Pancarcı Çocuk

Pancarcı Çocuk
Kitabın Yazarı:Samed Behrengi Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Gece Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:48 ISBN:9786051806396 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:22,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Pancarcı Çocuk - Samed Behrengi

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Türker Keşmer

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Pancarcı Çocuk Özet

Samed Behrengi, Pancarcı Çocuk hikayesiyle okurlarına pek çok mesaj verir. On yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitap sade dili ve kısa olay örgüsüyle dikkat çeker. Yazar, zor koşullarda çabalamanın önemini küçük bir çocuğun üzerinden anlatarak okur üzerindeki etkisini arttırır. Kitaptaki diğer hikayeler ise başka başka konuları işler. Yazar kar tanesinin hikayesiyle adeta insan yaşamını anlatır. Yaşlı kadının öfkeyle kalkıp zararla oturması ama daha sonrasında hatasını telafi etmesi çocuklara güzel bir örnek olur. Kedilerin birbirleriyle inatlaşıp sonunda sözlerinden dönmek zorunda kalmaları ise okurlara hayatta gerçekleşen beklenmedik olayları hatırlatır.

Pancarcı Çocuk

Pancarcı çocuğun hikayesini bir köyde görev yapmaya başlayan öğretmen anlatır. Öğretmen köye gidince öğrencileri okula toplamakla işe başlar. Çünkü öğretmensiz kalan öğrenciler çeşitli işlerde özellikle de halı fabrikasında çalışırlar. Öğretmen öğrencilerini okula toplayınca okulu soğuklardan korunaklı bir hale getirmeye çalışır. En sonunda ise sobalarını da yakıp derslere başlarlar. Bir gün yine dersteyken dışarıdan bir ses gelir. Pancarcı çocuğa ait olan bu ses öğretmenin dikkatini çeker. Sesin sahibini tanımak ister ve sınıf başkanından bu çocuğun Tanrıverdi olduğunu öğrenir. Tanrıverdi pancar tepsisiyle birlikte sınıfa girer. Sobaya yaklaşıp biraz ısınınca öğretmene bir pancar ikram eder. Daha sonra birkaç çocuğa da pancar satıp okuldan ayrılır.

Tanrıverdi gidince öğretmen öğrencilerinden onun hakkında daha fazla şey öğrenir. Böylece Tanrıverdi’nin babasının öldüğünü, annesinin hasta olduğunu, ablasının pişirdiği pancarları satarak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını öğrenir. O günden sonra Tanrıverdi fırsat buldukça okula uğrar. Satması gereken pancarlar bitince dersi dinler. Böyle günlerden birinde öğretmen, Tanrıverdi’den yaşadıklarını anlatmasını ister. Böylece Tanrıverdi iki yıl önce başlarından geçen olayları anlatmaya başlar. Eskiden ablasıyla halı fabrikasında çalıştıklarını ve fabrika sahibi yaşlı adamın ablasını rahatsız ettiğini anlatır. Bu yüzden yaşlı adamın yüzünü kirkitle yaraladığını, yaşlı adamın ablasıyla evlenmek istediğini ama annesinin buna kesinlikle karşı çıktığını anlatır. Daha sonra ise yaşlı adamın kendilerini fabrikadan kovduğunu birkaç ay zar zor geçindiklerini sonra ablasının ekmekçi kadının yanında çalışmaya başladığını ve ekmekçi kadının oğluyla nişanlandığını söyler.

Bir süre sonra öğretmen başka bir köyde çalışmaya başlar. Bir yaz tatilinde ise Tanrıverdi’nin köyünü ziyarete gelir. Bu sırada çobanlık yapan Tanrıverdi’nin halini hatırını sorar ve ablasının evlendiğini öğrenir.

Kar Tanesinin Yaşadıkları

Adam pencereden dışarıyı izlerken iri bir kar tanesi görür ve elini uzatıp bu kar tanesini yakalar. Kar tanesinin ne kadar güzel olduğunu fark edince bu kar tanesinin başından kim bilir neler geçmiştir, diye düşünür. Bu sırada kar tanesi başından geçenleri anlatmaya başlar. İlk başta Hazar Denizi’nde bir damlayken buharlaşıp bulut olduğunu anlatır. Daha sonra yağmur olup yağacakken havada donup kar tanesine dönüştüğünü ve kendisinin eline düştüğünü söyler. Hikayesini uzun uzun anlatan kar tanesi son cümlesini tamamlayamadan erir.

Kocakarı ile Sarı Civciv

Diktiği keseleri hamamın önünde satarak geçimini sağlayan yaşlı bir kadın vardır. Bu kadının tek varlığı da sarı bir civcivdir. Bu sarı civciv karıncaların ve böceklerin korkulu rüyasıdır. Bu yüzden yaşlı kadının evinde yaşayan örümcek de sarı civcive düşmandır. Sarı civcive yem olmaktan korkan örümcek bir gün yaşlı kadının rüyasına girerek sarı civciv hakkında kötü şeyler söyler. Yaşlı kadının binbir zorlukla para kazandığını sarı civcivin ise bahçedeki cevizleri yiyip keyif sürdüğünü anlatır. Böylece yaşlı kadına sarı civcivden kurtulup cevizleri satarak para kazanabileceğini söyler. Yaşlı kadın civcivini çok sevdiği için örümceğe pek aldırmaz. Ama örümceği dinledikçe sinirlenmeye başlar. Uyanınca civcivi gözetler ve civciv ceviz yemeye başladığı anda bahçeye fırlar. Civcive kızarak cevizleri alıp evine gider. Az sonra civciv birkaç cevizi daha yemeye başlayınca yaşlı kadın yine evinden çıkar. Bu kez civcive iyi bir ders vermek isteyerek civcivin canını yakar. Civciv sevimli sahibinin nasıl bu kadar kötüleştiğini anlamayarak öylece üzgün durmaya başlar. Az sonra örümcek gelip yaşlı kadınla konuşunca yaşlı kadının aklı başına gelir ve örümceği öldürüp civcivinin yanına gider. Örümceğe kanıp kötülük yaptığı için çok pişman olduğunu söyler. Böylece civcivinin gönlünü alır ve evini tek bir örümcek ağı bile bırakmayacak şekilde temizler.

Duvardaki Kedi

Bir gece bir duvarında üstünde biri ak biri kara iki kedi karşılaşır. İki kedi de kendisinin geçebilmesi için diğerinin yol vermesini ister. Ama ikisi de birbirinden inatçı oldukları için birbirlerini tırmalayıp kavga gürültü çıkarırlar. Az sonra üstlerine bir kova su döküldüğünde ise ikisi de geldikleri yönden geri dönerler.

Editör: Firdevs AÇAR

Pancarcı Çocuk Soruları ve Cevapları

Pancarcı Çocuk kimin eseri?

Samed Behrengi

Pancarcı Çocuk türü nedir?

Çocuk Kitapları

Pancarcı Çocuk kaç sayfa?

48

Pancarcı Çocuk Yorumları

içinde güzel öyküler var samet bahrengi zaten mükemmel bir yazardır editör neden düşük vermiş anlamadım

11-02-2020 14:13

hikayesi çok güzel tüm hikayeleri çok güzel en sevdiğim çocuk yazarlarından biri samed behrengi çok güzel hikayeler yazıyor

16-03-2022 13:20

hikayenin ana fikrini söyler misiniz

10-10-2022 14:51

eğlenceli hikayeler var zaten kısa hemen bitiyor

14-06-2023 20:52

örnek sorular arıyorum

06-04-2024 23:36