Ulduz ve Kargalar

Ulduz ve Kargalar
Kitabın Yazarı:Samed Behrengi Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Mavi Çatı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:84 ISBN:9786257933087 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:2,85 TL Amazon:4,63 TL KitapYurdu:7,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ulduz ve Kargalar - Samed Behrengi

Kitap Türü:Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye Çeviren:Elnaz Bagheri Farahbakhsh

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ulduz ve Kargalar Özet

Ulduz, babası ve kötü kalpli üvey annesi ile yaşamaktadır. Üvey annesi hamama gidince yalnız kalan Ulduz camdan dışarıyı izlerken yanına bir karga yanaşır. Bu çirkin kargayla sohbet etmeye başlarlar. Karganın Ana Karga olduğunu ve çocukları olduğunu öğrenen Ulduz, kargaya bir oyuncak bebeği olduğunu ancak bebek kaybolduğundan beri yalnız kaldığını, çok sıkıldığını anlatır. Karga da ona yeni doğan yavrusunu getireceğini, onunla bolca vakit geçirip eğlenebileceğini söyler.

Karga Oğlan geldikten sonra Ulduz'un işi gücü onunla ilgilenmek olur. Kargayı beslemek ve büyütmek artık asıl görevidir. Ana Karga sık sık ziyarete gelip Ulduz'a karga büyütmenin inceliklerini öğretir. Böyle günlerden birinde Ulduz bir gaklama duyar. Bahçeye çıktığında üvey annesinin Ana Karga’yı yakaladığını ve onu dövdüğünü görür. Üvey annesine koşup bacağını ısırır. O kargaşada kendisi de zarar görür. Tekrar ayıldığında karganın öldüğünü öğrenir.

Ana Karga öldükten sonra amcası eve bir köpek getirir. Böylece ailesi kargaları bahçeden uzak tutacaktır. Köpek kimseyi bahçeye yaklaştırmadığı için Ulduz Karga Oğlan’ı beslemeye gidemez. Karganın uçmayı öğrenmeye çok az bir zamanı kalmıştır. Eğer uçmayı öğrenemezse ölecektir. Ne yapacağını bilemeyen Ulduz arkadaşı Yaşar'dan yardım ister. Yaşar ile bir olup köpeğin başına taş atarlar ancak babaları o sırada evde olduğu için kargaya yaklaşamazlar. Sonunda kargaya ulaştıklarında ise uçmak için son saatleri bitmiştir ve oracıkta ölür. Ölmeden önce de tüylerinden Yaşar’a verir ki karga ailesi geldiğinde o tüyleri göstersinler.

Kış oldukça sert geçmiş, fakirler için hayat zorlaşmıştır. Kışın sonlarına doğru iki karga Yaşar’ı ziyaret eder. Bu kargalar Ana Karga’nın diger çocuklarıdır. Ulduz'u almak için geleceklerini söylerler. Evden çıkarılmayan Ulduz bu haberi alınca çok sevinir. Nine Karga gelip Kargalar Kenti'ne nasıl gideceklerini anlatır. Bir ağ örecekler ve kargalar da gelip o ağın köşelerinden tutup Ulduz'u taşıyacaklardır. Ulduz Ve Yaşar canla başla çalışıp ağı örüp bitirirler. Ulduz, Yaşar’ı da davet edince ikili Kargalar Kenti'ne birlikte gitmeye karar verirler. Kargalar geldiğinde ise Ulduz üvey annesi tarafından mutfağa kilitlendiği için çıkamaz. Binlerce karga Nine Karga'nın yönlendirmesiyle üvey anne ve babayı oyalarken Yaşar’ın annesi ve diğer kargalar da Ulduz'u kurtarırlar. Sonunda Yaşar ve Ulduz ağa atlar ve Kargalar onları geri dönmek üzere Kargalar Kenti’ne doğru yola çıkarırlar.

Samed Behrengi’nin çocuklara tüm gerçekleri anlatmak için yazmış olduğu kitaplardan bir tanesi. Kelimenin tam anlamıyla harika bir kitaptı. Üvey annenin kötülüğü bir yanda, bir karganın anneliği ve Yaşar’ın annesinin mükemmelliği öteki yanda. Iyi ile kötünün mücadelesinde kazanan tarafın ruh güzelliği olduğu bir öğreti. Çocuklara mutlaka okutulması gereken bir başyapıt. Kitapta en azından benim gözüme batan tek şey köpeğin ölümüydü. Ulduz ve Yaşar’ın köpeğin başına attığı taş onu öldürüyor. Beni üzen tek detay bu oldu. Ne olursa olsun hiçbir çocuk kitabında bir hayvanın öldürülmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu ufak detay dışında kitabın tümü harikaydı.

Editör: Ebru S. Bektaş

Ulduz ve Kargalar Yorumları

Ulduz ve Kargalar Bir Günlük Düş ve Gerçek Kel Güvercinci Yıldız ve Konuşan Bebek Yıldız ve Kargalar Pancarcı Çocuk Püsküllü Deve Sevgi Masalı Bir Şeftali Bin Şeftali Küçük Kara Balık en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna