanı duyar ve Allah Resulüne söyler. Böylece namaza çağrı Ezanla olur. Bir gün namaz kılarken yön Kabe'ye döner. Böylece yön Kabe... Bir ay sonra oruç farz olmuştur. Kılıçlar çekilmiş, islam için cenkler başlamıştır.

Bedr gazası... Küfür çoğunlukta... Bire üç... Başta Allah'ın Resulü Kureyş kervanını basmaya gider. Lakin bekledikleri olmaz. Kureyş ordusu gelmiş. Büyük cenk olacaktır.

Toz, duman, nara, çığlık, demir sesleri... Kılıç sallayan Müslümanlar ve yanlarında tanımadıkları kılıç sallayan beyaz giyinmiş insanlar... Zafer Müslümanların. Kureyş'den ölenler bir kuyuya doldurulup ağzı kapatılır. İlerleyen zamanlarda oradan geçenler inleme sesleri duyarlar.

Bir yıl sonra Uhut Muharebesi... Kureyş'liler intikam almak için gelirler. Allah'ın Resulü Medine de kalmak istese de Müslümanlar gitmek ister. Sonucunda Müslüman şehitler olur. Lakin yine de Kureyş korkup kaçmıştır. Allah'ın Resulünü dinlememe neticesi...

Uhut Muharebesinden sonra kumar ve şarap haram edilmiştir.

Medine Yahudileri Uhud Muharebesine rağmen hiçbir netice gösteremeyen Kureyş'liler ile birleşip müslümanlara doğru ilerler. Selman-ı Terisi'nin aklı ile hendek açılır. Yirmi günde açılan hendek ile karşılarında düşmanı bulurlar. Hendeği geçmeye çalışanlar hendeğe düşer. Hüzeyfe Kureyş saflarına gider bir rüzgar, kasırga... Bir takım atlılar Allah'ın kafirler hakkından geldiğini söyler. Kasırgadan korkan Ebu süfyan ve ordusu kaçar. Küfür ordusunun çekilmesi üzerine Kurayza'lılar kokudan siner. Allah'ın Resulü Kurayza'lıların üstüne gider; 700 erkek öldürülür, kadınlar çocuklar esir alınır.

Altıncı yılda fetihler devam etmekte... İslam yayılmakta... Allah'ın Resulü Kabe'ye gitmek ister ve yola çıkılır. Lakin Kureyş'liler ile sulh imzalanır. Şartlar ise, bir daha ki yıl hac yapmaları ve on yıl cenk olmaması kabul edilir ve geri dönerler. Mekke'den dönünce cenkler devam eder. Bunlardan biri de Hayber Kalesi. Hayber'den sonra Yahudi kadın Allah Resulüne hediye keçi ikram eder. Ancak keçi zehirlidir. Bir parça alan Allah Resulü anlar ve herkesi durdurur. Yine de yemiş olanlar bir bir vefat ederler.

Kabe'yi ziyaret vakti gelmiştir. Üç gün kalıp Kabe tavaf edilir. Kurban kesilir ve Medine'ye dönerler.

Sekizinci yıl mü'te seferi... Zeyd Bin Harise Allah Resulünün evlatlık oğlu bu seferde ölür. Medine'den öldüğünü giren Allah Resulünün gözünden bir damla yaş akar.

Kureyş'lilerin ahdi çiğnemesi üzerine Allah Resulü ve ordusu Mekke uzerine gider. Mekke çevresinde on bin mesela yanar. Korkan Ebu Süfyan şehadet getirir. Kureyş uluları öldürülür. Mekke teslim olur. Kabe putlardan temizlenir. Kabe'nin anahtarı yine Osman'da... On bes gün mekke de kaldıktan sonra Medine'ye geri dönülür. Geçtikleri yeri ya dine getirdiler ya da itaat altına aldılar. İslam yedi cihana yayıldı. Sekizinci ve dokuzuncu yıllarda zekat farz olur. Adalet sağlanır, faiz yasaklanır. Allah'ın resulu sevgi dolu, cömert, sadık Hak Peygamberdir. Hırsızlık, kumar, şarap, faiz, dolandırıcılık yasaklanmış; namaz, zekat, oruç, hac ve şehadet getirmek farz olmuştur. Kuran-ı Kerim dört bir yana gönderilen alimler ile öğretilmiştir. Harfleriyle, sesleriyle, sayılı kelimelerle 114 sure ve 6666 ayetiyle Kuran-ı Kerim bugüne kadar değişmeden gelmiştir.

Allah’ın Resulünün Allah'a kavuşması yaklaşır. Kabe'ye gitmek isteyen Allah'ın Resulü kalabalık toplulukla gider ve orda Veda Hutbesi okur. Tüm İslam alemine dalga dalga yayılan büyük hutbe...

Allah'ın Resulü Medine’ye geri döndükten kısa bir süre sonra hastalanır. Hazret-i Ayişe'nin hücresinde kalır. Bu sürede Hayber'de yediği zehirli etin acısını içinde duyar. Allah'ın Resulü yediği zehirli etin tesiriyle şehid olur.

Benim değerlendirmeme göre; kitabın dili biraz ağır olsa da herkesin okuması gereken bir kaç kitaptan biridir. Okuyup bilmemiz gereken Peygamber Efendimizin hayatını oldukça güzel bir şekilde anlatmıştır. Peygamber Efendimizin hayatını bilmek isteyenler mutlaka okumalı.

Yazar: Nilay Alakuş

Çöle İnen Nur Yorumları

Çöle İnen Nur Yorum harika kitap

11-01-2017 21:49 !!

Çöle İnen Nur Yorum gerçekten çok güzel kitap okumanızı tavsiye ederim

11-01-2017 21:54 !!

Çöle İnen Nur Yorum ozetine bakarak kitabı gerçekten çok beğendim. alıp okuyacağım :)

11-01-2017 22:14 !!

Çöle İnen Nur Yorum dili ağır olsa da guzel kitap

18-01-2017 18:22 !!

Çöle İnen Nur Yorum çok güzel helal olsun ...

01-03-2017 15:28 !!

Çöle İnen Nur Yorum aynen çok güzel ha

02-03-2017 19:48 !!

Çöle İnen Nur Yorum mükemmel bir kitap herkese tavsiyeederim.

13-03-2017 19:52 !!

Çöle İnen Nur Yorum neden bu kitabı okumayı seçtiniz?

13-03-2017 19:56 !!

Çöle İnen Nur Yorum cok guzel bir kitap

23-03-2017 20:55 !!

Çöle İnen Nur Yorum süper harika
olmuşş

31-03-2017 13:53 !!

Çöle İnen Nur Yorum hiç iyi değil çok kısa

19-04-2017 19:56 !!

Çöle İnen Nur Yorum harika bir kitap

25-04-2017 19:18 !!

Çöle İnen Nur Yorum çok güzel kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum *elif*

25-04-2017 19:41 !!

Çöle İnen Nur Yorum hepiniz yalan soyluyorsun hiçbiriniz doğru durustkitabi okumadinız ve yorum yapiyorsunjz cok ayıp

08-05-2017 21:59 !!

Çöle İnen Nur Yorum allah bu kitabi yazan ve yayinlayandan bize sunandan razi olsun.boyle devam
bu arada ben merve kitabi okuyup okumadigimizi nerden biliyorsun da dogru durust okumuyorsunuz sonra yorum yapiyorsunuz diyorsun bikip bilmeden konusmayin lutfen asil ayip senin yaptigindir

09-05-2017 12:00 !!

Çöle İnen Nur Yorum ya sınavda çıkacak bu kadar özet iyimi acaba. ?

12-05-2017 19:12 !!

Çöle İnen Nur Yorum ozeti cok iyi de keske biraz daha ayrinti verilseydi

13-05-2017 23:51 !!

Çöle İnen Nur Yorum bence güzel bir kitap herkes okumalı

16-05-2017 16:04 !!

Çöle İnen Nur Yorum gerçekten kitap çok kalındı diye okumadım ama özetinden sonra okumayı düşünüyorum

16-05-2017 18:24 !!

Çöle İnen Nur Yorum pek yaraalı bır ozet olmamaıs

21-05-2017 17:29 !!

Çöle İnen Nur Yorum okumadim ama bunlar zaten bilindik seyler ama cok guzel yapan yazan kisiden allah razi olsun herkezden benimde sinavim bugun basirilar

22-05-2017 08:26 !!

Çöle İnen Nur Yorum güzelmis
emin cok sevdi

22-05-2017 09:59 !!

Çöle İnen Nur Yorum çok beğendim hepsini okuyacağım

22-05-2017 10:33 !!

Çöle İnen Nur Yorum güzel kitap

06-07-2017 20:59 !!

Çöle İnen Nur Yorum özet böle olur duygulandıran ve o günlere götüren bir kitap allah razı olsun

30-11-2017 23:40 !!

Çöle İnen Nur Yorum mukemel
ben omrümde bukadar guzel kitap ozeti okumadım

07-03-2018 18:47 !!

Yorum Yaz

:: Necip Fazıl Kısakürek ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.