Babaannem Geri Döndü

Babaannem Geri Döndü
Kitabın Yazarı:Şermin Yaşar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Taze Kitap Yayınlandığı Yıl:2021 (12-04-2021) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786057480927 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:56,93 TL D&R:63,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Babaannem Geri Döndü - Şermin Yaşar

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Babaannem Geri Döndü Özet

Baş karakterimiz olan Çınar çok yaramaz ve meraklı bir çocuktur kendisi yaramazlığının nedenini can sıkıntısı olarak söyler. Gerek okulda gerekse evde çeşitli yaramazlıklar yapar. Annesi Leyla ve babası Yusuf ikisi de çalışmaktadırlar eve geldiklerinde de çoğunlukla yorgun oldukları için Çınar'la ilgilenememektedirler. Onlar Çınar'la oynamadıkça Çınar'ın canı daha çok sıkılır. Anne ve babası ise sürekli Çınar'ın yaramazlıklarından şikayet eder, bir an önce büyümesini isterler. Çınar'ın halası Ayşe ve onun eşi Murat, Çınar'ın kuzeni olan Beren ile birlikte yanlarındaki evde oturmaktadırlar. Beren ile Çınar çok fazla anlaşamasa da sonuç olarak yaşıt kuzenlerdir. Ayşe, Beren'i Yusuf ise Çınarı sürekli olarak Çınar'ın babaannesi olan Hasibe hanım'a şikayet ederler. Hasibe hanım onların da bir zamanlar çocuk olduklarını hatırlatmak üzere onlara bir oyun oynamaya karar verir.

Bir gün kapıyı açtıklarında Hasibe hanım iki kedi, Bir köpek, muhabbet kuşları, balıklar ve kaplumbağa ile birlikte on beş valiz ile kapıya gelmiştir ve artık Çınarlar da yaşayacağını söyler. Ancak her zamanki halinden çok farklıdır. Bir çocuk gibi davranmaya başlar. Sürekli mızmızlanan, evi batıran, dağıtan, yaramazlık yapan küçük bir çocuk haline dönmüştür. Yusuf, Ayşe, Leyla ve Murat ne yapacaklarını bilmez halde Hasibe hanımın peşinden dolanırlar Çınar ve Beren de çok şaşkındır günboyu Hasibe Hanım'ın yaramazlıklarını temizlemeye çalışmış ve Hasibe hanımı normal haline döndürmeye çabalamışlardır ancak tüm çabalar yetersiz kalmış, Hasibe hanım gün sonunda hala küçük bir çocuk gibi davranmaktadır.

Getirdiği valizlerin içerisinde taş, sopa, küçük kağıt parçaları, eski bir gelinlik, boya gibi farklı ve çeşitli şeylerle on beş tane valiz ile gelmiştir. Tüm zamanı boyunca duvarlarda resim yapmış, sürekli çizgi film izlemiş, evin içinde futbol oynamış, Çınar'ın anne ve babası olan Yusuf ile Leyla'nın aralarında uyumuş, yemekleri beğenmemiş, yeniden yapılmalarını istemiş, sofraya geç gelmiş, taş boyamış bu taşları sokakta satmaya çalışmış, eski bir gelinlik giyip gün boyu onunla gezmiş, dışarıya külotlu çorap ve atlet ile çıkmak gibi birçok şey istemiş ve yapmaya çalışmıştır. Yusuf, Leyla, Ayşe, Murat, Çınar ve Beren Hasibe Hanım’ı durdurmak için birçok yol denemişlerdir.

Ayşe'nin psikolog arkadaşına gitmişler o ise Hasibe Hanım'ın uslu çocuk sendromuna yakalandığını söylemiştir. İnternette ise bu sendromla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ne yapacaklarını şaşırmış haldeyken Çınar kendisini anne ve babasının nasıl davranmasını istiyorsa Hasibe Hanım’a da öyle davranmaya karar vermiş ve ailecek yapılan etkinlikleri çoğaltmıştır. Orman yürüyüşleri, çeşitli piknikler, ormanı tanıma, babaannesi ile birlikte resim yapma gibi hem ailecek hem de babaannesi Hasibe Hanım ile birlikte çok fazla etkinlik yapmıştır.

Bir haftanın sonunda ise Hasibe Hanım artık evlatlarının ve torunlarının yorulup, kendisinin öz halini özlediklerini anladıktan sonra bir kahvaltı sofrası hazırlayarak ebeveynlere kendilerinin de bir zamanlar çocuk olduklarını ve Çınar ile Beren'in yaptıklarının çok normal şeyler olduklarını çocukların bu şekilde büyüdüklerini Yusuf Leyla Murat ve Ayşe'ye göstermiştir. Hasibe Hanım onların yanından gitse de artık Çınar ve Beren'in aileleri onları daha iyi anlamakta ve onlarla birlikte vakit geçirmektedir.

Değerlendirme:

Büyüklerin aslında çocukların problemlerini anlamadıklarını ve kendilerinin nasıl bir çocuk olduklarını unuttuklarını, onlarla birlikte vakit geçirmediklerini güzel bir şekilde anlatılmıştır. Hem büyükler için hem de çocuklar için eğitici ve sürükleyici bir kitap.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Babaannem Geri Döndü Soruları ve Cevapları

Babaannem Geri Döndü kimin eseri?

Şermin Yaşar

Babaannem Geri Döndü türü nedir?

Çocuk Kitapları

Babaannem Geri Döndü kaç sayfa?

160

Babaannem Geri Döndü Yorumları

biraz hayal kırıklığı olduğu yine güzel bir kitap ama şermin hanımın standardının altında kalmış biraz

17-09-2021 19:22

ebeveynlerin hem kendileri kitaptan feyz almalı çok güzel konulara değinilmiş hem de çocuklarına okumalı öğretici bir kitap olması çok güzel

Hatice Kayadibi • 23-12-2021 21:59

bayramdan sonra sınav olacağız sınav soruları paylaşsanız çok güzel olacak

01-05-2022 13:28

yaz okulunda okuttular çok güzel bir kitaptı çok sevdim yaşım 12

23-07-2022 23:44

kitabın ana fikri nedir

07-10-2022 21:01