Babaannem Geri Döndü

Babaannem Geri Döndü
Kitabın Yazarı:Şermin Yaşar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Taze Kitap Yayınlandığı Yıl:2021 (12-04-2021) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786057480927 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:18,80 TL D&R:25,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Babaannem Geri Döndü - Şermin Yaşar

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Babaannem Geri Döndü Özet

Baş karakterimiz olan Çınar çok yaramaz ve meraklı bir çocuktur kendisi yaramazlığının nedenini can sıkıntısı olarak söyler. Gerek okulda gerekse evde çeşitli yaramazlıklar yapar. Annesi Leyla ve babası Yusuf ikisi de çalışmaktadırlar eve geldiklerinde de çoğunlukla yorgun oldukları için Çınar'la ilgilenememektedirler. Onlar Çınar'la oynamadıkça Çınar'ın canı daha çok sıkılır. Anne ve babası ise sürekli Çınar'ın yaramazlıklarından şikayet eder, bir an önce büyümesini isterler. Çınar'ın halası Ayşe ve onun eşi Murat, Çınar'ın kuzeni olan Beren ile birlikte yanlarındaki evde oturmaktadırlar. Beren ile Çınar çok fazla anlaşamasa da sonuç olarak yaşıt kuzenlerdir. Ayşe, Beren'i Yusuf ise Çınarı sürekli olarak Çınar'ın babaannesi olan Hasibe hanım'a şikayet ederler. Hasibe hanım onların da bir zamanlar çocuk olduklarını hatırlatmak üzere onlara bir oyun oynamaya karar verir.

Bir gün kapıyı açtıklarında Hasibe hanım iki kedi, Bir köpek, muhabbet kuşları, balıklar ve kaplumbağa ile birlikte on beş valiz ile kapıya gelmiştir ve artık Çınarlar da yaşayacağını söyler. Ancak her zamanki halinden çok farklıdır. Bir çocuk gibi davranmaya başlar. Sürekli mızmızlanan, evi batıran, dağıtan, yaramazlık yapan küçük bir çocuk haline dönmüştür. Yusuf, Ayşe, Leyla ve Murat ne yapacaklarını bilmez halde Hasibe hanımın peşinden dolanırlar Çınar ve Beren de çok şaşkındır günboyu Hasibe Hanım'ın yaramazlıklarını temizlemeye çalışmış ve Hasibe hanımı normal haline döndürmeye çabalamışlardır ancak tüm çabalar yetersiz kalmış, Hasibe hanım gün sonunda hala küçük bir çocuk gibi davranmaktadır.

Getirdiği valizlerin içerisinde taş, sopa, küçük kağıt parçaları, eski bir gelinlik, boya gibi farklı ve çeşitli şeylerle on beş tane valiz ile gelmiştir. Tüm zamanı boyunca duvarlarda resim yapmış, sürekli çizgi film izlemiş, evin içinde futbol oynamış, Çınar'ın anne ve babası olan Yusuf ile Leyla'nın aralarında uyumuş, yemekleri beğenmemiş, yeniden yapılmalarını istemiş, sofraya geç gelmiş, taş boyamış bu taşları sokakta satmaya çalışmış, eski bir gelinlik giyip gün boyu onunla gezmiş, dışarıya külotlu çorap ve atlet ile çıkmak gibi birçok şey istemiş ve yapmaya çalışmıştır. Yusuf, Leyla, Ayşe, Murat, Çınar ve Beren Hasibe Hanım’ı durdurmak için birçok yol denemişlerdir.

Ayşe'nin psikolog arkadaşına gitmişler o ise Hasibe Hanım'ın uslu çocuk sendromuna yakalandığını söylemiştir. İnternette ise bu sendromla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ne yapacaklarını şaşırmış haldeyken Çınar kendisini anne ve babasının nasıl davranmasını istiyorsa Hasibe Hanım’a da öyle davranmaya karar vermiş ve ailecek yapılan etkinlikleri çoğaltmıştır. Orman yürüyüşleri, çeşitli piknikler, ormanı tanıma, babaannesi ile birlikte resim yapma gibi hem ailecek hem de babaannesi Hasibe Hanım ile birlikte çok fazla etkinlik yapmıştır.

Bir haftanın sonunda ise Hasibe Hanım artık evlatlarının ve torunlarının yorulup, kendisinin öz halini özlediklerini anladıktan sonra bir kahvaltı sofrası hazırlayarak ebeveynlere kendilerinin de bir zamanlar çocuk olduklarını ve Çınar ile Beren'in yaptıklarının çok normal şeyler olduklarını çocukların bu şekilde büyüdüklerini Yusuf Leyla Murat ve Ayşe'ye göstermiştir. Hasibe Hanım onların yanından gitse de artık Çınar ve Beren'in aileleri onları daha iyi anlamakta ve onlarla birlikte vakit geçirmektedir.

Değerlendirme:

Büyüklerin aslında çocukların problemlerini anlamadıklarını ve kendilerinin nasıl bir çocuk olduklarını unuttuklarını, onlarla birlikte vakit geçirmediklerini güzel bir şekilde anlatılmıştır. Hem büyükler için hem de çocuklar için eğitici ve sürükleyici bir kitap.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Babaannem Geri Döndü Yorumları

biraz hayal kırıklığı olduğu yine güzel bir kitap ama şermin hanımın standardının altında kalmış biraz

17-09-2021 19:22

Babaannem Geri Döndü Deli Tarla Gelirken Ekmek Al Abartma Tozu Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Tarihi Hoşça Kal Lokantası Dedemin Bakkalı - Çırak Dedemin Bakkalı Oyuncu Anne en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna