Bir Adam Yaratmak

Necip Fazıl Kısakürek Bir Adam Yaratmak
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Büyük Doğu Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1937
Sayfa Sayısı:160
ISBN:9758180318
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 151 | Yorum: 2
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:9,36 TL
Sözcü Kitabevi:9,60 TL
Pandora:12,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Bir Adam Yaratmak Özeti

Necip Fazıl Kısakürek Bir Adam Yaratmak


Necip Fazıl Kısakürek 1905 yılında İstanbul'da doğmuştur. Düzyazı türünde eserleri de olmasına rağmen güçlü yanı şairliğidir. Çağdaş Türk şiirinin mistik şairi olarak bilinir. Dinsel ve siyasal kimliğinin öne çıktığı "Büyük Doğu" adlı dergiyi çıkarmıştır. Bu nedenden dolayı birçok kez mahkemelik olmuş, hapse girmiştir.

Necip Fazıl Kısakürek'in Tohum, Bir Adam Yaratmak ve Reis Bey adında toplam üç tiyatro eseri vardır. Her tiyatrosunda işlediği konular dikkat çekici şekilde göz önündedir.

Bir Adam Yaratmak, üç perdeden oluşmaktadır. Olayın meçhul bir tarihte İstanbul'da geçtiği ilk sayfada belirtilmiştir. Eserde toplam dokuz karakter bulunmaktadır.

Oyunun birinci perdesi Husrev'in yalısında geçer. Husrev "Ölüm Korkusu" adında bir tiyatro yazmıştır. Yazdığı eserin baş kahramanı kaza sonucu annesini vurması üzerine kendisini babası gibi incir ağacına asarak intihar eder. Burada bir tuhaflık göz önünde olur ki Husrev'in babası da kendisini yalının bahçesindeki incir ağacına asmıştır. Husrev'in bu eseri yazmasında babasının ölümünün büyük bir etki taşıdığı apaçık ortadadır. Husrev babasını kaybettiğinde henüz 8-9 yaşlarında bir çocuktur.

Bir gün yalıda bulunanlar Husrev'in eserini eleştirirler. Yalıda Husrev, Husrev'in annesi Ulviye, halasının kızı Selma, psikoloji doktoru Nevzat, gazete patronu Şeref, Şeref'in karısı Zeynep ve oyundaki baş kahramanı canlandıracak olan oyuncu Mansur bulunmaktadır. Zeynep başta olmak üzere diğerleri de eseri pek beğenmediğini her cümlelerinde belirtirler. Baş kahramanın yapmış olduğu kazayı gerçekçi bulmazlar. Husrev bu eleştiriler üzerine psikoloji doktoru Nevzat'ın tabancasını alarak oyunun o sahnesini canlandırır. Bu canlandırma sonucunda halasının kızı Selma'yı yanlışlıkla vurur. Selma hayatını kaybeder.

İkinci perde Maçka taraflarında bir apartman salonunda geçmektedir. Husrev sürekli olarak babasını düşünmeye başlar. Bu düşünceler artık onu çok üzmektedir. Husrev'in isteği üzerine annesi babasının ölümü ile ilgili bildiklerini oğluna anlatır. Nevzat, Husrev'in psikolojik sıkıntılar çektiğini düşünerek onu kendi kliniğine yatırmak istemektedir. Ulviye hanım ise oğlunun deli olmadığını diretir. Zorla da olsa kliniği gezmeye razı olur. Nevzat, Şeref'in gazetesinde Husrev'e dair yazılar çıktığını söyler. Gazetede Husrev'in tiyatrosundan bir sahneyi canlandırırken Selma'yı vurduğu kazayı yazmışlardır. Aynı zamanda tiyatrodaki hikayenin daha önce yaşanmış bir olay olduğu da yazmaktadır. Gazetede yazan şok edici bir diğer haber ise Selma'nın Husrev'e gizli gizli aşık olduğudur. Gazete bu bilgiye Selma'nın tuttuğu nottan ulaştığını da belirtmiştir. Nevzat ve Ulviye gazeteyi saklamaya çalışsalar da başarılı olamazlar. Husrev yazılanları okur.Büyük bir çöküş yaşamıştır. Dostu bildiği insan gazetesinin satması için onu kullanmıştır. Kısa bir süre sonra Şeref'in karısı Zeynep Husrev ile görüşmek için gelir. Selma'nın tuttuğu notlarını vurulduğu esnada cebinden aldığını itiraf eder. Husrev bu duydukları karşısında kendisini iyice kaybeder. Çünkü Zeynep'te kocasına yardım etmek için bir ölüye saygısızlık yapmıştır. Daha sonra Şeref, Husrev'e doktor Nevzat'ın da onu hastanesinin reklamı için kullanmak istediğini söyler. Ulviye ile Nevzat hastane gezisinden dönmüştür. Husrev öğrendiklerini Nevzat'a söyler. Nevzat Husrev'i sakinleştirmeye çalışır. Ama başarılı olamaz. Nevzat'ta onu kendi kliniğine yatırıp reklam yapmak peşindedir. Artık dostu bildiklerine de güveni kalmayan Husrev kendini yalnız hissetmeye başlar.

Üçüncü perde ise yalıda geçmektedir. Bu perde de Husrev'in çocukluğundan beri yalıda çalışan Osman usta ve Hükümet doktoru karşımıza çıkar.

Osman usta Ulviye Hanım'ın isteği üzerine bahçedeki incir ağacını kesmiştir. Ulviye Hanım oğlunun babası gibi kendisini bu ağaca asmasından korkmaktadır. Bu yüzden bu ağaç kesilmiştir. Yalıda zor günler geçiren Husrev, devlet hastanesinde yatmaya razı olur. Giderken de: " ne yapayım anne? Kestiniz incir ağacını" demiştir.

Eserden anlaşıldığı üzere Necip Fazıl Kısakürek Bir Adam Yaratmak oyununda kader ve ölüm korkusu konularını işlemiştir.

Okuyucu tiyatro yazarı olan Husrev'in iç dünyasıyla baş başa bırakılmıştır. Hem dostlarının yaptıkları hem de geçmişi Husrev'in hayatını derinden etkilemiştir. Öyle ki Necip Fazıl Kısakürek'in çok çarpıcı bir hayal gücü vardır. Çoğu zaman anlaşılması zor ve bir o kadar düşündürücü olabiliyor. Bir o kadar da gerçek. Bir Adam Yaratmak, okunmadan ölünmemesi gereken kitaplar arasında kesinlikle Necip Fazıl'ın tiyatrolarının da yer alması gerekir.

Yazar: Elif POYRAZ

Bir Adam Yaratmak Yorumları

Bir Adam Yaratmak Yorum sıkıcı olmasa güzel kitap

15-07-2017 19:16 !!

Bir Adam Yaratmak Yorum bizbu kitabın tüyatro oyununu oynamıştık çok eğlenmiştik güzel bir eser

06-08-2017 22:36 !!

Yorum Yaz

:: Necip Fazıl Kısakürek ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.