Yıldız ve Kargalar

Yıldız ve Kargalar
Kitabın Yazarı:Samed Behrengi Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi: Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:120 ISBN:9786059629058 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:37,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yıldız ve Kargalar - Samed Behrengi

Kitap Türü:Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye Çeviren:Kemal Küntaş

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yıldız ve Kargalar Özet

Küçük bir kızla kargalar arasındaki dostluğu konu alan Yıldız ve Kargalar, kitabın baş kahramanı Yıldız’ın kısa mektubuyla başlar. Bu mektupta Yıldız, kargalarla yaşadığı anıları sadece çocukların okumasını ister. Ayrıca bu çocukların okula arabayla giden zengin çocukları olmamasını özellikle belirtir.

Samed Behrengi, Yıldız’ın hikayesiyle çocuklara kimi zaman temizlikle ilgili küçük öğütler verirken kimi zaman da iyi insan olmanın ve vefa göstermenin önemini anlatır. Ayrıca cahillik ve batıl inançların ne kadar kötü ve yanlış olduğunu da anlattığı çeşitli olaylarla göstermeye çalışır. Yetişkinler için de önemli mesajlar içeren Yıldız ve Kargalar, hem Yıldız hem de kargalar için mutlu bir şekilde sona erer.

Yıldız, babası ve üvey annesiyle kasabada yaşayan bir kızdır. Bir gün üvey annesi Yıldız’ı evde tek başına bırakıp hamama gider. Kapı kilitli olduğu için evde canı sıkılan Yıldız pencereden dışarıyı izler. Bu sırada pis bir su birikintisinden su içen kargayı görerek ona pis sudan içmemesini söyler. Bunun üzerine karga Yıldız’a yaklaşır ve konuşmaya başlar. Böylece Yıldız ve Ana Karga tanışırlar. Bu tanışmada Yıldız kargaların sabunu çok sevdiğini öğrenir ve Ana Karga’ya bir kalıp sabun verir. Ardından da yavrularından birini kendisine arkadaşlık etmesi için getirmesini ister. Ana Karga yavrularından birini Yıldız’a getirir ve bu yavrunun henüz uçmayı ve konuşmayı öğrenmediğini söyler. Ardından da kısa sürede konuşmayı öğreneceğini, zamanı gelince uçmayı da öğrenmesi gerektiğini yoksa öleceğini anlatır. Daha sonra bu yavruyu Yıldız’la birlikte kullanılmayan kümese saklarlar. Karga yavrusu Kara Oğlan’ın gelişiyle Yıldız neşelenir ve günlerini Kara Oğlan’la geçirmeye başlar.

Bir gün Yıldız, havuzlarındaki balıklardan birini yakalayıp Kara Oğlan’a yedirir. Balıklardan birinin eksildiğini fark eden üvey anne ise son zamanlarda evin etrafında gördüğü kargadan şüphelenir. Bir gün Ana Karga, Kara Oğlan’a uçmayı öğretmek için gelir. Bu sırada Yıldız’ı çağırmaya çalışırken üvey anneye yakalanır. Üvey anne Ana Karga’yı sopayla döve döve öldürür. Yıldız, Ana Karga’nın çığlıklarını duyarak gelip üvey annesine engel olmaya çalışır. Bunun için üvey annesini ısırır, üvey annesi de Yıldız’ı iterek düşürür. Bu sırada Yıldız kafasını taşa çarpar ve kafasından yaralanır. İyileşmek için günlerce yatmak zorunda kalır ve ayaklandığı zaman Kara Oğlan’ın uçmayı öğrenmesi için çok az zaman kaldığını düşünür.

Kara Oğlan’ın ölmemesi için Yaşar’dan yardım ister. Komşularının oğlu olan Yaşar, Yıldız’ın tek arkadaşıdır ve Yıldız’a seve seve yardım eder. Ama bu sırada Yıldız’ın amcasının kargaları korkutmak için getirdiği köpek işleri epey zorlaştırır. Böylece Yaşar köpeği öldürür ve Kara Oğlan’ın yanına gider. Ama artık çok geçtir çünkü Kara Oğlan, Yıldız’ın tüylerinden birkaçını koparıp saklamasını ve bu tüyleri onu aramaya gelen akrabalarına vermesini istedikten sonra oracıkta Yaşar’ın yanında ölür. Hem Ana Karga’nın hem de Kara Oğlan’ın ölümüne sebep olmak Yıldız’ı çok üzer. Ama Kara Oğlan’ın ölmeden önce onlardan istediği tek şeyi yapmak için iki arkadaş kargaları beklemeye başlarlar.

Nihayet bir gün Yaşar okuldan dönerken Karga Ağabey ve Karga Kız’la karşılaşır. Karga Oğlan’ın kardeşleri olan kargalar daha sonra yeniden gelerek Yıldız’ı Kargalar Kenti’ne çağırırlar. Yıldız bu davet karşısında ne yapacağını şaşırsa da Yaşar sayesinde gitmeye karar verir. Ertesi gün Nine Karga gelince Yaşar da bu yolculuğa katılmak istediğini söyler. Nine Karga, Yaşar’ın bu isteğini iyi bir annesi olduğu için annesinden izin almak şartıyla kabul eder. Ayrıca yolculuk için çocuklara bir ağ örmeleri gerektiğini söyler ve bu iş için gerekli yünleri onlara gönderir. Böylece Yaşar ve Yıldız yünü eğirip ip haline getirirler sonra da bu iple gizli gizli ağ örerler. Nihayet yolculuk günü geldiğinde Yaşar ağı dama sererek bekler. Ama karga sürüsü gelmesine rağmen Yıldız gelemez. Üvey annesi tarafından mutfağa kilitlendiği için gelemeyen Yıldız’ı birkaç karga ve Yaşar’ın annesi kurtarır. Böylece Yaşar ve Yıldız kargaların taşıdığı ağla yolculuğa başlarlar. Bu yolculuk sırasında Yıldız, Kara Oğlan’ın son isteğini yerine getirmek için sakladığı tüyleri Nine Karga’ya verir.

Editör: Firdevs AÇAR

Yıldız ve Kargalar Soruları ve Cevapları

Yıldız ve Kargalar kimin eseri?

Samed Behrengi

Yıldız ve Kargalar türü nedir?

Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye

Yıldız ve Kargalar kaç sayfa?

120

Yıldız ve Kargalar Yorumları

yıldız ve kargalar da en güzel kitaplarından bir tanesidir çocuklara dair güzel mesajlar içeriyor

11-02-2020 15:15

ilk kez samed behrengi kitabı okudum. çocuk kitaplarında dahi toplum eleştirisi yapmasını çok beğendim. iran toplumundaki o yoksulluk ve din tüccarlığını çocukların gözü önünde yerden yere vurmuş. ülkemizde böyle çocuk kitapları yazılsa dini değerleri aşağılıyor diye kitaplar toplatılırdı. gerçi behrengi şah dönemini eleştiriyor ama devrimden sonraki iran'ı görse şah'ı alır başına koyardı. ben kitabı sevdim.

17-02-2020 09:43

hikaye çok güzel samed behrenginin çocuk kitapları zaten bir numara ailelere tavsiye ederim

02-06-2022 15:43

temizlikle ilgili hikaye güzeldi

15-03-2023 20:13

kitabın özeti uzun olmuş

01-01-2024 23:39