Bir Adam Yaratmak

Bir Adam Yaratmak
Kitabın Yazarı:Necip Fazıl Kısakürek Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Yayınevi:Büyük Doğu Yayınları Yayınlandığı Yıl:1937 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789758180318 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:58,59 TL Pandora:90,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Adam Yaratmak - Necip Fazıl Kısakürek

Kitap Türü:Tiyatro & Oyun

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Adam Yaratmak Özet

Necip Fazıl Kısakürek 1905 yılında İstanbul'da doğmuştur. Düzyazı türünde eserleri de olmasına rağmen güçlü yanı şairliğidir. Çağdaş Türk şiirinin mistik şairi olarak bilinir. Dinsel ve siyasal kimliğinin öne çıktığı "Büyük Doğu" adlı dergiyi çıkarmıştır. Bu nedenden dolayı birçok kez mahkemelik olmuş, hapse girmiştir.

Necip Fazıl Kısakürek'in Tohum, Bir Adam Yaratmak ve Reis Bey adında toplam üç tiyatro eseri vardır. Her tiyatrosunda işlediği konular dikkat çekici şekilde göz önündedir.

Bir Adam Yaratmak, üç perdeden oluşmaktadır. Olayın meçhul bir tarihte İstanbul'da geçtiği ilk sayfada belirtilmiştir. Eserde toplam dokuz karakter bulunmaktadır.

Oyunun birinci perdesi Husrev'in yalısında geçer. Husrev "Ölüm Korkusu" adında bir tiyatro yazmıştır. Yazdığı eserin baş kahramanı kaza sonucu annesini vurması üzerine kendisini babası gibi incir ağacına asarak intihar eder. Burada bir tuhaflık göz önünde olur ki Husrev'in babası da kendisini yalının bahçesindeki incir ağacına asmıştır. Husrev'in bu eseri yazmasında babasının ölümünün büyük bir etki taşıdığı apaçık ortadadır. Husrev babasını kaybettiğinde henüz 8-9 yaşlarında bir çocuktur.

Bir gün yalıda bulunanlar Husrev'in eserini eleştirirler. Yalıda Husrev, Husrev'in annesi Ulviye, halasının kızı Selma, psikoloji doktoru Nevzat, gazete patronu Şeref, Şeref'in karısı Zeynep ve oyundaki baş kahramanı canlandıracak olan oyuncu Mansur bulunmaktadır. Zeynep başta olmak üzere diğerleri de eseri pek beğenmediğini her cümlelerinde belirtirler. Baş kahramanın yapmış olduğu kazayı gerçekçi bulmazlar. Husrev bu eleştiriler üzerine psikoloji doktoru Nevzat'ın tabancasını alarak oyunun o sahnesini canlandırır. Bu canlandırma sonucunda halasının kızı Selma'yı yanlışlıkla vurur. Selma hayatını kaybeder.

İkinci perde Maçka taraflarında bir apartman salonunda geçmektedir. Husrev sürekli olarak babasını düşünmeye başlar. Bu düşünceler artık onu çok üzmektedir. Husrev'in isteği üzerine annesi babasının ölümü ile ilgili bildiklerini oğluna anlatır. Nevzat, Husrev'in psikolojik sıkıntılar çektiğini düşünerek onu kendi kliniğine yatırmak istemektedir. Ulviye hanım ise oğlunun deli olmadığını diretir. Zorla da olsa kliniği gezmeye razı olur. Nevzat, Şeref'in gazetesinde Husrev'e dair yazılar çıktığını söyler. Gazetede Husrev'in tiyatrosundan bir sahneyi canlandırırken Selma'yı vurduğu kazayı yazmışlardır. Aynı zamanda tiyatrodaki hikayenin daha önce yaşanmış bir olay olduğu da yazmaktadır. Gazetede yazan şok edici bir diğer haber ise Selma'nın Husrev'e gizli gizli aşık olduğudur. Gazete bu bilgiye Selma'nın tuttuğu nottan ulaştığını da belirtmiştir. Nevzat ve Ulviye gazeteyi saklamaya çalışsalar da başarılı olamazlar. Husrev yazılanları okur.Büyük bir çöküş yaşamıştır. Dostu bildiği insan gazetesinin satması için onu kullanmıştır. Kısa bir süre sonra Şeref'in karısı Zeynep Husrev ile görüşmek için gelir. Selma'nın tuttuğu notlarını vurulduğu esnada cebinden aldığını itiraf eder. Husrev bu duydukları karşısında kendisini iyice kaybeder. Çünkü Zeynep'te kocasına yardım etmek için bir ölüye saygısızlık yapmıştır. Daha sonra Şeref, Husrev'e doktor Nevzat'ın da onu hastanesinin reklamı için kullanmak istediğini söyler. Ulviye ile Nevzat hastane gezisinden dönmüştür. Husrev öğrendiklerini Nevzat'a söyler. Nevzat Husrev'i sakinleştirmeye çalışır. Ama başarılı olamaz. Nevzat'ta onu kendi kliniğine yatırıp reklam yapmak peşindedir. Artık dostu bildiklerine de güveni kalmayan Husrev kendini yalnız hissetmeye başlar.

Üçüncü perde ise yalıda geçmektedir. Bu perde de Husrev'in çocukluğundan beri yalıda çalışan Osman usta ve Hükümet doktoru karşımıza çıkar.

Osman usta Ulviye Hanım'ın isteği üzerine bahçedeki incir ağacını kesmiştir. Ulviye Hanım oğlunun babası gibi kendisini bu ağaca asmasından korkmaktadır. Bu yüzden bu ağaç kesilmiştir. Yalıda zor günler geçiren Husrev, devlet hastanesinde yatmaya razı olur. Giderken de: " ne yapayım anne? Kestiniz incir ağacını" demiştir.

Eserden anlaşıldığı üzere Necip Fazıl Kısakürek Bir Adam Yaratmak oyununda kader ve ölüm korkusu konularını işlemiştir.

Okuyucu tiyatro yazarı olan Husrev'in iç dünyasıyla baş başa bırakılmıştır. Hem dostlarının yaptıkları hem de geçmişi Husrev'in hayatını derinden etkilemiştir. Öyle ki Necip Fazıl Kısakürek'in çok çarpıcı bir hayal gücü vardır. Çoğu zaman anlaşılması zor ve bir o kadar düşündürücü olabiliyor. Bir o kadar da gerçek. Bir Adam Yaratmak, okunmadan ölünmemesi gereken kitaplar arasında kesinlikle Necip Fazıl'ın tiyatrolarının da yer alması gerekir.

Bir Adam Yaratmak Soruları ve Cevapları

Bir Adam Yaratmak kimin eseri?

Necip Fazıl Kısakürek'in bir eseridir.

Bir Adam Yaratmak türü nedir?

Bir Adam Yaratmak ilk olarak bir tiyatro oyunu olarak yazılmıştır.

Bir Adam Yaratmak Yorumları

sıkıcı olmasa güzel kitap

15-07-2017 19:16

bizbu kitabın tüyatro oyununu oynamıştık çok eğlenmiştik güzel bir eser

06-08-2017 22:36

burada yazan bir adam yaratmak tahlili süper olmuş kaliteli ödevde bunu kullandım

27-12-2019 23:58

bir adam yaratmak karakterleri hakkında daha fazla detay sunabilir misiniz öğretmen kitapta en fazla geçen 5 karakterin tek paragraflık acıklamasını istiyor bizden

18-01-2020 23:12

kitap guzel ama kafami biraz karistirdi

09-06-2020 13:54

şimdi sınavdan çıktık bizim sınavda çıkan soruları paylaşıyorum:
bir adam yaratmak adlı eserin yazarı kimdir
kitabın türü nedir
bir adam yaratmak ne zaman yazıldı
ana fikri nedir
ana karakter kimdir

30-03-2022 10:51

bize de benzer sorular soruldu kitabı okumuyorsunuz bari özeti okuyun o bile yetiyor

09-10-2022 21:56

bu tiyatro oyunu mu yoksa sonradan mı tiyatroya uyarlandı

05-03-2023 22:16

ölüm korkusu eseri ile ilişkisi nedir

14-08-2023 21:01

bu kitap hangi dönem eseri

19-02-2024 22:41

Tohum Ahşap Konak Siyah Pelerinli Adam Reis Bey O Ve Ben Son Devrin Din Mazlumları Bir Adam Yaratmak Çile Çöle İnen Nur Aynadaki Yalan en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli