Oyuncu Anne

Oyuncu Anne
Kitabın Yazarı:Şermin Yaşar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2015 (07-05-2015) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786055286804 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:73,72 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Oyuncu Anne - Şermin Yaşar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Oyuncu Anne Özet

Sahip olacağınız bu kitapla ilgili ilk söyleyeceğim şey; yazarın özgün diliyle oldukça eğitici ve eğlendirici olması.

Şüphesiz ‘’Hemen çocuğumla denemeye başlamalıyım ya da çocuğum olduğunda mutlaka denemeliyim,’’ diyeceğiniz bir rehber el kitabı.

Eğer sizlerde; Her çocuk gelecek için bir umuttur! Düşüncesine sahipseniz, tüm annelerin, anne olacakların hatta çocuklarına değer veren her anne babanın, en az bir kerede olsa karşılaşması gereken bu kitapla, farklı bir dünyaya kapı açacağınıza emin olabilirsiniz.

Peki, öyleyse geçelim kitabın içeriğine…

Üç çocuk annesi ve aslında yoğunda bir iş kadını olan yazarımız, ‘’her oyuncağın kırılmaya hakkı vardır ama çocukların asla,’’ düşüncesiyle kitabın ilk sayfasında kendini belirtmiştir. Onları dinleyerek, izleyerek, nelerden daha çok hoşlandıklarını kestirmeye çalışarak oyunlar hazırlamakla işe başlamıştır. Bu dünyada daha mutlu, daha yaratıcı daha sorgulayıcı çocuklar yetiştirmek için; çalışan, araştıran, birilerine ulaşan, çaba harcayan ebeveynleri hedef aldığını belirtmiştir.

‘’Hangi eşya insanın çocuğundan daha değerli olabilir ki?’’ der. Yaşadığınız evin onunda evi olduğuna dikkat çekerek, sınırların, kuralların elbette olması gerektiğini ama ‘’ne kadar ve neden?’’ olacağını sorgulamamızı ister. İş çığırından çıkmadan hangi düzenlemelerle evi kontrol altına alacağımız konusunda fikirler verirken; oyuncakları kategorize edip, bunları saklama kabına koyma, kutuları şeffaf almak ve böylece aramada da kolaylık sağlayacağı üzerine fikirler sunar.

Ev işleri vakit alır, doğru. Ama ‘’şu işimi de yapayım çocuklarımla öyle ilgilenirim,’’ demek yerine ‘’çocuklarımla ilgileneyim de, işimi öyle yaparım,’’ denmesi gerektiğine dikkat çeker. Televizyon vakit alır, misafirler vakit alır, misafirliğe gitmek vakit alır… Ama en önemlisi çocuklar için zaman yaratmaktır.

Bizim zamanlarımızda ki onlarca oynadığımız sokak oyunlarını hatırlatır bize. Ne yazık ki artık sokak oyunlarının kalmadığını da! Yetinmemeyi, yaşadığımız şehrin en güzel parkını bulmayı, en çok ağaçlı, en aktiviteli, en kalabalık parkını bulmayı önerir. Çocuklardan birer doğa kaşifi ya da küçük çevreciler yaratma konusunda yol gösterir; hatta çocukların rozet, sertifika gibi ödül işlerini çok sevdiğini ve bunları bile kendimizin nasıl hazırlayabileceği konusuna değinir. Ve en önemlisi ağaç ve çiçek dikmenin önemini hatırlatır. Böceklerden korkmamayı, ağaçlarla konuşmayı, en güzel malzemenin doğa olup dışarıda resim yapabilmenin zevkini anlatır.

Sayfalarda ara ara oyun hikayeleri ile karşılarız. Oyunları için gerekli malzemeler anlatılır, kısaca yapımına geçilir. Her şey tamamlandığında oyun zamanı gelir. Bu zevkli zaman bittiğinde ise bu oyunun faydaları nelerdir, ‘’ sor bakalım ne diyecek?’’ kısmı ile de eğitim zamanı gelir.

Mesela suyun insanlar üzerindeki rahatlatıcı etkisini hepimiz biliriz. İşte yetişkinler kadar çocuklarda da yarattığı etkileri örneklerle anlatır. Hatta birlikte yapabileceğiniz onlarca ‘’Su Oyunu’’ fikrini sunar.

‘’Kıyafetlerin üzerindeki lekeler, aslında birlikte geçirdiğiniz zamanın izleridir. Ve ne güzeldir ki birlikte oynanan bir oyunun, çocuğun ruhunda bıraktığı izleri hiçbir leke çıkarıcı silemeyecektir,’’ deyip hem fikrini hem duygusunu katarak oyundan oyuna koşuyor.

Aslında oynadıkları her oyunla bizleri onların anına götüren anne yazar; zaman zaman esprili bir dille kendi çocukluğuna da dönmeden edemez. Hayatında edindiği en hayırlı, en değerli davranışının kitap okumak olduğunu söyler ve çocuğunun okumadığından dert yanan anneleri ‘’ Peki sen okuyor musun?’’ diyerek dürter.

Her anne için en büyük problemlerden birine de değinir: Yemek Yeme! Daha doğrusu yedirememe diyelim. Oysa bu yazarımız için oldukça kolaydır hatta nispet yapar gibi keyif aldığından bile bahseder. Nasıl mı? Özel yemek tabakları, servis altlıkları, renkli bardaklar… Gibi bir sürü fikre değinir. Mesela omletten yüz, peynirden bulut yaptınız mı? Peki, birlikte yaptığınız yemekleri alıp, herhangi bir odada piknik yapmaya kalktınız mı? Ya da dolma biberin öyküsünü duydunuz mu? Bunlar gibi fikirler…

Herkes yaratıcı çocuklar istiyor. ‘’İyi de siz evde çocuğunuzun hayal dünyasını genişletmek için neler yapıyorsunuz?’’ diye soruyor yine yazar ve deneyebileceğiniz yollar ve örneklerden bahsediyor. Tabii Hababam Sınıfı’ nın kimya deneyi gibi sonu patlamayla bitecek denemeler yapmamaya da dikkat çekiyor. Sınırlara akılı kalmamayı resmin illa resim kağıdına yapılmayacağını söylüyor. ‘’Özgürlük tanı, her şeyden önce sen; inan, hayal et, araştır,’’ diyerek sesleniyor.

Çocuklara iyi bakmanın, doyurmanın, korumanın annelik olmadığının mesele; onların ruhlarını, kalplerini, zihinlerini doyurup korumak olduğunun altını çiziyor. Çocuğunun nelerden hoşlandığını, nelere nasıl tepki verdiğini en iyi anne babanın bilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Hastalanmış çocuklarla oyun oynamanın, hiçbir şey yokken varmış gibi hayal kumanın sınırının olmadığının, oyuncağın sadece oyuncakçıdan alınmayacağının, korkuları yenebilmenin oyun haline getirilmesinin, klasik oyunlara yaratıcılıkla dokunmanın ve aslında çocuklardan öğrenecek çok şey olduğunun konularını ayrı başlıklar altında anlatıyor.

Bu enerji yüklü, macera dolu yazar anne, bir de üşenmeyip kitabın sonunda gün gün, ay ay uygulanacak birde yıllık tablo hazırlıyor. Geriye de tek bir söz kalıyor!

İyi oyunlar hepinize…

Yazan: Pınar Çağlayan

Oyuncu Anne Konusu

Çocuğuyla Nitelikli Zaman Geçirmek İsteyen Annelere Rehber Kitap

Şermin Çarkacı Oyuncu Anne kitabı ile çocuk sahibi ailelere mükemmel bir oyun kitabı sunuyor. Oyuncu Anne içinde anneler için çocukları ile oynayabileceği ve çocuğun gelişime katkıda bulunacak birçok oyun bulunuyor. Özellikle çocuklarına daha iyi bir hayat sunabilmek için onlara her türlü imkanı vermek için her şeyi yapan anneler için hazırlanmış olan kitapta sunulan oyunlar hem anneler ile çocukların birlikte eğlenceli vakit geçirmesini amaçlıyor hem de oyunlar ile çocukların yeteneklerini keşfetmesini ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmasını sağlıyor.

Oyuncu Anne Soruları ve Cevapları

Oyuncu Anne kimin eseri?

Şermin Yaşar

Oyuncu Anne türü nedir?

Çocuk Kitapları, Kişisel Gelişim

Oyuncu Anne kaç sayfa?

160

Oyuncu Anne Yorumları

okuldaki arkadaşlarım da tavsiye etti alıp okumayı düşünüyorum benim de 3 yaşında bir kızım var

11-12-2015 06:49

çok güzel uygulamaya başladım şimdilik keyifli gidiyor

16-12-2015 20:41

mükemmel bir kitap çok öğretici yazana çok teşekkür ederim

04-01-2016 23:08

benimde 1.5 yasinda cocugum var hemen sıkılır herseyden oyundan bile ne yapmaliyim oyuncu anne yardim istiyorum

07-01-2016 14:43

çok güzel hoca çok begendi

ayşegül tanrıverdi • 09-01-2016 15:54

benim de 20 aylık kizim var ve de iki buçuk aylık ikiz çocuklarima hamileyim.3 yıl içinde üç çocuk annesi olacağım ben de inşallah.bu kitabi okumak icin sabırsızlanıyorum.

20-03-2016 08:46

okumayı planladığım bir kitap

29-08-2016 13:23

çok güzel bir kitap, kesinlikle tavsiye ederim.

31-08-2016 08:56

bu kitap kaç yaş çocuklar için verimli

30-03-2018 00:01

bunu,da dedemin bakkalını da tavsiye ederim özelikle dedemin bakkalı,nı 2,si de şermin çarkıcı,nın

19-07-2018 15:52

oyuncu anne, şermin yaşar'ın kendine has eğlenceli üslubuyla kaleme aldığı oyunlar ve önerilerden oluşuyor. kitabın sonunda bir yıllık oyun ve etkinlik takvimi de bulunuyor. kitapta özellikle oyunların faydalarını listelemesi, bu faydaları da hiçbir faydası olmasa şöyle olur diye esprili bir dille sona erdirmesi dikkat çekiyor. çoğu zaman önerilerinin arasına serpiştirdiği parantez içi cümleleriyle de okuru güldürmeyi ve okurun kitaba ilgisini canlı tutmayı başarıyor.

okursayazar • 10-12-2018 12:01

şermin yaşarın güzel kitaplarından bir tanesi oldukça içten yazılmış eğitici bir kitap annelere tavsiye ederim

27-01-2020 16:43

çok güzel şermin yaşarın kitaplarına bayılıyorum

05-01-2021 23:37

çook güzel bir kitap tavsiye ederim

21-01-2021 12:33

ebeveynlik üzerine çok faydasını gördüm keşke bütün anneler okuyabilse

22-11-2022 23:21

yeniden oyun takvimi paylaşsa süper olur

16-04-2024 17:40

Söyleme Bilmesinler Cumhuriyet’in İlk Sabahı Cingo Kalk Yerine Yat Babaannem Geri Döndü Deli Tarla Gelirken Ekmek Al Abartma Tozu Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Tarihi Hoşça Kal Lokantası Dedemin Bakkalı - Çırak Dedemin Bakkalı Oyuncu Anne Cebimdeki Mandalina Ağaçları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları